PDA

Επιστροφή στο Forum : help!!! linux windows boot manager



mrapnik
01-12-06, 23:45
καλησπερα

θελω την βοηθεια εμπειρων για λυση προβληματος που δημιουργησα
θα τα πω αναλυτικα για να μπορεσετε να με βοηθησετε

εχω εναν υπολογιστη στον οποιο εχω δυο σκληρους δισκους
στον εναν σκληρο εγκατεστησα windows xp pro
στον αλλο σκληρο εγκατεστησα linux mandriva 2006
πρωτα ειχα εγκαταστησει τα windows στον ενα σκληρο c: και μετα απο καιρο το linux στον αλλο σκληρο d:
τα παντα δουλευαν καλα εδω και καιρο με τον boot manager του linux που ηταν εγκατεστημενος μαζι με το linux στον δευτερο
σκληρο d:
σημερα ειπα να βαλω το fedora στη θεση του mandriva οπως και το εκανα
οταν τελειωσε η εγκατασταση στον d: και εκανα reboot εβγαλε τον bootmanager που ειχα απο πριν με το mandriva και ειχε τις
ιδιες επιλογες δηλαδη linux , safemode linux , windows
καλα δεν επρεπε να βαλει εναν καινουργιο boot manager loader οπως θες πες το αλλα αυτη τη φορα του fedora και οχι του mandriva που προυπηρχε
καλα εαν δουλευε το fedora δεν θα με πειραζε απο πιο ειναι ο boot manager αλλα το θεμα ειναι οτι δεν δουλευει
οταν επιλεξω windows κανενα προβλημα φορτωνει κανονικα τα windows αλλα οταν επιλεγω linux φορτωνει μια οθονη με text και μετα βγαζει λαθος
kernel panic - non syncing: no init fount. try passing init =option to kernel

και τωρα στα χερια των ειδικων

τι εχω μπερδεψει ? παντως κατα την εγκατασταση του fedora ολα πηγαν καλα και η εγκατασταση επιτυχης τωρα κατα την εγκατασταση δεν μου εβγαλε επιλογη για να τοποθετησω bootmanager ισως επειδη ειδε οτι ειδη υπαρχει ναι αλλα αυτος που υπηρχε ηταν του mandriva και οχι του fedora δεν το καταλαβε ?

τελος παντων τωρα μπορουμε να βρουμε λυση και να διορθωσω το προβλημα ?
παντως το fedora ειναι στον d: εγκατεστημενο και ο boot manager και αυτος στο d: αλλα φορτωνει μονο windows και οχι linux

να ρωτησω και κατι τελευταιο εαν καποτε αποφασισω να βγαλω τελειως το linux και να φυγει και ο boot manager τι θα γινει
με τα windows πως θα φορτωνονται μηπως θα πρεπει να κανω καποια διορθωση για να μπει ο boot manager των windows ?

σας παρακαλω πειτε μου με απλα λογια τι να κανω για το προβλημα μου

immortal1979
02-12-06, 09:25
Δεν ξερω απο την συγκεκριμενη διανομη (fedora), αλλα λογικα βαζοντας το dvd ξανα καπου θα υπαρχει επιλογη για εγκατασταση του bootloader, βαλτον ξανα (σιγουρα δεν εχεις κανει εσυ καποιο λαθος?).
Τωρα αν αποφασισεις στο μελλον να βγαλεις τελειως το linux, τοτε παλι μεσα απο το cd των win, αυτη την φορα, εγκαθιστας τον bootloader των win.
Με τις εντολες fixboot
& fixmbr
Καπου στην επιδιορθωση πας, δεν θυμαμαι τωρα ακριβως που.


Και καλως ηρθες στην παρεα μας κοπελια.

AddictedToChaos
02-12-06, 11:39
Αφού καθαρίσεις το MBR (Master Boot Record) με την διαδικασία που σου λέει ο immortal, την επόμενη φορά που θα κάνεις εγκατάσταση linux, θα φροντίσεις να μάθεις εάν σου προσφέρει επιλογή τοποθέτησης του loader του (LiLo, Grub) και σε άλλο μέρος πέραν του MBR.

Έτσι, θα μπορείς να τον τοποθετήσεις στο Root Partition π.χ. χωρίς να μπλέκεσαι με MBR και λοιπές ιστορίες.

Θα φροντίσεις να έχεις Primary και Active όμως το / για να μπορεί να boot-άρει από εκεί.

Υπάρχει και η δυνατότητα να κάνεις τον loader των windows να εκκινεί και τα windows αλλά και το linux με την διαδικασία που περιγράφει ο WAntilles στον οδηγό του.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46345

Patentman
04-12-06, 21:24
εχω εναν υπολογιστη στον οποιο εχω δυο σκληρους δισκους
στον εναν σκληρο εγκατεστησα windows xp pro
στον αλλο σκληρο εγκατεστησα linux mandriva 2006
πρωτα ειχα εγκαταστησει τα windows στον ενα σκληρο c: και μετα απο καιρο το linux στον αλλο σκληρο d:

Για μελλοντικη γνωση, εναλλακτικος & ασφαλεστερος τροπος επιλογης φορτωσης λειτουργικου απο ξεχωριστο δισκο, selected boot device option:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=722574&postcount=3
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=723221&postcount=117

Ξεχνας τα οποιαδηποτε μπερδεματα/αστοχιες δισκων/περιπτωση λαθους.

Μαλιστα αν οι δισκοι ειναι σε διαφορετικους ελεγκτες δισκων μπορεις να κανεις και το εξης: Να μην περασεις τον driver του ενος ελεγκτη ωστε το αλλο λειτουργικο να μην βλεπει τον αλλο δισκο και ετσι να ειναι σαν εχεις δυο διαφορετικους υπολογιστες (π.χ το ενα λειτουργικο (δισκος) να προοριζεται μονο για χρηση internet και το αλλο να εχει τα προσωπικα αρχεια που δεν θελεις να υποκλαπουν. ;)

WAntilles
04-12-06, 21:32
1. Αγνοείς μηνύματα ατόμων που δεν έχουν δουλέψει ποτέ ο,τιδήποτε πέρα από Windows.

