PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν αρχίσαμε καλά...



Ecuador
15-06-12, 18:01
Το ιστορικό: Μπήκα σε ένα καινούργιο διαμέρισμα πριν δύο χρόνια και φυσικά (για κάποιον που είχε ήδη την "εμπειρεία") έβαλα από την αρχή Netone τηλέφωνο/dsl. Δυστυχώς, όπως ξέρετε, η χαρά δεν κράτησε πολύ και μετά από ένα χρόνο (πέρσι δηλαδή) γύρισα σε Cyta. Ακολούθησε ένας χρόνος αρκετών προβλημάτων, τα περισσότερα από τα οποία μάλλον ήταν λόγω του εξοπλισμού (αφού ένα reboot του router συνήθως τα έλυνε), αλλά το support δε βοήθησε να λυθούν, οπότε, αφού εργάζομαι από το σπίτι και δε γίνεται να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση, είπα να πάω κάπου που να μπορώ να έχω το δικό μου εξοπλισμό για να αφαιρέσω αυτή την παράμετρο από την εξίσωση.
Εεε, όπως είπα δουλεύω από το σπίτι, οπότε, σύμφωνα με όσα ακούω, απευθείας ΟΤΕ να έχουμε τα λιγότερα δυνατά προβλήματα.
Πήρα λοιπόν τηλέφωνο το 13888 πριν 16 ημέρες, έκανα αίτηση και έστειλα επί τόπου και το fax με τα απαραίτητα...
Μου είπαν ότι θα έρθει ο εξοπλισμός σπίτι μου με courrier και θα με πάρουν τηλέφωνο να έρθουν για το ραντεβού ενεργοποίησης και μετά θα συνδέσω τον εξοπλισμό μου και όλα ΟΚ.
Προφανώς αυτή είναι η sci-fi εκδοχή της διαδικασίας.
Στην πραγματικότητα χρειάστηκε εγώ να τους πάρω τηλέφωνο. Παρόλο που είχα στείλει με fax (δηλαδή τα έχω μπροστά μου και βλέπω ότι είναι σωστά) τα στοιχεία μου, είχαν περάσει λάθος το κινητό μου και κατά τα λεγόμενά τους δε με έβρισκαν. Ρε μεγάλε λέω του τεχνικού που ήρθε σήμερα, ξέρω εγγυημένα ότι τουλάχιστον το ΣΤΑΘΕΡΟ μου το έχεις σωστό, εκεί δοκίμασες να πάρεις αφού δε με έβρισκες; *blank stare*
Όπως είπα λοιπόν, ήρθε σήμερα ο τεχνικός, αλλά μόντεμ τίποτα. Μου λέει να "πεταχτώ" στο ΟΤΕ Shop. "Πετάγομαι", μου λένε εμείς ούτε καν βλέπουμε το νούμερο επειδή είναι πολύ καινούργιο και έτσι κι αλλιώς αφού κάνατε τηλεφωνική αίτηση πρέπει το ίδιο τηλέφωνο να ξαναπάρετε και να κανονίσετε από εκεί. Παίρνω στο 13 οκτώ, οκτώ, οκτώ... η κοπέλα μου λέει έχω μεν συνδεθεί, αλλά δεν έχει "επιστρέψει" ακόμα το νούμερό μου (δεν απάντησε στην ερώτησή μου "γιατί, που έχει πάει;"), οπότε δεν μπορούν να μου συνδέσουν ακόμα το internet και εξοπλισμό θα στείλουν "από βδομάδα". Της λέω έχω modem δικό μου, δεν αρκεί να μου δώσετε ένα user/pass να συνδεθώ, μου λέει να πάρω σε 24 ώρες και να ρωτήσω γιατί δεν μπορούν να ζητήσουν το πακέτο internet που έχω παραγγείλει πριν "επιστρέψει" ο αριθμός.
Οπότε τώρα εύχομαι αύριο να έχει επιστρέψει ο άσωτος αριθμός και να μπορέσουν να με συνδέσουν χωρίς να περιμένω καμιά βδομάδα...
Ερώτηση 1: Η παραπάνω διαδικασία είναι η συνηθισμένη; Άντε έστω χωρίς την ηλιθιότητα με το λάθος κινητό; Γιατί αλλιώς μου τα είχαν περιγράψει όταν έκανα την αίτηση.
Ερώτηση 2: Φταίω εγώ που εκνευρίζομαι κάθε φορά που μου λένε ότι πληρώνω 30πόσα ευρώ "τέλος επιστροφής στον ΟΤΕ"; Εκτός από το ότι μου ακούγεται σαν "τιμωρία", εγώ δεν ήμουν ΠΟΤΕ στον ΟΤΕ, άρα πως μπορώ να "επιστρέψω"; Τους έλεγα, εννοείτε πληρώνω τέλος "μεταφορας" στον ΟΤΕ - όοοχι μου έλεγε η κοπέλα, τέλος επιστροφής είναι.
Ερώτηση 3: Σίγουρα ρε παιδιά δεν υπάρχει πιο αξιόπιστη λύση από τον ΟΤΕ; Ακόμα και οι τεχνικοί στερούνται κοινής λογικής όπως φαίνεται, δεν έχω μπλέξει άσχημα;
Ερώτηση 4 (ρητορική): Γιατί μας άφησες Netone... sniff...

maik
15-06-12, 19:49
Ας τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα.
Δεν σχολιαζω τα περι λαθος κινητου γιατι ειναι κατι που δεν μπορω να ελεγξω και υπαρχει και η περιπτωση ανθρωπινου λαθους.
Για την συνδεση τωρα.

