PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο ρουτερ δινει ο ΟΤΕ αυτη την περιοδο?



Σελίδες : [1] 2 3

oust_alex
15-06-12, 18:10
Καλησπερα! ειμαι συνδρομητης εδω και πολλα χρονια στον ΟΤΕ.Εχω ISDN 24 mbps και θελω να το γυρισω σε PSTN συνδεση (ισως και με Connx TV).
Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις ποια ρουτερ δινει ο ΟΤΕ αυτην την περιοδο?

Ευχαριστω...

nikraven
15-06-12, 18:42
Καλησπερα! ειμαι συνδρομητης εδω και πολλα χρονια στον ΟΤΕ.Εχω ISDN 24 mbps και θελω να το γυρισω σε PSTN συνδεση (ισως και με Connx TV).
Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις ποια ρουτερ δινει ο ΟΤΕ αυτην την περιοδο?

Ευχαριστω...

Ρώτησες εαν με την αλλαγή του πακέτου σου δίνουν δωρεάν router?
Αυτή τη περίοδο δίνουν τα καταπληκτικά φωτορυθμικά-modem ZTE και εαν είσαι τυχερός ίσως τύχεις σε κανα HUAWEI.

stefan_city
15-06-12, 19:17
για αλλαγη πακετου, για παραδειγμα απο τα 2mbps στα 24mbps, δε δινουν νεο εξοπλισμο. για να παρεις καινουριο ρουτερ, πρεπει να κανεις αιτηση διακοπης και στη συνεχεια αιτηση συνδεσης.

εφοσον ομως, εσυ θες να γυρισεις απο isdn σε pstn, τοτε λογικα θα σου δωσουν νεο ρουτερ, μιας και ειναι αλλα για isdn συνδεσεις, και αλλα για pstn συνδεσεις.

αυτα που δινει αυτο τον καιρο, ειναι τα ZTE W300 και HUAWEI HG530.

oust_alex
15-06-12, 19:23
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μέχρι τώρα είχα ISDN με Level One WBR-3600 Annex B και ημουν μια χαρα. Το εχω κοντα 5 χρονια τωρα, χωρις προβληματα.
Αυτα τα Huawei και τα ZTE τι λενε? Ειναι αξιολογα ή θα πρεπει να παρω κανενα LinkSYS?

Ενδιαφερομαι να κρατησω την 24 αρα συνδεση δεν θελω να την αλλαξω. Στην περιπτωση που βαλω Connx TV θελω αλλο ρουτερ?

stefan_city
15-06-12, 19:41
το ρουτερ που λογικα θα σου δωσουν πηγαινοντας σε pstn, θα κανει και για conn-x tv.

εχεις καποιες συγκεκριμενες απαιτησεις απο το ρουτερ; εγω εχω το huawei 520, και δεν εχω κανενα προβλημα.

oust_alex
15-06-12, 19:47
οχι δεν εχω απαιτησεις. προβληματα να μην βγαζει και να εχει δυνατο σημα (κατα προτιμηση προτυπο 802.11 n).

Οκ guys ευχαριστω. Μαλλον θα παω να κανω αλλγη απο την ερχομενη εβδομαδα.
Ευχαριστω

maik
15-06-12, 19:52
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μέχρι τώρα είχα ISDN με Level One WBR-3600 Annex B και ημουν μια χαρα. Το εχω κοντα 5 χρονια τωρα, χωρις προβληματα.
Αυτα τα Huawei και τα ZTE τι λενε? Ειναι αξιολογα ή θα πρεπει να παρω κανενα LinkSYS?

Ενδιαφερομαι να κρατησω την 24 αρα συνδεση δεν θελω να την αλλαξω. Στην περιπτωση που βαλω Connx TV θελω αλλο ρουτερ?

