PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακιστη αντιμετωπιση απο Forthnet-Nova!!!



Σελίδες : [1] 2

Klose
12-06-12, 21:48
Γεια σας παιδια θα ηθελα να μεταφερω την εμπειρια μου απο αυτο που μου συνεβη γιατι δεν το χω ξαναζησει! ειμαι συνδρομητης forthnet nova εδω και εναμισι χρονο. το προβλημα μου εχει σχεση με τη Nova αν και απο την forthnet με αντιμετωπισαν ασχημα.

Λοιπον εγινε το εξης, δεν εβλεπα καποια καναλια και τελικα αποδειχτηκε οτι ειναι απο την κεραια που μου ειπαν οτι εχει μετατωπιστει ελαχιστα μαλλον. Λεω ενταξει ωραια πως φτιαχνεται τωρα? Μου λενε θα στειλουμε τεχνικο, λεω ενταξει αλλα μετα μου λενε εχει χρεωση επειδη περασε ενας χρονος και δεν ειμαι πια σε συμβολαιο! Εκει δυσανασχετησα και λεω μα γιατι πρεπει να το πληρωνω εγω αμα κουνησε ο αερας η δεν ξερω τι την κεραια. Τοτε λοιπον αρχιζω και ακουω ενα μονολογο του στυλ, και αμα εσεις κυριε χωρις να το ξερουμε ανεβαινετε πανω και κουνατε τη κεραια καθε 5 μερες εμεις τι να κανουμε να ερχομαστε τζαμπα καθε 5 μερες! Του εξηγησα οτι αυτο δεν εχει λογικη για αυτη τη πολιτικη που εχετε! δεν ειμαστε ψυχοπαθεις να παμε να κουναμε τη κεραια για να βλεπουμε τεχνικους να ερχονται σπιτι μας καθε τρεις και λιγο! Τελος παντων ο ανθρωπος ηθελε να κανει τον καλο υπαλληλο και ξεφυγε λιγακι χωρις να καταλαβαινει οτι προσβαλει τη νοημοσυνη των αλλων. Τελος παντων του ειπα οτι δεν δεχομαι αυτη την πολιτικη της εταιριας μιας και θεωρω τον εαυτο μου πελατη και θα πρεπε να συντηρουν το σερβις που μου δινουν οχι να το συντηρω εγω! Του εξηγησα λοιπον οτι θα ηθελα να διακοψω την υπηρεσια απο τη στιγμη που δεν συμφωνω, μετα αλλαξε αντιμετωπιση και μου ειπε αφηστε να προωθησω το αιτημα και να δουμε.

Λοιπον περασε ενα μισι μηνας που περιμενα να το δουνε χωρις να μπορω να δω τα HD καναλια αλλα ουτε και το nova on demand. Ξαναπαιρνω αποφασισεμνος πλεον και λεω θα ηθελα να διακοψω την υπηρεσια χωρις ναασχοληθω πλεον με τη κεραια, απλα αποφασισα να τους πω να το κοψουν χωρις πολλα πολλα λογια ακομα και αν με ρωτησε γιατι λεω "ετσι δεν θα ηθελα πια να εχω την υπηρεσια". το ειδε βεβαια η κυρια στην καρτα και μου λεει ειναι για αυτο το λογο. Λεω στη τελικη ναι αγια αυτο ειναι αλλα δεν εχει σημασια πια. Τελος παντων ενας κυριος μου ειπε αφηστε να το δουμε θα βρουμε λυση και τετοια, ηταν πολυ ευγενικος και λεω ενταξει αλλα απαντηστε μου συντομα αν ειναι και εντωμεταξυ προγραμματιστε και τη διακοπη. Μου λεει ενταξει για τελος του μηνα θα τη προγραμματισω αλλα θα βρεθει ακρη στο εντωμεταξυ μην ανησυχειτε

Και τωρα φτασαμε στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, αφου λοιπον εχω μιλησει με δυο τρεις διαφορετικους ανθρωπους που με κραταγαν στη υπηρεσια, τους τελευταιους δυο μηνες με υποσχεσεις (οχι οτι το εκαναν επιτησες αλλα το αποτελεσμα στη τσεπη μου κοιταω) και χωρις να εχω καποιες απο τις υπηρεσιες που πληρωνα εντωμεταξυ (nova on demand και hd καναλια) φτανει το μαγικο τηλεφωνο! Μια κυρια απο την forthnet με παιρνει τηλεφωνο!!! για να μου δωσει τη λυση λεω!!! Λοιπον η κυρια απλα ειχε ενα υφακι εριστικο και υποτιμητικο λεγοντας μου οτι ετσι ειναι κυριε μου θα πληρωσετε, μου μιλαγε σαν να ειμαι κανας τζαμπατζης και οχι πελατης. Της λεω δεν ειναι αντιμετωπιση αυτη και με εχετε τοσο καιρο να παεριμενω απλα για να μου πειτε οχι και να με ερεθισετε. Αν ηταν ετσι να μην περιμενω δυο μηνες χωρις τις υπηρεσιες μου και για να μου δειξετε απλα οτι δεν σας νοιαζει να ειμαι πελατης σας. ΚΑι δεν ειναι τα λεφτα ειναι οτι δεν συμφωνω με την πολιτικη του να μας χρεωνετε! Τοτε ξεκινησα να λεω οτι σε αυτη την περιοδο δεν φερονται ετσι σε πελατες και εγω στη δουλεια μου δεν θα μιλαγα ποτε ετσι, μετα αρχισε να μου λεει τελειωσατε κυριε και καλα να στο κλεισω! Και μου το κλεισε τελικα στη μουρη!!!!

Περιμενα λοιπον τοσο καιρο παραμενοντας στη nova με την υποσχεση μιας λυσης για να με παρει τελικα αυτη η κυρια σημερα το βραδυ και να μου πει ετσι ειναι θα πληρωσετε και αμα δε θελετε διακοψτε την υπηρεσια, και να μου το κλεισει!

Εχω απογοητευτει πληρως, αν ειναι τοσο αυστηρη στην πολιτικη τους τοτε γιατι δεν με αφησαν να κανω τη διακοπη τοσο καιρο πριν? Γιατι να περιμενω να με παρει μια κυρια που ειχε συμπεριφορα δημοσιου υπαλληλου στη δεκαετια του 80 ! Χαιρομαι που συμβαινουν αυτα ομως στην Ελλαδα της κρισης μπας και αλλαξουν οι εταιριες τις πολιτικες τους αλλα κυριοτερο τη συμπεριφορα των υπαλληλων τους, αν δεν το κανουν με ενδιαφερον απο πλευρας τους θα τους το επιβαλει η κριση απο μονη της.

Ευχαριστω το internet και το site που μας δινει τη δυνατοτητα να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας για υπηρεσιες και αγαθα, πραγμα που θα κανει ολες τις εταιριες καλυτερες. Αλλα και εμεις δεν θα πρεπει να βαζουμε πιο πανω απο την αξιοπρεπεια μας μονοπωλιακες υπηρεσιες οπως αυτη της Nova. Καλυτερα να μην εχω nova παρα να δεχτω μια λαθος πολιτικη για εμενα και ακομα χειροτερα ειρωνειες και υποτιμητικες συμπεριφορες απο συγκεριμενους υπαλληλους

sdikr
12-06-12, 22:00
Απο μια άποψη έχουν απόλυτο δίκαιο, δεν είναι δικό τους θέμα η κεραία

k_koulos
12-06-12, 22:26
αν ισχύει οτι μέσα στον 1 χρόνο έρχονται δωρεάν και μετά όχι, τότε είναι δικό τους φάουλ, εσυ την ίδια συνδρομή πληρώνεις κάθε μήνα.

030366
13-06-12, 01:27
Λογικά ο ένας χρόνος πού έρχονται δωρεάν θα έχει να κάνει με εγγύηση εγκατάστασης. Όπως ο αποκωδικοποιητής έχει εγγύηση έτσι θα έχει και η εγκατάσταση. Και για να το πούμε πιο γενικά, όπως ένα αμάξι η μία τηλεόραση, ένα ρολόι κλπ καλύπτονται από εγγύηση κι εφόσον εμφανίσουν βλάβη επισκευάζονται δωρεάν, το ίδιο ισχύει και για μία κεραία. Οπότε, υπό αυτή την εκδοχή θα συμφωνήσω κι εγώ με sdikr πώς δεν είναι είναι δικό τους θέμα η κεραία (εφόσον η εγκατάσταση της κεραίας δεν έχει εγγύηση)

sakels
13-06-12, 01:52
νομιζω η εγκατασταση εχει ''εγγυηση'' 6 μηνες.

αρα φιλε μου οντως υπερβαλλεις λιγο. αλλα και εξωτερικο τεχνικο να παρεις παλι για ορισμενο χρονο σου εγγυαται και σιγουρα δεν ειναι πιο πολυ απο 1 χρονο. αλλιως πως θα βγαλουν μεροκαματο και αυτοι, ειναι λογικο.

και στην τελικη γιατι δεν το κανεις μονος να μην εχεις αναγκη κανεναν? (αλλιως πληρωνεις καποιον που ξερει, αυτο λεει η λογικη).

DSLaManiaC
13-06-12, 03:11
1) Κόψε την υπερ-κοστολογημένη Nova. Δε λυπάσαι να πετάς χρήματα αέρα αυτή την εποχή?

1) Πήγαινε σ ένα κατάστημα ForthNet και ζήτα τους μια φόρμα να στείλεις ένα γραπτό αίτημα σχετικά με τη συμπεριφορά της υπαλλήλου. Και μην έχεις τύψεις αν χάσει τη δουλειά της. Περιμένουν 10 άνεργοι από πίσω που θα σέβονται τα (λιγοστά για την εποχή) χρήματα που παίρνουν.

opeth
13-06-12, 03:12
H αγανάκτηση του sakels, ακόμα και αν κάνει λάθος σχετικά με το αίτημα του, προέρχεται θεωρώ από τη συνολική αντιμετώπιση που δέχτηκε από τους υπαλλήλους της ακατανόμαστης. Μονόλογοι, "θα δούμε" , 2 μήνες πληρωμένοι στο ντούκου, τόλμη και γοητεία, τα γνωστά. Απαράδεκτοι όπως πάντα. Υπομονή, έχεις και 'συ τα δίκια σου, αλλά όπως φαίνεται έχουν και αυτοί τα δικά τους - χωρίς να δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά προς πελάτη.