Ο τεχνικος που ηρθε σπιτι εκανε απλα την κατασκευη της γραμμης. Δεν εχει σχεση ουτε με ρουτερ ουτε με κανενα αλλο εξοπλισμο. Αν κανεις αιτηση μεσω 13888 ο εξοπλισμος ερχεται με courier. Αν πας σε οτεshop σου τον δινουν στο χερι πακετο:)
Επισης, απο την στιγμη που γινεται η συνδεση στο σπιτι περναει καποια χρονικη περιοδος μεχρι να ενημερωθουν τα συστηματα. Συνηθως μεχρι την ιδια μερα το απογευμα. Οποτε την αλλη μερα το πρωι μπορουν να το δουν ολοι οσοι εμπλεκονται.
Για το τελος "επιστροφης" ή οπως αλλιως θελετε να το βαφτισετε.
Το τελος αυτο υπαρχει σε καθε νεα συνδεση οποιουδηποτε παροχου ακομα και του ΟΤΕ. Ο καθενας το βαφτιζει οπως θελει.

Λιγο υπομονη και κυριως οχι κακοπιστια φιλε μου.

Ecuador
16-06-12, 00:08
Χμμ, δεν απαντάς επί της ουσίας. Δεν έπρεπε να έχει έρθει το router με τις οδηγίες του ώστε μόλις "ενημερωθούν τα συστήματα" όπως το λες να μπορώ να το συνδέσω; Έτσι μου είχαν περιγράψει τη διαδικασία αρχικά. Ενώ τώρα λένε πρέπει να περιμένω πρώτα να ενημερωθούν τα συστήματα και μετά να πάρω τηλέφωνο για να κανονίσω για εξοπλισμό. Τι ισχύει λοιπόν, μου δώσανε λάθος πληροφόρηση αρχικά ή εκτελέσανε λάθος;
Και για το κινητό δεν είναι το πρόβλημά μου το ανθρώπινο λάθος. Το πρόβλημά μου είναι πως και να μην είχαν πρόσβαση στην αίτησή μου με το σωστό νούμερο, είχαν σίγουρα τον αριθμό της υπάρχουσας γραμμής. Αφού βλέπανε ότι είχαν λάθος το κινητό, τόσο δύσκολο ήταν να σκεφτούν να πάρουν στο σταθερό;

Edit: Μετά από 24 ώρες που πήρα ξανά μου δώσανε user/pass και μου υποσχεθήκανε ότι θα ενεργοποιηθεί μέσα στη μέρα. Αν είναι έτσι, μιάμιση μέρα χωρίς σύνδεση δεν είναι πολύ.

maik
16-06-12, 14:49
Την συνδεση την κανει ο τεχνικος, το ρουτερ το φερνει το κουριερ. Δυο τελειως διαφορετικες διαδικασιες. Τι δεν καταλαβαινεις;

Ecuador
16-06-12, 22:50
Ρε φίλε, χωρίς παρεξήγηση τώρα, μήπως είσαι τεχνικός του ΟΤΕ;
Ναι, τη σύνδεση την κάνει ο τεχνικός και το ράουτερ το φέρνει το κούριερ, χαίρω πολύ. Εγώ για τη σειρά των δύο γεγονότων μιλάω.
Εντωμεταξύ και σήμερα όλη τη μέρα είμαι στο 13888. Αρχικά μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκα κανονικά, αλλά έχω λάθος password, οπότε θα το κάνανε reset και θα δούλευε σε 2-3 ώρες. Τίποτα. Ξαναπαίρνω μετα από 5-6 ώρες, ναι βλέπουμε ότι απέτυχε η αλλαγή password, θα την ξαναδώσουμε high priority σε λιγότερο από 2 ώρες θα είστε ΟΚ. Μετά από 3-4 ώρες όσο σας άλλαξε εσάς ο κωδικός, τόσο άλλαξε και εμένα. Στο τηλέφωνο μου λένε "είναι σε εξέλιξη"...