Αν θελεις connx TV θελεις οποσδηποτε ρουτερ απο τον ΟΤΕ.

stefan_city
15-06-12, 19:56
για το wifi θα σε γελασω. ο ΟΤΕ στη σελιδα του αναφερει b/g, ενω οι επισημες σελιδες των ZTE και Huawei αναφερουν b/g/n.

nikraven
15-06-12, 21:35
τόσο το HUWAEI αλλά και τόσο το ZTE κανουν και για conn-x tv.
κατα την γνώμη μου το HUAWEI υπερτερεί έναντι του ZTE.
Οσον αφορά το wireless εδώ πάλι το HUAWEI υπερτερεί.
έχει πιο δυνατό σήμα και είναι σε κατηγορία b/g.

weather1967
16-06-12, 19:57
για αλλαγη πακετου, για παραδειγμα απο τα 2mbps στα 24mbps, δε δινουν νεο εξοπλισμο. για να παρεις καινουριο ρουτερ, πρεπει να κανεις αιτηση διακοπης και στη συνεχεια αιτηση συνδεσης.

εφοσον ομως, εσυ θες να γυρισεις απο isdn σε pstn, τοτε λογικα θα σου δωσουν νεο ρουτερ, μιας και ειναι αλλα για isdn συνδεσεις, και αλλα για pstn συνδεσεις.

αυτα που δινει αυτο τον καιρο, ειναι τα ZTE W300 και HUAWEI HG530.

Στήν αλλαγή απο ISDN σε PSTN δινουν δωρεάν ρούτερ μονο αν κανεις συμβολαιο 12 μηνες ,αν δεν κανεις συμβολαιο και εχεις αοριστου χρονου συνδεση ιντερνετ,σου λενε πρεπει να το αγορασεις εσύ το ρουτερ,έτσι τουλάχιστον ειπώθηκε πριν 3 μήνες στόν γραφών.

sexrazat
16-06-12, 20:23
Αλλαγή από Isdn σε Pstn σημαίνει εφάπαξ τέλος 36,09 € και κέρδος 3,10 € κάθε μήνα μιας και η διαφορά στην τιμή του παγίου είναι 4,31 € (εφόσον θεωρήσουμε ότι λογικά θα πάρεις και αναγνώριση 1,23 € το μήνα που στο Isdn είναι δωρεάν). Επομένως θα αρχίσεις να κερδίζεις 3,10 € κάθε μήνα αλλά μετά από ένα χρόνο.

Modem θα πάρεις δωρεάν εφόσον βέβαια δεσμευθείς σε νέο 12μηνο συμβόλαιο. ZTE ή HUAWEI.

Την αλλαγή γιατί την κάνεις αν επιτρέπεται;

stefan_city
16-06-12, 20:24
Στήν αλλαγή απο ISDN σε PSTN δινουν δωρεάν ρούτερ μονο αν κανεις συμβολαιο 12 μηνες ,αν δεν κανεις συμβολαιο και εχεις αοριστου χρονου συνδεση ιντερνετ,σου λενε πρεπει να το αγορασεις εσύ το ρουτερ,έτσι τουλάχιστον ειπώθηκε πριν 3 μήνες στόν γραφών.

μα ετσι κι αλλιως 12μηνη δεν ειναι η συνδεση, η οποια σε δεσμευει κιολας; και μετα γινεται αοριστου. ή αυτο ισχυει αποκλειστικα για νεες συνδεσεις και οχι αλλαγες ταχυτητας/προγραμματων;

orck
16-06-12, 20:33
Εαν βρεις ρουτερ στην αγορα που μπορει να ρυθμισει PVC μπορεις να ορισεις σαν PVC0 το κλασικο 8/35 που ειναι για ιντερνετ στις θυρες ethernet 1,2,3 και wifi και στο PVC1 το 8/36 στην θυρα eth 4 αποκλειστικα για συνδεση του STB ConnxTV

To ΖΤΕ που δινουν τωρα εχω εγω και ειναι καλυτερο απο το LinkSys Wag345 που ειχα, μονο τα LED ειναι τοποθετημενα στραβα.

nikraven
16-06-12, 20:39
To ΖΤΕ που δινουν τωρα εχω εγω και ειναι καλυτερο απο το LinkSys Wag345 που ειχα, μονο τα LED ειναι τοποθετημενα στραβα.

