PDA

Επιστροφή στο Forum : 30ΚΒ/s download για 2Mbit συνδεση???



Σελίδες : [1] 2

gmaravas
01-12-06, 18:13
Γεια χαρα

Ειμαι στην Πατρα (περιοχη Αγ.Σοφιας) και πριν 2 μηνες εβαλα adsl συνδεση otenet 2048. Στο σπιτι εχουμε 2 PC σε δικτυο με router linksys ag241 4-port gateway και ενω στην αρχη πηγαινε καλα τωρα κατεβαζω σταθερα μεχρι 30ΚΒ/s (απο dc++, ενω στην αρχη εφτανα και 160). Στο router εχω δοκιμασει τις ρυθμισεις καθως κι εχω διαβασει ρυθμισεις για παρομοιο router. Τι αλλο μπορει να φταιει??? Βοηθηστε γιατι εχω φτασει σε απογνωση!!!!!:(

Ευχαριστω

Chris_Nik
01-12-06, 19:10
Την ταχυτητα της γραμμης την μετρας μονο απο το DC++????

Xar
01-12-06, 19:38
Κανε ενα τεστ speed και αν δεις χαμηλα αποτελεσματα παρε στην Οτενετ και κραξτους! :p

chfilis
02-12-06, 04:02
βασικά αν μιλήσεις με τον οτε της περιοχή σου θα σου πουν ότι δεν έχουν γίνει ακόμα οι εργασίες διπλασιασμού....οπότε αν όλοι οι χρήστες εχουν γίνει πλέον 2mbit ειναι λογικό να μην μπορει να κατεβάζουμε όλοι με 160.....βασικα για μαθε μια ημερομηνία διπλασιασμού του ατμ της περιοχής σου.....






αλλα πριν κανεις ολα αυτα δοκίμασε να κατεβασεις και απο σιτε και να δεις απο εκει τι ταχυτητες έχεις....

Collective_Soul
02-12-06, 16:06
Φιλε δεν στα 'πανε το dslam που εισαι ειναι πιταρισμενο εξ απ ανεκαθεν(κωνσταντινουπολεως).Τωρα πλακωσανε και πολλοι νεοι φοιτητες(νεες πορτες).Ταχυτητες αθλιες,ωραια πραγματα,δεν φαινεται να αλλαζει κατι στον οριζοντα...:down: :down:
Με τις υγειες σου:rofl:

The Oracle
06-12-06, 03:52
Ρε παιδιά τα νεύρα μου δεν είναι καλά, έχω δίκτυο σπίτι με τρεις Η/Υ (2 κανονικούς και ενα laptop) ο αφός λοιπόν κατεβάζει απο DC++ με 30Κbs στον ενα Η/Υ και γω δίπλα δεν μπορώ να ανοίξω ούτε το home του google!(ειμαι και κέντρο θα κατέβω καμια μέρα και θα κάψω το μέγαρο του ΟΤΕ) καλά είναι δυνατόν να πληρώνω 2mb σύνδεση και με 30kbs να γονατίζει? τι διάολο φταίει?(το πρόβλημα δεν παρατηρείται μονο με dc++ αλλα και με άλλα limewire κτλ.)ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
Επίσης έτρεξα και ενα speed test και πήρα αυτά τα αποτελέσματα μπορεί κάποιος να τα αξιολογήσει παρακαλω και να με βοηθείσει;
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.85Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 988.38kb/s

Ximikos
07-12-06, 22:43
Χαλια χαλια και παλι χαλια! Μου βγαλαν την ψυχη για να με ξανασυνδεσουν και το αποτελεσμα: Σερνομαι με 2Mbps! Βεβαια εχει αλλη χαρη να σερνεσαι με 512 συνδεση και αλλη με 2Μbps. Το Bitcomet χαραπαλευει με 20KB/s και αν κανω το λαθος να ανοιξω explorer με home το google θυμαμαι εποχες dialup με 33.6Kbps!

Τελος του μηνα ομως θα θελουν τα φραγκα των 2Mbps ενω θα σερφαρω ανεμελα (?!) με 20ΚΒ/s!

Ximikos
07-12-06, 22:58
Και για του λογου το αληθες!

Your connection is: 838 Kbps or 0.8 Mbps
You downloaded at: 102 kB/s
You are running: 15 times faster than 56K and can download 1 megabyte in 10.04 second(s)
Diagnosis ^info^: Awesome! 20% + : 38.06 % faster than the average for host (otenet.gr)
This was tested from a 1013 kB file and took 9.906 seconds to complete
(και αυτο ειναι απο τα πολυ καλα!)