Η άλλη πλάκα είναι ότι δεν έχουν καταφέρει να μου μεταφέρουν ακόμα τον αριθμό μου. Και εκεί δεν ξέρουν τι έγινε, έχει δηλωθεί ως βλάβη.
Τουλάχιστον η Εθνική έβαλε γκολ :)

orck
16-06-12, 23:06
Νομιζω οτι το θεμα με τον αριθμο δεν ειναι ευθυνη του ΟΤΕ αλλα του παροχου που ησουν πριν.
Το τελος που πληρωσες ειναι η εργασια συνδεσης που εκανε ο τεχνικος. Το πληρωνεις σε ολους και ειναι λογικο να το πληρωνεις απο την στιγμη που γινεται μια εργασια.

maik
17-06-12, 00:01
Ρε φίλε, χωρίς παρεξήγηση τώρα, μήπως είσαι τεχνικός του ΟΤΕ;
Ναι, τη σύνδεση την κάνει ο τεχνικός και το ράουτερ το φέρνει το κούριερ, χαίρω πολύ. Εγώ για τη σειρά των δύο γεγονότων μιλάω.


Και εγω για αυτη την σειρα σου λεω. Πρωτα ερχετε ο τεχνικος,τελειωνει την δουλεια του, ενημερωνει, και μετα το κουριερ.
Ναι ειμαι τεχνικος του ΟΤΕ . Υπαρχει προβλημα;

Ecuador
17-06-12, 00:05
Νομιζω οτι το θεμα με τον αριθμο δεν ειναι ευθυνη του ΟΤΕ αλλα του παροχου που ησουν πριν.
Το τελος που πληρωσες ειναι η εργασια συνδεσης που εκανε ο τεχνικος. Το πληρωνεις σε ολους και ειναι λογικο να το πληρωνεις απο την στιγμη που γινεται μια εργασια.

Πωπω, τι υπεράσπιση είναι αυτή; Μην τυχόν και πούμε κάτι κακό για τον ΟΤΕ;
Το θέμα με τον αριθμό ο ίδιος ο ΟΤΕ (η κοπέλα στις βλάβες και όχι εγώ) λέει ότι είναι θέμα του ΟΤΕ, αφού σύμφωνα με ό,τι βλέπουν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά από τον προηγούμενο πάροχο αλλά για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνουν δεν έχει περαστεί και αντ'αυτού υπάρχει άλλος αριθμός στη γραμμή μου (που επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενά τους δεν έπρεπε να υπάρχει).
Όσο για το τέλος "επιστροφής", αν καταλάβεις τι γράφω θα δεις ότι δε με πειράζει να το πληρώσω, αλλά βρίσκω αρκετά άστοχη την ονομασία του και αυτό σχολίασα.
Τα πράγματα είναι απλά. Μου είχαν πει ότι θα έρθει ο τεχνικός να με συνδέσει και εγώ θα έχω ήδη εξοπλισμό και μετά από λίγες ώρες θα μπορώ να τον συνδέσω και η βασική ερώτησή μου ήταν αν αυτό είναι το συνηθισμένο και απλά εμένα που μου τα έκαναν ανάποδα και δύο μέρες παλεύω με την τεχνική υποστήριξη είμαι η εξαίρεση.
Φυσικά και παραμένω χωρίς σύνδεση, δε λέει να κάνει reset αυτό το ρημάδι το password...

- - - Updated - - -


Και εγω για αυτη την σειρα σου λεω. Πρωτα ερχετε ο τεχνικος,τελειωνει την δουλεια του, ενημερωνει, και μετα το κουριερ.
Ναι ειμαι τεχνικος του ΟΤΕ . Υπαρχει προβλημα;

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά εξηγεί κάποια πράγματα (κυρίως το λόγο που το πήρες κάπως "προσωπικά" το παράπονό μου). Δηλαδή μου λες ότι η κοπέλα που έκανα την αρχική παραγγελία στο 13888 με πληροφόρησε λάθος για τη διαδικασία και αυτό είναι το φυσιολογικό (απλά εμένα έτυχε και άλλο πρόβλημα). Και αυτή είναι η απάντηση στην ερώτησή μου, απλά έπρεπε να πάμε μέσω Λαμίας για να την έχουμε...

Κοινώς γενικά φαίνεται να συμφέρει να πάμε σε ΟΤΕshop αφού μας δίνουν επί τόπου user/pass και modem (τουλάχιστον έτσι έγινε για το εξοχικό μου), οπότε είμαστε έτοιμοι μόλις ενεργοποιηθεί η σύνδεση.

orck
17-06-12, 22:16
Νομιζω οτι εισαι αδικος, δεν ειμαι εκπροσωπος κανενος. Να βοηθησω προσπαθησα γραφοντας οτι ξερω σχετικα με αυτο που ρωτησες, εαν σε ενοχλησε λυπαμαι δεν θα το ξανακανω.

maik
17-06-12, 23:56
Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά εξηγεί κάποια πράγματα (κυρίως το λόγο που το πήρες κάπως "προσωπικά" το παράπονό μου). Δηλαδή μου λες ότι η κοπέλα που έκανα την αρχική παραγγελία στο 13888 με πληροφόρησε λάθος για τη διαδικασία και αυτό είναι το φυσιολογικό (απλά εμένα έτυχε και άλλο πρόβλημα). .

Δεν πηρα τιποτε προσωπικα. Προσπαθησα να σε ενημερωσω εξηγωντας σου τις διαδικασιες. Εσυ μαλον δεν ηθελες να τις καταλαβεις ή να τις δεχτεις.

