PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυστήριο πρόβλημα σκληρού δίσκου



Nick2k2
16-05-04, 22:44
Παιδιά σήμερα συνέβη ένα αρκετά μυστήριο φαινόμενο και θέλω να μου πείτε αν ξέρετε σε τι οφείλεται.
Λοιπόν μου φερε ο ξάδερφός μου τον σκληρό του δίσκο να του γράψω κάτι πράγματα,είναι Μaxtor 80GB χωρισμένος σε 2 partition, το ένα FAT32 40GB και το άλλο ΝΤFS 40GB.Τον έβαλα κανονικά του τα έγραψα όλα και όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής.Όταν όμως τον πήρε να τον βάλει πίσω στο μηχάνημα του,δεν τον αναγνώριζε καθόλου το BIOS,σε όποιο καλώδιο και να δοκίμασε στην m/b.Σαστισμένος γιατί είχε και δικά του πράγματα μέσα μου τον ξαναφέρνει και μου λέει δοκιμασε τον αν δουλεύει σε σένα.
Σε μένα τον βάζω και τον αναγνωρίζει κανονικά στο bios αλλά μέσα στα windows μου τον έβγαζε σαν local disk και όταν πατούσα επάνω μου έλεγε do you want to format this drive.Πηγαίνω και στο computer management και βλέπω να βγάζει μόνο το ένα partition σαν 32GB και να λέει healthy μεν αλλά να τον βγάζει αφορμάριστο δε.Τελος πάντων έλεγα να μην τον πειράξω καθόλου και τον παίρνει ο ξάδερφος μου και ως δια μαγείας του δούλεψε κανονικά και του έβγαλε κανονικά όλα τα partition με όλο το data μέσα. :shock: :shock:
Μπορείτε να μου πείτε τι στο καλό έγινε και έγινε αυτό το πράγμα που συμβαίνει πρώτη φορά.Βασικά απο οτι ρώτησα και ένας φίλος μου το είχε πάθει αυτό και μετά στα καλά καθούμενα του δούλεψε.
Για να σας πω και τα συστήματα το δικό μου είναι Athlon XP 1600+,512DDR,ATI 9700Pro,120GB Maxtor,DVD-ROM Philips,CD-RW Teac.
Toυ ξαδέρφου μου P4 1800,512DDR,ATI 9800se,120GB Seagate SATA,80GB Maxtor, DVD-RW Pioneer.
Eπίσης να σας πω οτι στο δικό μου σύστημα επειδή δεν έχω χώρο τον σκληρό τον έβαλα σε 40αρι καλώδιο στην θέση του CD-RW,το οποίο το έκανα πάντα βέβαια και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.Λειτουργικά συστήματα WinXP Prof και οι 2.
Παιδιά τα φώτα σας :)

WAntilles
16-05-04, 23:05
Μην το ψάχνεις.

sdikr
16-05-04, 23:19
μάλον δεν είχαν πατήσει καλά τα καλώδια

kadronarxis
16-05-04, 23:34
Ο δίσκος του ξαδέρφου σου, αν είχε windows xp,2000 πάνω σε ntfs, ξέχασέ το, δεν θα παίξει με τίποτα.
Έχουν και κάποια υποτιθέμενη ασφάλεια τα windows.
Όταν αναγνωρίσουν ότι πάνε να παίξουν σε άλλον υπολογιστή, απλά δεν εμφανίζουν τα δεδομένα τους.
Ή επιστρέφει ο δίσκος στον υπολογιστή που έτρεχε κανονικά ή φορμάτ.

Άντε γερά.

WAntilles
16-05-04, 23:37
Γρήγορα τα τσάκισες τα γυρόνια. :D

EvilHawk
16-05-04, 23:38
Όταν αναγνωρίσουν ότι πάνε να παίξουν σε άλλον υπολογιστή, απλά δεν εμφανίζουν τα δεδομένα τους.
Ή επιστρέφει ο δίσκος στον υπολογιστή που έτρεχε κανονικά ή φορμάτ.

