PDA

Επιστροφή στο Forum : Στελνονται μηνυματα spam μέσω του yahoo mail μου



ambageo
17-06-12, 22:54
Καλησπέρα συνφορουμίτες! Ο κόσμος δεν είναι στα καλά του!!!!
Πριν 2 μέρες κανα-δυο επαφές μου με πληροφορησαν οτι ελαβαν spam απο το μέιλ μου.Μου εστειλε, δε, σχετικό μήνυμα και η Google. To πρώτο που έκανα ηταν να αλλάξω password. Εχω ενεργοποιημενο το firewall των Windows για και για antivirus το AVG . Μολις τωρα εγκατεστησα και το Malwarebytes. Τι άλλο μπορώ να κάνω για να μη ξανασυμβεί κάτι τέτοιο;
Υ.Γ. Ξαναγυρνάω στην πρώτη γραμμή που έγραψα, ότι ο κόσμος δεν είναι στα καλά του: Έλαβα ένα μήνυμα από κάποιον ο οποίος έχει δεχθεί, όπως, ανέφερε, αλεπάλληλα spam mail από εμένα, προφανώς χωρίς να το ξέρω. Ο τύπος με απειλεί ότι θα με αναφέρει! Του εξήγησα ότι δεν γνώριζα μέχρι στιγμής ότι ο λογαριασμός μου στέλνει spam mailκι ότι ψάχνω να βρω τι μπορώ να κάνω για να μη επαναληφθεί. Τον ρώτησα κιόλας αν ξέρει τι άλλο μπορώ να κάνω και μου απάντησε ότι δεν είναι υποχρεωμένος να μου πει, απλά θα με βάλει στην blacklist και μετά θα με αναφέρει! Ποια έιναι αυτή η blacklist ρε παιδιά; Αυτή που λέει η λαίδη Άντζελα;;;;;;;;:whistle:

stefan_city
17-06-12, 23:03
ελπιζω ο κωδικος που εβαλες, να ειναι εντελως διαφορετικος απο τον προηγουμενο, και με διαφορα τρικ που τον κανουν πιο δυσκολο. αλλαξε και τις ερωτησεις ασφαλειας.

λαιδη:rofl:

η μαυρη λιστα ειναι διευθυνσεις που μπορεις να μπλοκαρεις, ωστε να μη λαμβανεις mail απο αυτες.

gcf
17-06-12, 23:26
To ότι φαίνεσαι σαν αποστολέας των spam δεν σημαίνει καθόλου ότι στέλνονται όντως από το λογαριασμό σου.

ambageo
17-06-12, 23:37
To ότι φαίνεσαι σαν αποστολέας των spam δεν σημαίνει καθόλου ότι στέλνονται όντως από το λογαριασμό σου.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό;Δηλαδή μπορεί πχ να αποστέλλονται από κάποιο μέιλ και απλά να εμφανίζεται το δικό μου σαν αποστολέας; Και υπάρχει τρόπος να ανακαλύψεις ότι γίνεται κάτι τέτοιο;

gcf
17-06-12, 23:42
Δες εδώ λεπτομέρειες:
http://en.wikipedia.org/wiki/Email_spoofing

ambageo
17-06-12, 23:48
Δες εδώ λεπτομέρειες:
http://en.wikipedia.org/wiki/Email_spoofing

Οκ σε ευχαριστώ! πολύ ενδιαφέρον και δεν το ήξερα! Να στείλω το λινκ και σε αυτον τον εξυπνακια που με απειλει ότι θα με αναφέρει κτλ...

deniSun
18-06-12, 11:32
Αν βλέπεις τα mail σου μέσω thunerbird, outlook ή άλλο πρόγραμμα τότε έλεγξε το σύστημά σου για ιούς.
Αν βλέπεις τα mail σου μέσω firefox, ie, opera ή άλλο τότε το πρόβλημα δεν είναι δικό σου.
Κατά πάσα πιθανότητα κάποιο από τα άτομα που επικοινώνησες στο παρελθόν έχει κολλήσει κάποιον ιό και χρησιμοποιώντας τις επαφές του μολυσμένου ΗΥ στέλνει spam mail με αποστολέα κάποιον από τις επαφές.
Έτσι φαίνεται ότι στέλνεις εσύ τα mail.

Για τον άλλο τύπο που λες... απλά αγνόησέ τον, τον άσχετο.
Αν σου κάνει τον έξυπνο πες του να ψάξει από που του ήρθε το mail (φαίνεται αυτό).
Επίσης πες του ότι δεν απαντάνε ΠΟΤΕ σε spam mail...

alexgk
19-06-12, 00:01
Και εγώ την πάτησα σαν εσένα και αλλάζω τακτικά τον κωδικό για να μην ενοχλώ όσους έχω στις επαφές μου.

cranky
19-06-12, 13:53
Εγώ, έχω τις επαφές σε txt αρχείο στο desktop, και με κενό στη θέση του "@".
Όποτε τις χρειάζομαι, αρκεί ένα copy-paste, κι' ένα παπάκι.

Έτσι, δεν μπορεί να τις ανιχνεύσει κανένα malware. :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.