εκείνα τα led στο zte είναι για τα πανηγύρια.
για φωτορυθμικό καλό είναι όμως.:)

weather1967
16-06-12, 23:12
μα ετσι κι αλλιως 12μηνη δεν ειναι η συνδεση, η οποια σε δεσμευει κιολας; και μετα γινεται αοριστου. ή αυτο ισχυει αποκλειστικα για νεες συνδεσεις και οχι αλλαγες ταχυτητας/προγραμματων;

Oχι απαραιτητα,μπορεις να κανεις νέα σύνδεση συνδεση αοριστου χρονου (http://oteshop.ote.gr/storefront/double-play/-internet/-conn-x/prodote_connx.html),αλλα θα χρεωθεις με τελη ενεργοποιησης adsl,και θα πρεπει να πληρωσεις εσυ το ρουτερ.

Ενω με συμβολαιο σε νεα συνδεση ,γλυτωνεις το τελος ενργοποιησης adsl ,και δινουν δωρεαν ρουτερ.

Οταν ληγει το 12 μηνο συμβολαιο,μετατρεπεται αυτοματος σε αοριστου χρονου.

Nikiforos
17-06-12, 07:36
Αλλαγή από Isdn σε Pstn σημαίνει εφάπαξ τέλος 36,09 € και κέρδος 3,10 € κάθε μήνα μιας και η διαφορά στην τιμή του παγίου είναι 4,31 € (εφόσον θεωρήσουμε ότι λογικά θα πάρεις και αναγνώριση 1,23 € το μήνα που στο Isdn είναι δωρεάν). Επομένως θα αρχίσεις να κερδίζεις 3,10 € κάθε μήνα αλλά μετά από ένα χρόνο.

Modem θα πάρεις δωρεάν εφόσον βέβαια δεσμευθείς σε νέο 12μηνο συμβόλαιο. ZTE ή HUAWEI.

Την αλλαγή γιατί την κάνεις αν επιτρέπεται;

Το τέλος που αναφέρεις έχει καταργηθεί πλέον! έκανα εγω μετατροπή από ISDN σε PSTN ΠΡΙΝ κλείσω 12μηνο και δεν ήρθε τιποτα!!! επισης ΔΩΡΕΑΝ δινουν πλεον το ΖΤΕ και οντως μου το έστειλαν με courier και επειδή είχε και προσφορές μου εκαναν και μια 6μηνη με λιγοτερο κόστος ανα μήνα!!! έτσι έχουν τα πράγματα....Α! και εννοειτε παλι οτι ειναι με 12μηνη δεσμευση.

weather1967
17-06-12, 08:53
Το τέλος που αναφέρεις έχει καταργηθεί πλέον! έκανα εγω μετατροπή από ISDN σε PSTN ΠΡΙΝ κλείσω 12μηνο και δεν ήρθε τιποτα!!! επισης ΔΩΡΕΑΝ δινουν πλεον το ΖΤΕ και οντως μου το έστειλαν με courier και επειδή είχε και προσφορές μου εκαναν και μια 6μηνη με λιγοτερο κόστος ανα μήνα!!! έτσι έχουν τα πράγματα....Α! και εννοειτε παλι οτι ειναι με 12μηνη δεσμευση.

Μιά απο τά ίδια και εγώ με τον Νικηφόρο εκανα μετατροπη πριν 3 μήνες απο ISDN σε PSTN και δέν μου ήρθε το τελος μετατροπης τών 36 ευρώ στον πρωτο λογαριασμο,τωρα περιμενω τον δευτερο λογαριασμο μηπως και το βαλουν εκει,αλλα σε ερωτηση στον Νικηφορο που του εχουν ερθει 2 λογαριασμοι μετα την μετατροπη δεν ειχε το τελος,αρα το κατάργησαν.

- - - Updated - - -


Αλλαγή από Isdn σε Pstn σημαίνει εφάπαξ τέλος 36,09 € και κέρδος 3,10 € κάθε μήνα μιας και η διαφορά στην τιμή του παγίου είναι 4,31 € (εφόσον θεωρήσουμε ότι λογικά θα πάρεις και αναγνώριση 1,23 € το μήνα που στο Isdn είναι δωρεάν). Επομένως θα αρχίσεις να κερδίζεις 3,10 € κάθε μήνα αλλά μετά από ένα χρόνο.

Modem θα πάρεις δωρεάν εφόσον βέβαια δεσμευθείς σε νέο 12μηνο συμβόλαιο. ZTE ή HUAWEI.