Ecuador
21-06-12, 12:46
Τα πράγματα είναι πολύ απλά:

@orck Δεν είμαι άδικος. Ανέφερα ένα πρόβλημα και χωρίς να έχεις κανένα δεδομένο είπες απλά ότι δε νομίζεις να φταίει ο ΟΤΕ. Όχι δεν είμαι κανένας συκοφάντης, αν ο ΟΤΕ δε μου έλεγε ότι έχει γίνει η μεταφορά και είναι δική τους βλάβη κι εγώ θα υποπτευόμουν εξίσου την ευθύνη του προηγούμενου παρόχου. Σημειώνω ότι αύριο κλείνω μία εβδομάδα στον ΟΤΕ αλλά οι εισερχόμενες ακόμα να λειτουργήσουν (έκλεισε μία φορά η βλάβη χωρίς διόρθωση και την ξανάνοιξα)...

@maik Αν νομίζεις ότι απάντησες με τα αρχικα σου μηνύματα για το αν με είχαν πληροφορήσει σωστά πως το modem θα έρθει πριν τον τεχνικό, τι να πω...

Συγνώμη που άνοιξα το thread και σας στεναχώρησα - απλά περίμενα καλύτερη διαδικασία μεταφοράς στον ακριβότερο και θεωρητικά καλύτερο πάροχο, και έχω και κάποιο μέτρο σύγκρισης, δεν είμαι χτεσινός στο broadband μετά από 4 ελληνικούς παρόχους και 3 αμερικάνικους.
Πάντως ένα δίδαγμα είναι πως πηγαίνοντας OTEShop αντί 13888 θα είχα λιγότερα προβλήματα...

Rebel Scum
21-06-12, 17:00
Γιατί απαντάει το 13888; Γελοίο έχει καταντήσει.

maik
21-06-12, 18:39
Τα πράγματα είναι πολύ απλά:


Ακριβως , τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
Γραφεις σε ενα δημοσιο φορουμ για ενα προβλημα σου. Σου απαντανε πανω σε αυτο δυο ατομα.
Δεν σου αρεσουν οι απαντησεις τους ,και αρπαζεσαι αμεσως.
Αν θελεις να συμφωνουν ολοι μαζι σου μην γραφεις σε δημοσια φορουμ. Τζαμπα χαλας την ηρεμια σου.

Rebel Scum
22-06-12, 01:30
Λίγο μπερδεμένα τα περιγράφεις....

Έκανες αίτηση επιστροφής στον ΟΤΕ και μαζί αίτηση ADSL;

Συνήθως για το ADSL κάνεις αίτηση αφού επιστρέψεις (ή τέλος πάντων πας στον ΟΤΕ) αφού δεν υπάρχει νούμερο ΟΤΕ πάνω στο οποίο να γίνει σύνδεση internet (έτσι τουλάχιστον το έχω μάθει εγώ σε διάφορες συνδέσεις).

Όταν λες έχεις συνδεθεί τι εννοείς; Έχεις μόνο τηλέφωνο από ΟΤΕ ή έχεις βάλει πάνω modem και βλέπεις ότι συγχρονίζει αλλά σου λείπουν οι κωδικοί για να συνδεθείς;

Στο τελευταίο που λες έχεις δίκιο...μακριά από το 13888 και πάντα σε κατάστημα...εξυπηρετείσαι πολύ καλύτερα. Έχω την εντύπωση ότι στα έκαναν αχταρμά και ίσως έκατσε μαζί και κάποια τεχνική δυσκολία και σε έχουν μπερδέψει. Τέλος το ότι ο ΟΤΕ είναι ο καλύτερος δεν σημαίνει ότι είναι καλός. Σε αναβάθμιση από 2 σε 24 με είχαν αφήσει χωρίς νετ για 4 μέρες.

ΥΓ. Για να μην φανεί το μήνυμα μου εμπαθές προς τον ΟΤΕ να προσθέσω ότι πρόσφατα ενεργοποίησαν πακέτο ομιλίας-ιντερνετ σε νέα σύνδεση ISDN (μετατροπή από PSTN) μέσα σε 1 ημέρα...με αίτηση σε κατάστημα φυσικά (μόντεμ κωδικοί στο χέρι).

Γενικά είναι που θα κάτσεις....

Ecuador
26-06-12, 12:50
Συνήθως για το ADSL κάνεις αίτηση αφού επιστρέψεις (ή τέλος πάντων πας στον ΟΤΕ) αφού δεν υπάρχει νούμερο ΟΤΕ πάνω στο οποίο να γίνει σύνδεση internet (έτσι τουλάχιστον το έχω μάθει εγώ σε διάφορες συνδέσεις).


Αυτό, δηλαδή ότι πρώτα χρειάζεται νούμερο, μου το είπανε μόνο όταν έκανα νέα σύνδεση (για το εξοχικό). Η μεταφορά από πάροχο σε πάροχο υποτίθεται γίνεται με κάποιες ώρες μόνο διακοπή για τηλέφωνο και dsl, αφού έχεις ήδη αριθμό - αυτόν που μεταφέρεις. Στην περίπτωσή μου ήταν αριθμός 211 που μου είχε πρωτοδώσει η NetOne, στο σπίτι αυτό δεν είχε μπει ποτέ ΟΤΕ.