RyDeR
10-12-06, 14:10
Θα πρέπει να περιμένεις να τελειώσουν οι αναβαθμίσεις όπως όλοι μας...

jara
10-12-06, 14:28
Μαραβα κανε ενα τεστ εδω http://speedtest.forthnet.gr/ και speedtest.net με κλειστα ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιουν την συνδεση σου και πες μας

Li0
15-12-06, 09:31
Μαραβα κανε ενα τεστ εδω http://speedtest.forthnet.gr/ και speedtest.net με κλειστα ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιουν την συνδεση σου και πες μας

Γεια χαρά σε όλου. Είμαι από τα Γρεβενά και έχω και γω το κλασικό από ότι είδα πρόβλημα 2mbit γραμμή (τελικά από ότι φαίνεται ονομαστικά) και ταχύτητες το πολύ 30kb. Μάλιστα έχουν υπάρξει και μέρες που δεν είχα καθόλου σύνδεση. Φυσικά από την ΟΤΕnet μου είπαν οτι κάνουν αναβάθμιση στην περιοχή μου και ότι μέχρι τέλος Νοεμβρίου θα έχει τελειώσει σήμερα έχει 15 ο μήνας (Δεκέμβρης) και την ώρα που γράφω έχω 20kb θα κάνω καταγγελία στο Ινστιτούτο Καταναλωτή γιατί πληρώνω μια υπηρεσία που δεν μου παρέχουν, σας συνιστώ να κάνετε και εσείς το ίδιο. το site του ΙΝΚΑ είναι: http://www.inka.org.gr (http://www.inka.org.gr/index.htm)

psps
15-12-06, 14:10
Η λέξη ευριζωνικότητα μας λέει κάτι???:down:

giannis2006
19-12-06, 14:59
Και ένα από πτολεμαΐδα εδώ και 4 μήνες ακούω τα ίδια περιμένετε να τελιεώσουν οι αναβαθμίσεις ΠΟΤΕ???????

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 214.27Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 150.30kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Όπως βλέπετε υπάρχουν και χειρότερα λές και έχουμε ISDN γραμμή
ενώ πληρώνονται κανονικά για 2048.
Αντε να δούμε τι θα γίνει μέχρι τέλος του μήνα.

patatakis
23-12-06, 00:52
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 226.88Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.79Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link


παιδια εμενα μου εβγαλε αυτο ειναι καλη η ταχυτητα???και εχω οτενετ 2048kb/s!το προβλημα που εχω ειναι οτι στα downloads sto limewire εχω πολυ χαμηλεσ ταχυτητες!!30kb/s με το πολυ 40kb/s!!!ti mporv na kanv gia ayto?

gmaravas
28-12-06, 18:38
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ (τελευταια δεν μπαινω στο forum λογω υποχρεωσεων) ειναι τελικα κλασικο προβλημα "μπουκωματος". οι ελληνες users διανειμονται ανα 26αδες στα dslam και οχι 10 οπως εξωτερικο (καπου το ακουσα αυτο παιζει να λεω και π**ες!!!). παντως κατι σκορπια βραδια βαραει 180 και εχει πολυ γελιο γιατι την αλλη μερα ξυπνω και ειναι παλι μια απο οτα ιδια.
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΥΓΕΙΑ...

faithl3ss
02-01-07, 16:56
δεν ξερω αν ειναι πιτα τωρα(οι φοιτητες λοιπουν...)
αλλα εγω κατεβαζω με 10κ σε 768 γραμμη απο Rapidshare... :evil:
( dslam:αλυσιδα,ISP:OTEnet)

macuser
02-01-07, 17:54
Μια απο τα ιδια και εγώ

25κ με 1024 γραμμη απο Rapidshare...

( dslam:Ν.Φιλαδέλφεια ,ISP:OTEnet)

Και για να μην τρέφουμε φρούδες ελπίδες σας λέω ότι η ίδια κατάσταση με ελάχιστες εξεραίσεις επικρατεί από τις αρχές Νοεβρίου που μου έγινε ο διπλασιασμός.

Βαρέθηκα και κουράστικα πια να ασχολούμε.

Περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο τον Μάρτη και να πάνε στο δ..λο οι κλέφτες

daemon82
05-01-07, 16:24
Καλησπέρα και καλη χρονιά. Εγώ αν και στην αρχή της σύνδεσης είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα (προς τα τέλη Οκτώβρη - αρχές Νοέμβρη) τώρα εδώ και κάνα μήνα πιάνω καθαρά 140 - 150 KB/s, το οποίο το θεωρώ αποδεκτό.

