PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-X ενεργοποιηση γραμμης



chaos
01-12-06, 16:51
Μηπως κανω κατι λαθος?
...
Σημερα πηρα το 134 και μου ειπαν οτι το Conn-X 1024 ενεργοποιηθηκε σημερα το πρωι,οποτε πηγα και εγω στον τοπικο ΟΤΕ και πηρα τον εξοπλισμο .
Οταν ομως συνδεω στη γραμμη του τηλεφωνου το speedtouch 585 v6 (χωρις φιλτρο φυσικα)το λαμπακι DSL δεν αναβει καν.
Υπαρχει περιπτωση η γραμμη να φαινεται ενεργοποιημενη στο 134 αλλα να μην ειναι και να πρεπει να περιμενω λιγο ακομα?
Αυτο υποψιαζομαι γιατι τα τηλεφωνα λειτουργουν κανονικα και χωρις φιλτρο...

nnn
01-12-06, 23:44
Ναι μάλλον θέλει 1-2 μέρες ακόμα.

Minus_gr
02-12-06, 01:24
chaos @ 01-12-06 15:51 wrote:
Αυτο υποψιαζομαι γιατι τα τηλεφωνα λειτουργουν κανονικα και χωρις φιλτρο...

Η τηλεφωνία είναι διαφορετική απο το dsl,μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο αλλά να σερφάρεις κανονικά.
Αφού σου είπαν οτι η γραμμή σου είναι ενεργοποιημένη προφανώς περιμένεις και τηλέφωνο απο ΟΤΕνετ για username και password
Οταν τα πάρεις κανε μια προσπάθεια και αν υπάρχει πρόβλημα θα φας 680 οπότε μιλάς OTE.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις τωρα είναι μια επιβεβαίωση από 121 αν βλέπουν τιν γραμμή σου..

IVIetaCreatoR
02-12-06, 01:57
Tσέκαρε αν έχεις το 585 και όχι το 585i.
To 121 δεν θα βλέπει κάτι διαφορετικό απο το 134.

chaos
02-12-06, 12:36
Ναι μάλλον θέλει 1-2 μέρες ακόμα.
Γιατι?
Αφου λεει οτι ειναι ενεργοποιημενο.


chaos @ 01-12-06 15:51 wrote:
Αυτο υποψιαζομαι γιατι τα τηλεφωνα λειτουργουν κανονικα και χωρις φιλτρο...

Η τηλεφωνία είναι διαφορετική απο το dsl,μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο αλλά να σερφάρεις κανονικά.
Αφού σου είπαν οτι η γραμμή σου είναι ενεργοποιημένη προφανώς περιμένεις και τηλέφωνο απο ΟΤΕνετ για username και password
Οταν τα πάρεις κανε μια προσπάθεια και αν υπάρχει πρόβλημα θα φας 680 οπότε μιλάς OTE.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις τωρα είναι μια επιβεβαίωση από 121 αν βλέπουν τιν γραμμή σου..
Δεν εννοουσα απλως οτι το τηλεφωνο λειτουργει...Εννοουσα οτι λειτουργει Διχως παρασιτα οταν δεν εχω συνδεσει το φιλτρο το οποιο μαλλον δειχνει οτι δεν εχει ενεργοποιηθει η γραμμη.
Παντως αληθες ειναι οτι τηλεφωνο απο την Οτενετ δεν με εχουν παρει ακομα.

Tσέκαρε αν έχεις το 585 και όχι το 585i.
To 121 δεν θα βλέπει κάτι διαφορετικό απο το 134.
Τι διαφορα εχουν?
Το 585 v6 εχω.

lamesaint
02-12-06, 14:41
Παντως αληθες ειναι οτι τηλεφωνο απο την Οτενετ δεν με εχουν παρει ακομα.


πάρτους εσύ και ξεκούνα τους λίγο γιατί είναι λίγο "τα ζώα μου αργά" εκεί μέσα, ξέρω εκ πείρας που σου λέω;):)

IVIetaCreatoR
02-12-06, 14:58
Το έιπα μήπως σου έδωσαν modem που δεν ήταν κατάλληλο για τη γραμμή σου.
Το οτι τα τηλέφωνα δεν έχουν θόρυβο κλπ είναι λογικό αφού το modem σου δεν έχει συγχρονίσει.
Το conn-x το πήρες απο κατάστημα ή τηλεφωνικά?

chaos
02-12-06, 15:27
Το έιπα μήπως σου έδωσαν modem που δεν ήταν κατάλληλο για τη γραμμή σου.
Το οτι τα τηλέφωνα δεν έχουν θόρυβο κλπ είναι λογικό αφού το modem σου δεν έχει συγχρονίσει.
Το conn-x το πήρες απο κατάστημα ή τηλεφωνικά?