Όταν λες έχεις συνδεθεί τι εννοείς; Έχεις μόνο τηλέφωνο από ΟΤΕ ή έχεις βάλει πάνω modem και βλέπεις ότι συγχρονίζει αλλά σου λείπουν οι κωδικοί για να συνδεθείς;


Το πρόβλημα ήταν μόνο οι κωδικοί, κανονικά συγχρόνιζε. Επί 2 εικοσιτετράωρα έπαιρνα τηλέφωνο για να γίνει αυτό το reset και οι απαντήσεις ήταν είτε ότι το αίτημα αλλαγής επέστρεψε με σφάλμα και θα το ξανακάνουν, είτε ότι το προηγούμενο αίτημα εστάλη λάθος (δύο φορές αυτή η εξήγηση, τη μια εκ των οποίων είπαν πως ο προηγούμενος εκπρόσωπος δεν έβαλε το user name στο αίτημα), είτε ότι το αίτημα εκκρεμεί και δεν ξέρουν γιατί αργεί. Τελικά, στο νιοστό τηλεφώνημα μία κοπέλα φάνηκε να της κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ιστορικό μου στο σύστημα (εμένα να δεις τι εντύπωση μου είχε κάνει) και μου είπε να περιμένω να μιλήσει απευθείας με το κατάλληλο τμήμα. Επιστρέφει και μου λέει σε λιγότερο από 10 λεπτά θα γίνει η αλλαγή. Σε 2 λεπτά το modem ήταν συνδεμένο. Τόσο απλά. Αν θέλουν.

Στις 8 μέρες χωρίς εισερχόμενες έφτιαξε και αυτό (στη δεύτερη δήλωση βλάβης τα καταφέραμε).



Γενικά είναι που θα κάτσεις....

Έτσι φαίνεται. Και αίτηση μέσω 13888 μακριά αν μπορούμε να πάμε σε OTEshop.
Και επίσης μην τυχόν και παραπονεθούμε και μας ακούσουν από τον ΟΤΕ ;)

maik
26-06-12, 15:47
Και επίσης μην τυχόν και παραπονεθούμε και μας ακούσουν από τον ΟΤΕ ;)

Ασε , δυσκολα τα πραγματα. Αυτοι οι ΟΤΕτζηδες κανουν 24/7 βαρδιες εδω μεσα μην τυχον και καποιος πει κατι ασχημο για τον εργοδοτη τους. Υπαρχουν και υπονοιες οτι παιρνουν πριμ αναλογα με το ποσα μηνυματα θα απαντησουν. Οργανωμενο εγκλημα σε λεω φιλλαρακι.