Edit: Περιοχή Καλλιθέα - Αθήνα.

AluC4rd
05-01-07, 20:10
Εμενα εχει μια εβδομαδα περιπου που με 768Kp/s τα τεστ μου ειναι :
click START to re-test
05/01/2007 19:05:38
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 169.85Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 327.59kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
Δεν ξερω αν φτεει καπιο adware/spyware γιατι ειχα ειχα μπει σε κατι τετοια σιτε για ενα κρακ.Απο την αλλη εχω κανει πολα scan με kaspersky και spwware doctor μου βρηκαν πολλα objects τα delete αλλα παλι τα ιδια.Παιζει δλδ να ειναι απο adware / spywares??Για να μην κανω τσαμπα φορματ δλδ.

larousos
06-01-07, 21:24
Εγω ζητησα εξηγησεις γιατι με την 2048 κατεβαζω με 100KB και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αφου γεμισε ο τοπος με conn-x και αλλα πακετα.

petrosmp
07-01-07, 00:30
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Από Άρνισσα Ν. Πέλλας έρχονται οι εξής μετρήσεις:

Download speed: 79.85 Kbs (9.98)
Upload speed: 134.09 Kbs (16.76)
Surfspeed inside Greece: 16.66 Kbs (2.08)
Surfspeed average (worldwide): 31.83 Kbs (3.97)
Surfspeed outside Greece: 34.37 Kbs (4.29)
Latency: 818 milliseconds

Αυτή η κατάσταση επικρατεί από το Νοέμβριο. Η γραμμή μετά την υποτιθέμενη αναβάθμιση ειναι 1024/256. Τα σχόλια δικά σας.

energie
07-01-07, 00:58
Εγω ζητησα εξηγησεις γιατι με την 2048 κατεβαζω με 100KB και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αφου γεμισε ο τοπος με conn-x και αλλα πακετα.

ε και γιατι τα πουλανε τοτε ? για να γυρισουμε στις dial up ?μα γιατι ειναι τοσο αχρηστοι ? 6 Ιαννουαριου και δεν εχουν κανει τπτ οι αχρηστοι ..δλδ τι θα γινει ?

Takis_Kal
07-01-07, 01:41
Εδω παντως παροτι εβαλλε πολυς κοσμος adsl παμε καλα .
Πριν λιγο


:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 1917 Kbps about 1.9 Mbps (tested with 2992 kB)
Download Speed is:: 234 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 2)
Test Time:: 2007/01/06 - 3:38pm
Bottom Line:: 33X faster than 56K 1MB Download in 4.38 sec
Tested from a 2992 kB file and took 12.782 seconds to complete
Download Diagnosis:: Awesome! 20% + : 206.72 % faster than the average for host (otenet.gr)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-P176U2308
User Agent:: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.1.1) Gecko/20061204 Firefox/2.0.0.1 [!]
:):cool::oneup:

thanosgr9
10-01-07, 20:10
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
10/01/2007 19:09:37
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 170.39Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 187.55kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

MONIMA ton teleutaio kairo... gia syndesi 768!
ELEOS................


na kai apo allo test...
Download :: 215 Kbps or 0.22 Mbps (26 kB/s)
Upload :: 156 Kbps or 0.2 Mbps (19 kB/s)

JohnJ
15-01-07, 21:57
Δεν υπάρχει αναβάθμιση! Η αναβάθμιση που ήταν να γίνει έγινε και αφορούσε την ονομαστική ταχύτητα πρόσβασης μας..!

talikra
15-01-07, 22:07
Πάλι σήμερα τα ίδια και χειρότερα που είστε όλοι ρε παιδιά

Εχω download 30 ΚΒ Τι γίνεται ρε παιδιά

talikra
17-01-07, 04:36
Λοιπόν παίδες εγώ είμαι στην εξής φάση

1. έχω 2αρα μετά από ανάβαθμιση και κατεβάζω με 30-40 ΚΒ
2. Εχω υπογράψει 12 μηνο συμβόλαιο με την ΠΟΤΕΝΕΤ (ουτε μπασκεμπολίστας να μουνα)
3. Επειτα απο την προπληρωμη που είχα κάνει για 3 μήνες, router κοκ τώρα άρχισαν τα xxx και πλειρώνω 27 και κάτι ψιλά το μήνα, βασικά πλήρωσα τον πρώτο μου πριν από καμια βδομάδα

Συμπέρασμα πληρώνω 2 αρα και πέρνω τα @@ ΜΟΥ.