Το κοιταξα ειναι για pstn και οχι για isdn,υποθετω οτι η εκδοση 585i που αναφερεις ειναι για isdn.
To προβλημα με το modem ειναι οτι το λαμπακι της dsl δεν αναβει καθολου παρολο που εχω συνδεσει σωστα τη συσκευη.Εκανα και ping να δω αν την "βλεπει" ο υπολογιστης και αυτο μια χαρα εγινε.
Το conn-X το πηρα απο καταστημα.
Κοιταξε πως εγινε.
(Παρεπιμπτοντως ο διευθυντης του τοπικου Οτε ειναι γνωστος μου και φιλος του πατερα μου,οποτε εαν κατι εχει γινει καλα πειτε μου να τον ενημερωσω...)

Πριν δυο εβδομαδες μου ειπε οτι στην περιοχη θα μπει mini-dslam και την ημερα που θα ενεργοποιηθει απο τα κεντρικα θα με ενημερωσει να κανω αιτηση για γραμμη.
Τη Δευτερα(αυτης της εβδομαδος) με πηρε τηλεφωνο οτι ειδοποιηθηκαν απο τα κεντρικα του ΟΤΕ και μπορουν πλεον να ενεργοποιησουν το mini-dslam.
Πηγα και εκανα αιτηση την ιδια μερα για το Conn-X 1Mbit + 50 Ευρω δωρο.Μου ειπε οτι μεχρι την Παρασκευη θα εχω ενεργοποιηθει.
Την Παρασκευη δεν εβρισκα το τηλεφωνο του τοπικου ΟΤΕ και επειδη μενω μακρια πηρα το 134 και μου ειπαν οτι την Παρασκευη το πρωι ειχε γινει ενεργοποιηση της γραμμης.

Οποτε πηγα στον τοπικο ΟΤΕ και πηρα τον απαραιτητο εξοπλισμο.Ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν το βλεπει ενεργοποιημενο αλλα μου εδωσε τον εξοπλισμο ουτως ή αλλως.
Οταν μου ειπε οτι δεν φαινεται ενεργοποιημενο πηρα τηλεφωνο παλι στο 134 και ξαναρωτησα οποτε πηρα την ιδια απαντηση απο τον υπαλληλο.Ο υπαλληλος μου ειπε να περιμενω μεχρι το βραδυ και να ξαναδοκιμασω και θα ειχα συνδεθει σιγουρα...Τωρα τι να πω!
Μπηκα και στο my.otenet.gr και ειδα οτι η pstn συνδρομη εχει ακυρωθει και εχει μετατραπει σε adsl.

manoulamou
02-12-06, 21:41
Μεσολαβουν καποιες τεχνικες διαδικασιες εντος του ΟΤΕ για την πληρη ενεργοποιηση
του ADSL, ισως εισαι σε αυτο το ενδιαμεσο σταδιο:hmm:
Τσεκαρισες οτι και το modem και το φιλτρο ειναι για pstn ? Γιατι εχει συμβει επανειλημμενα να δωσουν
σε σφραγισμενο πακετο :evil: διαφορετικου πρωτοκολλου μοντεμ/ρουτερ και φιλτρο/σπλιτερ!
Εαν επιτελους αναψει το λαμπακι σταθερα και αφου σου δωσουν τους κωδικους, περιμενε μερικες ωρες για να εισαι σιγουρος, αφου ξεκινά να μετρά η συνδεση, απο την στιγμη που θα ενεργοποιησεις τους κωδικους (στην αρχικη μου συνδεση με OTEnet πληρωσα κερατιατικα 20ε, γιατι νομιζα οτι ειχα ADSL, αλλα ηταν περιστασιακες δοκιμες...)

nnn
02-12-06, 21:51
Την Παρασκευη δεν εβρισκα το τηλεφωνο του τοπικου ΟΤΕ και επειδη μενω μακρια πηρα το 134 και μου ειπαν οτι την Παρασκευη το πρωι ειχε γινει ενεργοποιηση της γραμμης.