2008 ή '09, είχα forthnet, Βόρεια, εποχές των 500 από 'δω μέσα για όποιους θυμούνται (βετεράνοι στο ιστορικό θέμα για προβλήματα της 4νετ) καλώ τεχνική υποστήριξη Σάββατο 21.30 από κινητό γιατί κλασσικά και όπως πάρα πολλοί ταυτόχρονα ανά την Ελλάδα δεν είχα ιντερνετ. 29 λεπτά αναμονή, οπότε 21.59 πιάνω γραμμή! Πανηγυρισμοί, "σώθηκα", σκέφτηκα.
Ακολούθησε ο ιστορικός πλέον διάλογος:
Εγώ: Καλησπέρα!
Ο υπάλληλος: Καληνύχτα..!
Τουτ Τουτ Τουτ - μου το'κλεισε στη μούρη.
Απλά πάγωσα. Πόσο μαλ@κας ένοιωσα εκείνη τη στιγμή δεν περιγράφεται.
Κοιτάω το τότε φυλλάδιο, είχε υποστήριξη μέχρι τις 22:00. Πες ρε ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΕ, "συγγνώμη σχολάμε". Μην το σηκώνεις καθόλου. Άστο να χτυπάει και γέλα με την ατυχία μου. Αλλά αυτό - και σε συνδυασμό με το ότι δεν είχα πια ΠΟΤΕ ιντερνετ που να είναι λειτουργικό, ήταν η τελευταία τους.
Την επόμενη εργάσιμη διακοπή, αλλαγή εταιρίας, ίδια γραμμή , όλα άψογα και σταθερά.
Αντίο για πάντα καθυστερημένοι.

χαχαχαχαχ, να, πλακώσαμε οι παλιοί, 3 τα ξημερώματα. Σκέψου απωθημένα που'χουμε :D

sakels
13-06-12, 03:40
H αγανάκτηση του sakels, ακόμα και αν κάνει λάθος σχετικά με το αίτημα του, προέρχεται θεωρώ από τη συνολική αντιμετώπιση που δέχτηκε από τους υπαλλήλους της ακατανόμαστης. Μονόλογοι, "θα δούμε" , 2 μήνες πληρωμένοι στο ντούκου, τόλμη και γοητεία, τα γνωστά. Απαράδεκτοι όπως πάντα. Υπομονή, έχεις και 'συ τα δίκια σου, αλλά όπως φαίνεται έχουν και αυτοί τα δικά τους - χωρίς να δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά προς πελάτη.

2008 ή '09, είχα forthnet, Βόρεια, εποχές των 500 από 'δω μέσα για όποιους θυμούνται (βετεράνοι στο ιστορικό θέμα για προβλήματα της 4νετ) καλώ τεχνική υποστήριξη Σάββατο 21.30 από κινητό γιατί κλασσικά και όπως πάρα πολλοί ταυτόχρονα ανά την Ελλάδα δεν είχα ιντερνετ. 29 λεπτά αναμονή, οπότε 21.59 πιάνω γραμμή! Πανηγυρισμοί, "σώθηκα", σκέφτηκα.
Ακολούθησε ο ιστορικός πλέον διάλογος:
Εγώ: Καλησπέρα!
Ο υπάλληλος: Καληνύχτα..!
Τουτ Τουτ Τουτ - μου το'κλεισε στη μούρη.
Απλά πάγωσα. Πόσο μαλ@κας ένοιωσα εκείνη τη στιγμή δεν περιγράφεται.
Κοιτάω το τότε φυλλάδιο, είχε υποστήριξη μέχρι τις 22:00. Πες ρε ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΕ, "συγγνώμη σχολάμε". Μην το σηκώνεις καθόλου. Άστο να χτυπάει και γέλα με την ατυχία μου. Αλλά αυτό - και σε συνδυασμό με το ότι δεν είχα πια ΠΟΤΕ ιντερνετ που να είναι λειτουργικό, ήταν η τελευταία τους.
Την επόμενη εργάσιμη διακοπή, αλλαγή εταιρίας, ίδια γραμμή , όλα άψογα και σταθερά.
Αντίο για πάντα καθυστερημένοι.

χαχαχαχαχ, να, πλακώσαμε οι παλιοί, 3 τα ξημερώματα. Σκέψου απωθημένα που'χουμε :D


χαχα καλα μιλαμε τελειο το ''καλησπερα'' ''καληνυχτα''
απλα παιρνεισ την επομενη μερα και κραζεις. ανετα ομως

επισης καλο ειναι να κραταμε τα ονοματα τους και αν δεν μενουμε ευχαριστημενοι απο την εξυπηρετηση να ζηταμε καποιον υπευθυνο και να του τα λεμε. και γραπτα μεσω email μη σου πω. οποιοσ βαριεται τη δουλεια του ας του δωσουν ποδι και να παει σπιτι του.

stefp
13-06-12, 10:00
H αγανάκτηση του sakels, ακόμα και αν κάνει λάθος σχετικά με το αίτημα του, προέρχεται θεωρώ από τη συνολική αντιμετώπιση που δέχτηκε από τους υπαλλήλους της ακατανόμαστης. Μονόλογοι, "θα δούμε" , 2 μήνες πληρωμένοι στο ντούκου, τόλμη και γοητεία, τα γνωστά. Απαράδεκτοι όπως πάντα. Υπομονή, έχεις και 'συ τα δίκια σου, αλλά όπως φαίνεται έχουν και αυτοί τα δικά τους - χωρίς να δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά προς πελάτη.


Επειδή είχα ένα κάπως ανάλογο θέμα, συμφωνώ ακριβως με αυτό : μπορεί να έχει άδικο για το να θα πληρώσει για την κεραία ή όχι, μπορεί και δίκιο, όπως το δει ο καθένας.. Όμως το να σε κρατάν "όχι, μη το κόβετε ακόμη, θα δούμε τι θα κάνουμε.." και συ να πληρώνεις 1-2 μήνες έτσι, αυτό είναι απαράδεκτο, συν βέβαια το πως μιλάν ενίοτε οι υπάλληλοι. Εγώ σε παρόμοιο θέμα για το "φεύγω από την εταιρία ή κάνω άλλο συμβόλαιο, τι θα γίνει" ξεκίνησα από 15 Μαΐου που πήγα σε μαγαζί αρχικά forthnet, ήταν πάνω που αλλάζαν συνέχεια τιμή/περιεχόμενο στην προσφορά για το economy (tragic...), μέχρι πριν 1 βδομάδα ακόμη ούτε είχα ανανεώσει , αλλά ούτε είχε αλλάξει τίποτε, κι απλά μου ανεβάσαν την τιμή και κάθε βδομάδα μιλουσαμε στο τηλ. και λέγαμε "ναι, θα γίνει προσφορά, θα σας ενημερώσουμε, περιμένετε, προωθούμε το αίτημά σας.." και κάθε βδομάδα έκανα νέο αίτημα.. (ώσπου έκανα αίτηση πλέον πριν 3-4 μέρες σε άλλη εταιρία, ΑΦΟΥ όμως για 1-1.5 μήνα θα πληρώσω κερατιάτικα ...

haniabal
13-06-12, 18:53
Όσο αφορά την κεραία έχουν δίκαιο αλλά η εξυπηρέτηση θα μπορούσε να είναι καλύτερη.Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από αυτήν είναι ανάλογα σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις.

DSLaManiaC
13-06-12, 19:12
Όσο αφορά την κεραία έχουν δίκαιο αλλά η εξυπηρέτηση θα μπορούσε να είναι καλύτερη.Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από αυτήν είναι ανάλογα σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις.

Όχι, δεν έχουν δίκιο.
Διώχνεις ένα πελάτη που θα συνέχιζε να πληρώνει για τις (λέμε τώρα) υπηρεσίες σου.

Είναι αμόρφωτοι που δεν έχουν ιδέα από http://en.wikipedia.org/wiki/Customer_relationship_management .

Βέβαια στη Nova ο ΟΤΕ δεν έχει υποχρέωση να στέλνει τεχνικό σε περίπτωση βλάβης όπως στις υπηρεσίες τηλεφωνίας οπότε καταλαβαίνω τους λόγους της άρνησης απ τη μεριά της ForthNet (δε θέλει να καλύψει το κόστος του τεχνικού).
Ίσως αν έβγαζε η ΕΕΤΤ καμιά ρύθμιση επειδή ο ΟΤΕ έχει το Connx TV να πρέπει να στέλνει τεχνικούς και στους πελάτες της Nova να άλλαζε η πολιτική.

Συγχαρητήρια Nova. Θα πλήρωνες ένα πάγιο του πελάτη στον τεχνικό και θα έπαιρνες τα υπόλοιπα πάγια για σένα. Ενώ τώρα έχεις ένα πελάτη λιγότερο ο οποίος σε κράζει. Έτσι πρέπει να λειτουργεί μια εταιρία.

Klose
13-06-12, 20:00
Λοιπον σημερα το πρωι ειχα τηλεφωνημα απο Nova απο αλλο τηλεφωνο απο αυτο που με πηραν χθες, το αλλο αρχιζε απο 21095... ενω τωρα με πηραν απο καποιο αλλο. Σε αντιθεση με χθες ηταν μια ευγενεστατη κυρια η οποια οχι μονο μου ειπε οτι θα το κανουν στα πλαισια της καλης συνεργασιας και για την ταλαιπωρια που τραβηξα αλλα αν ηθελα θα μου εκαναν δωρο τις HD υπηρεσιες για τους επομενους 6 μηνες επειδη εμεινα 2 μηνες χωρις HD και nova on demand! Η αντιμετωπιση ηταν ακρως επαγγελματικη σε αντιθεση με χθες και με σκλαβωσε! Την ευχαριστησα για τη χειρονομια και αρνηθηκα τις δωρεαν υπηρεσιες. Ομως εμεινα στη Nova χαρη στη συγκεκριμενη κυρια. Απο οτι καταλαβαινω ειναι μια εταιρια που ειναι που θα πεσεις.

karetsos
13-06-12, 20:04
μήπως εντελώς τυχαία διάβασαν και το συγκεκριμένο θέμα, εδώ στο forum... μήπως λέω...;

DSLaManiaC
13-06-12, 20:08
θα το κανουν στα πλαισια της καλης συνεργασιας και για την ταλαιπωρια που τραβηξα

Αυτό είναι το αυτονόητο.