iakinthos
26-06-12, 18:25
Ασε , δυσκολα τα πραγματα. Αυτοι οι ΟΤΕτζηδες κανουν 24/7 βαρδιες εδω μεσα μην τυχον και καποιος πει κατι ασχημο για τον εργοδοτη τους. Υπαρχουν και υπονοιες οτι παιρνουν πριμ αναλογα με το ποσα μηνυματα θα απαντησουν. Οργανωμενο εγκλημα σε λεω φιλλαρακι.
Πάντως τις βάρδιες τους, ίσως, να μην τις κάνουν στα καφάο
Θα ξεδιπλώσω την ιστορία μου, μιας κι εγώ δεν άρχισα καλά και με καλύπτει ο τίτλος του θέματος
Παρασκευή 15/6 κάνω αίτηση φορητότητας από την HOL.....(το τελευταίο ένα μήνα είχα πεθάνει στις αποσυνδέσεις που ξεκίνησαν ξαφνικά στις 14/5, ενώ πρώτα είμουνα σταθερά συνχρονισμένος στα 5-6mbits)
Αφού για ένα μήνα δε μπόρεσαν να λύσουν το πρόβλημα, καθώτι είχε έρθει δύο φορές εξωτερικός συνεργάτης τους στο χώρο μου και έβρισκε τα πάντα καθαρά και άλλες δύο φορές δηλωμένη βλάβη στον ΟΤΕ, που έβρισκε κι αυτός τη γραμμή καθαρή.....αποφασίζω να γυρίσω στον ΟΤΕ μπας και λυθεί το πρόβλημα
Τετάρτη 20/6 το μεσημέρι κόβεται τηλέφωνο και ίντερνετ.....μετά μισή ώρα επανέρχεται το τηλέφωνο αλλά όχι το ίντερνετ
Λέω, στον ΟΤΕ μου είπαν 10 εργάσιμες θα πάρει η φορητότητα, όποτε είναι θέμα της HOL
Πέρνω τηλέφωνο στη HOL και μου λένε ότι ο OTE έχει δεσμεύση τη γραμμή και δεν έχω πλέων υπηρεσίες απο αυτούς
Πέρνω τον ΟΤΕ και μου λένε δημιουργήτε σιγά σιγά η γραμμή.....μεταφέρετε το τηλέφωνο και μόλις είναι έτοιμος και βρόγχος θα μεταφερθεί και το ίντερνετ
Το ίντερνετ ενεργοποιήθηκε τη Παρασκευή 22/6 στις 11 το πρωί και κλέιδωσα στα 6016
Μια χαρά λέω
Έλα που αυτή η χαρά βάστηξε μόνο μια μέρα.....και το Σάββατο το πρωί άρχισαν οι κολοτούμπες
Σε επικοινωνία με τεχνικό το μεσημέρι του Σαββατού που λέει ότι βλέπει θόρυβο στη γραμμή (τώρα φάνηκε αμέσως, ενώ όταν έδινε η HOL τη γραμμή πρόβλημα, ήταν καθαρή)....και βλέπει ακραία συμπεριφορά της γραμμής που απο 6mbits, μετά από αποσύνδεση έπεφτε στα 2mbits.....και λέει είναι σίγουρα πρόβλημα καλωδίου, οπότε το δηλώνει βλάβη και μου κλείνει ραντεβού για σήμερα να έρθει συνεργείο να κοιτάξει τη γραμμή από το καφαό εώς το κατανεμητή μου και εάν χρειαστεί να κάνει έλεγχο και στο χώρο μου
Σήμερα το πρωί κάνω ένα reboot στο ρούτερ και κουμπώνω στα 5998....μια χαρά λέω πάλι......στις 10 το πρωί κάνει αποσύνδεση και βλέπω ότι γυρίσανε το προφίλ στα 2mbits (2048/512)
Παίρνω τηλέφωνο να μάθω γιατί γύρισε το προφίλ και μου λένε ότι το βλέπουν μεν γυρισμένο, αλλά ακόμα είναι ανοικτή η βλάβη και δεν έχουν επίσημη ενημέρωση από τους τεχνικούς....οπότε δε μπορούν να κάνουν τίποτα...ούτε να μου αλλάξουν προφίλ
Στις 4 το απόγευμα κάνει πάλι αποσύνδεση παρόλο που το είχαν στα 2mbits και με 22 snr....το attunation μου είναι 44
Ξανά παίρνω τηλέφωνο να μάθω τι γίνεται και μου λένε το εξής απίστευτο
Έγινε ψηφιακός έλεγχος της γραμμής....αλλάχτηκε προφίλ και ενημερώθηκε ο πελάτης......ενώ εμένα δε με ενημέρωσε κανένας
Ξανά ζητάω αλλαγή προφίλ και να ξανά δηλωθεί βλάβη και να έρθει συνεργείο να κοιτάξει αυτά που μου είπανε (καφαό/καταναμετή/χώρο μου)
Και επειδή ήμουνα και λίγο επιθετικός στην υπάλληλο στο ότι δε με ενημέρωσε κανένας και εγώ πληρώνω για 24mbits.....μου είπε ότι αυτή δε μπορεί να κάνει κάτι, περιμένουν και άλλοι πελάτες στην αναμονή και αν θέλω να πάω σε κάποιο κατάστημα του ΟΤΕ και να κάνω ενυπόγραφα παράπονα και μου έκλεισε το τηλέφωνο
Το συμπέρασμα το δικό μου είναι ότι βρήκαν τον εύκολο τρόπο να ρίξουν το προφίλ στα 2mbits και να μη κάτσουν να ασχοληθούν με τη γραμμή μπας και φτιάχνεται ή να αλλάξουν κάποιο καλώδιο ή ζεύγος
Βέβαια είναι και οι θερμοκρασίες υψηλές σήμερα και προτείνεται η μη εκτεταμένη έκθεση στον ήλιο
Θα τους πεθάνω στα τηλέφωνα μέχρι να τα φτιάξουν