Οποτε πηγα στον τοπικο ΟΤΕ και πηρα τον απαραιτητο εξοπλισμο.Ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν το βλεπει ενεργοποιημενο αλλα μου εδωσε τον εξοπλισμο ουτως ή αλλως.
Οταν μου ειπε οτι δεν φαινεται ενεργοποιημενο πηρα τηλεφωνο παλι στο 134 και ξαναρωτησα οποτε πηρα την ιδια απαντηση απο τον υπαλληλο.Ο υπαλληλος μου ειπε να περιμενω μεχρι το βραδυ και να ξαναδοκιμασω και θα ειχα συνδεθει σιγουρα...Τωρα τι να πω!
Μπηκα και στο my.otenet.gr και ειδα οτι η pstn συνδρομη εχει ακυρωθει και εχει μετατρα

Άρα δεν είσαι έτοιμος ακόμα,θα σε ειδοποιήσει η Otenet και θα σου δώσει τους κωδικούς σύνδεσης.

enwsitis21
02-12-06, 22:12
Ο chaos λέει ότι η σύνδεσή του έχει μετατραπεί σε ondsl στην otenet.
Το πιθανότερο είναι να έχει κολλήσει η adsl στον κατανεμητή του ΟΤΕ. Αφού έχεις γνωστό, πές του να μιλήσει με τεχνικό του ΟΤΕ στον κατανεμητή σου, να κάνει ο τεχνικός τις απαραίτητες μετρήσεις, και λογικά θα είσαι ok.

Minus_gr
03-12-06, 01:23
Κοίτα απο OTEnet θα σε πάρουν για τους κωδικούς όταν ενημερωθόυν από ΟΤΕ οτι η γραμμή είναι οκ.Άν οχι την ίδια μέρα πες 1-2 αργότερα
Άρα αφού δεν σε πήραν δεν εχει ολοκληρωθεί ή΄φαίνεται κατασκευασμένη αλλα δεν..
Πιθανών είναι αυτό που ανέφερε ο manoulamou :
Μεσολαβουν καποιες τεχνικες διαδικασιες εντος του ΟΤΕ για την πληρη ενεργοποιηση
του ADSL, ισως εισαι σε αυτο το ενδιαμεσο σταδιο:hmm:

chfilis
03-12-06, 11:38
μισό ρε παιδιά λέει ότι είναι πακέτο connex αρα η οτενετ δεν τον παίρνει τηλ.....
θα τον πάρουν από τον οτε και θα του πουν οτι ενεργοποιήθηκε και θα πρεπει να μπει με δοκιμαστηκα στοιχεια username: otenet@otenet.gr και pass: otenet στην σελίδα http://my.otenet.gr και θα βάλει το κωδικό πελάτη που έχει και θα ενεργοποιήσει την σύνδεση του. για οποιοδήποτε πρόβλημα θα πρέπει να καλέσει στο 1242 τμήμα εξυπηρέτησης πελατών connex.

manoulamou
03-12-06, 11:56
chfilis σωστος, οσον αφορα την ενεργοποιηση απο τον ΟΤΕ
θα επρεπε να τον ειδοποιησουν, ομως δεν το κανουν παντα και το 134 του ΟΤΕ ειναι.
Ομως, παρ ολο που το conn-x ειναι του μπαμπα ΟΤΕ, οι κωδικοι μεσω της OTEnet θα εισαχθουν:)
Μερικα χρησιμα τηλεφωνα:
134 ---> 2 κεντρο προϊοντων/υπηρεσιων ΟΤΕ --->ADSL
121 ειναι για τις βλαβες γραμμης
1242 προβληματα/τεχνικη υποστηριξη γραμμων adsl ΟΤΕ (οχι της Conn-x)
8011135555 helpdesk OTEnet(εφοσον εχεις αυτην για provider)

dimfarma
03-12-06, 11:57
μισό ρε παιδιά λέει ότι είναι πακέτο connex αρα η οτενετ δεν τον παίρνει τηλ.....