2. Εφαρμόζεις αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46345

3. Εφαρμόζεις το 1.

Patentman
04-12-06, 21:52
Υπαρχουν και αλλοι τροποι εκτος απο αυτους που εχουμε (εχεις) γραψει στους οδηγους (οδηγο).
Καλη η προσπαθεια αλλά δυστυχως δεν εχει μεσα αυτο τον τροπο. Οχι επειδη ειναι διαφορετικος και επειδη δεν τον ηξερες να αποκλειεις καθε τι που δεν εχεις γραψει εσυ.

Πες μου εσυ τροπο να εχεις δυο-τρεις XP εγκαταστασεις και ολες να ειναι αυτονομες. Να πετας εναν δισκο και αυτες να εξακολουθουν να παιζουν ακαθεκτες.

ΥΓ. οσο για το τι τρεχω και δεν τρεχω δεν αφορα την mrapnik ουτε και τους παρακολουθουντες το νημα.

mrapnik
04-12-06, 22:30
θελω να ρωτησω κατι αλλο και φυσικα εδω στον χωρο του linux

για την εγκατασταση του linux χρειαζονται καποια partitions

νομιζω ενα / και ενα swap και ενα /home τα λεω σωστα ?

τι τυπου θα ειναι καθε ενα απο αυτα δηλ ext3 κλπ ?

ποιο θα ειναι primary και ποια logical ?

η μπορω να φτιαξω 3 partitions και να ειναι ολα primary ?

ακουω λοιπον τους experts

Patentman
04-12-06, 22:48
Με βαση οτι δεν τρεχεις μονο linux αλλα και βαση αυτου: hard disk - boot loaders - boot κλπ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=63619) τοτε κοιτα εδω: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=824699&postcount=6

Οσο για το πως θα φτιαξεις και τι θα φτιαξεις σε θεμα partition για linux καλυτερα να σου πει καποιος που ξερει καλυτερα σε linux. Πιστευω πως ext2 (ή ακομα και FAT) ειναι καλυτερα αν θελεις να βλεπεις το partition με τα δεδομενα σου απο τα windows. Ασε που εχει καλυτερη συμπεριφορα σε θεμα undelete/recovery αρχειων. Βεβαια θα σου προτεινουν ext3 ή reiserfs.
Ετσι θα μπορουσες να εχεις κοινο ενα FAT partition με προσβαση και απο τα δυο λειτουργικα αλλά και επιτυχια σε undelete/recovery αρχειων.

TheCondor
05-12-06, 00:57
θελω να ρωτησω κατι αλλο και φυσικα εδω στον χωρο του linux

για την εγκατασταση του linux χρειαζονται καποια partitions

νομιζω ενα / και ενα swap και ενα /home τα λεω σωστα ?

τι τυπου θα ειναι καθε ενα απο αυτα δηλ ext3 κλπ ?

ποιο θα ειναι primary και ποια logical ?

η μπορω να φτιαξω 3 partitions και να ειναι ολα primary ?

ακουω λοιπον τους experts

Δεν υπαρχει ο λογος να τα κανεις Primary. Αν θες βεβαια το κανεις. Απλα το μεγιστο ποσο primary partition σε ενα δισκο που μπορει να υπαρξει ειναι 4.

Εγω εχω ενα Primary και ολα τα αλλα Logical και μεσα στα logical, extended.

Το swap δεν το οριζεις τι filesystem type θα ειναι, μπαινει απο μονο του ;)

Οσο για τα αλλα, αναλογα τι θες. Με το ext3 μπορεις να εχεις read/write δικαιωματα στον δισκο, βεβαια δεν ξερω κατα ποσο χρησιμο θα σου ειναι αυτο στο / partition για παραδειγμα, απλα για να το ξερεις.

Εγω προτεινω reiserfs παντως, ειναι αρκετα πιο γρηγορο απο οσο εχω δει εγω. Θα ακουσεις πολλες αποψεις για το θεμα, στην τελικη να ξερεις οτι ο,τι και να βαλεις, ετσι και χρησιμοποιεις σωστα τον υπολογιστη ( δεν πατας το reset και το Power button συνεχεια :lol: ) τα partitions δεν θα παθουν τιποτα. Και η μεν και η δε λυση ειναι καλη.

Οποτε πας για ext3 η reiserfs στο / και στο /home. Διαλεγεις και παιρνεις. :)

mrapnik
05-12-06, 02:02
ακου thecondor

ενα partition θα ειναι / σιγουρα και primary και εδω θα ειναι η εγκατασταση η διαμορφωση θα ειναι
reiserfs η ext2 η ext3 και θα ορισω να ειναι και bootable ?

ενα partition θα ειναι swap σιγουρα και primary η logical και διαμορφωση οχι την εχει αυτοματα ?

και οσα αλλα partitions θελω ?

το /boot τι ειναι ?

αλλη ερωτηση

εβαλα το suse 9.2 και ρυθμισα την καρτα δικτυου του υπολογιστη με ip πυλη κλπ και εχει internet
τωρα τι να κανω για να εχω τοπικο δικτυο και suse-windows και suse-mandriva 2006 μιας και εχω αλλο ενα pc στο τοπικο με windows και mandriva 2006 εγκατεστημενα ?

TheCondor
05-12-06, 02:26
ακου thecondor

ενα partition θα ειναι / σιγουρα και primary και εδω θα ειναι η εγκατασταση η διαμορφωση θα ειναι
reiserfs η ext2 η ext3 και θα ορισω να ειναι και bootable ?


E μα δεν γινεται χωρις / partition :)

Το αν θα ειναι primary δεν εχει σημασια στο ξαναλεω ;)

ext2 ΟΧΙ!

Εγω εχω reiserfs σε ολα μου τα Partitions, και ειμαι μια χαρα :) ( οχι οτι ειχα προβληματα με το ext3 ). Οποτε υστερα απο μια δημοκρατικη αποφαση θα βαλεις reiserfs :p



ενα partition θα ειναι swap σιγουρα και primary η logical και διαμορφωση οχι την εχει αυτοματα ?