Τι κάνω σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο τι λέτε;
1. Τα ίδια έχουν και οι άλλοι ή δεν αξίζει;
2. Είναι εύκολη διαδικασία ή θα μου βγει η παναγίτσα μου για να γίνει αυτό


ΑΝ γνωρίζεται κάτι για την διαδικασία πείτε το μου. Στη τελική παζευόμαστε καμια 10 τυπάκια από δω μέσα πέρνουμε στην σειρά τα τηλ. μας και ξεμπερδεύουμε.

talikra
17-01-07, 10:32
Να με πάλι πουρνό πουρνό

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
17/01/2007 09:30:03
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.81Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 378.33kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

Παιδιά πως μπορώ να δω που είναι το DSLAM μου, σε ποιά απόσταση είμαι από αυτό κτλπ.?

teo_L20
17-01-07, 19:34
Παιρνεις τηλεφωνο 134 του ΟΤΕ για πληροφοριες σχετικα με αυτο!

talikra
17-01-07, 19:49
Πηρα Otenet Πρωι σήμερα τουε είπα κατεβάζω με 54ΚΒ από τον Ftp της οτενετ μπήκα στην σελιδα cows.com κάτι τέτοιο τλπ.

Απάντηση ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ εγώ να την προωθήσω για βλάβη αλλά ο ΟΤΕ θα την γυρίσει πίσω ήτοι ΔΕΝ θα την θεωρίσει βλάβη διότι πάτε μια ΧΑΡΑ μου λέει.

Παιδιά λέω να κάνω υπομονή για λίγο και αν δεν έχει φτιάξει θα την κόψω την 2 αρα δεν μπορώ να πληρώνω για 2 αρα και να έχω μια ονομαστική και πάλι 512

ΗΜΑΡΤΟΝ

Εχει δει τίποτα άλλος από Γιάννενα τα ίδια χάλια με μένα αυτές τις 3 τελευταίες μέρες.

thanosgr9
18-01-07, 09:33
Τα ίδια και με εμένα.. τους έστειλα mail και με πήρε τηλέφωνο ένα παιδί, και μου είπε τα ίδια ακριβώς.. Και όντως δε μπορούσα να πω τίποτα, τι να κάνω, να βρίσω τα παιδιά που δουλεύουν στην εξυπηρέτηση; Και όπως μου είπε, και τα νεύρα τα δικά του έχουν σπάσει με τις ταχύτητες.. Άντε βρείτε άκρη...:lol:

JohnJ
18-01-07, 15:39
Χάλια μαύρα, τις τελευταίες μέρες έχω απελπιστεί και εγώ...

Δίνω και στο Θειο μου ιντερνετ και μου λεει τι ειναι αυτο 2Mbit?? Σερνεται...

testakross
20-01-07, 11:32
ρε παιδια και εγω τα ιδια περναω ο έρμος... εχω αναβαθμιστει σε 1024 εδω και 4 μηνες. οταν αναβαθμιστικα επερνα την Οτενετ, ελεγε, περιμενετε μεχρι τελος Νοεμβρη, θα εχουν ολοκληρωθει οι αναβαθμισεις των υπδομών, περναει και ο Νοεμβρης, τιποτα.. ξαναπαιρνω, περιμενετε λιγο πριν το τελος το του χρονου , τοτε θα δειτε βελτιωμενες ταχυτητες, περναει και το 2006, τιποτα και χειροτερα, απο 450 που κατεβαζα επεσα στα 384(επεται και συνεχεια...). Τους ξαναπαιρνω, τους κραζω, και το αποτελεσμα ηταν να μου λενε οτι καθημερινως γινονται αναβαθμισεις(εμενα μου λες..φφφ) και οτι για να δηλωθει βλαβη πρεπει να κατεβαζω με 20-25 απο τα 100 που ειναι το φυσιολογικο για 1024. περιμενω αλλεςς δυο εβδομαδες, ξαναπαιρνω, μου λενε εχει προβλημα το δικτυο τη περιοχης σας, περιμενω αλλες 2 βδομαδες, με αποτελεσμα να εχω πλεον γυρω στα 350kbps apo ta 1024!