Δεν τον παίρνουν τηλέφωνο το στέλνουν με sms στο κινητό του τους κωδικούς πρόσβασης από εκεί που το πήρε από την οτενετ έτσι έκαναν και σε μένα στο παρακάτω τα λες σωστά

chfilis
03-12-06, 12:02
πάμε πάλι.......αν το πακέτο είναι connex πρέπει να πατέ στο my.otenet.gr αυτό είναι σίγουρο 1000% αν είναι ondsl kit τότε θα σε πάρουν για να σου δώσουν τους κωδικούς....

όσο για το 1242 επειδή και το connex πακέτο είναι γραμμή του ΟΤΕ και συνδεση που τιμολογείται στον οτε πρέπει να πάρεις εκεί....ΟΤΕνετ παίρνουν μόνο αν δεν ισχύουν οι κωδικοί (ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ) αν έχουμε πρόβλημα με το mail....αν είναι θέμα γραμμής ή πρόβλημα modem πρέπει να καλέσει κανείς το 1242.

chaos
03-12-06, 13:23
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δεν καταλαβα τι διαφορα εχει η Οτενετ απο τον Οτε!
Δηλαδη αλλη θυγατρικη του ομιλου ΟΤΕ προσφερει το Conn-x αλλο η αοριστου?
Οτι αφορα στο ιντερνετ δεν το προσφερει η Οτενετ?
Παραθετω απο το my.otenet.gr αυτο που βγαζει στα στοιχεια της συνδρομης μου.
Ριξτε μια ματια και πειτε μου τη γνωμη σας...

nnn
03-12-06, 13:26
Σε βγάζει ενεργό από την 1/12 :hmm:
Αύριο το πρωί πάρε τους τηλέφωνο.

chaos
03-12-06, 13:33
Σε βγάζει ενεργό από την 1/12 :hmm:
Αύριο το πρωί πάρε τους τηλέφωνο.

Ποιο τηλεφωνο να παρω ?
Το 1242 υποθετω... ή να παω στον τοπικο ΟΤΕ?

nnn
03-12-06, 13:34
Όχι το 121 και να το δηλώσεις βλάβη.
Μετά πάρε το 1242.

chaos
03-12-06, 13:39
Όχι το 121 και να το δηλώσεις βλάβη.
Μετά πάρε το 1242.

Ενταξει.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

enwsitis21
03-12-06, 22:45
Λίγο άσχετο με το πρόβλημά σου chaos αλλά άλλαξε στο adsl info κάτω από το avatar σου τα στοιχεία.
Ο isp είναι ενεργοποιημένος, το adsl ΟΤΕ δέν είναι ακόμη ενεργοποιημένο.
Πάντως, εάν έχεις γνωστό στον ΟΤΕ, μήν χαραμίζεσαι σε 121 και 1242. Άσε που μπορεί να μήν πιάσεις γραμμή στο 1242. Για να μήν ανάβει καθόλου το adsl led, το πρόβλημα δέν είναι και τόσο μικρό για να λυθεί μέσα σε 1 με 2 μέρες.

chfilis
04-12-06, 02:37
βασικά αυτό που του δείχνει στο my.otenet.gr δεν λέει κάτι. η εσυ ή κάποιος άλλος σου ενεργοποίησε την ΣΥΝΔΕΣΗ σου τότε.δηλαδή μπήκε εκεί με τον κωδικό πελάτη και το συνθηματικό πελάτη που σου εδωσαν και σου ενεργοποίησε το account αν και πιστεύω εσυ το έχεις κανει μιας και έχει username που εβαλες...στα conex πακέτα δεν δηλώνεις πουθενα τι username θέλεις οπότε πρέπει ο πελάτης να μπεί και να το ενεργοποιήσει. εσυ μάλλον βιάστηκες να ενεργοποιήσεις την συνδεση πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή σου από τον οτε.πάρε μία στο 121 και ρωτα αν η γραμμή μου φαίνεται ενεργοποιημένη ή όχι. αν ναι τότε το δηλώνεις βλάβη. αν όχι τοτε περιμένεις να ενεργοποιηθεί.