Ναι, σιγουρα swap πρεπει να βαλεις. Με το που πεις στο συστημα πως θα ειναι swap το οποιο partition, δεν χρειαζεται να επιλεξεις filesystem ;) Την εχει αυτοματα δηλαδη οπως λες και εσυ :oneup:



και οσα αλλα partitions θελω ?


Εγω εχω και ενα Partition για το /home. Εκει μπαινουν οι ρυθμισεις του χρηστη και τα αρχεια του. Αν δεν ορισεις Partition ξεχωριστο για το /home, αυτο θα μπει στο ιδιο partition κατω απο τον δισκο που στεγαζει το / partition. Μπορεις να μην κανεις ξεχωριστο partition για το /home αν δεν θες, αλλα αν εχεις καποια ανεση χωρου, προτεινω να το κανεις, γιατι με αυτο τον τροπο κρατας τα αρχεια σου ανεπαφα, και τις οποιες ρυθμισεις σου ( προγραμματα, desktoP κτλ ) και αν χρειαστει να σβησεις το / ( root ) partition αυτο δεν θα φυγει και με ενα απλο mount μετα θα εχεις τα παντα οπως πριν.



το /boot τι ειναι ?


Ο καταλογος που εχει τα αρχεια για να εκκινει το συστημα. Δεν χρειαζεται extra partition.



αλλη ερωτηση

εβαλα το suse 9.2 και ρυθμισα την καρτα δικτυου του υπολογιστη με ip πυλη κλπ και εχει internet
τωρα τι να κανω για να εχω τοπικο δικτυο και suse-windows και suse-mandriva 2006 μιας και εχω αλλο ενα pc στο τοπικο με windows και mandriva 2006 εγκατεστημενα ?

Δεν γνωριζω καθως δεν εχω ασχοληθει με linux-windows δικτυο.

Υ.Γ. Προτεινομενα GB για καθε Partition

/ = 10+
swap = με 2GB εισαι μια χαρα
/home = ολο το υπολοιπο.

Αν εχεις προβλημα, εδω ειμαστε.

mrapnik
05-12-06, 02:40
ναι τωρα τα καταλαβα τα partitions του linux
αλλη ερωτηση
το /boot οπως ειπες βρισκεται μεσα στο / και εχει τα αρχεια του bootαρισματος
αυτα ειναι τα αναλογα αρχεια των windows δηλαδη κατι σαν io msdos command config autoexec ?

τον boot manager τον βαζω παντως στην mbr η του primary master η του secondary master
δεν προτιμω την boot sector ενος partition εσυ τι γνωμη εχεις ?

κατι αλλο
μια περιοδο σε ενα pc μου ειχα βαλει win 98se win 2000 win xp και mandrake linux δηλαδη καλυψα
και τα 4 primary partitions και δουλευαν ολα καλα με τον boot loader απο το linux
εχω την απορια μπορω να εγκαταστησω στο ιδιο pc και στον ιδιο φυσικο δισκο για παραδειγμα 4
διαφορετικες εκδοσεις linux ?

WAntilles
05-12-06, 02:44
Για partitioning:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=63138&garpg=6

TheCondor
05-12-06, 02:54
Δεν ξερω ποια αρχεια εχουν τα windows για αυτη τη δουλεια, παντως λογικα τα ιδια/αντιστοιχα θα εννοεις. Στο /boot μπαινουν οι πληροφοριες για το ποιος πυρηνας θα εκτελεστει κατα την εκκινηση, οι πληροφοριες του boot loader δηλαδη.

Οπου προτιμας τον βαζεις, εγω τον εχω στο mbr αλλα εχω μονο Linux. Δεν εχει σημασια το που θα μπει, αρκει να ειναι ρυθμισμενος σωστα ωστε να βρισκει τα αρχεια που πρεπει να βρει για να ξεκινησει το συστημα.

mrapnik
05-12-06, 03:03
διευκρινήσεις

- "/boot"
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ

εννοείς να φτιαχτεί ενα partition /boot απο εμας και να ειναι και primary ?

εαν δεν φτιαχτει απο εμας θα εμπεριέχεται μεσα στο / σωστα ?

και ποια η διαφορα απο εμας και να εμπεριέχεται

οταν λες ο boot loader να βρισκεται μεσα στο /boot δεν πιστευω να εννοεις o grub η ο lilo διοτι εγω
παντα τον βαζω στην mbr και ειναι οτι το καλυτερο....εχεις αλλη γνωμη ?

mrapnik
05-12-06, 03:06
Δεν ξερω ποια αρχεια εχουν τα windows για αυτη τη δουλεια, παντως λογικα τα ιδια/αντιστοιχα θα εννοεις. Στο /boot μπαινουν οι πληροφοριες για το ποιος πυρηνας θα εκτελεστει κατα την εκκινηση, οι πληροφοριες του boot loader δηλαδη.

Οπου προτιμας τον βαζεις, εγω τον εχω στο mbr αλλα εχω μονο Linux. Δεν εχει σημασια το που θα μπει, αρκει να ειναι ρυθμισμενος σωστα ωστε να βρισκει τα αρχεια που πρεπει να βρει για να ξεκινησει το συστημα.

η αλλη ερωτηση δεν ειναι για εσενα αλλα για αυτον που μου υπεδειξε εναν οδηγο και διαβασα

ερωτηση για εσενα

δεν μου απαντησες μπορεις σε εναν φυσικο δισκο να βαλεις 4 διανομες linux

WAntilles
05-12-06, 03:49
Εάν διάβαζες όσα σου υπέδειξα θα έβλεπες ότι:

- Οποιοδήποτε λειτουργικό (Windows NT-Class ή Linux) ΔΕΝ απαιτείται να εγκατασταθεί σε primary partition
- Οποιοδήποτε λειτουργικό (Windows NT-Class ή Linux) μπορεί να βρίσκεται σε οποιουδήποτε είδους partition (primary ή logical)
- Άρα λοιπόν δεν υπάρχει περιορισμός πόσα Windows NT-Class ή Linux μπορείς να βάλεις σ' ένα φυσικό δίσκο ή σ' ένα σύστημα
- Αυτό που πρέπει να περιορίσεις για λόγους ευρρυθμίας του συστήματος είναι να υπάρχει ΜΟΝΟ ένα active partition σε όλο το PC. Αυτό φυσικά θα βρίσκεται στο 1ο partition του 1ου φυσικού δίσκου του 1ου καναλιού του 1ου disk controller του συστήματος. Εκεί λοιπόν και ΜΟΝΟ εκεί βάζεις έναν και ΜΟΝΑΔΙΚΟ NT-Loader. Αυτός θα ξεκινά όλες τις εγκαταστάσεις Windows NT-Class.
- Μετά σε κάθε "/" ή "/boot" partition κάθε διανομής Linux που έχεις, θα βάλεις κι ένα GRUB
- Στο MBR δεν θα βάλεις ΤΙΠΟΤΑ

TheCondor
05-12-06, 04:45
η αλλη ερωτηση δεν ειναι για εσενα αλλα για αυτον που μου υπεδειξε εναν οδηγο και διαβασα


Σε δημοσιο forum ειμαστε, εαν τυχει και ξερω αυτο που ρωτας τοτε θα το απαντησω.




μπορεις σε εναν φυσικο δισκο να βαλεις 4 διανομες linux

Και βεβαια μπορεις, οσες θες μπορεις να βαλεις.

KLG
05-12-06, 13:35
Xωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά, η μέθοδος που προτείνει ο WAn είναι ιδανική για τιην περίπτωση που θές να έχεις πολλά NT Class. Για πολλά Linuces είναι πιο απλό να έχεις πολλές entries στο grub.conf.

Aν και στο λαπτοπ μου έχω εφαρμόσει τον οδηγό του, πλέων δεν βρίσκω το λόγο για να γίνει κάτι τέτοιο. Αυξάνει την πολυπλοκότητα της εγκατάστασης χωρις να υπάρχει λόγος ;)

Απλά πράγματα:
c: windows (hd0,0)
d: / (hd0,1)
e: /swap (hd0,2)
f: /home (hd0,3)

Ακολουθεις τις οδηγιες του installer της διανομής σου, ή τον τυφλοσουρτη για να σιγουρευτεις οτι τουλάχιστων ένα λειτουργικό θα είναι προσβάσιμο. Αν αρχίσεις τις αλχημείες απο την εγκατάσταση κατα πάσα πιθανότητα θα μπερδευτείς και θα μπερδέψεις αυτούς που θα σε βοηθήσουν.

Τεσπα, επειδή μερικοί installers είναι πρωτόγονοι και δεν βρίσκουν τα windows, μολις μπείς στο linux σου ή αν έχεις την επιλογή να σκαλίσεις το grub.conf στην εγκατάσταση πρόσθεσε την παρακάτω γραμμή στο grub.conf


# For booting Windows NT or Windows95
title Windows NT / Windows 95 boot menu
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1


ext3 το /home για να μοιράζεσαι αρχεία με τα windows σου
reiserfs το / γιατί χειρίζεται καλύτερα τα μικρά αρχεία στα οποία βασίζεται το linux
απέφυγε το /boot partition, αυξάνει την πολυπλοκότητα γιατι θα χρειαστεί να κάνεις extended και δεν συμμαζεύεται και πλέων δεν είναι απαραίτητο. Στο /boot έχεις τους πυρήνες και τα αντίστοιχα config τους. Δεν βλέπω τον λόγο να υπάρχει σε ξεχωριστό partition. Πάρε μια ιδέα του τι έχει το /boot


thanasis@ap-desktop ~ $ ls /boot
boot config-2.6.18-gentoo-r3 System.map-2.6.17-gentoo-r8.old vmlinuz-2.6.17-gentoo-r8
config config.old System.map-2.6.18-gentoo-r2 vmlinuz-2.6.17-gentoo-r8.old
config-2.6.17-gentoo-r8 grub System.map-2.6.18-gentoo-r2.old vmlinuz-2.6.18-gentoo-r2
config-2.6.17-gentoo-r8.old kernel-2.6.17-gentoo-r8 System.map-2.6.18-gentoo-r3 vmlinuz-2.6.18-gentoo-r2.old
config-2.6.18-gentoo-r2 System.map System.map.old vmlinuz-2.6.18-gentoo-r3
config-2.6.18-gentoo-r2.old System.map-2.6.17-gentoo-r8 vmlinuz

WAntilles
05-12-06, 13:50
Xωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά, η μέθοδος που προτείνει ο WAn είναι ιδανική για τιην περίπτωση που θές να έχεις πολλά NT Class. Για πολλά Linuces είναι πιο απλό να έχεις πολλές entries στο grub.conf.

Σωστά, αλλά μόνο εάν δεν υπάρχουν καθόλου Windows στο μηχανάκι.

Εάν υπάρχει έστω και μία εγκατάσταση Windows, πάλι η μέθοδος έχει τα κέρδη της. Εάν χρειαστεί επανεγκατάστασή τους, δεν θα κλωτσήσουν τον βασικό Loader του συστήματος (αν όμως βρουν GRUB εκεί πέρα θα φάει σουτ).

Φυσικά η προτροπή να υπάρχει μόνο ένα active partition σε ολόκληρο το PC ισχύει ανεξαρτήτως μεθόδου.

KLG
05-12-06, 14:54
Σωστά, αλλά μόνο εάν δεν υπάρχουν καθόλου Windows στο μηχανάκι.

Εάν υπάρχει έστω και μία εγκατάσταση Windows, πάλι η μέθοδος έχει τα κέρδη της. Εάν χρειαστεί επανεγκατάστασή τους, δεν θα κλωτσήσουν τον βασικό Loader του συστήματος (αν όμως βρουν GRUB εκεί πέρα θα φάει σουτ).

Φυσικά η προτροπή να υπάρχει μόνο ένα active partition σε ολόκληρο το PC ισχύει ανεξαρτήτως μεθόδου.

Ναι σε πιάνω τώρα, πολλές φορές προτιμούμε να κάνουμε κάτι στα γρήγορα που θα δουλέψει, παρά την επιπλέων δουλειά που ίσως μας γλυτώσει χρόνο στο μέλλον.