Την αλλαγή γιατί την κάνεις αν επιτρέπεται;

Αν μου επιτρεπεται φιλε sexrazat,επειδη προσφατα την εχω κανει την αλλαγη,εκτος το οικονομικο ειναι και θεμα ποιοτητας ευρυζωνικοτητας,πριν με το adsl over isdn ειχα προβληματα σε fastpath δεν επαιζε με την καμμια και ημουν interleaved με αποτελεσμα να εχω υψηλά ping,ειχα χαμηλο upload μεχρι 860 kbps ενω με pstn καρφώθηκε στο 1023 kbps,και στο download ειδα διαφορα προς το καλυτερο,επεσε το attenuation.
Γενικα το adsl δουλευει καλυτερα απο οτι ειδα πανω σε PSTN γραμμή.

Nikiforos
17-06-12, 09:06
Είναι γνωστό από τότε που πρωτοβγήκε η ADSL ότι με ISDN είναι χειρότερη η κατάσταση! η ISDN είναι για αυτους που χρειάζονται τις παραπανω ευκολίες που έχει! όπως για παραδειγμα αν εχεις ενα νουμερο και οχι και MSN μπορουν να μιλανε ταυτόχρονα 2 τηλεφωνα (συσκευες) με το ιδιο νούμερο!!! ενώ στην PSTN δειχνει απλα κατελλημένο αν σε καλεσουν και μιλας ή ντουμπλεξ αν σηκωσει μια αλλη συσκευη καποιος στο σπιτι! μονο για αυτον τον λογο την ηθελα! τωρα που λιγοστεψαμε τι να την κανω? με την ISDN ειναι ποιο επιρεπη τα προβληματα στην ADSL, εχεις κατωτερο upload και 2-3 mbps λιγοτερο στο download!! επειδη ειχα πριν PSTN ξερω τι ταχυτητες επιανα και σε interleaved, με ISDN καναμε δοκιμες και σε interleaved και σε fast path και εχει τεραστια χασουρα! τωρα βεβαια πηγα στα 2mbps fast path δεν χρειαζομαι μεγαλες ταχυτητες. Οποτε αν δεν υπάρχει σημαντικος λογος που να χρειαζομαστε ISDN μακρια!!!! με την ADSL υστερει πολυ!

sexrazat
17-06-12, 14:20
Το τέλος που αναφέρεις έχει καταργηθεί πλέον! έκανα εγω μετατροπή από ISDN σε PSTN ΠΡΙΝ κλείσω 12μηνο και δεν ήρθε τιποτα!!! επισης ΔΩΡΕΑΝ δινουν πλεον το ΖΤΕ και οντως μου το έστειλαν με courier και επειδή είχε και προσφορές μου εκαναν και μια 6μηνη με λιγοτερο κόστος ανα μήνα!!! έτσι έχουν τα πράγματα....Α! και εννοειτε παλι οτι ειναι με 12μηνη δεσμευση.

Πιθανότατα έχεις δίκιο. Τώρα θυμήθηκα μια εσωτερική ενημέρωση του ΟΤΕ πριν από κάτι μήνες που νομίζω το ανέφερε αν ξαναδεσμευόσουν για 12μηνο. Απλά έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτό και είχα μείνει στο παλιό status.

Nikiforos
17-06-12, 21:23
Καπου στο forum δεν θυμαμαι που εχουμε και την ανακοινωση απο τον ΟΤΕ! τωρα τελευταια το εκαναν δωρεαν! το καλο ειναι οτι μετα παιρνεις δωρεαν αλλο εξοπλισμο (σου μενει και ο ISDN), και εχεις και προσφορα οτι υπαρχει, εγω πετυχα καλυτερες τιμες για ενα 6μηνο αλλα αυτα εννοειτε με ξανα 12μηνη δεσμευση, εγω το εκανα ΠΡΙΝ ληξει το 1ο 12μηνο στον ΟΤΕ!

maik
18-06-12, 18:39
Καπου στο forum δεν θυμαμαι που εχουμε και την ανακοινωση απο τον ΟΤΕ! τωρα τελευταια το εκαναν δωρεαν! το καλο ειναι οτι μετα παιρνεις δωρεαν αλλο εξοπλισμο (σου μενει και ο ISDN), και εχεις και προσφορα οτι υπαρχει, εγω πετυχα καλυτερες τιμες για ενα 6μηνο αλλα αυτα εννοειτε με ξανα 12μηνη δεσμευση, εγω το εκανα ΠΡΙΝ ληξει το 1ο 12μηνο στον ΟΤΕ!