τα πακέτα connex δεν ειναι τίποτε αλλο από αγορά λιανικής μιας adsl line και μιας home συνδεσης που τιμολογούνται από τον ΟΤΕ

τα πακέτα ondsl kit είναι ενοικίαση συνδεσης και γραμμής από την ΟΤΕΝΕΤ(μιας και η γραμμή η adsl ειναι στο ονομα της οτενετ) που τιμολογουνται στην οτενετ.

chaos
04-12-06, 12:16
βασικά αυτό που του δείχνει στο my.otenet.gr δεν λέει κάτι. η εσυ ή κάποιος άλλος σου ενεργοποίησε την ΣΥΝΔΕΣΗ σου τότε.δηλαδή μπήκε εκεί με τον κωδικό πελάτη και το συνθηματικό πελάτη που σου εδωσαν και σου ενεργοποίησε το account αν και πιστεύω εσυ το έχεις κανει μιας και έχει username που εβαλες...στα conex πακέτα δεν δηλώνεις πουθενα τι username θέλεις οπότε πρέπει ο πελάτης να μπεί και να το ενεργοποιήσει. εσυ μάλλον βιάστηκες να ενεργοποιήσεις την συνδεση πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή σου από τον οτε.πάρε μία στο 121 και ρωτα αν η γραμμή μου φαίνεται ενεργοποιημένη ή όχι. αν ναι τότε το δηλώνεις βλάβη. αν όχι τοτε περιμένεις να ενεργοποιηθεί.


τα πακέτα connex δεν ειναι τίποτε αλλο από αγορά λιανικής μιας adsl line και μιας home συνδεσης που τιμολογούνται από τον ΟΤΕ

τα πακέτα ondsl kit είναι ενοικίαση συνδεσης και γραμμής από την ΟΤΕΝΕΤ(μιας και η γραμμή η adsl ειναι στο ονομα της οτενετ) που τιμολογουνται στην οτενετ.

Πριν μπω ομως στο my.otenet.gr ειχα παρει τηλεφωνο στο 134 και απο εκει μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι ενεργη.Αυτο πως το εξηγεις?

Ευχαριστω για τις επιπλεον πληροφοριες.

manoulamou
04-12-06, 12:29
Φροντισε να λυσεις γρηγορα το γριφο παντως
γιατι η συνδρομη σου στο πακετο ηδη τρεχει
(εφ οσον ενεργοποιηθηκαν οι κωδικοι)
κι εσυ πληρωνεις χωρις να βλεπεις ADSL!

chfilis
04-12-06, 13:43
βασικά πληρώνει μιας και ο οτε εδωσε οτι η γραμμη του ειναι ετοιμη.αφού καλεσες στο 134 και σου το ειπαν τοτε παρε το 1242 μηπως έχεις κανει καποιο λαθοσ στην συνδεσμολογία αλλιώς θα πρέπει να δηλωθεί βλάβη.η χρέωση στα πεκάτα connex ξεκινάει απο την μέρα που ενεργοποιεί την γραμμή ο οτε.όχι από την μέρα που θα μπει ο πελάτης και θα ενεργοποιήσει την συνδεση

με την λογική αυτή θα επαιρνα connex θα εμπαινα στο ιντερνετ με αλλη συνδεση και δεν θα πληρωνα ποτε.

chaos
04-12-06, 14:15
βασικά πληρώνει μιας και ο οτε εδωσε οτι η γραμμη του ειναι ετοιμη.αφού καλεσες στο 134 και σου το ειπαν τοτε παρε το 1242 μηπως έχεις κανει καποιο λαθοσ στην συνδεσμολογία αλλιώς θα πρέπει να δηλωθεί βλάβη.η χρέωση στα πεκάτα connex ξεκινάει απο την μέρα που ενεργοποιεί την γραμμή ο οτε.όχι από την μέρα που θα μπει ο πελάτης και θα ενεργοποιήσει την συνδεση

με την λογική αυτή θα επαιρνα connex θα εμπαινα στο ιντερνετ με αλλη συνδεση και δεν θα πληρωνα ποτε.

Αποκλειεται να εχω κανει λαθος στη συνδεσμολογια διοτι αφενος φνωριζω απο αυτα
αφετερου ακολουθησα επακριβως τις οδηγιες ωστε να μην κανω λαθος ακουσιως.
Παντως επειδη ειναι πολυ περιεργο αυτο που συμβαινει.Μηπως καποιος μπορει
να μου υποδειξει καποια σελιδα με πληροφοριες για τη συνδεσμολογια adsl over pstn
μηπως και δεν εχω κανει κατι σωστα?
Δηλαδη οδηγιες για το πως ενεργοποιω μια
adsl απο τη στιγμη που συνδεω τα καλωδια μεχρι εκει που θα χρησιμοποιησω τον router
για προσβαση στο internet.