Patentman
05-12-06, 20:18
- Αυτό που πρέπει να περιορίσεις για λόγους ευρρυθμίας του συστήματος είναι να υπάρχει ΜΟΝΟ ένα active partition σε όλο το PC. Αυτό φυσικά θα βρίσκεται στο 1ο partition του 1ου φυσικού δίσκου του 1ου καναλιού του 1ου disk controller του συστήματος. Εκεί λοιπόν και ΜΟΝΟ εκεί βάζεις έναν και ΜΟΝΑΔΙΚΟ NT-Loader. Αυτός θα ξεκινά όλες τις εγκαταστάσεις Windows NT-Class.

Εδω ειναι και η διαφορά με το boot κατ΄επιλογής ελεγκτη δισκου ή (active) δισκου.
ΔΕΝ εχεις boot loader. Χαλασε ο δισκος; Τον πετας και ξεχνας καν οτι υπηρχε. Μπαινεις στο λειτουργικο του αλλου δισκου και ξενοιαζεις.

Ο boot loader ειναι χρησιμος μονο οταν δεν εχεις φυσικους δισκους αλλά partition. Η διαφορά ειναι αντι να επιλεγεις λειτουργικο απο τον boot loader επιλεγεις -στις πιο πολλες μητρικες- με F8 ποιος δισκος θα εκκινησει.

Ετσι ανεξαρτητως αν παθει κατι ο δισκος με τον boot loader ή οχι εσυ παντα εχεις ανεξαρτητες καθαρες εγκαταστασεις και οχι multi-boot.

Περνας τα Vista και δεν σου καιγεται καρφι αν θα βρουν αλλη εγκατασταση και θα βαλουν αλλον boot loader, αν μετα το φορματ πρεπει να κανεις αλχημειες. Σβηνεις/κανεις οτι θελεις.

WAntilles
05-12-06, 20:30
Η διαφορά ειναι αντι να επιλεγεις λειτουργικο απο τον boot loader επιλεγεις -στις πιο πολλες μητρικες- με F8 ποιος δισκος θα εκκινησει.

Δεν το έχουν όλες οι μητρικές, ούτε θα το έχουν πάντα όλες.


Ο boot loader ειναι χρησιμος μονο οταν δεν εχεις φυσικους δισκους αλλά partition.

Ο boot loader είναι πάντα απαραίτητος.


Εδω ειναι και η διαφορά με το boot κατ΄επιλογής ελεγκτη δισκου ή (active) δισκου.
ΔΕΝ εχεις boot loader. Χαλασε ο δισκος; Τον πετας και ξεχνας καν οτι υπηρχε. Μπαινεις στο λειτουργικο του αλλου δισκου και ξενοιαζεις.

Κάθε πότε θα σου χαλάσει ο δίσκος; Κάθε 3 χρόνια; Άρα θα χάσεις 5 λεπτά ας πούμε με ένα linux live-CD σε 3 χρόνια.

Ενώ τώρα εσύ πρέπει να χάνεις κάθε φορά που θές να κάνεις boot να μπαίνεις στο BIOS και να αλλάζεις το sequence -> 1 λεπτό. Κι αν είσαι τυχερός και δεν αλλάξει η αρίθμηση των δισκοθέσεων (sda, sdb κλπ.) οπότε πρέπει να χάσεις άλλα 4 λεπτά για να μπεις με live-CD και να αλλάξεις fstab και grub. Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι κάθε μέρα θα κάνεις 2 εναλλαγές λειτουργικών - με την υπόθεση του 1 λεπτού - χάνεις σε 3 χρόνια -> 2x365x1 = 730 λεπτά. Για τα 5 λεπτά -> πάει -> 3650 λεπτά. Εύγε-εύγε :thumbdown πρακτικότατο. Και τρώει και τα ψωμιά της και η eprom του BIOS που υπόκειται σε save 2 φορές τη μέρα. Εύγε-εύγε. :thumbdown

Patentman
05-12-06, 20:58
Asus P4C800 -E Deluxe (http://www.asus.gr/products.aspx?l1=3&l2=12&l3=30&model=175&modelmenu=2)
Μητρικη του 2003- 2004. Οτι πληρωσεις παιρνεις. Φαινεται δεν πληρωσες (ευγε -ευγε :twisted: )

Αμεσως μετα το POST πατας F8 και σου βγαζει το boot device selection (bootmanager). http://support.asus.com/faq/faq_right_second_detail.aspx?kb_guid=40F4FDAE-106E-17D7-89F7-21A6CF6F412B&model_name=P4C800-E%20Deluxe&SLanguage=en-us
Δεν μπερδευεται τιποτα και αναλωνεις τοσο χρονο οσο και με τον boot loader.

TheCondor
05-12-06, 21:01
Asus P4C800 -E Deluxe (http://www.asus.gr/products.aspx?l1=3&l2=12&l3=30&model=175&modelmenu=2)
Μητρικη του 2004. Οτι πληρωσεις παιρνεις. Φαινεται δεν πληρωσες (ευγε -ευγε :twisted: )

Υπαρχουν ατομα που δεν εχουν να πληρωσουν.

Σιγα μην τρεχουν καθε τρεις και λιγο στο bios για δουλεια που γινεται σε ενα 5 sec countdown.

Αλλα ειπαμε, windowsαδικοι τροποι αυτοι :haha

Patentman
05-12-06, 21:07
Τελος παντων, προς καθε ενδιαφερομενο υπαρχει και αυτη η μεθοδος αρκει να υποστηριζεται απο την μητρικη του.

Και οχι δεν μπαινεις στο bios, ενα κουμπι πατας και σου βγαζει τον bootmanager σε drop menu. Πως αλλιως να το πω; Δεν εχω και φωτογραφικη γιατι μαλλον μονο με φωτογραφια θα καταλαβαινατε τι λεω.