Τέλος καλό όλα καλά. :oneup:

Klose
13-06-12, 20:23
Οσο για καποιους που πιστευουν οτι εχουν δικιο και η κεραια δεν ειναι δικο τους θεμα, να μου επτρεψετε να διαφωνησω. Αμα σου βαζουν πιατα με τεραστα λογοτυπα πανω τους για να τα βλεπουν και οι απεναντι πολυκατοικιες και να κανουν διαφημιση, τουλαχιστον ας αναλαβουν και τη συντηρηση τους ωστε να δουλεουν σωστα.

Στη τελικη δεν πηγα να αγορασω μονος μου πιατο και εξοπλισμο απο ενα καταστημα, πηρα εγγυηση ενος χρονου και μετα εχω την απαιτηση μετα απο ενα μισι χρονο να ερθουν να μου το φτιαχνουν τζαμπα απο το καταστημα. Εδω τα πραγματα ειναι διαφορετικα, πληρωνω καθε μηνα για μια ongoing υπηρεσια και αν αυτη η υπηρεσια δεν δουλευει σωστα, εγω γιατι να συνεχισω να τη πληρωνω? Αν εχουν απολυτο δικιο οπως λετε καποιοι θα επρεπε τουλαχιστον απο τη πρωτη μερα να μου πουν ενταξει κυριε μεχρι να αποφασισουμε αν θα το διορθωσουμε με δικια μας η δικια σας χρεωση θα σταματησουμε να σας χρεωνουμε τις HD υπηρεσιες απο σημερα κιολας και μεχρι να διορθωθει το προβλημα.

Ας μην βιαζομαστε παιδια να δινουμε δικιο στις εταιριες, δεν λεω το γνωστο ο πελατης εχει παντα δικιο, αλλλα τουλαχιστον ας μην το συνηθισουμε να ειμαστε και απο κατω παντα! Δειτε τις χρεωσεις των δικτυων κινητης τηλεφωνιας εδω και μετα πηγαινετε να τις δειτε και στην Αγγλια, ειναι πολλα που ειμαστε πολυ πισω γιατι δεν απαιτουμε τα αυτονοητα!

Gianniskriti
13-06-12, 20:43
Φίλε μου η μετατόπιση της κεραίας λόγω του αέρα είναι η Νο 1 φθορά στα δορυφορικά, αν δεν το χρέωναν θα ήταν πολυ ζημιογονο για αυτους

sakels
14-06-12, 00:37
Λοιπον σημερα το πρωι ειχα τηλεφωνημα απο Nova απο αλλο τηλεφωνο απο αυτο που με πηραν χθες, το αλλο αρχιζε απο 21095... ενω τωρα με πηραν απο καποιο αλλο. Σε αντιθεση με χθες ηταν μια ευγενεστατη κυρια η οποια οχι μονο μου ειπε οτι θα το κανουν στα πλαισια της καλης συνεργασιας και για την ταλαιπωρια που τραβηξα αλλα αν ηθελα θα μου εκαναν δωρο τις HD υπηρεσιες για τους επομενους 6 μηνες επειδη εμεινα 2 μηνες χωρις HD και nova on demand! Η αντιμετωπιση ηταν ακρως επαγγελματικη σε αντιθεση με χθες και με σκλαβωσε! Την ευχαριστησα για τη χειρονομια και αρνηθηκα τις δωρεαν υπηρεσιες. Ομως εμεινα στη Nova χαρη στη συγκεκριμενη κυρια. Απο οτι καταλαβαινω ειναι μια εταιρια που ειναι που θα πεσεις.

το τζαμπα γιατι το αρνηθηκες?

030366
14-06-12, 00:40
Στο τελευταίο κομμάτι θα συμφωνήσω, ίσως η γενικότερη αντιμετώπιση πού λαμβάνουμε σε αυτή τη χώρα από τις εταιρίες να μας έχει κάνει να μην διεκδικούμε πράγματα. Άσχετο, αλλά σχετικό επίσης. Παρόμοια αντιμετώπιση είχα λάβει πριν κανα χρόνο από εξουσιοδοτημένο συνεργείο αυτοκινήτων συγκεκριμένης εταιρίας, όταν χρειάστηκε να αλλάχθουν κάποια μέρη στο αμάξ μου. Ούτε λίγο, ούτε πολύ μου έλεγαν πώς παρόλο πού το αμάξι ήταν στην εγγύηση ήταν πιθανό να πληρώσω την επισκευή η αντικατάσταση μερών, εφόσον είχα υπαιτιότητα. Επί μια βδομάδα είχα μείνει χωρίς αμάξι για μια εργασία πού χρειαζόταν μία μέρα επειδή στέλνανε φωτογραφίες από το λυμένο αμάξι στα κεντρικά ώστε να καταλήξουν αν πρέπει να πληρώσω κι εγώ κάτι για τα ανταλλακτικά Τελικώς ύστερα από πιέσεις μου (θεωρώντας αδιανόητο να είναι το αμαξι στην εγγύηση κι έχοντας κάνει τα απαραίτητα service να είμαι εγώ υπαίτιος) κατάφερα να μην πληρώσω τίποτα αφού πρώτα μου ψείσανε το ψάρι στα χείλη..

Οπότε φίλε Klose αν σε παρηγορεί, υπάρχουν και χειρότερα!

sakels
14-06-12, 00:48
Οσο για καποιους που πιστευουν οτι εχουν δικιο και η κεραια δεν ειναι δικο τους θεμα, να μου επτρεψετε να διαφωνησω. Αμα σου βαζουν πιατα με τεραστα λογοτυπα πανω τους για να τα βλεπουν και οι απεναντι πολυκατοικιες και να κανουν διαφημιση, τουλαχιστον ας αναλαβουν και τη συντηρηση τους ωστε να δουλεουν σωστα.

Στη τελικη δεν πηγα να αγορασω μονος μου πιατο και εξοπλισμο απο ενα καταστημα, πηρα εγγυηση ενος χρονου και μετα εχω την απαιτηση μετα απο ενα μισι χρονο να ερθουν να μου το φτιαχνουν τζαμπα απο το καταστημα. Εδω τα πραγματα ειναι διαφορετικα, πληρωνω καθε μηνα για μια ongoing υπηρεσια και αν αυτη η υπηρεσια δεν δουλευει σωστα, εγω γιατι να συνεχισω να τη πληρωνω? Αν εχουν απολυτο δικιο οπως λετε καποιοι θα επρεπε τουλαχιστον απο τη πρωτη μερα να μου πουν ενταξει κυριε μεχρι να αποφασισουμε αν θα το διορθωσουμε με δικια μας η δικια σας χρεωση θα σταματησουμε να σας χρεωνουμε τις HD υπηρεσιες απο σημερα κιολας και μεχρι να διορθωθει το προβλημα.

Ας μην βιαζομαστε παιδια να δινουμε δικιο στις εταιριες, δεν λεω το γνωστο ο πελατης εχει παντα δικιο, αλλλα τουλαχιστον ας μην το συνηθισουμε να ειμαστε και απο κατω παντα! Δειτε τις χρεωσεις των δικτυων κινητης τηλεφωνιας εδω και μετα πηγαινετε να τις δειτε και στην Αγγλια, ειναι πολλα που ειμαστε πολυ πισω γιατι δεν απαιτουμε τα αυτονοητα!

το λογοτυπο πιο λογικο ειναι να μπαινει για να σου δινουν δωρεαν το πιατο και οχι να στο συντηρουν! (που στην τελικη το συντηρουν αλλα για ενα συγκεκριμενο διαστημα)

τη συνδρομη την πληρωνεις για να εχεις προσβαση στις υπηρεσιες και οχι για συντηρηση εξοπλισμου

εδω να θυμισω την καταπλητκικη ιδεα του οτε... τελη συντηρησης τηλεφωνικης γραμμης στον λογαριασμο που αν δεν επερνες τηλ να στο ακυρωσουν το πληρωνεις κανονικα χωρις να το χρειαζεσαι...

το οτι δεν καλυπτεται για παντα η εγγυηση εγκαταστασης περισσοτερο εχει να κανει με τους τεχνικους. και εξωτερικο τεχνικο να παρεις δεν σου εγγυαται για παντα. και στη τελικη αυτη ειναι η δουλεια τους και απο αυτο βγαζουν το μεροκαματο. να κανουν εγκατασταση και μετα αν υπαρχει βλαβη να ρυθμιζουν πιατα. δλδ το καζανακι αμα χαλασει λες τον υδραυλικο αααα μου το ειχες κανει περσυ ωφειλεις να το επισκευασεις ξανα δωρεαν!!!!

το οτι ειναι μεγαλουτσικο το ποσο 50-60 ευρω ειναι ενα αλλο θεμα... αλλα η λογικη λεει να πληρωσεις την γνωση και την εξειδικευση του αλλου. αλλιως το κανεις μονος, οπως και εγω, ναι στην αρχη παιδευτηκα αλλα τωρα μπορω να στο ρυθμισω σε 5 λεπτα και χωρις πεδιομετρα. δεν ειναι και φοβερη επιστημη να κουνας δεξια αριστερα, πανω κατω το πιατο μεχρι να βρεις δυνατο σημα....

yiapap
14-06-12, 01:08
H εγγύηση εγκατάστασης υπάρχει για να υποστηρίξει οποιοδήποτε τεχνικό θέμα ή έλλατωμα υπάρχει κατά/από την εγκατάσταση και ενδέχεται να φανει σε 6 μήνες, ένα χρόνο ή όσο διάστημα κρίνεται σωστό.
Η μετατόπιση της κεραίας λόγω αέρα, σεισμού, λιμού, καταποντισμού ή επειδή η κυρά μαρίκα τη χρησιμοποιεί για να απλώνει την μπουγάδα της, σαφώς και δεν μπορεί κάποιος να απαιτήσει να καλυφθεί από "εγγύηση".
Από την άλλη κάποιος που δεν ξέρει ή δεν έχει φίλο/γνωστό να βοηθήσει είναι λογικό να πει "έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή η εγκατάσταση, άσχετα ποιός φταίει, εγώ δεν απολαμβάνω την υπηρεσία που πληρώνω, άρα σταματώ" και είναι στην κρίση της εταιρείας να το χειριστεί κατ' εξαίρεση.