Παντως πηρα στο 121 και μου ειπαν οτι θα το κοιταξουν.Εαν δεν εχει λυθει
σε μια δυο μερες θα παω στον ΟΤΕ της περιοχης μου να δω τι θα κανω.

manoulamou
04-12-06, 15:45
Για την συνδεσμολογια δες πριν απ ολα τον οδηγο (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4) του forum:oneup:

teo_L20
04-12-06, 15:56
Eιναι απο το site της ΟΤΕΝΕΤ.Θα σε βοηθησει ιδιαιτερα:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ (http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-10a2cb916e7-10019)

chaos
04-12-06, 16:10
Η συνδεσμολογια που εχω κανει ειναι η εξης...

[Κεντρικη πριζα τηλεφωνου]------>Φιλτρο------>Τηλεφωνο.
[Πριζα τηλεφωνου στο δωματιο μου]------>Speedtouch 585------->H/Y( μεσω ethernet)

Δεν εχω χρησιμοποιησει το splitter γιατι δεν θελω δευτερο τηλεφωνο.

manoulamou
04-12-06, 22:16
http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-10a2cb916e7-10019
........
ΠΡΟΣΟΧΗ: Συνδέστε το ADSL modem απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα χωρίς φίλτρο!

chaos
04-12-06, 22:57
http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-10a2cb916e7-10019
........
ΠΡΟΣΟΧΗ: Συνδέστε το ADSL modem απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα χωρίς φίλτρο!


Ναι,Αυτο δεν εχω κανει και εγω?
Στη δευτερευουσα πριζα δεν εχω συνδεσει φιλτρο οπως φαινεται και απο την συνδεσμολογια που εχω παραθεσει.
[πριζα]--->ρουτερ--->Η/Υ
Ή μηπως εννοεις κατι αλλο?

manoulamou
04-12-06, 23:32
Τοτε εισαι απολυτα ενταξει απο την σκοπια της συνδεσμολογιας.
Τωρα θα περιμενεις τους τεχνικους απο τη μερια του 121 να κανουν τα μαγικα τους
κι αν εισαι τυχερος θα συμπληρωσεις επι τελους τον ISP στο ADSL Info σου:)

chaos
05-12-06, 12:13
Τωρα θα περιμενεις τους τεχνικους απο τη μερια του 121 να κανουν τα μαγικα τους
κι αν εισαι τυχερος θα συμπληρωσεις επι τελους τον ISP στο ADSL Info σου:)

Μακαρι!
Ας ελπισουμε οτι θα το φτιαξουν γρηγορα ωστε να ξεφυγω και εγω επιτελους απο το γαιδουρακι του διαδικτυου ονοματι pstn!

chaos
06-12-06, 16:12
Ωραια σημερα μπηκε!!
Αλλα καλυτερα να μην εμπαινε με τις ταχυτητες που πιανω.

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.46Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 236.82kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

manoulamou
07-12-06, 20:33
Μαζευε εσυ κι ας ειναι ρωγες!!!:) εεε ειναι και πρωτες μερες,
ΜΕ ΓΕΙΕΣ το ADSL:oneup: αν συνεχιστουν οι χαμηλες επιδοσεις τα ξαναλεμε;)

teo_L20
07-12-06, 21:09
Αντε ας ελπισουμε να διορθωθουν και οι ταχυτητες!

Καλοριζικη να σου ναι!;)

chaos
08-12-06, 14:48
Ευχαριστω...
Ελπιζω να ανεβει λιγο ακομα...

Αυτο εβγαζε χθες
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.38Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 390.94kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem


αλλα σημερα παλι...
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 218.38Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 278.94kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

manoulamou
08-12-06, 17:12
Διαβασε και λιγο τους οδηγους του forum (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51551)
σχετικα με τις μετρησεις και τα προβληματα των ταχυτητων (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10)!

hercules_j
08-12-06, 19:18
εγω σήμερα επικοινώνησα με το 134 να ρωτησω για κοννεξ καί μου είπαν ότι ότι η γραμμη είναι αποκλειστικά για πρόσβαση με την οτενετ.
δηλαδή δεν μπορείς από γραμμή κοννεξ να μπείς σε άλλον πάροχο όπως φορθνετ, κλπ

το ίδιο θα πρέπει να ισχύει καί για το dsl-in-a-box της φορνετ.