Το "δωρεαν ρουτερ" απο τον ΟΤΕ και οι προυποθεσεις να το αποκτησει καποιος ,εχει κατανησει σταυρολεξο για δυνατους λυτες. Να μην πω Λοτο.

nikraven
18-06-12, 19:43
Το "δωρεαν ρουτερ" απο τον ΟΤΕ και οι προυποθεσεις να το αποκτησει καποιος ,εχει κατανησει σταυρολεξο για δυνατους λυτες. Να μην πω Λοτο.

:):oneup:
δωρεάν router κανένας δεν δίνει επειδή σε αγαπάει.
Aπλά η τιμή του ''δωρεάν router'' είναι ενσωματωμένη στο ''καταπληκτικό πακέτο'' που σου προσφέρουν.
Στο φινάλε ο καταναλωτής το πληρώνει το router αλλά με τα παπατζιλίκια του marketing στο παρουσιάζουν ως ''δωρεάν''.

Nikiforos
18-06-12, 20:22
όταν λεμε δωρεαν σημαινει οτι ΔΕΝ χρεωνεται χωρια! αυτο που λετε ισχυει σε ΟΛΟΥΣ οχι μονο για τον ΟΤΕ! οτι δλδ ενσωματωνεται στην τιμη, επισης στα νεα πακετα εχουν πεσει αρκετα οι τιμες, εμενα μου ερχετε πολυ καλυτερα πλεον, επισης αφησαν να βγαλω εκτος τα κινητα ενω πριν με το πακετο που ειχα ηταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ μιση ωρα και ετσι ειχα ακομα επιπλεον κοστος! ναι μπορει να ειναι ακριβοτερος ο οτε αλλα για μενα απ οσο εχω δει δλδ εχει την καλυτερη εξυπηρετηση EVER, οτι ειπα εγινε την επομενη μερα χωρις μα μου, δεν μου ελεγαν πως φταιει δεν ξερω και εγω τι οπως αλλα παραμυθια που λενε γνωστοι παροχοι, και φυσικα το ping (με fast path) απλα δεν υπαρχει σε κανεναν αλλον παροχο ακομα και στα 2mbps. Λογικο γιατι ο ΟΤΕ εχει τις περισσοτερες διασυνδεσεις με το εξωτερικο, οποτε μαλλον εδω ισχυει οτι πληρωνεις περνεις....
μεχρι και απο ISDN σε PSTN εκανα εκτος οτι μου εφεραν με courier αλλο router, ηρθε τεχνικος να παρει το isdn netmod για να μην τρεχω σε καταστημα του ΟΤΕ να το επιστρεψω!!! γιατι μια αλλη φορα ετρεχα να το δωσω πισω εγω παλιοτερα. Οχι σαν κατι αλλους που λενε να πας εκει το router! τους ειπα μωλον λαβε! τελικα ακομα το εχω! :P