My 2 cents.

sakels
14-06-12, 01:17
H εγγύηση εγκατάστασης υπάρχει για να υποστηρίξει οποιοδήποτε τεχνικό θέμα ή έλλατωμα υπάρχει κατά/από την εγκατάσταση και ενδέχεται να φανει σε 6 μήνες, ένα χρόνο ή όσο διάστημα κρίνεται σωστό.
Η μετατόπιση της κεραίας λόγω αέρα, σεισμού, λιμού, καταποντισμού ή επειδή η κυρά μαρίκα τη χρησιμοποιεί για να απλώνει την μπουγάδα της, σαφώς και δεν μπορεί κάποιος να απαιτήσει να καλυφθεί από "εγγύηση".
Από την άλλη κάποιος που δεν ξέρει ή δεν έχει φίλο/γνωστό να βοηθήσει είναι λογικό να πει "έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή η εγκατάσταση, άσχετα ποιός φταίει, εγώ δεν απολαμβάνω την υπηρεσία που πληρώνω, άρα σταματώ" και είναι στην κρίση της εταιρείας να το χειριστεί κατ' εξαίρεση.

My 2 cents.

σωστος.

απλα με το ''δεν απολαμβάνω την υπηρεσία που πληρώνω, άρα σταματώ'' δεν ειναι η λυση του συγκεκριμενου προβληματος καθως ο κυριος απ οτι καταλαβαινω επιθυμει να βλεπει συνδρομητικη τβ. θα πρεπει και ο πελατης να καταλαβαινει μεχρι που εχει δικιο. αν εχει αυτος μαγαζι δλδ θα εδινε 10 χρονια εγγυηση???

επισης ενα αλλο θεμα που μου ηρθε ειναι το εξης...


χαλαει πχ η τβ σου. το κλασικο που λενε στον τεχνικο...

δες την και πες μου ποσο θα στοιχισει. οκ δεκτο μεχρι εδω.

αλλα δε σκεφτονται οτι ο τεχνικοσ για τον ελεγχο αυτο θα αφιερωσει κοπο και χρονο...

και αμα τους φανουν πολλα σου λεει ε δεν θελω επιδιορθοση... και δεν πληρωνουν ουτε για τον ελεγχο που εκανε ο τεχνικος. για μας φαινεται λογικο. το αφου δεν εγινε η τβ μου τι να τον πληρωσω... ο αλλος ομως ασχοληθηκε και στην τελικη δεν πληρωθηκε. τεσπα...

yiapap
14-06-12, 01:48
απλα με το ''δεν απολαμβάνω την υπηρεσία που πληρώνω, άρα σταματώ'' δεν ειναι η λυση του συγκεκριμενου προβληματος καθως ο κυριος απ οτι καταλαβαινω επιθυμει να βλεπει συνδρομητικη τβ. θα πρεπει και ο πελατης να καταλαβαινει μεχρι που εχει δικιο. αν εχει αυτος μαγαζι δλδ θα εδινε 10 χρονια εγγυηση???Δεν είναι λύση, είναι μοχλός πίεσης για να βρεθεί λύση χωρίς να πληρώσει ο πελάτης. Επειδή εδώ δεν μιλάμε για πώληση αγαθού αλλά για διαρκή σχέση παροχής υπηρεσίας (συνδρομής) η εταιρεία όπως και ο πελάτης έχουν κοινό συμφέρον να βρεθεί μια λύση. Στο συγκεκριμένο π.χ. θα μπορούσε η εταιρεία να πει "θα πρέπει να πληρωθεί ο προσανατολισμός της κεραίας αλλά σας κάνουμε δώρο τη συνδρομή ενός μήνα". Με αυτόν τον τρόπο θα κέρδιζαν όλοι. Και ο πελάτης και ο τεχνικός και η εταιρεία που και δεν θα έκανε εξαίρεση και δεν θα έχανε έναν συνδρομητή. Δυστυχώς όσο πιο μεγάλη είναι μια εταιρεία όμως τόσο πιο δύσκολα μπορούν να παρθούν αποφάσεις που ξεφευγουν από τη νόρμα.


επισης ενα αλλο θεμα που μου ηρθε ειναι το εξης...Όλες οι σοβαρές εταιρείες και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό έχουν κάποιο ελάχιστο κόστος ελέγχου το οποίο το πληρώνεις σε κάθε περίπτωση, για τους λόγους που λες. Δυστυχώς ο "τεχνικός της γειτονιάς" δεν μπορεί να το επιβάλλει αφού
1. Ο Έλληνας δεν έχει συνηθίσει σε αυτή τη λογική.
2. (Απόρρεια του -1- βασικά) Αν πληρώσει την ελάχιστη χρέωση το πιό πιθανό είναι ότι δεν θα επιλέξει ξανά αυτόν τον τεχνικό.


<edit>
Δεν μπορώ θα σχολιάσω το
"θα πρεπει και ο πελατης να καταλαβαινει μεχρι που εχει δικιο."
Δυστυχώς κάτι τέτοιο απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Κι όχι μόνο απέχει αλλά το χειρότερο απ' όλα είναι ότι οι παράλογοι, οι φωνακλάδες, οι μαγκίτες, οι τσαμπουκάδες, οι ξερόλες, οι πλέον απαράδεκτοι είναι τελικά αυτοί που έχουν μεγαλύτερα οφέλη. Αυτός ο οποίος είναι λογικός, αυτός που καταλαβαίνει μέχρι που έχει δίκιο, εξαιρετικά σπάνια θα έχει οποιοδήποτε ιδίον όφελος. :(
(να διευκρινήσω ότι το παραπάνω δεν το συνδέω άμεσα με την περίπτωση του συμφορουμίτη)

sakels
14-06-12, 02:07
Δεν είναι λύση, είναι μοχλός πίεσης για να βρεθεί λύση χωρίς να πληρώσει ο πελάτης. Επειδή εδώ δεν μιλάμε για πώληση αγαθού αλλά για διαρκή σχέση παροχής υπηρεσίας (συνδρομής) η εταιρεία όπως και ο πελάτης έχουν κοινό συμφέρον να βρεθεί μια λύση. Στο συγκεκριμένο π.χ. θα μπορούσε η εταιρεία να πει "θα πρέπει να πληρωθεί ο προσανατολισμός της κεραίας αλλά σας κάνουμε δώρο τη συνδρομή ενός μήνα". Με αυτόν τον τρόπο θα κέρδιζαν όλοι. Και ο πελάτης και ο τεχνικός και η εταιρεία που και δεν θα έκανε εξαίρεση και δεν θα έχανε έναν συνδρομητή. Δυστυχώς όσο πιο μεγάλη είναι μια εταιρεία όμως τόσο πιο δύσκολα μπορούν να παρθούν αποφάσεις που ξεφευγουν από τη νόρμα.

Όλες οι σοβαρές εταιρείες και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό έχουν κάποιο ελάχιστο κόστος ελέγχου το οποίο το πληρώνεις σε κάθε περίπτωση, για τους λόγους που λες. Δυστυχώς ο "τεχνικός της γειτονιάς" δεν μπορεί να το επιβάλλει αφού
1. Ο Έλληνας δεν έχει συνηθίσει σε αυτή τη λογική.
2. (Απόρρεια του -1- βασικά) Αν πληρώσει την ελάχιστη χρέωση το πιό πιθανό είναι ότι δεν θα επιλέξει ξανά αυτόν τον τεχνικό.


<edit>
Δεν μπορώ θα σχολιάσω το
"θα πρεπει και ο πελατης να καταλαβαινει μεχρι που εχει δικιο."
Δυστυχώς κάτι τέτοιο απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Κι όχι μόνο απέχει αλλά το χειρότερο απ' όλα είναι ότι οι παράλογοι, οι φωνακλάδες, οι μαγκίτες, οι τσαμπουκάδες, οι ξερόλες, οι πλέον απαράδεκτοι είναι τελικά αυτοί που έχουν μεγαλύτερα οφέλη. Αυτός ο οποίος είναι λογικός, αυτός που καταλαβαίνει μέχρι που έχει δίκιο, εξαιρετικά σπάνια θα έχει οποιοδήποτε ιδίον όφελος. :(
(να διευκρινήσω ότι το παραπάνω δεν το συνδέω άμεσα με την περίπτωση του συμφορουμίτη)

συμφωνω σε ολα. :-)

να μου πεις και το... ζηταω τα παντα για να πιασω εστω και τα μισα ειναι μια μεθοδος... απλα αμα δεν σου κατσει δεν ειναι λογικο να κατηγορεις και απο πανω.

DSLaManiaC
14-06-12, 02:15
Ότι να ναι.

Η Nova έχει μια πανάκριβη συνδρομή και θεωρείτε υπερβολικό μια φορά ΑΝ χρειαστεί μετά το πέρας του χρόνου να σου στείλει ένα τεχνικό για να σου διορθώσει το πιάτο λες και κουνιέται απ τη θέση του κάθε μέρα.
CRM λέγεται αλλά μάλλον αυτά είναι λεπτομέρειες γιατί εδώ στο Ελλάντα έτσι μάθαμε.

sakels
14-06-12, 02:36
Ότι να ναι.

Η Nova έχει μια πανάκριβη συνδρομή και θεωρείτε υπερβολικό μια φορά ΑΝ χρειαστεί μετά το πέρας του χρόνου να σου στείλει ένα τεχνικό για να σου διορθώσει το πιάτο λες και κουνιέται απ τη θέση του κάθε μέρα.
CRM λέγεται αλλά μάλλον αυτά είναι λεπτομέρειες γιατί εδώ στο Ελλάντα έτσι μάθαμε.

και αν εχεις την προσφορα dp στα 41 ευρω που σου δινει δωρεαν το start pack παλι θα πρεπει να σου στειλει δωρεαν τον τεχνικο? για αλλο πραγμα ειναι η μηνιαια συνδρομη και για αλλο πραγμα πληρωνεις τον εγκαταστατη τεχνικο.

DSLaManiaC
14-06-12, 02:38
και αν εχεις την προσφορα dp στα 41 που σου δινει δωρεαν το start pack παλι θα πρεπει να σου στειλει δωρεαν τον τεχνικο? για αλλο πραγμα ειναι η μηνιαια συνδρομη.