φιλοι εγω πιστευω οτι απο εδω και περα τιθεται θεμα ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΝΕΥΘΗΝΟΤΗΤΑΣ και ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ, ε μα ειπαμε υπομονη υπομονη, αλλα εχει εξαντληθει καθε οριο πλεον δεν παει αλλο. Αν δεν ειναι ικανοι να προσφερουν μια υπηρεσια της προκοπης στο κοσμακη, τοτε αντι για 1024 να λενε 512 , αντι για 2048 1024, και αντι για 768 256

η ακομα καλυτερα, να μην την παρεχουν καθολου :down: :down:

ιμαρτον για το Θεο πια....

energie
20-01-07, 12:04
τι να πει κανεις testakross μια απο τα ιδια και εγω..

απλα το δικτυο του οτε δεν ειναι σε θεση να μας παρεχει ευρυζωνικες υπηρεσιες υψηλων ταχυτητων οπως ισχυριζεται.. μας κλεβει και κανεις δεν κανει κατι... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΕΤΤ ελεος πια !!!!!!!!!!!!!

giorpap
20-01-07, 17:10
Τα ιδια χαλια κι εδω. Με 1Mb σπιτι μου πιανω μεγιστο 30-40kBps. Στα ΠΟΛΥ μεγαλα ντουζενια της η γραμμη (σπανια, κατα τις 3 τη νυχτα) πιανει μεχρι 50kBps. Και δεν χρησιμοποιω ουτε P2P, ουτε τιποτα τετοιο. Αναφερομαι σε δοκιμες και downloads απο εξακριβομενα ταχυτατους servers. Το ιδιο θεμα εχω και στην εταιρια, με 2 X 2Mb (σε HA/LB), 32 στατικες IP's (δλδ παιρνουνε φραγκα οι τυποι) κτλ.
Μιλαμε για μεγαλη αλητεια τελικα... Τη βλεπω να ξαναγυρναω στις μισθωμενες :hmm:

testakross
20-01-07, 19:59
Τη βλεπω να ξαναγυρναω στις μισθωμενες
εμ αν εχεις πραγματικα αναγκη να εχεις ταχυτητα καλη, λυση αλλη δεν υπαρχει

re παιδια συγνωμη, δεν γινεται να κανουμε καμια καταγγελια τιποτα? γιατι οσο εμεις καθομαστε τοσο οι οτε και οτενετ - τζήδες τα ξύνουνε.. τελοσπαντων δεν υπαρχει καποιος να τους ελεγξει, τι θα γινει? το βλεπω πολυ χλωμο το μελλον μας , μιας και με την ιδιωτικοποιηση και της μαλακιες του ΟΤΕ τωρα τελευταια.

εχε χαρη που ειμαι δεσμευμενος με την οτενετ για κανα 4μηνο ακομη για να κλεισει η 12μηνη υποχρεωτικη παραμονη μου.

harogeo
22-01-07, 16:49
re παιδια συγνωμη, δεν γινεται να κανουμε καμια καταγγελια τιποτα? γιατι οσο εμεις καθομαστε τοσο οι οτε και οτενετ - τζήδες τα ξύνουνε.. τελοσπαντων δεν υπαρχει καποιος να τους ελεγξει, τι θα γινει? το βλεπω πολυ χλωμο το μελλον μας , μιας και με την ιδιωτικοποιηση και της μαλακιες του ΟΤΕ τωρα τελευταια.

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ = ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ. Οι καταναλωτές έχουμε ΔΥΝΑΜΗ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=55296)

Κείμενο συμπληρωματικής διαμαρτυρίας στον ΟΤΕ - πείτε τη γνώμη σας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=70451)

stevenik
22-01-07, 20:56
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 223.78Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 317.57kb/s

Εχω OndslKIT 2048/256 και οι ταχυτητες ειναι απογοητευτικες. Κατεβασω με Μ.Ο 25-29kb. Μιλησα με το Τεχνικο Τμημα ΟΤΕΝΕΤ τους ειπα οτι αυτη ειναι η ταχυτητα και απο TUCOWS με mirror site ΟΤΕΝΕΤ και μου ειπε οτι θα το προωθησει αμεσσα για βλαβη στον ΟΤΕ.