nikraven
18-06-12, 20:36
όταν λεμε δωρεαν σημαινει οτι ΔΕΝ χρεωνεται χωρια! αυτο που λετε ισχυει σε ΟΛΟΥΣ οχι μονο για τον ΟΤΕ! οτι δλδ ενσωματωνεται στην τιμη, επισης στα νεα πακετα εχουν πεσει αρκετα οι τιμες, εμενα μου ερχετε πολυ καλυτερα πλεον, επισης αφησαν να βγαλω εκτος τα κινητα ενω πριν με το πακετο που ειχα ηταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ μιση ωρα και ετσι ειχα ακομα επιπλεον κοστος! ναι μπορει να ειναι ακριβοτερος ο οτε αλλα για μενα απ οσο εχω δει δλδ εχει την καλυτερη εξυπηρετηση EVER, οτι ειπα εγινε την επομενη μερα χωρις μα μου, δεν μου ελεγαν πως φταιει δεν ξερω και εγω τι οπως αλλα παραμυθια που λενε γνωστοι παροχοι, και φυσικα το ping (με fast path) απλα δεν υπαρχει σε κανεναν αλλον παροχο ακομα και στα 2mbps. Λογικο γιατι ο ΟΤΕ εχει τις περισσοτερες διασυνδεσεις με το εξωτερικο, οποτε μαλλον εδω ισχυει οτι πληρωνεις περνεις....
μεχρι και απο ISDN σε PSTN εκανα εκτος οτι μου εφεραν με courier αλλο router, ηρθε τεχνικος να παρει το isdn netmod για να μην τρεχω σε καταστημα του ΟΤΕ να το επιστρεψω!!! γιατι μια αλλη φορα ετρεχα να το δωσω πισω εγω παλιοτερα. Οχι σαν κατι αλλους που λενε να πας εκει το router! τους ειπα μωλον λαβε! τελικα ακομα το εχω! :P

Nικηφόρε συμφωνούμε μαζί απόλυτα.:oneup:
αυτό που έγραψα πιο πάνω για την λέξη ''δωρεάν'' αφορά ολους τους παρόχους και όχι μόνο τον ΟΤΕ.
Ισως δεν το διευκρίνησα σωστά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.:)

athenaum
18-06-12, 20:52
zte 530u

stefan_city
18-06-12, 21:30
zte 530u

τι ειναι αυτο;

nikraven
18-06-12, 21:41
τι ειναι αυτο;

όντως τι μπορεί να είναι??:hmm:
και εγώ δεν το κατάλαβα.

Nikiforos
19-06-12, 08:14
Το wifi adsl router που δίνει ο ΟΤΕ είναι.

iakinthos
19-06-12, 08:59
Φίλος που συνδέθηκε πριν 5 μέρες, του δώσανε το Huawei Echolife HG520
Εγώ κατά πάσα πιθανότητα, θα συνδεθώ τέλος του μήνα (από φορητότητα), οπότε και θα ενημερώσω

stefan_city
19-06-12, 14:49
Το wifi adsl router που δίνει ο ΟΤΕ είναι.

Νικηφορε, εχω την εντυπωση πως δεν υπαρχει καποιο μοντελο με αυτη την ονομασια.

- - - Updated - - -


Φίλος που συνδέθηκε πριν 5 μέρες, του δώσανε το Huawei Echolife HG520
Εγώ κατά πάσα πιθανότητα, θα συνδεθώ τέλος του μήνα (από φορητότητα), οπότε και θα ενημερώσω

κατα πασα πιθανοτητα, σε καθε καταστημα ΟΤΕ δινουν ο,τι τους εχει μεινει. στο site αναφερει το huawei 530 και οχι το 520 το οποιο το εδιναν παλιοτερα, αλλα λογικα θα ειχαν αποθεμα.

αυτα που παιζουν παντως ειναι τα huawei και τα zte.

nikraven
19-06-12, 17:34
Το wifi adsl router που δίνει ο ΟΤΕ είναι.

τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει.
ο φίλος πρέπει να εννοούσε το huawei 530.:hmm:
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/cos_cat_003-cconnx_ekxoplismos_new-p1.html


Φίλος που συνδέθηκε πριν 5 μέρες, του δώσανε το Huawei Echolife HG520
Εγώ κατά πάσα πιθανότητα, θα συνδεθώ τέλος του μήνα (από φορητότητα), οπότε και θα ενημερώσω

ανάλογα το αποθεμα.
σε άλλον δίνουν το zte (ZXV-10 W300) και σε άλλον δίνουν huawei.(ή το 520 ή το 530)


Νικηφορε, εχω την εντυπωση πως δεν υπαρχει καποιο μοντελο με αυτη την ονομασια.

- - - Updated - - -



κατα πασα πιθανοτητα, σε καθε καταστημα ΟΤΕ δινουν ο,τι τους εχει μεινει. στο site αναφερει το huawei 530 και οχι το 520 το οποιο το εδιναν παλιοτερα, αλλα λογικα θα ειχαν αποθεμα.

αυτα που παιζουν παντως ειναι τα huawei και τα zte.