Θα πρέπει να σου στείλει ναι. Όταν δε γίνεται κατάχρηση.

Αν μια φορά στα 2 χρόνια μετακινηθεί το πιάτο και καλέσει ο πελάτης την εταιρία για βοήθεια η εταιρία πρέπει να του στείλει ΔΩΡΕΑΝ τεχνικό. Όχι γιατί υποχρεούται, αλλά γιατί θα κρατήσει χαρούμενο τον πελάτη ο οποίος θα το σκεφτεί 2 και 3 φορές για να φύγει αν υπάρξει κάτι άλλο.

sakels
14-06-12, 02:57
Θα πρέπει να σου στείλει ναι. Όταν δε γίνεται κατάχρηση.

Αν μια φορά στα 2 χρόνια μετακινηθεί το πιάτο και καλέσει ο πελάτης την εταιρία για βοήθεια η εταιρία πρέπει να του στείλει ΔΩΡΕΑΝ τεχνικό. Όχι γιατί υποχρεούται, αλλά γιατί θα κρατήσει χαρούμενο τον πελάτη ο οποίος θα το σκεφτεί 2 και 3 φορές για να φύγει αν υπάρξει κάτι άλλο.

πιο λογικο μου φαινεται να σου κανει δωρεαν την αρχικη εγκατασταση και να σου εγγυαται για για 1 χρονο την εγκατασταση παρα οποτε σου κουνηθει να στο παρεχει δωρεαν παντως.

εδω σε ηλεκτρονικες συσκευες μια μερα να περασει η μερα της εγγυησης δεν σου αναγνωριζουν τπτ. και μονο χαρουμενοσ δε μενεις και δεν μπορεισ να τους πεις και τπτ. και στην τελικη μπορει οντως να φταις εσυ που κουνηθηκε η κεραια... η να χτιστηκε καποιο εμποδιο μπροστα.

το πιο λογικο νομιζω ειναι να πληρωσεις απλα οταν ειναι μεσω της εταιριας να πληρωσεις λιγοτερα πχ 20ευρω και οχι 50-60

θεωρειστε το σαν βλαβη. οποιος τεχνικος ερθει στον χωρο σου για ελεγχο πρεπει να πληρωθει. ειναι βλαβη που δεν ευθυνεται η εταιρια. αν πχ κολλαει ο δεκτης η η καρτα ναι εκει ειναι θεμα τις εταιριας να στο λυσει. τωρα αμα ειχε λασκαρει λιγο η βιδα και κουνηθηκε απο τον αερα που στην περιοχη σου φυσουσε πολυ η ανεβηκε ο γειτονας να κοθυνησει την κεραια του και κατα λαθος κουνησε τη δικια σου δεν φταιει η εταιρια.

δεν διαφωνω οτι αν γινει τελικα οντως ο πελατης θα μεινει χαρουενος και ευχαριστημενος αλλα

αυτο που λεω νομιζω ανηκει σε αυτο που ειπα πριν. πρεπει να καταλαβαινεις μεχρι που εχεις δικιο.

και επσισης σε αυτο που λες οτι ο πελατης θα το σκεφτει να φυγει δεν ευσταθει καθως παροχο συνδρομητικης τηλεορασης επιλεγεις με βαση το παρεχομενο τηλεοπτικο προγραμμα και οχι αααα η οτε τv εχει καλυτερους τεχνικους θα πας εκει. το περιεχομενο κυριως και ειναι αυτο που καθοριζει την επιλογη του παροχου και σαφως αν πιστευεις οτι ανταποκρινεται το περιεχομενο στην συνδρομη που ζητα.

AntwnhsM
14-06-12, 10:01
Καλημέρα. Εγω για ενα λαθος τους απο την ForthNet μεσα στην ημερα ειχα μιλησει με 4 υπαλληλους μεχρι τις 11 το βραδυ και το γαμωτο ειναι πως στον καθενα προσπαθεις να τα πεις απ την αρχη και χωρις να φταις...στην περιπτωση μου ! Τωρα οσο αναφορα την Nova το προβλημα κατ εμε ξεκιναει στην συμπεριφορα που αντιμετωπιζει ο υπαλληλος τον πελατη, λες και ο πελατης δεν πληρωνε τοσο καιρο ας πουμε... εκει ξεκιναει το προβλημα και στο θεμα το χρηματικο βρισκεται η λυση. Παντος εγω την Nova την ειχα 1.5 χρονο περιπου με την υπηρεσια της ForthNet, αυτο που εχω καταλαλαβει ειναι πως αν τα εχεις διαθεσιμα καποια λεφτα αξιζει να την βαλεις μονο και μονο γιατι ειλικρινα η ιδιωτικη τηλεοραση εχει γεμισει με πολυ σαβουρα... και οταν τελειωνει η σαβουρα στην βαζουν ξανα σε επαναληψη, ειναι απιστευτο... Μονο και μονο γι αυτο ειμαι υπερ τη συνδρομητικης τηλεορασης αρκει βεβαια να μην κοροιδευουν και αυτοι τον πελατη (πχ. Nova επιγεια.. και ρωταω ρε μαγκες..τι αγωνα θα προτοδειχνει το αθλητικο καναλι? ελεος) γιατι οκ πλεον στην Ελλαδα εχουμε καποια νοημοσυνη. Βγαλτε φθηνα πακετα για ολους και δωστε τους την δυνατοτητα να φτιαχνουν αυτοι το πακετο τους με τα καναλια που θελουν, το εχω ξαναπει αυτη ειναι η λυση ισως και κατα της πειρατειας....

adabter
14-06-12, 11:49
Παντος εγω την Nova την ειχα 1.5 χρονο περιπου με την υπηρεσια της ForthNet, αυτο που εχω καταλαλαβει ειναι πως αν τα εχεις διαθεσιμα καποια λεφτα αξιζει να την βαλεις μονο και μονο γιατι ειλικρινα η ιδιωτικη τηλεοραση εχει γεμισει με πολυ σαβουρα... και οταν τελειωνει η σαβουρα στην βαζουν ξανα σε επαναληψη, ειναι απιστευτο... Μονο και μονο γι αυτο ειμαι υπερ τη συνδρομητικης τηλεορασης αρκει βεβαια να μην κοροιδευουν και αυτοι τον πελατη

+1
πολύ σαβούρα το mega και το ant1.
οσον αφορά τα πακέτα, σίγουρα θα ήταν το καλύτερο να φτιάχνουμε τα δικά μας, αλλά εμένα μέχρι στιγμής το cinema πακέτο με έχει βολέψει. ωραίο θα ήταν να μπορούσες να έχεις τα 3 novasports και τα 3 novacinema μόνο.

sakels
14-06-12, 13:18
+1
πολύ σαβούρα το mega και το ant1.
οσον αφορά τα πακέτα, σίγουρα θα ήταν το καλύτερο να φτιάχνουμε τα δικά μας, αλλά εμένα μέχρι στιγμής το cinema πακέτο με έχει βολέψει. ωραίο θα ήταν να μπορούσες να έχεις τα 3 novasports και τα 3 novacinema μόνο.

παντως και στον sky δεν γινεται να διαλεγεις καναλια. και για να εχεις το movies η το sports θα πρεπει να εχει ενα απο το entertaiment η entertaiment extra. η προσφορες 49,90 και 53,90 ειναι παρα πολυ καλες. απλα να βγαλουν και μια για το full.

DSLaManiaC
14-06-12, 13:21
αυτο που λεω νομιζω ανηκει σε αυτο που ειπα πριν. πρεπει να καταλαβαινεις μεχρι που εχεις δικιο.

και επσισης σε αυτο που λες οτι ο πελατης θα το σκεφτει να φυγει δεν ευσταθει καθως παροχο συνδρομητικης τηλεορασης επιλεγεις με βαση το παρεχομενο τηλεοπτικο προγραμμα και οχι αααα η οτε τv εχει καλυτερους τεχνικους θα πας εκει. το περιεχομενο κυριως και ειναι αυτο που καθοριζει την επιλογη του παροχου και σαφως αν πιστευεις οτι ανταποκρινεται το περιεχομενο στην συνδρομη που ζητα.

Μα δε διαφωνώ ούτε σε κατηγορώ.

Το βλέπεις έτσι γιατί έτσι μάθατε δυστυχώς στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει σχεδόν καμία εταιρία που να έχει πολιτική να κρατά ευχαριστημένο το πελάτη. Λύση θα μπορούσε να βρεθεί. Αλλά όχι, έπρεπε να πούμε στον άνθρωπο "Στα @@ μας κόψε το λαιμό σου" όταν το πάγιο τρέχει από πίσω.

Όσο για το περιεχόμενο, ειδικά αυτή την εποχή η Nova δεν έχει κάτι τόσο super (εκτός απ τους αγώνες για τα κάθε λογής καφενεία) για να σε καθηλώσει με αυτό όταν ο ΟΤΕ προσφέρει παρόμοιο περιεχόμενο με πολύ λιγότερα χρήματα. Μη τρέφεις αυταπάτες.

Επίσης, δεν έχει να κάνει με τους τεχνικούς επειδή το ανέφερες πιο πάνω. Έχει να κάνει με την γενική εντύπωση που σου μένει από την εταιρία.

Κι επειδή έχετε γνωστούς με δορυφορικά ρωτήστε τους πόσο συχνά κουνιέται το πιάτο. Επειδή θα απαντήσουν "σπάνια" ή "ποτέ", προσπάθησε να καταλάβεις ότι το κόστος για την εταιρία δεν είναι τόσο τεράστιο όσο θέλετε να πιστεύετε για κάποιο λόγο. Δε θα κλείσει η Nova επειδή έστειλε τεχνικό σε 100 πελάτες το χρόνο.

sdikr
14-06-12, 13:25
παντως και στον sky δεν γινεται να διαλεγεις καναλια. και για να εχεις το movies η το sports θα πρεπει να εχει ενα απο το entertaiment η entertaiment extra. η προσφορες 49,90 και 53,90 ειναι παρα πολυ καλες. απλα να βγαλουν και μια για το full.