Ελπιζω να μου αλλαξουν DSLAM γιατι τζαμπα τα 36€/μηνα που δινω.

telnet05
22-01-07, 21:04
Εδω Δραμα που μενω το 95% το συνδεσεων 2mbit της Οτενετ εχουν ταχυτητες κοντα στα 30-35kbps. Μιλησα με ΟΤΕνετ μου ειπαν τα ιδια παραμυθια για tucows και τα λοιπα αλλα φως δεν ειδα οπως βλεπετε. Τι να λεμε τωρα, λογια και μονο λογια.:down::down:

22/01/2007 20:05:41
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.13Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 309.20kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

moschos
22-01-07, 21:40
Και εδω στην Αλεξανδρουπολη το ιδιο προβλημα... Εχω 2Mbps, συνδεση acn αλλα εδω και πανω απο ενα μηνα κατεβαζω με το ΠΟΛΥ 50Kb/sec ενω παλαιοτερα κατεβαζα με 200~220Kb/sec...
Και οχι μονο σε εμενα, σχεδον ολοι οι γνωστοι μου ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..!! Eνας φιλος που εχει internet cafe και ΠΛΗΡΩΝΕΙ 4 ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΠΑΓΙΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ για γραμμη 8Mbps (2x4) κατεβαζει και αυτος με 100~110 ΜΑΧΙΜUM ...!!

ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΤΕΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΣΤΑ ΙΣΙΑ, ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ πχ. σημερα το πρωϊ που πηγα και τους ρωτησα αν ξερουν γιατι σερνεται το Ιντερνετ και οτι ΠΛΗΡΩΝΩ 2MBPS για να ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 30kb/sec μου ειπανε "ΠΑΡΕ ΤΟ 121 ΔΗΛΩΣΕ ΒΛΑΒΗ...." πραγμα που το εκανα 2 φορες ΗΔΗ μεσα σε αυτο τον μηνα που εχει πεσει δραματικα η ταχυτητα.....

Στην αρχη μας ξεσηκωνουν, μας κανουν την γραμμη ΕΠΙ 2 για λιγο καιρο και χαιρομαστε κατεβαζουμε με 200kb/sec και ενα μηνα μετα την "ΦΟΒΕΡΗ αναβαθμιση...." πηγαινει χειροτερα απο ποτε και να ΔΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΌΤΕ....

Αντε τουλαχιστον να ΠΟΥΛΗΘΕΙ Ο ΟΤΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, Γιατι τουλαχιστον εδω στην Αλεξ/πολη απο την ημερα που κανανε ΑΠΕΡΓΙΕΣ και κολλησανε τα αυτοκολλητα "ΠΩΛΕΙΤΑΙ.. ΓΙΑΤΙ???" εξω απο τον ΟΤΕ, απο ΤΟΤΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕΡΡΡΡΝΕΤΑΙΙΙΙ.... Ισως ειναι ενας τροπος ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ των εργαζομενων... Τι να πω..

..ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ Α Ν Ε Χ Ο Μ Α Σ Τ Ε..... ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝ ΠΕΣΕΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ.......

Ενας (ΑΚΟΜΗ...) αγανακτισμενος πελάτης του ΟΤΕ.

Jericho
24-01-07, 03:04
Speedtest της στιγμής :

Η κατάσταση βελτιώθηκε λιγάκι, αλλά μόνο στο recommended server. Στο server που έχει Ηράκλειο, με το ζόρι έπιασα 600 Kbps...

http://www.speedtest.net/result/77712404.png (http://www.speedtest.net)

thanosgr9
24-01-07, 23:03
Σήμερα ήταν η καλύτερη όλων......!!!!!!!!!!!
με 9-10 kb/s από τις 8:30 το πρωί στην Τούμπα... Έλεος.. τι να κάνω, να αρχίσω να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο με τον ΟΤΕ??????????

moschos
25-01-07, 23:01
Σήμερα ήταν η καλύτερη όλων......!!!!!!!!!!!
με 9-10 kb/s από τις 8:30 το πρωί στην Τούμπα... Έλεος.. τι να κάνω, να αρχίσω να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο με τον ΟΤΕ??????????

Αστα να πανε φιλε... Εγω πηγα χτες στο ΟΤΕ και τους ειπα οτι εχω προβλημα,κατεβαζω με 30kbps απο 2Mbit γραμμη, και μου ειπε οτι κανουν εργα κλπ κλπ και το ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ..... Τι να πει κανεις..... Να δουμε μεχρι ποτε θα πρεπει να κανουμε υπομονη.....

talikra
26-01-07, 18:49
Τα ίδια χάλια και Γιάννενα αν εξαιρέση κανείς κανά 5 ωρο που έχω ένα 90-100 ΚΒ κατά τα άλλα η γραμμή είναι δεν είναι 384kbps.