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει windows, γιατι ξεχασα...δεν πηρα "προηγμενο" επεξεργαστη το 2004 με 512Kb cache και υποστηριξη μεχρι SSE2, πηρα με Hyper Threading, 1Mb cache & SSE3... και μητρικη που μαμει :whistle:

TheCondor
05-12-06, 21:11
Τελος παντων, προς καθε ενδιαφερομενο υπαρχει και αυτη η μεθοδος αρκει να υποστηριζεται απο την μητρικη του.

Και οχι δεν μπαινεις στο bios, ενα κουμπι πατας και σου βγαζει τον bootmanager σε drop menu. Πως αλλιως να το πω; Δεν εχω και φωτογραφικη γιατι μαλλον μονο με φωτογραφια θα καταλαβαινατε τι λεω.


Αυτο το F8 πρεπει να το πατας απο οταν ξεκινησει το Pc γιατι δεν εμφανιζεται τιποτα στην οθονη και πρεπει να το "πιασεις" πριν αρχισει να μπουταρει το λειτουργικο. Σου φαινεται πρακτικο?

[QUOTE=Patentman;897595]
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει windows, γιατι ξεχασα...δεν πηρα "προηγμενο" επεξεργαστη το 2004 με 512Kb cache και υποστηριξη μεχρι SSE2, πηρα με Hyper Threading, 1Mb cache & SSE3... και μητρικη που μαμει :whistle:


Τι δεν φτανει η αλεπου? Εν ετη 2006 εχεις λειτουργικο πεντε χρονων. Τι να φτασουμε απο αυτο? Δεν φτανουμε ΤΟΣΟ πατο οντως.

WAntilles
05-12-06, 21:37
Και επειδή βλέπω ότι κάποιοι "μάγκεψαν" :mrgreen: και δεν καταλαβαίνουν ότι μία μέθοδος είναι πολύ σημαντικό να δουλεύει πάντα -> χθες, σήμερα, αύριο -> σε όλες τις motherboards και τις αρχιτεκτονικές -> ό,τι hardware και να έχεις.

Αααααα, καί ξέχασα:

Για κάντε μου το δήθεν "κολπάκι" με το F8 σε:

- υπολογιστή ηλικίας 7.5 χρόνων
- headless υπολογιστή που εκτελεί χρέη server

TheCondor
05-12-06, 23:29
Και επειδή βλέπω ότι κάποιοι "μάγκεψαν" :mrgreen:

:rofl: :rofl: :rofl:

Patentman
06-12-06, 01:24
Και επειδή βλέπω ότι κάποιοι "μάγκεψαν" :mrgreen: και δεν καταλαβαίνουν ότι μία μέθοδος είναι πολύ σημαντικό να δουλεύει πάντα -> χθες, σήμερα, αύριο -> σε όλες τις motherboards και τις αρχιτεκτονικές -> ό,τι hardware και να έχεις.

Αααααα, καί ξέχασα:

Για κάντε μου το δήθεν "κολπάκι" με το F8 σε:

- υπολογιστή ηλικίας 7.5 χρόνων
- headless υπολογιστή που εκτελεί χρέη server

Στασιμοτητα.

Στους υπολογιστες υπαρχει προοδος, ειτε ακολουθεις ειτε μενεις πιστος καβαλαρης οσων γνωριζες.
Καποτε ολες οι μητρικες θα εχουν το drop menu και οχι μονο οι καλες.
Καποτε θα σε ρωτανε τι θελεις να φορτωσεις, εσυ τι θα λες, οτι πρεπει να λειτουργει συμφωνα με το χτες;

TheCondor
06-12-06, 03:05
Καποτε θα σε ρωτανε τι θελεις να φορτωσεις, εσυ τι θα λες, οτι πρεπει να λειτουργει συμφωνα με το χτες;

Μεχρι τοτε ο τροπος που προτεινεις ειναι μη πρακτικος. Γιατι δεν το παραδεχεσαι?

Δεν θελουμε να παταμε 500 φορες ενα κουμπι ΜΠΑΣ και εμφανιστει ενα μενου που αν δεν πατουσαμε το μενου αυτο δεν θα φαινοταν. Ενα 10 sec countdown και ειμαστε μια χαρα.

WAntilles
06-12-06, 03:42
Καλά άστο Patentman.

1. Σ' ενοχλεί ένα βελάκι πάνω-κάτω και ένα χρονόμετρο 5 sec; Και θες κάθε φορά να πατάς ένα πλήκτρο - αν το θυμηθείς - και να κάνεις τις 1002 ματσακονιές;

2. Όπως είπα, άνθρωποι που έχουν τρέξει μόνο Windows και τίποτ' άλλο δεν πρόκειται να καταλάβουν -> το πόσο άχρηστη και δυσδιαχείριστη πολυπλοκότητα δημιουργεί σε όλα τα λειτουργικά συστήματα το να αλλάζει συνεχώς το sequence των δίσκων.

augerinos
06-12-06, 09:57
Μα δεν αλλάζει το sequence των δίσκων ρε παιδιά. Σαν bootloader είναι. Απλά αντί να λέει τα ονόματα των λειτουργικών λέει τα ονόματα των δίσκων. Απλά επιλέγεις τον δίσκο απ'τον οποίο θα κάνεις boot. Δεν μπαίνεις στο bios και δεν αλλάζεις σειρά.

Είναι πρακτικότατο. Όποτε θες να μπεις σε άλλο λειτουργικό πατάς το F8 (μια φορά και πιάνει ΠΑΝΤΑ, δεν είναι θέμα τύχης. Ήμαρτον). Φυσικά απ'το bios έχεις επιλέξει εξαρχής το δίσκο στον οποίο υπάρχει το OS που χρησιμοποιείς συχνότερα. Αυτό το κάνεις μια φορά και τέλος.
Τι δεν καταλαβαίνετε;

Υ.Γ. Φυσικά τα παραπάνω όταν υπάρχει bootmanager στην μητρική και όταν έχουμε σε κάθε δίσκο άλλο OS. Αλλιώς δεν δουλεύει.

logan11
06-12-06, 16:13
Ναι ρε παιδιά μην κολάτε στο F8. Εμένα κάνει το ίδιο με το Escape. Λέει κάτω-κάτω στη πρώτη οθόνη:


"Press DEL to enter Setup or ESC for the Boot Manager."
Κάθε σωστή μητρική πρέπει να το έχει κατά τη γνώμη μου.