Δεν είναι απαραίτητο αυτό , άν δεν έχουν οριστεί άλλα δικαιώματα στον δίσκο παίζει και σε άλλο μηχάνημα ! Το πιο πιθανό είναι αυτό που είπαν παραπάνω τα παιδιά για τα καλώδια!

sdikr
16-05-04, 23:40
Ο δίσκος του ξαδέρφου σου, αν είχε windows xp,2000 πάνω σε ntfs, ξέχασέ το, δεν θα παίξει με τίποτα.
Έχουν και κάποια υποτιθέμενη ασφάλεια τα windows.
Όταν αναγνωρίσουν ότι πάνε να παίξουν σε άλλον υπολογιστή, απλά δεν εμφανίζουν τα δεδομένα τους.
Ή επιστρέφει ο δίσκος στον υπολογιστή που έτρεχε κανονικά ή φορμάτ.

Άντε γερά.

ναι αυτό που επιλέγεις να είναι τα δεδομένα προσβάσιμά μόνο απο έσενα, ελά όμως που άν τον βάλεις σε άλλο μηχάνημα με 2000,xp, αλλάζεις τα δικαιώματα και μπόρεις να τα δείς.
εκεί που χάνεις το παιχνίδι είναι στο encrypt filesystem

kadronarxis
16-05-04, 23:40
:D wantilles.
Evilhawk, μια εκδοχή είναι ,πολύ σωστά, πρόβλημα καλωδίων.

WAntilles
16-05-04, 23:45
Σωστός και πάλι ο sdikr.

Και Administrator να ήταν ο δικαιούχος στο Α PC, στο B PC μπορεί ένας επίσης Administrator να αλλάξει τα δικαιώματα και να τα δει όλα.

Εκτός αν γίνει encryption.

spirosb
16-05-04, 23:49
Με τα switch του σκληρού έπεξες?
Μπορεις να ανακτήσεις τα αρχεία (ακόμα και απο NTFS σύστημα) με ορισμένα προγράμματα ακόμα και αν τα αρχεία που θέλεις να ανακτήσεις είναι κλειδωμένα από τα WINXP (π.χ. στο My documents φακελο)
Τσέκαρε με το Partition Magic μήπως κάποιο partition είναι hidden

WAntilles
16-05-04, 23:54
Ρε παιδιά, τί ασχολούμαστε όλοι σαν να μην δουλεύει πλέον αφού τελικά δούλεψε.

Συζητάμε δηλαδή τόση ώρα για υποθετικές καταστάσεις.

Nick2k2
16-05-04, 23:55
Παιδιά τα καλώδια αποκλείεται να μην ειχαν κάτσει σωστά γιατι τα είχε δοκιμάσει ποσες φορές απο οτι μου είπε δεν τιθεται τέτοιο θέμα,και δοκίμασε και πόσους συνδυασμούς δεν γίνεται να μην καθόνταν σε κανένα.Επίσης αυτός ο δίσκος δεν εχει ουτε λειτουργικό ούτε τπτ επάνω,είναι απλά 2 ξεχωριστά partition,που τα έχει για να αποθηκεύει πράγματα μέσα σαν backup ας πουμε.Δεν ξέρω αν παίχτηκε κάτι με το ntfs γιατι εντύπωση μου κανε οτι δεν το έβγαζε καθόλου σε μένα αυτο το partition,σαν να μην υπήρχε καθόλου.

Nick2k2
16-05-04, 23:58
Με τα switch του σκληρού έπεξες?
Μπορεις να ανακτήσεις τα αρχεία (ακόμα και απο NTFS σύστημα) με ορισμένα προγράμματα ακόμα και αν τα αρχεία που θέλεις να ανακτήσεις είναι κλειδωμένα από τα WINXP (π.χ. στο My documents φακελο)
Τσέκαρε με το Partition Magic μήπως κάποιο partition είναι hidden

Ναι βρε σπύρο τα δεδομένα είναι όλα εντάξει,δεν χάθηκε τπτ.Αυτό που ψάχνουμε να βρούμε τώρα είναι τι το δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.

spirosb
17-05-04, 00:09
εκεί που χάνεις το παιχνίδι είναι στο encrypt filesystem



Έχουν και κάποια υποτιθέμενη ασφάλεια τα windows.



Μπορεις να ανακτήσεις τα αρχεία (ακόμα και απο NTFS σύστημα) με ορισμένα προγράμματα ακόμα και αν τα αρχεία που θέλεις να ανακτήσεις είναι κλειδωμένα από τα WINXP (π.χ. στο My documents φακελο)



Αυτό που ψάχνουμε να βρούμε τώρα είναι τι το δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.