iakinthos
28-06-12, 13:36
Συνέχεια της ιστορίας.....
Σήμερα ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ στο χώρο μου και κατόπιν μετρήσεων μου είπε ότι η γραμμή έχει πρόβλημα
Μου ξεκαθάρισε βέβαια ότι παρόλο που μπορώ να πιάσω μέχρι 6mbits...λόγω του ότι δεν υπάρχει κάποιο προφίλ εκεί κοντά και αναγκαστικά θα με πάνε σε 12mbits οπότε η διαφορά των 6mbits θα δημιουργεί κάποιο θόρυβο.....δε θα παίζει και σταθερά.
Οπότε η πιο σταθερή λύση για μένα θα είναι τα 2mbits
Φεύγει να πάει στο καφάο να αρχίζει να κένει τις απαραιτήτες ενέργειες, να φτιάξει τη γραμμή και γυρνάει μετά μία ώρα και μου λέει ότι έχει πρόβλημα το καφαό και ότι είναι κάποιο υπόγειο καλώδιο χτυπημένο
Δοκιμάσε κάμποσα ζεύγη και κανένα δεν έπαιξε σωστά και από ότι είδε οι μισές σχεδών γραμμές αντιμετωπίζουν θέμα
Μου είπε το δηλώνει βλάβη και ότι ίσως από βδομάδα να έρθουν να σκάψουν να βρούνε το πρόβλημα
Και κάθομαι και αναρωτιέμαι
Ζάλιζα για ένα μήνα τη HOL και αποδείχτηκε ότι δεν ήταν το πρόβλημα σε αυτήν
Δύο φορές δώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ και τα έβρισκε όλα καλά και έκλεινε τη βλάβη
Αναγκάζομαι και φεύγω από τη HOL, μετά από 4 χρόνια πελάτης τους και με επιβράβευση τα τελευταία 2 χρόνια 33% έκπτωση στο πάγιο (24€ έδινα για το db gr)....πιστεύοντας ότι πηγαίνοντας στον ΟΤΕ, λόγω ότι όλα είναι δικά τους θα λυθούν τα προβληματά μου
Θα πληρώσω στη HOL τώρα που έφυγα, τη διαφορά του 33% έκπτωση απο το Δεκέμβρη που το ξανά ανανεώσαμε για 1 χρόνο......36€ για σύνδεση στον ΟΤΕ.......9€ παραπάνω στο πάγιο (για τους 6ήνες με την αναγνώριση, μετά 13€).....για να πάω στον ΟΤΕ και να μου πούνε στο τέλος ότι θα παίζω με 2mbits κι αυτό όταν αποκατασταθεί το πρόβλημα του καλωδίου
Ου μπλέξεις στο Ελλαδιστάν

tolis13
29-06-12, 00:22
οταν θα σκαψουν για το καλωδιο λογικα θα παιζεις πολυ παραπανω απο 6.αυτο ισως να παιζει ρολο για το θορυβο που εχεις τωρα.περιμενε να δεις τι θα κανουν και λογικα θα μεινεις ευχαριστημενος..

valen_gr
29-06-12, 00:50
βεβαια, μεχρι που να βγει τελικα η καλωδιακη απερχομενου, επρεπε να παρατήσει τον παλιο του παροχο, να πρηξει οσο γινεται τον ΟΤΕ αφου μεταφερθηκε, και τελικα μονο τοτε να κυλησει νερο στο αυλακι..

neon2k8
29-06-12, 01:17
Ού μπλέξεις πράγματι! Ομολογώ εντυπωσιάζομαι πάντως που (όπως κι άλλα μέλη έχουν πεί σε άλλα threads) εδώ καλά καλά το ADSL2+ δεν λέει να δουλέψει της προκοπής σε πάρα πολλές περιοχές εντός και εκτός Αθηνών (εκτός απο λίγες περιπτώσεις που διαβάζουμε ή ακούμε κατα καιρούς), και τώρα "στρώνουν" και το... "VDSL" τρομάρα μας!!!! Θα ήθελα πολύ να έβρισκα συνδρομητή Cyta απο Χανιά (που υποτίθεται οτι θα διαθέσει ή διαθέτει ήδη και εκεί 30 και 50 ταχύτητες η Cyta) και να μου πεί πόσο κοντά στα... 50 (αν πλησιάζει δηλαδη) πιάνει η VDSL του!!! Θα μου πείτε γιατί τα λέω έτσι; Μα γιατί και στο παρελθόν έχει ειπωθεί σε άπειρα πόστ άλλων θεμάτων (αλλά και καθώς είμαι Χανιώτης και γνωρίζω τι παίζει) οτι οι γραμμές εδώ είναι τόσο "κουκουρούκου" (αυτό που λέγαμε οτι σε πολλές περιοχές δεν παίζουν σωστά καλά καλά οι ADSL2+ ακόμα) που απορώ πώς θα παίξει αυτό το δύσμοιρο πια VDSL!!!!! (Και ειδικά όταν και εάν έρθει η ώρα να το διαθέσει και η Wind -κάτι τέτοιο είχα διαβάσει αν θυμάμαι καλά κάπου εδώ στο φόρουμ-, εκεί θα πέσουν ΤΑ γέλια!)

tolisscsd
29-06-12, 01:44
Δυστυχώς, το 13888 είναι ένα από τα χειρότερα call centers τηλεπικοινωνιακού παρόχου και σίγουρα δεν είναι αντάξιο του ονόματος του ΟΤΕ. Το τελευταίο 5μηνο γίνεται μια προσπάθεια βελτίωσής του (σεμινάρια, εγκατάσταση νέων πληροφοριακών συστημάτων -siebel- κτλ), αλλά ακόμα δεν έχει αποδώσει...