Μάλλον κάπου τα μπερδεύεις, ξεκινάς με τις 20 λίρες και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις μετά

sakels
14-06-12, 13:47
Μάλλον κάπου τα μπερδεύεις, ξεκινάς με τις 20 λίρες και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις μετά

οτι θελεις απο το πακετο cinema η sports η και τα δυο. για παραδειγμα:

Sky Movies £16 extra a month with any Entertainment Pack
δηλαδη για να εχεις ταινιες θα πρεπει αναγκαστικα να εχεις το enterainment. και δεν λεει οτι βαζεις πχ μονο ενα καναλι σινεμα. αλλα ολο το πακετο cinema με 16 λιρες

ειναι στη λογικη nova cinema+value

valen_gr
14-06-12, 18:39
Kι εγώ.
Μετά απο 11 χρονια (παρακαλω!) συνδρομης στο full pack, χάλασε και ο αρχαίος πλεον panasat η τι ηταν δεν θυμαμαι αποκωδικοποιητης (ενας μεγαλος σκουρος γκρι, οχι το μικρο ασημενιο που δινουν τωρα).

Βεβαια, μεχρι να βγαλω ακρη με το support χτικιασα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Το θεμα ειναι οτι νεο κουτι δεν μου διναν δωρεαν. Μονο αν υπεγραφα για αλλον εναν χρονο (τον 12ο χρονο παραμονης) .
Αλλιως επι πληρωμη.

Συγνωμη, επι 11 χρονια συνδρομητες, στο full πακετο, πες μεσο ορο 50 ευρω τον μηνα, Χ 12 μηνες Χ 11 χρονια 6.600 ευρω αργοτερα χωρις το παραμικρο προβλημα ή οχληση εκ μερους μου του support της nova, ε πως να το κανουμε, δεν δεχτηκα ΚΑΝ να συζυτησω να πληρωσω για εξοπλισμο.

Δικαιολογια εψαχνα κι εγω να την διακοψω, καθως πολλα τα λεφτα πλεον.

DSLaManiaC
14-06-12, 18:45
Kι εγώ.
Μετά απο 11 χρονια (παρακαλω!) συνδρομης στο full pack, χάλασε και ο αρχαίος πλεον panasat η τι ηταν δεν θυμαμαι αποκωδικοποιητης (ενας μεγαλος σκουρος γκρι, οχι το μικρο ασημενιο που δινουν τωρα).

Βεβαια, μεχρι να βγαλω ακρη με το support χτικιασα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Το θεμα ειναι οτι νεο κουτι δεν μου διναν δωρεαν. Μονο αν υπεγραφα για αλλον εναν χρονο (τον 12ο χρονο παραμονης) .
Αλλιως επι πληρωμη.

Συγνωμη, επι 11 χρονια συνδρομητες, στο full πακετο, πες μεσο ορο 50 ευρω τον μηνα, Χ 12 μηνες Χ 11 χρονια 6.600 ευρω αργοτερα χωρις το παραμικρο προβλημα ή οχληση εκ μερους μου του support της nova, ε πως να το κανουμε, δεν δεχτηκα ΚΑΝ να συζυτησω να πληρωσω για εξοπλισμο.

Δικαιολογια εψαχνα κι εγω να την διακοψω, καθως πολλα τα λεφτα πλεον.

Αν στον έδιναν όμως, θα καθόσουν. Σωστά?

Klose
14-06-12, 19:13
Oτι εκανα το εκανα γιατι το πιστευα και το πιστευω οτι εχω δικιο και σαν πελατης το δικαιουμαι μετα απο ολη την ιστορια που εκτυλιχθηκε. Δεν θα πεσουν εξω οπως λεει σωστα ο φιλος maniac να στειλουν μια φορα ενα τεχνικο, απο οτι καταλαβαινω αμα τα πιατα χαλαγαν καθε τρεις και λιγο η δεν θα συμφερε η δορυφορικη ή θα πρεπε να γινουμαι τεχνικοι και να σκαρφαλωνουμε στις ταρατσες. Στη τελικη ημουν ετοιμος να τη διακοψω, οποτε ο καθενας κανει τις επιλογες του και ειναι ετοιμος και για τις συνεπειες των επιλογων του και αποφασιζει τι θα κανει. Ειναι οπως τα λεει και ο φιλος ο Valen, δεν ειναι και κατι που δεν μπορω να ζησω χωρις για να δεχτω χρεωσεις και συμπεριφορες που δεν μου αρεσαν, δεν εχω τρελαθει απο τις ταινιες ουτε απο τα αθλητικα καναλια.

Αν δεν σε δεσμευουν συμβολαια κανεις οτι θεωρεις σωστο και το στηριζεις μεχρι τελους, αν ηθελαν θα μπορουσαν να το αφησουν και να διακοψουμε τη συνεργασια, ειναι τοσο απλο. Μαλλον ομως περισσοτερο τους συμφερει να κρατησουν ενα πελατη παρα να του κανουν μια συντηρηση μια στο τοσο αρα μη φοβαστε καποιοι δεν θα πεσουν εξω οι εταιριες αν προσφερουν και καμια υπηρεσια CRM ;)

ειναι ομως ακριβως αυτο που λεει ο maniac δυστυχως, ετσι μας εχουν μαθει, ημουν 5 χρονια στην Αγγλια και εμαθα διαφορετικα πως ειναι οι σχεσεις με εταιριες υπηρεσιων. Οι καταναλωτες εκει ειναι πιο αυστηροι και ο ανταγωνισμος λειτουργει ευεργετικα για τον καταναλωτη, δεν ειναι μονο οι τιμες αλλα το customer satisfaction. Σου δινω και περιεχομενο καλο, πολλες και διαφορετικες ταινιες οχι επαναληψεις των ιδιων συνεχεια, σου δινω και 500 καναλια και φροντιζω και το aftersales μου για να σε κρατησω σε μενα. Ειχα sky digital εκει 5 χρονια, δεν εχασα ποτε το σημα ή να κουνηθηκε η κεραια, πρωτη φορα που το επαθα αυτο, δεν ηταν καν στο μυαλο μου οτι καποιος που προσφερει μια ongoing υπηρεσια θα με εβαζε να πληρωσω για να την συντηρησω, μπορει και να ειμαι λαθος για καποιους. Θυμαμαι στην αγγλια που ειχα vodafone ειχε πεσει το κινητο μου κατω και εσπασε και πηγα να αγορασω αλλο και μου δωσαν ενα καινουριο τζαμπα εκεινοι χωρις να το ζητησω! Λεω γιατι ρε παιδια εγω εφταιγα, μου λενε δεν πειραζει ειστε καλος πελατης τρια χρονια μαζι μας! Αγορασα στο καπακι επιτοπου και μια υπηρεσια που ειχαν ασφαλεια κινητου αν παθει οτιδηποτε να μου το αλλαξουν. Ασε που καθε χρονο με επαιρνα εκεινοι και μου ελεγαν εχετε upgrade για καινουριο κινητο, θελετε να σας κρατησουμε καποιο απο τα καινουρια που ερχοντα? Ετσι κερδιζεις πελατες παιδες, ουτε καν τιμες δεν κοιταζα σε αλλες εταιριες δεν αλλαζα τη vodafone εκει με τιποτα ....

kataras
14-06-12, 19:44
Kι εγώ.
Μετά απο 11 χρονια (παρακαλω!) συνδρομης στο full pack, χάλασε και ο αρχαίος πλεον panasat η τι ηταν δεν θυμαμαι αποκωδικοποιητης (ενας μεγαλος σκουρος γκρι, οχι το μικρο ασημενιο που δινουν τωρα).

Βεβαια, μεχρι να βγαλω ακρη με το support χτικιασα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Το θεμα ειναι οτι νεο κουτι δεν μου διναν δωρεαν. Μονο αν υπεγραφα για αλλον εναν χρονο (τον 12ο χρονο παραμονης) .
Αλλιως επι πληρωμη.

Συγνωμη, επι 11 χρονια συνδρομητες, στο full πακετο, πες μεσο ορο 50 ευρω τον μηνα, Χ 12 μηνες Χ 11 χρονια 6.600 ευρω αργοτερα χωρις το παραμικρο προβλημα ή οχληση εκ μερους μου του support της nova, ε πως να το κανουμε, δεν δεχτηκα ΚΑΝ να συζυτησω να πληρωσω για εξοπλισμο.

Δικαιολογια εψαχνα κι εγω να την διακοψω, καθως πολλα τα λεφτα πλεον.

ειναι πολυ απλο φιλε μου
κανε αιτηση διακοπης και θα πεσουν την αλλη μερα οι προσφορες

sdikr
14-06-12, 21:13
Kι εγώ.
Μετά απο 11 χρονια (παρακαλω!) συνδρομης στο full pack, χάλασε και ο αρχαίος πλεον panasat η τι ηταν δεν θυμαμαι αποκωδικοποιητης (ενας μεγαλος σκουρος γκρι, οχι το μικρο ασημενιο που δινουν τωρα).

Βεβαια, μεχρι να βγαλω ακρη με το support χτικιασα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Το θεμα ειναι οτι νεο κουτι δεν μου διναν δωρεαν. Μονο αν υπεγραφα για αλλον εναν χρονο (τον 12ο χρονο παραμονης) .
Αλλιως επι πληρωμη.

Συγνωμη, επι 11 χρονια συνδρομητες, στο full πακετο, πες μεσο ορο 50 ευρω τον μηνα, Χ 12 μηνες Χ 11 χρονια 6.600 ευρω αργοτερα χωρις το παραμικρο προβλημα ή οχληση εκ μερους μου του support της nova, ε πως να το κανουμε, δεν δεχτηκα ΚΑΝ να συζυτησω να πληρωσω για εξοπλισμο.

Δικαιολογια εψαχνα κι εγω να την διακοψω, καθως πολλα τα λεφτα πλεον.


Μα την λύση σου την δώσανε (12μηνο συμβόλαιο), αν θέλεις να παραμείνεις συνδρομητής τότε γιατί δεν την δέχτηκες, αν δεν θέλεις είναι άλλο θέμα

- - - Updated - - -


Oτι εκανα το εκανα γιατι το πιστευα και το πιστευω οτι εχω δικιο και σαν πελατης το δικαιουμαι μετα απο ολη την ιστορια που εκτυλιχθηκε. Δεν θα πεσουν εξω οπως λεει σωστα ο φιλος maniac να στειλουν μια φορα ενα τεχνικο, απο οτι καταλαβαινω αμα τα πιατα χαλαγαν καθε τρεις και λιγο η δεν θα συμφερε η δορυφορικη ή θα πρεπε να γινουμαι τεχνικοι και να σκαρφαλωνουμε στις ταρατσες. Στη τελικη ημουν ετοιμος να τη διακοψω, οποτε ο καθενας κανει τις επιλογες του και ειναι ετοιμος και για τις συνεπειες των επιλογων του και αποφασιζει τι θα κανει. Ειναι οπως τα λεει και ο φιλος ο Valen, δεν ειναι και κατι που δεν μπορω να ζησω χωρις για να δεχτω χρεωσεις και συμπεριφορες που δεν μου αρεσαν, δεν εχω τρελαθει απο τις ταινιες ουτε απο τα αθλητικα καναλια.