Οσο για >100ΚΒ ούτε για πλάκα

Πως πάει εσείς ρε guys

Orbitaga
26-01-07, 20:06
1Μbit και εδω και 2 μηνες που το εχω δεν εχω ανέβει ποτε (και οποιαδήποτε ώρα) πανω απο 25.
Έστειλα στην ΕΕΤΤ mail για να κάνω καταγγελία (σήμερα) και αναμένω.....

eem1kv
29-01-07, 13:13
1Μbit και εδω και 2 μηνες που το εχω δεν εχω ανέβει ποτε (και οποιαδήποτε ώρα) πανω απο 25.
Έστειλα στην ΕΕΤΤ mail για να κάνω καταγγελία (σήμερα) και αναμένω.....

Καλημέρα από έναν ακόμα αγανακτισμένο πελάτη του ΟΤΕ.
Από αρχές Δεκεμβρίου εμένα παρατηρείτε η πτωτική τάση στην ταχύτητα του Internet της γραμμής των 2Mb που έχω από τα 220kB στα 150 και μετά στα 110 70 50 και τώρα πλέον 30kB!!!:whistle: μετά από 2 μήνες αναμονή γιατί γίνονται αναβαθμίσεις και αλλά τέτοια ωραία μου έσκασαν το παραμύθι από τον ΟΤΕ ότι ούτε bottleneck υπάρχει ούτε τίποτα τέτοιο αλλά το δίκτυο τους δεν αντέχει τόσους χρήστες και σε ενάμιση μήνα θα παραλάβουν καινούργιο εξοπλισμό που θα μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα το μεγάλο αυτό πλήθος!!!!
Άρα πλέον νομίζω ότι είναι καιρός να πάω σε έναν καλό δικηγόρο και να ξεκινήσω μια καλή διαδικασία για κακοδιαχείριση συνδέσεων και έλλειψη υποδομής αλλά και κακή ποιότητα υπηρεσιών που ναι μεν δεν σου εγγυάται η ADSL αλλά μέχρι κάποιου ορίου.
Φίλε Orbitaga κανένα νέο από την ΕΕΤΤ? Μπορείς να μου στείλεις σε ένα PM τι τους έστειλες για να στείλω και εγώ?

Νομίζω πως πλέον πρέπει να διεκδικήσουμε κάποια έκπτωση στο πάγιο που πληρώνουμε (μέχρι να επανέρθουν στα νορμάλ οι ταχύτητες) γιατί απλά δεν μας παρέχουν αυτό που λένε. και αυτό είναι ένα σημείο που θα δώσω την προσοχή μου με τον δικηγόρο.

Φιλικά eem1kv

8rulos
29-01-07, 14:34
eem1kv μια απο τα ιδια κ εγω.. χαλια η κατασταση.. εμενα μου στειλανε δυο τεχνικους και βγαλανε το συμπερασμα οτι φταιει το ρουτερ.. μας δουλευουν κανονικα! πως γινεται τωρα να χει προβλημα το ρουτερ ενω συγχρονιζει κανονικα και καταιβαζει με 110kb/s στις 4 το πρωι ?τι αλλο θα μας πουν ?!

nanas
04-02-07, 17:01
Καλημέρα από έναν ακόμα αγανακτισμένο πελάτη του ΟΤΕ.
Από αρχές Δεκεμβρίου εμένα παρατηρείτε η πτωτική τάση στην ταχύτητα του Internet της γραμμής των 2Mb που έχω από τα 220kB στα 150 και μετά στα 110 70 50 και τώρα πλέον 30kB!!!:whistle: μετά από 2 μήνες αναμονή γιατί γίνονται αναβαθμίσεις και αλλά τέτοια ωραία μου έσκασαν το παραμύθι από τον ΟΤΕ ότι ούτε bottleneck υπάρχει ούτε τίποτα τέτοιο αλλά το δίκτυο τους δεν αντέχει τόσους χρήστες και σε ενάμιση μήνα θα παραλάβουν καινούργιο εξοπλισμό που θα μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα το μεγάλο αυτό πλήθος!!!!
Άρα πλέον νομίζω ότι είναι καιρός να πάω σε έναν καλό δικηγόρο και να ξεκινήσω μια καλή διαδικασία για κακοδιαχείριση συνδέσεων και έλλειψη υποδομής αλλά και κακή ποιότητα υπηρεσιών που ναι μεν δεν σου εγγυάται η ADSL αλλά μέχρι κάποιου ορίου.
Φίλε Orbitaga κανένα νέο από την ΕΕΤΤ? Μπορείς να μου στείλεις σε ένα PM τι τους έστειλες για να στείλω και εγώ?