iakinthos
29-06-12, 13:26
βεβαια, μεχρι που να βγει τελικα η καλωδιακη απερχομενου, επρεπε να παρατήσει τον παλιο του παροχο, να πρηξει οσο γινεται τον ΟΤΕ αφου μεταφερθηκε, και τελικα μονο τοτε να κυλησει νερο στο αυλακι..
Δυστυχώς φίλε μου δε μπήκε το νερό στο αυλάκι
Ενώ ο τεχνικός μου είπε ότι θα χρειαστεί σκάψιμο και θα αρχίζανε από εβδομάδα, σήμερα δηλώθηκε ότι έγινε αποκατάσταση του καλωδίου, ενώ εγώ συνεχίζω και έχω αποσυνδέσεις σε 2mbits profil
Όταν τους ρώτησα πριν λίγο, μήπως χρειάζεται να ξανά έρθει ο τεχνικός, καθώτι όσο διαρκούσε η βλάβη (προσωπικά αμφιβάλω ότι αποκαταστάθηκε), δε μπορούσε να βρει κάποιο σωστό ζεύγος να με κουμπώσει και το έχει παρατήσει όπου να είναι, μου επαναλαμβάνουν συνέχεια ότι στη περιοχή μου δε γίνεται να πάω πάω πάνω από 2mbits (44 attunation)
Και τους λέω ότι για 2 χρόνια μέχρι πριν να ξεκινήσει το πρόβλημα, έπιανα σταθέρα 5-6mbits στη HOL, οι γειτονές μου κουμπώνουν από 4-6mbits με διάφορους παρόχους συν ΟΤΕ, όταν με βάζουν σε profil 12mbits, κουμπώνω άνετα 5-6mbits και τώρα και θέλουν σώνει και καλά να με ρίξουν στα 2mbits για να παίζω σταθερά
Από τεχνικής απόψεως στέκουν αυτά που λένε θεωρητικά ή υπάρχει το περιθώριο αυτών που βλέπω εγώ πρακτικά?
Κάποια άποψη ή γνώμη από τεχνικούς και γνώστες?

valen_gr
29-06-12, 21:39
το οτι εκλεισε η βλαβη δεν σημαινει οτι δεν θα περασει συνεργειο καλωδιακων για σκαψιμο/εργα . Ειναι διαφορετικες υπηρεσιες αυτες του ΟΤΕ.
Στην θέση σου , δεν θα απογοητευομουν ηδη.

sexrazat
29-06-12, 21:58
Αυτό, δηλαδή ότι πρώτα χρειάζεται νούμερο, μου το είπανε μόνο όταν έκανα νέα σύνδεση (για το εξοχικό). Η μεταφορά από πάροχο σε πάροχο υποτίθεται γίνεται με κάποιες ώρες μόνο διακοπή για τηλέφωνο και dsl, αφού έχεις ήδη αριθμό - αυτόν που μεταφέρεις. Στην περίπτωσή μου ήταν αριθμός 211 που μου είχε πρωτοδώσει η NetOne, στο σπίτι αυτό δεν είχε μπει ποτέ ΟΤΕ.



Το πρόβλημα ήταν μόνο οι κωδικοί, κανονικά συγχρόνιζε. Επί 2 εικοσιτετράωρα έπαιρνα τηλέφωνο για να γίνει αυτό το reset και οι απαντήσεις ήταν είτε ότι το αίτημα αλλαγής επέστρεψε με σφάλμα και θα το ξανακάνουν, είτε ότι το προηγούμενο αίτημα εστάλη λάθος (δύο φορές αυτή η εξήγηση, τη μια εκ των οποίων είπαν πως ο προηγούμενος εκπρόσωπος δεν έβαλε το user name στο αίτημα), είτε ότι το αίτημα εκκρεμεί και δεν ξέρουν γιατί αργεί. Τελικά, στο νιοστό τηλεφώνημα μία κοπέλα φάνηκε να της κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ιστορικό μου στο σύστημα (εμένα να δεις τι εντύπωση μου είχε κάνει) και μου είπε να περιμένω να μιλήσει απευθείας με το κατάλληλο τμήμα. Επιστρέφει και μου λέει σε λιγότερο από 10 λεπτά θα γίνει η αλλαγή. Σε 2 λεπτά το modem ήταν συνδεμένο. Τόσο απλά. Αν θέλουν.

Στις 8 μέρες χωρίς εισερχόμενες έφτιαξε και αυτό (στη δεύτερη δήλωση βλάβης τα καταφέραμε).



Έτσι φαίνεται. Και αίτηση μέσω 13888 μακριά αν μπορούμε να πάμε σε OTEshop.
Και επίσης μην τυχόν και παραπονεθούμε και μας ακούσουν από τον ΟΤΕ ;)

Όπως τα περιγράφεις πιθανότατα το πρόβλημα ήταν ο αριθμός που άρχιζε από 211. Χοντρικά τρέχουν παράλληλα δυό ανεξάρτητες διαδικασίες (η επιστροφή του βρόχου και η επιστροφή του αριθμού μέσω ΕΒΔΑΦ)
Μέχρει πριν από 2-3 μήνες η διαδικασία καθυστερούσε γιατί η ΕΒΔΑΦ δηλ. η επιστροφή του αριθμού έδινε υποχρεωτική ημερομηνία τουλάχιστον 10 ημερών αργότερα από την ημερομηνία αίτησης. Τώρα τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει.
Πιθανότατα σε σένα κάπου χτύπησε στα συστήματα το 211 ή δεν το πέρασαν σωστά και να το πούμε απλοικά βρέθηκες με τη γραμμή στον ΟΤΕ και τον αριθμό στον αέρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.