PDA

Επιστροφή στο Forum : Μολις αλλαξα απο Forthnet σε Wind..



Zydrate
15-06-12, 12:40
Καλημερα, σημερα εβαλα wind, το πακετο εως 24Mbps και ηδη ειμαι μπερδεμενος :S. Μεχρι χθες ειχα Forthnet και κλειδωνα στα ~3600kbps, ομως απο σημερα κλειδωνω στα 2400 kbps. Συγκεκριμενα, εδω ειναι τα νεα στατιστικα μου:


Link Status Connected
Rate (Up/Down) 897/2421 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.2/11.4 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 32.9/46.8 dB
Output Power (Up/Down) 12.2/18.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 897/3128 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 1


Παλια οταν ειχα Forthnet ειχα noise margin 6-7 dB και attenuation 50-55 dB :O(900-1000/3600-3800 kbps). Πως μπορω να δω την θεωρητικη ταχυτητα που μπορω να πιασω; Διοτι συμφωνα με ενα διαγραμμα εδω περα καπου οταν εχεις 45 attenuation, πρεπει να πιανεις 8. Πρεπει να τους παρω τηλεφωνο;
:hmm:

Seitman
15-06-12, 14:16
Έτσι και αλλιώς είσαι μακρυά από το DSLAM και έτσι έχεις χαμηλό συγχρονισμό.

Την αιτία την βρήκες μόνος σου, καθώς η Forthnet έχει target snr τα 6dB και η Wind τα 9. Θα μπορούσες να ζητήσεις μείωση του snr αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα ικανοποιηθεί το αίτημά σου καθώς υπάρχει η περίπτωση να προβάλουν το δύσκολο της γραμμής σου και τις πιθανές αποσυνδέσεις αν το κατεβάσουν στα 6dB.

Τα διαγράμματα και τα εργαλεία εκτίμησης συγχρονισμού δεν είναι να τα εμπιστεύεσαι και πολύ πολύ. Βασίζονται πάντα σε θεωρητικές εκτιμήσεις σε καταστάσεις εργαστηρίου. Στην πραγματικότητα όμως τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.

Zydrate
15-06-12, 16:48
Το θεμα ειναι, ξερει κανενας αν ειναι safe να ζητησω μειωση SNR π.χ στα 7-8 ;

Seitman
15-06-12, 17:04
Μόνο με ερώτηση στον πάροχο σου.
Αλλά και πάλι θεωρητική απάντηση θα πάρεις. Μόνο μια δοκιμή θα δείξει.

djpar
15-06-12, 19:50
τολμησε το και αν δεν σου κανει το ξαναβαζεις σε 9αρι προφιλ,μολις το δηλωσεις σε λιγα λεπτα σε βαζουν σε 6αρι

christakoss
17-06-12, 18:55
Εξάλλου το snr στα παραπάνω στατιστικά είναι καρφωμένο στο 11.4.Ζήτα μείωση στο 6 παρακολούθησε την γραμμή και μετά ανάλογα κρίνεις και πράττεις.
Εμένα μου κάνει εντύπωση που το snr up είναι μικρότερο από το down.Από θέμα συνδεσιμολογίας και καλωδίωσης σπιτιού είσαι οκ;

California911
19-07-12, 20:20
Γεια σας παιδια. Πριν μια ευδομαδα ειχα 8-9 Mbps ιντερνετ και τωρα εχω τα παρακάτω.


Link Status Connected
Rate (Up/Down) 800/3120 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.1/8.9 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 20.9/30.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 808/3372 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 3


Μηπως ξερει κανεις απο εσας γιατι εγινε αυτο ? Δεν ειμαι σχετικος με αυτα για αυτο ζηταω την βοηθεια σας πριν παρω τηλ. στο ΚΕΠ της wind.

neon2k8
20-07-12, 15:49
Γεια σας παιδια. Πριν μια ευδομαδα ειχα 8-9 Mbps ιντερνετ και τωρα εχω τα παρακάτω.


Link Status Connected
Rate (Up/Down) 800/3120 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.1/8.9 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 20.9/30.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 808/3372 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 3


Μηπως ξερει κανεις απο εσας γιατι εγινε αυτο ? Δεν ειμαι σχετικος με αυτα για αυτο ζηταω την βοηθεια σας πριν παρω τηλ. στο ΚΕΠ της wind.

Το πρώτο πράγμα που προτείνω να κάνεις είναι επανεκκίνηση του μόντεμ για να δείς μήπως αλλάξει κάτι. Άν όχι δοκίμασε με άλλο (άν υπάρχει κανένα διαθέσιμο - οποιοδήποτε μόντεμ ακόμα και άλλης εταιρείας μπορεί να παίξει αρκεί να το ρυθμίσεις). Άν δεν δείς καμμία διαφορά, έλεγξε καλωδίωση μήπως παίζει πρόβλημα. Στο ΚΕΠ της εταιρείας θα σου πούν να συνδέσεις και το μόντεμ στην πρίζα χωρίς φιλτράκι και τηλέφωνο κλπ. μόνο και μόνο για να δούν μήπως τα έχει φτύσει το φιλτράκι - σπλίτερ (ναι συμβαίνει κι αυτό καμμιά φορά). Άν όλα είναι καλά και ο συγχρονισμός δεν αλλάζει τότε ίσως μιλάμε για πιθανό τεχνικό πρόβλημα στην γραμμή σου ή μπορεί και στο κέντρο της περιοχής σου οπότε τηλεφωνείς στο ΚΕΠ τους!

ZAGNA
20-07-12, 21:17
Και εγώ πήγα από Forthnet στη Wind και είμαι υπερ ικανοποιημένος. Το μόνο ότι έχασα επειδή με ανέβασε snr στα 9db ενώ κανονικά ήμουν στα 6db στη Forthnet. Επίσης μία ερώτηση η wind είναι σε fastpath?

neon2k8
21-07-12, 00:08
Και εγώ πήγα από Forthnet στη Wind και είμαι υπερ ικανοποιημένος. Το μόνο ότι έχασα επειδή με ανέβασε snr στα 9db ενώ κανονικά ήμουν στα 6db στη Forthnet. Επίσης μία ερώτηση η wind είναι σε fastpath?

Συνήθως (αν δεν κάνω λάθος) είναι σε interleaved, αλλά αν τους το ζητήσεις σε γυρίζουν σε fastpath (π.χ. αν διαπιστώσεις πολύ υψηλό ping σε online παιχνίδια)....

ZAGNA
21-07-12, 10:04
Online πλέον δεν παίζω όχι. Νομίζω και με το ping φαίνεται σε κάποιο Ελληνικό site.

OxAp0d0
26-07-12, 00:08
Online πλέον δεν παίζω όχι. Νομίζω και με το ping φαίνεται σε κάποιο Ελληνικό site.

Ε, μα αν δε παίζεις δε σε νοιάζει, το interleaved είναι καλύτερο! Μη μπερδεέσαι από το "fast" που έχει στο όνομά του το fastpath και νομίζεις ότι θα πιάνεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.