μήπως κάποιο partition είναι hidden

WAntilles
17-05-04, 00:12
Τώρα ειλικρινά έμπλεξες και μένα με όλες αυτές τις παραθέσεις επί παραθέσεων. :roll:

lazar
17-05-04, 00:13
Οι δίσκοι εχουν και μηχανικά μέρη και με τις μετακινήσεις....

Στα μηχανήματα μου που έχουν critical data, το σκέφτομαι και το καπάκι να ανοίξω.

Κατά τα άλλα, τέλος καλό όλα καλά :)

nnn
17-05-04, 00:14
πριν μια βδομάδα στην εκκίνηση δεν μου έβγαινε καθόλου ο δίσκος c που έχω περασμένο το λειτουργικό και είναι και ο bootloader για τα xp64 bit που έχω δεύτερα.
άρα δεν είχα καθόλου windows στο pc.
κάνω μιαν απλή εγκατάσταση σε έναν άλλο δίσκο,μπαίνω σε win κάνω πλήρη έλεγχο του δίσκου με όλες τις επιλογές checked.
μετά από 40 λεπτά έβγαλε κάποια προβήματα στο σύστημα του ntfs τα οποία διορθώθηκαν,reboot και όλα οκ.

μπορεί να συνέβη κάτι ανάλογο,να χτύπησε το ntfs για κάποιο λόγο,πράγμα πολύ πολύ σπάνιο.δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια που χρησιμοποιώ ntfs.
ας κάνει έναν πλήρη έλεγχο του δίσκου μπορεί να έχει κάποια errors που πρέπει να διορθωθούν.

kadronarxis
17-05-04, 00:14
Πρόταση: από τη στιγμή που δεν έχει data ο δίσκος, τράβα ένα low level format, να ηρεμήσουμε και εμείς και εσύ. :D

WAntilles
17-05-04, 00:17
nnn,

Έχεις AMD x86-64 hardware;

Γονατίζω και υποκλίνομαι.

nnn
17-05-04, 00:18
kadronarxi τι του λες :?:

αφού τελικά τα δεδομένα είναι εντάξει.

:lol:

nnn
17-05-04, 00:24
τιμή μου δάσκαλε.
ναι έχω έναν athlon 64 3000+.
οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές,γρήγορος και κάτι πρωτοφανές για amd,πολύ ψυχρός.
σε load 90% για 38 ώρες συνεχώς η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 45 βαθμούς.

αν και από ότι έχω διαβάσει σε άλλο σου post ετοιμάζεις σύστημα πραγματικού master.
με το καλό :)

kadronarxis
17-05-04, 01:32
nnn,
εδώ ο σαλονικιός μας είπε ότι δεν έχει τίποτα ο δίσκος παρά μόνο δυο partition.!!
είδα καλά ή είμαι κομμάτια και πέταξα παπαριά;;; :D

Nick2k2
17-05-04, 03:59
Χεχε μάλλον τα ψιλομπέρδεψες καδρονάρχη απλά τα 2 partition αυτό που είπα είναι οτι δεν έχουν κάποιο λειτουργικό εγκατεστημένο πάνω,γιατι ειναι δευτερεύων backup σκληρός, αλλά κατα τα άλλα είναι φίσκα απο data :D

GP
17-05-04, 04:27
Μήπως παίξατε λίγο παραπάνω με τα jumper του σκληρού και τον κάνατε limit στα 32GB?

Anyway τέλος καλό, όλα καλά, και άλλη φορά backup :)

Nick2k2
17-05-04, 05:03
Ναι η αλήθεια είναι οτι αλλάχτηκαν τα jumper,αλλά μετα μπήκαν όπως πριν.Άσε που δεν θυμάμαι να έχει επιλογή για να γίνει 32GB ο δίσκος,μόνο master,slave και cable select.Αφήστε το παιδιά μάλλον κάποιες εξαιρετικά σπάνιες συμπτώσεις συνέβησαν μαζεμένες και έγινε αυτό το πράγμα,αν και όπως έχω πει έχει πάθει και ένας φίλος μου μια τετοια παρόμοια περίπτωση,οπότε δεν ξέρω πόσο σπάνιο μπορει να είναι.Το μόνο πάντως που ψιλιάζομαι είναι να γινε κάποιο μπέρδεμα με το ntfs,και αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το εμφάνιζε καθόλου το partition.Anyway μάλλον θα μπει και αυτό στα ανεξήγητα της τεχνολογίας. :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.