PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν ανοιγει το pc



baggelhs89
17-06-12, 20:03
καλησπερα εκανα φορματ στο pc κ εβαλα linux k windows τα σεταρα ολα κ μετα απο ωρα χωρις να κανω κατι απλα ηταν ανοιχτος μου πεταξε μπλε οθονη κ τον ανοιγω κ δεν δινει εικονα στην οθονη ουτε στιν τν δλδ δεν ειναι θεμα μονιτορ για να μιν παει εκει το μυαλο σας..δεν κανει καποιον ηχο που να μου δειχνει οτι κατι δεν κανει επαφη κλπ.εχει καποιος καμια ιδεα ? ευχαριστω

cranky
17-06-12, 20:14
Ούτε στο bios, δεν μπαίνει ;

baggelhs89
17-06-12, 20:54
οχι ουτε bios ουτε τπτ

stefan_city
17-06-12, 21:02
δινει ρευμα, δουλευουν ολα, αλλα δεν δινει σημα στην οθονη;

οσο δουλευε, εκανε καποιο μπιπ κατα την εκκινηση, το οποιο δεν το κανει τωρα;

baggelhs89
17-06-12, 21:10
ναι ολα δουλευουν κ δεν δινει στην οθονη .οχι τπτ δεν εχει αλαξει.η μπλε οθονη ισχυει οτι ειναι απο αστοχια υλικου η μπορει να ειναι κ θεμα λογισμικου ?

cranky
17-06-12, 21:18
Αν ήταν θέμα λογισμικού, ένα bios, θα το περνούσε.

stefan_city
17-06-12, 21:19
η μπλε οθονη μπορει να ειναι λογω υλικου, αλλα και λογισμικου. φανταζομαι πως αν ανοιξεις το pc και το αφησεις, δεν ακους τον ηχο καλωσορισματος στα windows.

ανοιξε το κουτι, βεβαιωσου πως ολα κουμπωνουν καλα και ειναι στη θεση τους, και πως δε βλεπεις κατι περιεργο, πχ κανεναν φουσκωμενο πυκνωτη.

baggelhs89
17-06-12, 21:28
οχι οχι δεν μπαινει στα windows .φιλε στεφαν δεν εχει καψει κατι θα μυριζε νομιζω εντονα .πραγματικα δεν ξερω τι να κανω :/

kwstas_pap
17-06-12, 21:33
τσέκαρε καλού-κακού όλα τα hardware μήπως έχει μετακινηθεί ή ξεκουμπώσει κάποια κάρτα..
βγάλε και τις μνήμες μία προς μία με test κάθε φορά μπας και ανοίξει..

πριν από όλα κάνε το πιο εύκολο..άλλαξε την μπαταρία του bios (συνήθως είναι cr2032) ..

baggelhs89
17-06-12, 21:39
οι ram κανουν ηχο αν δεν ειναι κουμπομενες σωστα κλπ αλλα το εκανα τπτ.οσο για την μπαταρια εννοεις τις μητρικης σωστα ? τιν εβγαλα κ τιν ξανα εβαλα τπτ κ παλι.

stefan_city
17-06-12, 21:52
Βαγγελη, εχεις αλλη καρτα γραφικων να δοκιμασεις για αρχη; η αν εχει ενσωματωμενη η μητρικη σου.

baggelhs89
17-06-12, 21:58
οχι αλλη καρτα γραφικων δεν εχω .κ κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι εκανα μια τραμπα καρτες γραφικων σημερα με μια που μου εδωσαν αλλα τελικα ηταν καμενη κ ξανα εβαλα τιν παλια που ειχε .δουλεψε το pc κ πολυ αργοτερα πεταξε μπλε οθονη .το ειχα σεταρι κ το ειχα δοκιμασει κ σε game .αν δεν τιν ειχα βαλει καλα τιν γραφικων δεν θα επαιζε .η μητρικη μ δεν εχει γραφικων επανω ειναι παλια γυρο στα 6 χρονια .λες να ειναι απο γραφικων ? δεν μ μουρισε τπτ καμενο ομως

stefan_city
17-06-12, 22:08
δεν ειναι απαραιτητο πως θα μυρισει καμμενο, αν υπαρξει καποια βλαβη.

ελεγξες ξανα αν ειναι ολα στη θεση τους; η καρτα γραφικων εχει ανεμιστηρακι; αν ναι, δουλευει;

baggelhs89
17-06-12, 22:17
τα κοιταξα ολα οκ .η γραφικων εχει ανεμηστηρα ναι δουλευει κανωνικα οταν μ πεταξε μπλε οθονη κοιταξα για θερμοκρασιες δεν ειχε σηκωσει πουθενα

kwstas_pap
18-06-12, 09:45
βάλε καινούργια μπαταρία.. να μηδενίσουμε και αυτή τη μικρή πιθανότητα...

dynamos
18-06-12, 14:36
Βγάλε τη κάρτα γραφικών πάλι , φύσηξε τις επαφές και με μια γόμα, η πλευρά για το μολύβι καθάρισε την επαφή στη κάρτα. Αν δεν παίξει πάλι ,προσεκτικά να μην φας κανένα πυκνωτή - αντίσταση , ξανακαθάρισε ελαφριά. Η γόμα αυτή την φορά από την πλευρά του μελανιού. Αν συνεχίσει, κάνε το ίδιο για τις μνήμες. Ένα reset το bios βγάζοντας την μπαταρία που είπε ο Kwstas_pap δεν βλάπτει...!

baggelhs89
18-06-12, 18:15
θα δοκιμασω αυτο με το καθαρισμα που λες.τιν μπαταρια τιν ειχα βγαλει εχτες το βραδυ κ την εβαλα τωρα που γυρισα απο την δουλεια δεν αλαξε κατι.αυτο που ειδα τωρα ειναι οτι μου αναγνωρισε το hdmi στην τν εγραψε συνδεση πηγε να φωρτοσει οπως εκανε αλλα μετα μου εγραψε χωρις σημα δλδ δεν εδωσε σημα στην τν ..

- - - Updated - - -

λοιπον φιλε δυναμο το εκανα αυτο που ειπες με την γομα του εκανα ρεσταρτ κ εκανε παλι τα ιδια .μετα κουνισα τα καλοδια γτ μερικα ακουμπαγανε πανο σε μητρικη κ γραφικων κ δουλεψε .δεν ξερω αν δεν εκανε καλη επαφη κατι η απλα ετυχε τιν ωρα που τα κουνησα αλλα σας ευχαριστω ολους για της συνβουλες σας.ας ελπισουμε να ειναι μονιμο :worthy:

dynamos
18-06-12, 18:20
Βάλε κανένα δεματικό για να το κάνεις μόνιμο..! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.