Αλλά στην τελική αυτό που λέει ο Wan είναι το καλύτερο.

KLG
08-12-06, 12:16
Kαλά απορω που το συζητάμε κιολας. Αν θες να μπαίνεις στο linux μια κάθε δεκαπέντε και φοβάσαι τα bootloaders, παιρνάς τον bootloader σε δισκέττα και καθάρισες. Αλλά δεν γίνεται κάθε φορά που ανοίγεις το PC σου να περιμένεις να αλλάξεις τον δίσκο. Έλεος, εγώ ανοίγω το PC και πάω για κατούρημα :p

Πάντως το οτι θα υπήρχαν άνθρωποι που εν ετει 2006 θα μιλούσαν για F8 δεν το περίμενα :twisted: Εδεικά απο ανθρώπους που δεν κολώνουν να βάλουν κολλητήρια στη μητρική τους να φοβούνται να εγκαταστήσουν ένα grub στο MBR τους... :twisted: :twisted:

btw το F8 είναι πιο αρχαίο και απο τη δισκέττα... ακόμα και απο τα windows 98 σου πατεντ :p

augerinos
08-12-06, 12:33
Μα ποια η διαφορά με ένα grub KLG;

Πάμε αντιστοιχία F8 --> Grub:

Έχεις σαν default δίσκο το default OS σου. --> Έχεις στο menu.lst το default OS σου.
Πατάς το F8 και επιλέγεις άλλο δίσκο --> Επιλέγεις άλλο entry απ'την λίστα του Grub.
Αρνητικό: Πρέπει να πατήσεις F8 για να αλλάξεις default OS ---> Αρνητικό: Έχεις καθυστέρηση για να σου φαίνεται η εικόνα με τα λειτουργικά.
Θετικό: Έχεις ανεξάρτητα mbr για κάθε OS με ό,τι συνεπάγεται αυτό (πχ επανεγκατάσταση windows) ---> Θετικό: Μπορείς να μην έχεις καθυστέρηση απλά να πατήσεις πολύ γρήγορα Up ή Down, γλυτώνεις το F8.

KLG
08-12-06, 12:46
Αν θέλεις πραγματική ανεξαρτησία κάνεις την μέθοδο που αναλύει ο WAn, ένας grub σε κάθε linux partition και καθάρισες. Και όσα windowses θές με μια entry στο .ini αρχειάκι ;)

F8 απλά δεν είναι ο σωστός τρόπος. Είναι άτσαλο και πρέπει να κάνεις ένα σωρό γενικέυσεις που μόνο γενικέυσεις δεν είναι. Ενδεικτικά:
1. Δυο δίσκοι
2. Συγκεκριμένες mobos
3. Οχι λάπτοπ, ακόμα και σε λαπτοπ με 2 δίσκους είναι μάλλον απίθανο να βρεις αυτη την επιλογή.

Όταν κάποιος ξεκινά, καλύτερα είναι να ξεκινά με τον σωστό τρόπο

augerinos
08-12-06, 12:58
Κοίτα, σίγουρα η μέθοδος F8 δεν αρμόζει για How-To, τους λόγους τους έγραψες.
Αν όμως πληρείς τις προϋποθέσεις και θες να έχεις σε άλλο δίσκο κάθε OS, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να βάλεις Grub μιας και το F8 θα σε βολέψει καλύτερα.

Όντως είναι για συγκεκριμένες καταστάσεις και μηχανήματα, σε αυτά όμως είναι μια ωραία λύση.

Το είχα κάνει σε παλιό υπολογιστή που είχα os/δίσκο και με βόλευε πολύ καλύτερα. Αυτό γιατί ήταν περίοδος πολλών πειραματισμών και συνεχών format/reinstall στα windows.

Μετά ούτε live cd χρειαζόμουν (τότε υπήρχαν κάτι άθλια live cd, στα πρώτα τους ακόμα βήματα) ούτε επανεγκαταστάσεις του grub.

Είναι λοιπόν ανάλογα την περίπτωση και τις συνθήκες το τι θα επιλέξεις. Άχρηστο ή και κακή λύση όμως δεν μπορείς να το πεις.

AddictedToChaos
08-12-06, 12:59
3. Οχι λάπτοπ, ακόμα και σε λαπτοπ με 2 δίσκους είναι μάλλον απίθανο να βρεις αυτη την επιλογή.

Το δικό μου την έχει αυτή την επιλογή :clap: :respekt: :worthy: :p (βολεύει για να εκκινώ τα cd/dvd roms γιατί καμιά φορά μέχρι να πάρει μπρος το δισκάκι, αρχίζουν τα windows :lol:

WAntilles
08-12-06, 13:40
Την έννοια της hardware & OS independent πρακτικής την καταλαβαίνετε;

Εάν όχι, τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε.

augerinos
08-12-06, 13:52
Αυτό που λες συζητήθηκε. Αν δεν το κατάλαβες, ευχαρίστως να στο αναλύσω λέξη-λέξη για να το καταλάβεις.

Συζήτηση δεν σημαίνει συμφωνώ με τον Wantilles αλλιώς δεν θα έχω νόημα. Αυτό εσύ το καταλαβαίνεις;

mrapnik
08-12-06, 23:45
διαβασα πολλα απο πολλους γνωστες απο τοτε που εκανα post το προβλημα μου επισης διαβασα
και διαφορους οδηγους που μου προτεινατε αλλα τωρα θα κανω την μεγαλη ερωτηση

σε εναν φυσικο σκληρο 80 gb θελω να βαλω 4 διαφορετικες διανομες linux δηλαδη fedora,mandriva,suse,debian

ναι μεν διαβασα αυτα που λεγατε αλλα για να το πετυχω απο το να κανω δοκιμες και να πιεζω και εμενα και τον υπολογιστη θα προτιμουσα εαν μπορειτε να μου πειτε ακριβως τα βηματα ολα
για την ακριβεια ποσα partitions τι partitions που ο boot loader ολα μα ολα

