PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι τελικά μπέρδεμα???



johnyb98
15-06-12, 23:25
Καλησπέρα !

Έχω αναλάβει να ρυθμίσω τα settings στο modem-router μιάς φίλης, που δεν κατέχει από υπολογιστές. Γιά την ώρα, όμως, το πράγμα έχει μπλεχτεί αρκετά !!

Το σενάριο έχει ως εξής...

Η φίλη μου έφυγε από τον ΟΤΕ και πήγε στη Wind. Την ενημέρωσαν από τη Wind στις 6/6/12 με SMS ότι ανήκει και δουλεύει πιά στο δίκτυό της.
Όντως, το τηλέφωνό της δουλεύει στη Wind. Αυτό το πιστοποιώ και γω, διότι, όταν την καλώ, πριν τον πρώτο χτύπο, αφήνεται ένα μικρό κενό/παύση. Κάτι που γίνεται στους περισσότερους παρόχους, πλην του ΟΤΕ, στον οποίο ο χτύπος ακούγεται απευθείας.

Θα πάω εγώ στο σπίτι της να της ρυθμίσω το router με βάση τους κωδικούς της Wind, που για την ώρα δεν υπάρχουν !! Τί εννοώ;

Το φοβερά παράξενο στην όλη υπόθεση είναι ότι με ανύπαρκτους κωδικούς για internet από τη Wind, και deactivated κωδικούς για internet από τον ΟΤΕ μπαίνει κανονικά στο internet :wall: :wall:

Οι κωδικοί της στον OTE είναι deactivated από τις 7/6/12 , 00:13:11 (για την ακρίβεια). Έχουμε αφήσει τον υπολογιστή της (desktop - χωρίς ασύρματη κάρτα δικτύου - ) συνδεδεμένο με το modem-router του ΟΤΕ. Την καθοδήγησα τηλεφωνικά και μπήκαμε στα settings του Conn-x router της, και είδαμε ότι το username ήταν username@otenet.gr. Και φυσικά password υπήρχε (με αστεράκια).

Modem-router από τη Wind της έχουν στείλει. Δεν το έχουμε αγγίξει καν.
Κωδικούς για internet από τη Wind δεν της έχουν στείλει (ούτε σε κάποιο χαρτί, ούτε σε SMS, ούτε και υπάρχει κάποιο χαρτί με κωδικούς στη συσκευασία του modem-router, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός λόγος για τον οποίο το ανοίξαμε).

Συμπερασματικά, έχουμε τα εξής:
Την ενημέρωσαν με SMS από τη Wind ότι πλέον δουλεύει στο δίκτυό της στις 6/6/12
Γραμμή τηλεφωνική:Wind
Γραμμή internet:Wind (μάλλον - το λαμπάκι ADSL στο router σταθεροποιείται)
Router με το οποίο δουλεύει:Conn-x (το Wind δεν έχει χρειαστεί να το ανοίξουμε)
Username & password στο Conn-x router:του Conn-x (άλλωστε, δεν κάναμε καμία αλλαγή στα settings του router)
Username & password του Conn-x:απενεργοποιημένα από το ΟΤΕ από τις 6/6/12
Κωδικοί username & password για internet από τη Wind:ανύπαρκτοι

Μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

leros2004
16-06-12, 00:06
Πλέον οι κωδικοί είναι διακοσμητικοί .... για την σύνδεση internet, απολύτως φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει ;)

djpar
16-06-12, 13:42
οταν σκασουν οι κωδικοι σημαινει και οτι εχει συνδεθει πληρως,αλλα και αν δεν σκασουν και μπορεις να μπεις ιντερνετ βαλε οτι εσυ θελεις για κωδικους!

johnyb98
16-06-12, 22:11
Ευχαριστώ !

@ ADSLgr.com All rights reserved.