Αν δεν σε δεσμευουν συμβολαια κανεις οτι θεωρεις σωστο και το στηριζεις μεχρι τελους, αν ηθελαν θα μπορουσαν να το αφησουν και να διακοψουμε τη συνεργασια, ειναι τοσο απλο. Μαλλον ομως περισσοτερο τους συμφερει να κρατησουν ενα πελατη παρα να του κανουν μια συντηρηση μια στο τοσο αρα μη φοβαστε καποιοι δεν θα πεσουν εξω οι εταιριες αν προσφερουν και καμια υπηρεσια CRM ;)

ειναι ομως ακριβως αυτο που λεει ο maniac δυστυχως, ετσι μας εχουν μαθει, ημουν 5 χρονια στην Αγγλια και εμαθα διαφορετικα πως ειναι οι σχεσεις με εταιριες υπηρεσιων. Οι καταναλωτες εκει ειναι πιο αυστηροι και ο ανταγωνισμος λειτουργει ευεργετικα για τον καταναλωτη, δεν ειναι μονο οι τιμες αλλα το customer satisfaction. Σου δινω και περιεχομενο καλο, πολλες και διαφορετικες ταινιες οχι επαναληψεις των ιδιων συνεχεια, σου δινω και 500 καναλια και φροντιζω και το aftersales μου για να σε κρατησω σε μενα. Ειχα sky digital εκει 5 χρονια, δεν εχασα ποτε το σημα ή να κουνηθηκε η κεραια, πρωτη φορα που το επαθα αυτο, δεν ηταν καν στο μυαλο μου οτι καποιος που προσφερει μια ongoing υπηρεσια θα με εβαζε να πληρωσω για να την συντηρησω, μπορει και να ειμαι λαθος για καποιους. Θυμαμαι στην αγγλια που ειχα vodafone ειχε πεσει το κινητο μου κατω και εσπασε και πηγα να αγορασω αλλο και μου δωσαν ενα καινουριο τζαμπα εκεινοι χωρις να το ζητησω! Λεω γιατι ρε παιδια εγω εφταιγα, μου λενε δεν πειραζει ειστε καλος πελατης τρια χρονια μαζι μας! Αγορασα στο καπακι επιτοπου και μια υπηρεσια που ειχαν ασφαλεια κινητου αν παθει οτιδηποτε να μου το αλλαξουν. Ασε που καθε χρονο με επαιρνα εκεινοι και μου ελεγαν εχετε upgrade για καινουριο κινητο, θελετε να σας κρατησουμε καποιο απο τα καινουρια που ερχοντα? Ετσι κερδιζεις πελατες παιδες, ουτε καν τιμες δεν κοιταζα σε αλλες εταιριες δεν αλλαζα τη vodafone εκει με τιποτα ....

Μάλλον ησουν σε κάποιο παράλληλο σύμπαν στην Αγγλία!
Αν είχες πρόβλημα με την κεραία σου εκεί, ναι θα πλήρωνες

Klose
14-06-12, 23:17
Μα την λύση σου την δώσανε (12μηνο συμβόλαιο), αν θέλεις να παραμείνεις συνδρομητής τότε γιατί δεν την δέχτηκες, αν δεν θέλεις είναι άλλο θέμα

- - - Updated - - -



Μάλλον ησουν σε κάποιο παράλληλο σύμπαν στην Αγγλία!
Αν είχες πρόβλημα με την κεραία σου εκεί, ναι θα πλήρωνες

Σε παραλληλο συμπαν ειμαι εδω απο οτι φαινεται lol. Δεν ξερω αν θα πληρωνα δεν μου ετυχε ποτε οπως ειπα για να ξερω, αυτο που ξερω στο συμπαν που ημουν ηταν οτι τα καναλια ηταν αντε γεια και η υπηρεσια και η τιμη της για αυτο που επαιρνες, και αν μου ζηταγαν να πληρωσω με τετοια υπηρεσια μαλλον δεν θα το εκανα καν θεμα. Και φανταζομαι οτι αν το εκανα και δεν ηταν στη πολιτικη τους να το κανουν δεν θα με κραταγαν 2 μηνες με υποσχεσεις, θα λεγαν κυριε απλα δε γινεται .

Αστο φιλε δεν πιανεται απο πουθενα η ιστορια οσο δικιο και αν τους δινεις. Σαν συνδρομητες ξερουμε και τι παιρνουμε και τι μας δινει αυτο που πληρωνουμε, και τα παραπονα μας,δεν αλλαζει η αποψη μας και δεν περιμενουμε απο κανεναν να μας δωσεις δικιο η αδικο. Τα ξερουμε εμεις πολυ καλυτερα απο ολους και τι ακουσαμε και τι περασαμε. Μονο η εταιρια μπορει να μας προσφερει value for money αν θελει.

αυτα παιδια, μια και το θεμα λυθηκε εγω δεν θα το φιλοσοφησω αλλο δεν εχει και νοημα. Οπως ειπα μαλλον ειναι και που θα πεσεις. Το θεμα δεν ηταν ποτε τα λεφτα, ηταν για μενα θεμα αρχης και συμπεριφορας. Αφου ακομα και η εταιρια το καταλαβε και επραξε οπως επραξε τελικα δεν χρειαζεται να πειστει κανενας αλλος!

030366
15-06-12, 00:35
Το συμπέρασμα από το όλο θέμα όπως είπε κι ο φίλος Klose είναι σε τι υπάλληλο θα πέσεις κι αν θέλει να ασχοληθεί και γιατί όχι να κάνει κάποιες εξαιρέσεις στις διαδικασίες της εταιρίας. Μου έχει τύχει σε service της sony ericsson να μου λένε πώς το κινητό δεν καλύπτεται από εγγύηση με τέτοιο τρόπο πού να με κάνουν να δυσπιστήσω, με αποτέλεσμα να πάω για επιβεβαίωση και σε άλλο υποκατάστημα όπου μου είπαν ακριβώς τα ίδια με πολύ πιο ευγενικό τρόπο. Αρα σημασία δεν έχει το τι λές, αλλά το πώς το λές. Κι αυτό ισχύει γενικότερα, όχι μόνο στις πελατειακές σχέσεις..

adabter
15-06-12, 10:28
οτι θελεις απο το πακετο cinema η sports η και τα δυο. για παραδειγμα:

Sky Movies £16 extra a month with any Entertainment Pack
δηλαδη για να εχεις ταινιες θα πρεπει αναγκαστικα να εχεις το enterainment. και δεν λεει οτι βαζεις πχ μονο ενα καναλι σινεμα. αλλα ολο το πακετο cinema με 16 λιρες

ειναι στη λογικη nova cinema+value

ενταξει, το cinema value της nova είναι ένα πολύ καλό πακέτο και σε καλή τιμή απλά ένας σινεφιλ θα ήθελε την επιλογή να προσθέσει το novasport 1 για να βλέπει που και που μπαλίτσα. μακάρι να γίνει στο μέλλον αυτό

celarg
15-06-12, 11:23
Να σου πω την αλήθεια εμένα μου φαίνεται πως ήθελες να το κοψεις και απλα έψαχναν μια καλη αφορμή που στην έδωσαν. Αν ήσουν χαρούμενος και σου άρεσε το περιεχόμενο που σου δίνουν μια χαρα θα καθοσουν.

@adabter το έδωσαν αυτο που λες και χωρίς πιατο (γιατρός αποφυγή τέτοιων προβλημάτων :) )

sdikr
15-06-12, 12:30
Σε παραλληλο συμπαν ειμαι εδω απο οτι φαινεται lol. Δεν ξερω αν θα πληρωνα δεν μου ετυχε ποτε οπως ειπα για να ξερω, αυτο που ξερω στο συμπαν που ημουν ηταν οτι τα καναλια ηταν αντε γεια και η υπηρεσια και η τιμη της για αυτο που επαιρνες, και αν μου ζηταγαν να πληρωσω με τετοια υπηρεσια μαλλον δεν θα το εκανα καν θεμα. Και φανταζομαι οτι αν το εκανα και δεν ηταν στη πολιτικη τους να το κανουν δεν θα με κραταγαν 2 μηνες με υποσχεσεις, θα λεγαν κυριε απλα δε γινεται .


Κοιτά μιλάμε μόνο για το κομμάτι του ποιος έχει την ευθύνη για την κεραία, ο αγγλικός ο sky θα σου έλεγε ότι είναι καθαρά δικό σου θέμα. για τα κανάλια κλπ συμφωνούμε

haniabal
15-06-12, 18:47
ενταξει, το cinema value της nova είναι ένα πολύ καλό πακέτο και σε καλή τιμή απλά ένας σινεφιλ θα ήθελε την επιλογή να προσθέσει το novasport 1 για να βλέπει που και που μπαλίτσα. μακάρι να γίνει στο μέλλον αυτό



Το πρόβλημα όπως είπα είναι ότι ο φίλος έπεσε σε κακό υπάλληλο...Το περιεχόμενο είναι προσωπική γνώμη του καθενός.Αλλά καλύτερο αυτή την στιγμή δύσκολο να βρεις....

sakels
15-06-12, 22:11
Απαραδεκτο επισης ειναι οτι ενω πληρωνουμε το hd... Το 3d το εκλεισαν μονο στο full.

Lapetr
17-06-12, 11:31
αυτό που λες τώρα είναι σαν το "βρήκαμε παπα να θάψουμε 5-6".
Πώς από το παράπονο σου για την κεραία καταλήξαμε στο 3d δεν το πιάνω αλλά anw. θα συμφωνήσω με τον sdikr πάντως.

sakels
17-06-12, 12:59
αυτό που λες τώρα είναι σαν το "βρήκαμε παπα να θάψουμε 5-6".
Πώς από το παράπονο σου για την κεραία καταλήξαμε στο 3d δεν το πιάνω αλλά anw. θα συμφωνήσω με τον sdikr πάντως.