το πρόβλημα είναι ότι άμα σε "δέσουνε" ή οι μέν ή οι δέ μετά μπορεί να έχεις χαμυλές ταχύτητες για απλά δεν τους νοιάζει γιατί θα είναι μεγάλη φασαρία να καταργήσεις την μία γραμμή καί να πάρεις άλλη από αλλη ετερία.

chaos
08-12-06, 19:24
εγω σήμερα επικοινώνησα με το 134 να ρωτησω για κοννεξ καί μου είπαν ότι ότι η γραμμη είναι αποκλειστικά για πρόσβαση με την οτενετ.
δηλαδή δεν μπορείς από γραμμή κοννεξ να μπείς σε άλλον πάροχο όπως φορθνετ, κλπ

το ίδιο θα πρέπει να ισχύει καί για το dsl-in-a-box της φορνετ.

το πρόβλημα είναι ότι άμα σε "δέσουνε" ή οι μέν ή οι δέ μετά μπορεί να έχεις χαμυλές ταχύτητες για απλά δεν τους νοιάζει γιατί θα είναι μεγάλη φασαρία να καταργήσεις την μία γραμμή καί να πάρεις άλλη από αλλη ετερία.

Καλα εξαρταται ποιον δικηγορο εχεις...
Μου ειπαν οτι θα διορθωθει σε λιγο καιρο,εαν οχι κακο δικο τους.
Εγω τετοιες ταχυτητες δεν τις ανεχομαι...

hercules_j
08-12-06, 19:36
δικηγόρο;;;
ναί;;;
καί μετά σε ποιά ετερία θα πάς αφού ολοι σε λίγο θα είναι το ίδιο;;;;

manoulamou
09-12-06, 13:00
εγω σήμερα επικοινώνησα με το 134 να ρωτησω για κοννεξ καί μου είπαν ότι ότι η γραμμη είναι αποκλειστικά για πρόσβαση με την οτενετ.
δηλαδή δεν μπορείς από γραμμή κοννεξ να μπείς σε άλλον πάροχο όπως φορθνετ, κλπ

Μπορεις να μας πεις τι ακριβως ρωτησες και τι σου απαντησαν απο το 134?
Γιατι μεχρι τωρα υπηρχε ενα ξεχωριστο χαρακτηριστικο του Conn-x!
Μπορουσες να κρατησεις τη γραμμη που θα ηταν στο ονομα σου
απλως πληρωνοντας το παγιο γραμμης ADSL στον ΟΤΕ και
πηγαινοντας σε οποιονδηποτε ISP ηθελες μετα την ληξη του!
Πρωτη φορα αναφερεται κατι τετοιο για το Conn-x:hmm:...

hercules_j
09-12-06, 14:15
ρώτησα αν μπορώ να βάλλω κονεξ καί να έχω εκτός από την οτενετ καί κάποιον άλλον πάροχο σαν backup καί μου είπανε ΟΧΙ, δηλ. ότι η γραμμή του κονεξ (μιλάω ειδικά για το κονεξ) είναι μόνο για οτεντ.

αυτό έχει μία λογική διότι καί οι άλοι πάροχοι δίνουν χαμηλές τιμές αλλά από την γραμμή που σου βάζουν δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε όποιον πάροχο θέλεις.
Φαίνεται ότι η γραμμή του κονεξ είναι γραμμή που νοικιάζει η οτενετ από τον οτε, το ίδιο γίνεται με όλους τους παρόχους, νοικιάζουν το last mile.

Οι γραμμές που έχουμε μέχρι τώρα ήταν άλλη υπόθεση.
Αρχικά πήραμε γραμμή αδσλ από τον ΟΤΕ καί μετά διαλέξαμε τον πάροχο, γι'αυτό καί μας ερχεται καί ακριβότερα από το κόνεξ.