Νομίζω πως πλέον πρέπει να διεκδικήσουμε κάποια έκπτωση στο πάγιο που πληρώνουμε (μέχρι να επανέρθουν στα νορμάλ οι ταχύτητες) γιατί απλά δεν μας παρέχουν αυτό που λένε. και αυτό είναι ένα σημείο που θα δώσω την προσοχή μου με τον δικηγόρο.

Φιλικά eem1kv


Συμφωνώ και επαυξάνω με όσα λες. και γω ομοιοπαθής. και μιας και τυγχάνω και δικηγόρος που ασχολείται με τηλεπικοινωνίες θα σου έλεγα μην το ψάχνεις και πολύ με πολιτικά δικαστήρια. αν είναι να κερδίσεις κάτι καλύτερα μείνε στις καταγγελίες προς ΕΕΤΤ (αν και αυτοί....):evil: :down:

telnet05
04-02-07, 17:11
Ενα απο τα ιδια εδω (Δραμα), εχω την εξωφρενικη ταχυτητα των 30k. :respekt:

a11
08-02-07, 02:58
Καλημέρα από έναν ακόμα αγανακτισμένο πελάτη του ΟΤΕ.
Από αρχές Δεκεμβρίου εμένα παρατηρείτε η πτωτική τάση στην ταχύτητα του Internet της γραμμής των 2Mb που έχω από τα 220kB στα 150 και μετά στα 110 70 50 και τώρα πλέον 30kB!!!:whistle: μετά από 2 μήνες αναμονή γιατί γίνονται αναβαθμίσεις και αλλά τέτοια ωραία μου έσκασαν το παραμύθι από τον ΟΤΕ ότι ούτε bottleneck υπάρχει ούτε τίποτα τέτοιο αλλά το δίκτυο τους δεν αντέχει τόσους χρήστες και σε ενάμιση μήνα θα παραλάβουν καινούργιο εξοπλισμό που θα μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα το μεγάλο αυτό πλήθος!!!!
Άρα πλέον νομίζω ότι είναι καιρός να πάω σε έναν καλό δικηγόρο και να ξεκινήσω μια καλή διαδικασία για κακοδιαχείριση συνδέσεων και έλλειψη υποδομής αλλά και κακή ποιότητα υπηρεσιών που ναι μεν δεν σου εγγυάται η ADSL αλλά μέχρι κάποιου ορίου.
Φίλε Orbitaga κανένα νέο από την ΕΕΤΤ? Μπορείς να μου στείλεις σε ένα PM τι τους έστειλες για να στείλω και εγώ?

Νομίζω πως πλέον πρέπει να διεκδικήσουμε κάποια έκπτωση στο πάγιο που πληρώνουμε (μέχρι να επανέρθουν στα νορμάλ οι ταχύτητες) γιατί απλά δεν μας παρέχουν αυτό που λένε. και αυτό είναι ένα σημείο που θα δώσω την προσοχή μου με τον δικηγόρο.

Φιλικά eem1kv


και εγω εχω 2048/256 ,μεχρι το απογευμα κατεβαζω κανονικα με 170 -220, μαλιστα τωρα που γραφω κατεβαζω μεχρι 248,πο απογευμα κατα τις 16.00 και μετα πεφτει πεφτει και κατεβαζω με 70-90, μεχρι23.00 η καμια φορα και 00.00 απο κει και μετα ανεβαινει κανονικα . μαλλον ειμαι τυχερος μπροστα σε κατι αλλους που διαβαζω πιο πανω , παρολα ν αυτα για ναπρολαβω τα χειροτερα

εστειλα και εγω καταγγελια στην εεττ, και επισης στον συνηγορο του καταναλωτη , απο κει μου απαντησε αμεσως με πηρε τηλ, και θελει να τους ξαναστειλω την αιτηση με την υπογραφη μου,
δεν ξερω τι θα κανει αλλα οσο πιο πολλοι διαμαρτυρομαστε στις υπηρεσιες ,κατι θα λλαξει σιγουρα [ αντε ακομα τι καθεστε]
,μεχρι και στον ευρωπαιο συνηγορο απευθυνθηκα, μπειτε σε αυτο το λινκ http://www.efpolis.gr/content/content.asp?catid=55 και οπου νομιζετε καντε καταγγελιες , εγω εκανα στην εεττ,[δεν μου απαντησαν] και στο συνηγορο του καταναλωτη[μετα απο 3 ωρες μου τηλ ] καταγειλετε και εσεις οτι προβλημα εχετε με τις συνδεσεις,
αντε να δουμε μπας και αλλαξει κατι

@ ADSLgr.com All rights reserved.