εγω δεν ειχα παραπονο για την κεραια.

Bananas
20-06-12, 05:22
Γεια σας παιδια θα ηθελα να μεταφερω την εμπειρια μου απο αυτο που μου συνεβη γιατι δεν το χω ξαναζησει! ειμαι συνδρομητης forthnet nova εδω και εναμισι χρονο. το προβλημα μου εχει σχεση με τη Nova αν και απο την forthnet με αντιμετωπισαν ασχημα.

Λοιπον εγινε το εξης, δεν εβλεπα καποια καναλια και τελικα αποδειχτηκε οτι ειναι απο την κεραια που μου ειπαν οτι εχει μετατωπιστει ελαχιστα μαλλον. Λεω ενταξει ωραια πως φτιαχνεται τωρα? Μου λενε θα στειλουμε τεχνικο, λεω ενταξει αλλα μετα μου λενε εχει χρεωση επειδη περασε ενας χρονος και δεν ειμαι πια σε συμβολαιο! Εκει δυσανασχετησα και λεω μα γιατι πρεπει να το πληρωνω εγω αμα κουνησε ο αερας η δεν ξερω τι την κεραια. Τοτε λοιπον αρχιζω και ακουω ενα μονολογο του στυλ, και αμα εσεις κυριε χωρις να το ξερουμε ανεβαινετε πανω και κουνατε τη κεραια καθε 5 μερες εμεις τι να κανουμε να ερχομαστε τζαμπα καθε 5 μερες! Του εξηγησα οτι αυτο δεν εχει λογικη για αυτη τη πολιτικη που εχετε! δεν ειμαστε ψυχοπαθεις να παμε να κουναμε τη κεραια για να βλεπουμε τεχνικους να ερχονται σπιτι μας καθε τρεις και λιγο! Τελος παντων ο ανθρωπος ηθελε να κανει τον καλο υπαλληλο και ξεφυγε λιγακι χωρις να καταλαβαινει οτι προσβαλει τη νοημοσυνη των αλλων. Τελος παντων του ειπα οτι δεν δεχομαι αυτη την πολιτικη της εταιριας μιας και θεωρω τον εαυτο μου πελατη και θα πρεπε να συντηρουν το σερβις που μου δινουν οχι να το συντηρω εγω! Του εξηγησα λοιπον οτι θα ηθελα να διακοψω την υπηρεσια απο τη στιγμη που δεν συμφωνω, μετα αλλαξε αντιμετωπιση και μου ειπε αφηστε να προωθησω το αιτημα και να δουμε.

Λοιπον περασε ενα μισι μηνας που περιμενα να το δουνε χωρις να μπορω να δω τα HD καναλια αλλα ουτε και το nova on demand. Ξαναπαιρνω αποφασισεμνος πλεον και λεω θα ηθελα να διακοψω την υπηρεσια χωρις ναασχοληθω πλεον με τη κεραια, απλα αποφασισα να τους πω να το κοψουν χωρις πολλα πολλα λογια ακομα και αν με ρωτησε γιατι λεω "ετσι δεν θα ηθελα πια να εχω την υπηρεσια". το ειδε βεβαια η κυρια στην καρτα και μου λεει ειναι για αυτο το λογο. Λεω στη τελικη ναι αγια αυτο ειναι αλλα δεν εχει σημασια πια. Τελος παντων ενας κυριος μου ειπε αφηστε να το δουμε θα βρουμε λυση και τετοια, ηταν πολυ ευγενικος και λεω ενταξει αλλα απαντηστε μου συντομα αν ειναι και εντωμεταξυ προγραμματιστε και τη διακοπη. Μου λεει ενταξει για τελος του μηνα θα τη προγραμματισω αλλα θα βρεθει ακρη στο εντωμεταξυ μην ανησυχειτε

Και τωρα φτασαμε στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, αφου λοιπον εχω μιλησει με δυο τρεις διαφορετικους ανθρωπους που με κραταγαν στη υπηρεσια, τους τελευταιους δυο μηνες με υποσχεσεις (οχι οτι το εκαναν επιτησες αλλα το αποτελεσμα στη τσεπη μου κοιταω) και χωρις να εχω καποιες απο τις υπηρεσιες που πληρωνα εντωμεταξυ (nova on demand και hd καναλια) φτανει το μαγικο τηλεφωνο! Μια κυρια απο την forthnet με παιρνει τηλεφωνο!!! για να μου δωσει τη λυση λεω!!! Λοιπον η κυρια απλα ειχε ενα υφακι εριστικο και υποτιμητικο λεγοντας μου οτι ετσι ειναι κυριε μου θα πληρωσετε, μου μιλαγε σαν να ειμαι κανας τζαμπατζης και οχι πελατης. Της λεω δεν ειναι αντιμετωπιση αυτη και με εχετε τοσο καιρο να παεριμενω απλα για να μου πειτε οχι και να με ερεθισετε. Αν ηταν ετσι να μην περιμενω δυο μηνες χωρις τις υπηρεσιες μου και για να μου δειξετε απλα οτι δεν σας νοιαζει να ειμαι πελατης σας. ΚΑι δεν ειναι τα λεφτα ειναι οτι δεν συμφωνω με την πολιτικη του να μας χρεωνετε! Τοτε ξεκινησα να λεω οτι σε αυτη την περιοδο δεν φερονται ετσι σε πελατες και εγω στη δουλεια μου δεν θα μιλαγα ποτε ετσι, μετα αρχισε να μου λεει τελειωσατε κυριε και καλα να στο κλεισω! Και μου το κλεισε τελικα στη μουρη!!!!

Περιμενα λοιπον τοσο καιρο παραμενοντας στη nova με την υποσχεση μιας λυσης για να με παρει τελικα αυτη η κυρια σημερα το βραδυ και να μου πει ετσι ειναι θα πληρωσετε και αμα δε θελετε διακοψτε την υπηρεσια, και να μου το κλεισει!

Εχω απογοητευτει πληρως, αν ειναι τοσο αυστηρη στην πολιτικη τους τοτε γιατι δεν με αφησαν να κανω τη διακοπη τοσο καιρο πριν? Γιατι να περιμενω να με παρει μια κυρια που ειχε συμπεριφορα δημοσιου υπαλληλου στη δεκαετια του 80 ! Χαιρομαι που συμβαινουν αυτα ομως στην Ελλαδα της κρισης μπας και αλλαξουν οι εταιριες τις πολιτικες τους αλλα κυριοτερο τη συμπεριφορα των υπαλληλων τους, αν δεν το κανουν με ενδιαφερον απο πλευρας τους θα τους το επιβαλει η κριση απο μονη της.

Ευχαριστω το internet και το site που μας δινει τη δυνατοτητα να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας για υπηρεσιες και αγαθα, πραγμα που θα κανει ολες τις εταιριες καλυτερες. Αλλα και εμεις δεν θα πρεπει να βαζουμε πιο πανω απο την αξιοπρεπεια μας μονοπωλιακες υπηρεσιες οπως αυτη της Nova. Καλυτερα να μην εχω nova παρα να δεχτω μια λαθος πολιτικη για εμενα και ακομα χειροτερα ειρωνειες και υποτιμητικες συμπεριφορες απο συγκεριμενους υπαλληλους

Πάνω απ όλα το συμβόλαιο που υπογράφεις και ύστερα τί είναι πιο λογικό και τί όχι. Τι εννοώ?
Δεν βρίσκω την forthnet υπεύθυνη για την κεραία και ούτε μπορώ να πω λογικό το να σου το φτιάξει τσάμπα αυτό το πρόβλημα αλλά ούτε και το αντίθετο λογικό.
Όσον αφορά όμως τον τρόπο αντιμετώπισης απο την εξυπηρέτηση έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν σε σεβάστηκαν.

celarg
20-06-12, 13:27
Χωρίς να θέλω να κοντραρω...τααμπατζης είναι ο φίλος που ξεκίνησε το thread και δε καταλαβαίνω γιατι είναι μη σεβασμός να του λένε ότι απλα είναι εκτος συντήρησης και πρέπει να πληρώσει για να του το φτιάξουν. Στην τελική θα μπορούσε να ανεβεί και να το φτιάξει μόνος το πιατο όπως κάνει ένα σωρό κόσμος...

Gibslime
22-06-12, 05:53
Χωρίς να θέλω να κοντραρω...τααμπατζης είναι ο φίλος που ξεκίνησε το thread και δε καταλαβαίνω γιατι είναι μη σεβασμός να του λένε ότι απλα είναι εκτος συντήρησης και πρέπει να πληρώσει για να του το φτιάξουν. Στην τελική θα μπορούσε να ανεβεί και να το φτιάξει μόνος το πιατο όπως κάνει ένα σωρό κόσμος...

Τσαμπατζής όχι, ο άνθρωπος με την δικιά του λογική θεώρεισε ότι δεν πρέπει να τα πληρώσει, δικαιωμά του. Αλλά η Φορθνετ,εκτός από αγενή συμπεροφορά προς πελάτη, 2 μήνες τράβηξε η υπόθεση, ας του στέλναν ένα γράμμα να του πούνε όχι (scripta manent που λένε) και ας τον αφήναν να παίρνει 100 τηλέφωνα την ημέρα. Και ούτε ο καθένας μπορεί/ξέρει να πάει να την φτιάξει, δεν είναι αυγά μάτια, κεραία είναι, να την χαλάσεις και παραπάνω, να την πληρώνεις χρυσή.

Πάντως τέλος καλό-όλα καλά, κατά την γνώμη μου έπρεπε να πάρει ο φίλος και τους δωρεάν μήνες, αφού προσφέρθηκαν. Εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα στην Αγγλία, αλλά από δικιά τους μακακία δεν είχα HD (30 ευρώ τον μήνα - και δεν είμαι κανάς CEO να το φυσάω), όταν τους είπα να μου δώσουν έναν μήνα τσάμπα για τον μήνα που έχασα, έκαναν λες και τους ζήτησα το νεφρό τους...Δηλαδή φαντάσου να μην είχα και δίκιο! Ά ρε Άγγλοι κουβαρντάδες-σπάταλοι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.