Δεν ξέρω αν το κοινό γενικά έχει καταλάβει αυτην την τεράστια διαφορά αλλά καλό θα είναι να γίνει μιά συζήτηση να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα μιά καί καλή.

manoulamou
09-12-06, 15:51
Το back-up που ανεφερες μπερδεψε το θεμα;) ...
Επειδη οι παροχοι σού δινουν δικο τους backup - dialup αν δεν λειτουργει
για καποιο λογο η κανονικη συνδεση σου ADSL!!!
Aλλο αυτο και εντελως αλλο αν μπορεις να χρησιμοποιεις τη γραμμη με διαφορετικο ISP!!!
Αυτο μονο η Vivodi ΔΕΝ το κανει. (αντε και μερικα "κλειδωμενα" κινητα)
Παρεξηγηση εγινε...Εσυ μιλησες για παραλληλες/ταυτοχρονες συνδεσεις.
Το περι πακετακηδων vs αοριστακηδων και τις τιμες που ... απολαμβανουν
πονεμενη ιστορια και πολυ παλια...

hercules_j
09-12-06, 17:08
back up δεν σημαίνει καί καλά dialup.
αμα έχεις εταιρία καί θέλεις 2Μ adsl connection no matter what θα πάρεις δύο adsl providers γιατι άν πέσει ο ένας να έχεις τον άλλο καί ΄φυσικά δεν σε νοιάζει αν θα πληρώνεις 300 ευρώ παραπάνω για τον δεύτερο πάροχο.

εγώ θα σου έλεγα να την ψάξεις για το κονεξ γιατί τα πράγματα είναι όπως σου λέω καί παραπάνω.
αν πάρεις κονεξ δεν μπορείς να κάνεις σύνδεση αδσλ με άλλον πάροχο εκτός από οτενετ.

το ίδιο ισχύει καί για το adsl-in-a-box της φορθνετ, δεν μπορείς να αλλάξεις κάποια στιγμή καί να πάρεις άλλον πάροχο πχ οτενετ, θα πρέπει πάντα να είσαι με φορθνετ.

Sebu
09-12-06, 17:59
Κανεις ενα μεγαλο λαθος.

Παρε πχ το Connex και αφου ενεργοποιηθει ζητα demo απο την 4νετ.Θα δουλεψει κανονικοτατα.Και αυτο γιατι ο ISP δεν νοιαζεται αν χρησιμοποιεις ή οχι το δικο του δικτυο.Αυτο που τον νοιαζει ειναι να τον πληρωνεις.Αν εσυ το πληρωνεις μηνιαια αοριστου ή τα εχεις σκασει προπληρωμενα και χρησιμοποιεις αλλον παροχο κανει παρτι γιατι και τα λεφτα σου παιρνει και το bandwidth του δεν το χρησιμοποιεις.

Το ιδιο ισχυει και για 4νετ.Σε κολλητος μου που εχουν Ondsl ή HOL πακετα ξερεις ποσες φορες εχουμε μπει με demo 4νετ για να τσεκαρουμε ταχυτητες ή προβληματα στο δικτυο???Αυτο που λες δεν παιζει.

Το μεγαλο πλεονεκτημα του Connex ειναι οτι αν φυγεις κρατας τη γραμμη και πας σε αλλο παροχο.Απλα θα πληρωνεις πλεον φουλ τιμη την γραμμη και φουλ την προσβαση ενω με Connex εδινες τα μισα.

Σαν παραδειγμα εστω οτι εχεις Ondsl Kit 12 μηνο.Μπορεις ανα πασα στιγμη να αλλαξεις τα username και pass στο ρουτερ σου και να μπεις με 4νετ demo.Εστω οτι ληγει το 12μηνο και σε γυριζει αυτοματα σε αοριστου.Θα συνεχισεις να πληρωνεις για γραμμη και προσβαση αλλα μπορεις ταυτοχρονα να εχεις και κωδικους 4νετ ή HOL.
Απλα αν θελησεις να διακοψεις τη συνδεση τελειως τοτε και μονο τοτε στα πακετα χανεις τη γραμμη.Εκει εγκειται η διαφορα και το πλεονεκτημα του Connex.

Αναφορικα με το 134 μη μπερδευσε.Τις περισσοτερες φορες ειναι φοιτητες ή φοιτητριες που δεν σκαμπαζουν μια απο τεχνολογια και διαβαζουν ετοιμες απαντησεις.Οποτε ειτε σε μπερδεψε ειτε την μπερδεψες.

hercules_j
09-12-06, 18:16
ok αν εσυ το εχεις δοκιμασει ετσι θα ειναι οπως λες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.