Ακριβώς αυτό συμβαίνει.:oneup:

Nikiforos
19-06-12, 20:07
Σωστος ο nikraven ετσι ακριβως! αν εχουν αλλο αποθεμα δινουν αλλο! σε καθε περιοχη μπορει να δινουν αλλο router γιατι τα στελνουν απο αλλού! εμενα εδωσαν το ΖΤΕ που λεει παραπανω. Ενω το isdn που μου ειχαν δωσει ηταν το αλλο!

anogeia
24-06-12, 10:40
Πριν 15 μέρες παρέλαβα το huawei 530 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Να τονίσω ότι αν και στην συσκευασία αναγράφεται wifi b/g ... υποστηρίζει και n! Μέχρι στιγμής το router είναι πάρα πολυ σταθερό και γρήγορο.

alex24
24-06-12, 13:58
Εγω την παρασκευη παρελαβα ενα sagem f@st 1704.

nikraven
24-06-12, 18:23
γίνεται αυτό που είπαμε πιο πάνω.
Οτι υπάρχει σε απόθεμα στέλνουν.

geost91gr
24-06-12, 19:11
Το HG530u είναι η ISDN έκδοση του HG530. Όσο δε για την ποιότητα του ADSL over ISDN, υπάρχουν προβλήματα... γνωστός που έβαλε ISDN για το διπλό τηλέφωνο είναι 1,5 χμ. από το κέντρο και συγχρονίζει στο 1 Mbps (με το συγκεκριμένο router).

nikraven
24-06-12, 19:24
Το HG530u είναι η ISDN έκδοση του HG530. Όσο δε για την ποιότητα του ADSL over ISDN, υπάρχουν προβλήματα... γνωστός που έβαλε ISDN για το διπλό τηλέφωνο είναι 1,5 χμ. από το κέντρο και συγχρονίζει στο 1 Mbps (με το συγκεκριμένο router).

γνωστό το πρόβλημα και υπάρχει και σχετικό νήμα
http://www.adslgr.com/forum/threads/627809-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-ISDN-KAI-ADSL-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CF%83%CE%B5-DSLAM-HUAWEI?highlight=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+adsl+isdn

geost91gr
24-06-12, 19:33
γνωστό το πρόβλημα και υπάρχει και σχετικό νήμα
http://www.adslgr.com/forum/threads/627809-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-ISDN-KAI-ADSL-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CF%83%CE%B5-DSLAM-HUAWEI?highlight=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+adsl+isdn

Το πρόβλημα υπάρχει εδώ και περίπου 2 μήνες. Δοκίμασα να παρακάμψω το Netmod και το Splitter (δηλαδή το router απευθείας πάνω στη γραμμή) και δεν άλλαξε τίποτα. Από τον ΟΤΕ δεν υπήρξε ανταπόκριση και περιμένουμε να δούμε...

nikraven
25-06-12, 00:10
Το πρόβλημα υπάρχει εδώ και περίπου 2 μήνες. Δοκίμασα να παρακάμψω το Netmod και το Splitter (δηλαδή το router απευθείας πάνω στη γραμμή) και δεν άλλαξε τίποτα. Από τον ΟΤΕ δεν υπήρξε ανταπόκριση και περιμένουμε να δούμε...

εφόσον δεν υπήρξε ανταπόκριση συνεχίζεις να τους πρήζεις στα τηλέφωνα.:)

jibezid
25-06-12, 14:34
γεια εγώ παρήγγειλα πριν από 22 μέρες περίπου από το oteshop ένα ZTE W300 V5.2 PSTN
και αυτοί μου έστειλαν ένα HUAWEI HG530 τώρα, δεν ξέρω αν έκανα καλά που το κράτησα και δεν διαμαρτυρήθηκα για να μου στείλουν αυτό που παρήγγειλλα

stefan_city
25-06-12, 14:38
γεια εγώ παρήγγειλα πριν από 22 μέρες περίπου από το oteshop ένα ZTE W300 V5.2 PSTN
και αυτοί μου έστειλαν ένα HUAWEI HG530 τώρα, δεν ξέρω αν έκανα καλά που το κράτησα και δεν διαμαρτυρήθηκα για να μου στείλουν αυτό που παρήγγειλλα

να το κρατησεις. ειναι αρκετα καλο, και ισως καλυτερο του ZTE.

γιατι πηρε καινουριο ομως; με τη συνδεση δεν σου εδωσαν ρουτερ;

jibezid
25-06-12, 14:45
να το κρατησεις. ειναι αρκετα καλο, και ισως καλυτερο του ZTE.

γιατι πηρε καινουριο ομως; με τη συνδεση δεν σου εδωσαν ρουτερ;

Γιατί αυτό που είχα Baudtec TW263R4 πέθανε

stefan_city
25-06-12, 14:48
Γιατί αυτό που είχα Baudtec TW263R4 πέθανε

το Huawei σαφως καλυτερο. συγχρονιζεις το ιδιο με πριν ή αλλαξε κατι;

jibezid
25-06-12, 14:59
το Huawei σαφως καλυτερο. συγχρονιζεις το ιδιο με πριν ή αλλαξε κατι;

Πάνω κάτω τα ιδία το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν συνεργάζεται με dmt
Και δεν αναφέρει πουθενά στο μενού του το downstream attenuation

stefan_city
25-06-12, 15:09
Πάνω κάτω τα ιδία το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν συνεργάζεται με dmt
Και δεν αναφέρει πουθενά στο μενού του το downstream attenuation

το ξεχασανε;:p
εχεις επικοινωνησει με τον ΟΤΕ, μηπως ξερουν κατι παραπανω;

jibezid
25-06-12, 15:31
το ξεχασανε;:p
εχεις επικοινωνησει με τον ΟΤΕ, μηπως ξερουν κατι παραπανω;

ναι και μου ειπανε οτι το downstream attenuation ειναι στα 13,7 τωρα αν μου ελεγαν ψεματα
δεν ξερω παντως το Baudtec TW263R4 το downstream attenuation ηταν στο 14

nikraven
25-06-12, 18:54
γεια εγώ παρήγγειλα πριν από 22 μέρες περίπου από το oteshop ένα ZTE W300 V5.2 PSTN
και αυτοί μου έστειλαν ένα HUAWEI HG530 τώρα, δεν ξέρω αν έκανα καλά που το κράτησα και δεν διαμαρτυρήθηκα για να μου στείλουν αυτό που παρήγγειλλα

πολύ καλά έκανες και το κράτησες το huawei.:oneup:
αν διαμαρτυρηθείς μπορεί να σου στείλουν το zte και άντε να το ξεφορτωθείς μετά.:p


το Huawei σαφως καλυτερο. συγχρονιζεις το ιδιο με πριν ή αλλαξε κατι;

α γειά σου.:oneup::)

geost91gr
26-06-12, 06:28
το Huawei σαφως καλυτερο. συγχρονιζεις το ιδιο με πριν ή αλλαξε κατι;

+1. Έχω δοκιμάσει τόσο το Annex B μοντέλο (στην περίπτωση που ανέφερα πιο πάνω) όσο και το Annex A (σε καλή σύνδεση). Πολύ καλό, μόνο που δεν μπορώ να δω το attenuation ή να μπω με telnet.

jibezid
27-06-12, 18:29
Μα καλά δεν μπορούν μια φορά να τα αφήσουν απείραχτα τα firmware στα ρουτερ είναι ανάγκη κάθε φορά που μπαίνω στο ρουτερ μου να βλέπω τα λογότυπα ote και conn-x
Ξέρω ποιον παροχο έχω δεν έχω αμνησία

nikraven
27-06-12, 18:44
Μα καλά δεν μπορούν μια φορά να τα αφήσουν απείραχτα τα firmware στα ρουτερ είναι ανάγκη κάθε φορά που μπαίνω στο ρουτερ μου να βλέπω τα λογότυπα ote και conn-x
Ξέρω ποιον παροχο έχω δεν έχω αμνησία

δεν το θυμάσαι το σλόγκαν που έλεγε κάποτε:
Ο OTE..μας ενώνει.??:p
Kαι επειδή ένα γνωμικό λέει:''Mάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται''
για αυτό και βλέπεις τα λογότυπα συνέχεια.
Για να μην λησμονιέσαι με τον ΟΤΕ.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.