πειτε μου και εγω ξεκινω την δοκιμη και θα αναφερω τα αποτελεσματα

KLG
11-12-06, 13:46
4 διανομές? Γιατί δεν πας για κανά καφε ;) Δεν υπαχει λόγος να μπείς σε αυτή τη διαδικασία, για αυτο βγάλανε τα liveCD :)

Aυτό που πρέπει να έχει υπόψη σου είναι οτι μπορείς να μοιράσεις το swap και το /home και στις 4 διανομές. Άρα έχουμε και λέμε
1ος δίσκος , windows?
2oς δίσκος , 6 partitions ( ο grub διαβάζεις μια χαρά τα extended απλά πρέπει να προσέξεις να δηλώσεις το σωστό όνομα. Δες εδώ π.χ


Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 1912 15358108+ 7 HPFS/NTFS
/dev/sda2 1913 3780 15004710 83 Linux
/dev/sda3 3781 5648 15004710 83 Linux
/dev/sda4 5649 30401 198828472+ 5 Extended
/dev/sda5 5649 9384 30009388+ 83 Linux
/dev/sda6 9385 14336 39776908+ 83 Linux
/dev/sda7 14337 14959 5004216 83 Linux
/dev/sda8 14960 15458 4008186 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda9 15459 30401 120029616 83 Linux

To 4o partition είναι το εικονικό extended αν θες (που αναγκαστικά μια διανομή θα είναι εκεί) να έχεις μια διανομή σε ένα extended partition ας πόυμε sdb5 θα καλέσεις αυτό το partition απο το grub.

Για πολλά linuces προτείνεται η λύση με τον grub στο ΜΒR του πρώτου φυσικού δίσκου και φόρτωμα windows μέσω grub. Η λύση που περιγράφει ο WAn δεν είναι βιώσιμη στα multi-linuces γιατί θα πρέπει να πάρεις πολλαπλά αντίγραφα του MBR κάθε partition και δεν είμαι σίγουρος αν το bootlin διαβάζει extended.

Φυσικά μπορείς να βάλεις τον grub στο MBR του 2ου δίσκου και να χρησιμοποιείς το F8, αλλά αν μπείς στη διαδικασία να εγκαταστήσεις 4 διανομές δεν βρίσκω το λόγο να κάνεις αυτή τη καρμηριά :p

ΥΓ. Αν και μπορείς να μοιραστείς το ίδιο /home με όλες τις διανομές, έχω σοβαρότατες αμφιβολίες αν θα δουλέψει σωστά ο ίδιος χρήστης. Πιστός στο δόγμα better safe than sorry με το linux θα σε συμβούλευα να κάνεις διαφορετικά ονόματα (users) ;)

WAntilles
11-12-06, 15:21
Για πολλά linuces προτείνεται η λύση με τον grub στο ΜΒR του πρώτου φυσικού δίσκου και φόρτωμα windows μέσω grub.

Όχι.

Εάν υπάρχει έστω και μία Windows στο μηχανάκι, η παραπάνω λύση να αποφεύγεται.


Η λύση που περιγράφει ο WAn δεν είναι βιώσιμη στα multi-linuces γιατί θα πρέπει να πάρεις πολλαπλά αντίγραφα του MBR κάθε partition και δεν είμαι σίγουρος αν το bootlin διαβάζει extended.

Κανονικότατα διαβάζει extended και η λύση είναι βιωσιμότατη.

lazar
11-12-06, 15:43
Eγώ έχω 10 λειτουργικά Win kai Lin σε ένα δίσκο με GAG, απλούστατο και χωρίς πρόβλημα.

http://gag.sourceforge.net

KLG
11-12-06, 17:45
To linux είναι αρκετά πολύπλοκο εκ φύσεως, δεν υπάρχει λόγος να δυσκολεύουμε τη ζωή μας για να κάνουμε με τον δικό μας τρόπο, πράγματα τα οποία έχουν τυποποιηθεί.

Μιας και λίγο πολύ όλοι έχουμε συμμετάσχει σε windows v linux threads, ο μοναδικός τρόπος για να δώσουμε στο linux μια πιθανότητα σύγκλισης προς τα win, είναι καθαρές δουλειές που γίνονται με 2-3-4 κλικ.

Προτιμώ μια υπεραπλουστευμένη προσέγγιση που θα έχει σαν στόχο να φέρει στο linux ένα χρήστη Η/Υ που διαβάζει τυχαία αυτά τα νήματα και αναρωτιέται σε τι γλώσσα μιλάνε τα άτομα παρά μια υπεραναλυτική που θα ικανοποιήσει την φιλομάθεια ορισμένων ελάχιστων, θα δημιουργήσει προβλήματα στη πλειοψηφία και στο τέλος θα τους αποθαρρύνει.

Να ξεκαθαρίσω οτι και εγώ έχω υιοθετήσει την δεύτερη άποψη, αλλά βλέπωντας κόσμο να διαβαζει προχωρημένους οδηγούς και να ακολουθει τυφλοσούρτηδες πιστεύω οτι είναι καλύτερο να ξεκινά απο τα απλά και αφου αφομοιώνει τη γνώση να προχωρά στα εξελιγμένα.

Με βάση αυτό το σκεπτικό, πιστευω οτι η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που προτείνεται απο τον installer της κάθε διανομής και συνήθως είναι εγγραφή στον MBR του πρώτου δισκου και διαχείριση των windows απο τον grub. Ο grub έχει εξελιχθεί και μπορεί να χειριστεί 100% την έναρξη των WinXP.

evo65_170
12-12-06, 03:06
ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΛΙΝΟΥΞ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΠΟΥΤΑΒΛΕ ΤΟ ΒΑΖΙΣ ΤΟ CD ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΙΑ ΦΑΣΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΙ ΚΑΙ Ι ΕΠΙΟΛΟΓΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΙΣ ΠΑΡΤΙΣΙΟΝ:closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed: :closed:

ckoul
12-12-06, 10:10
Eγώ έχω 10 λειτουργικά Win kai Lin σε ένα δίσκο με GAG, απλούστατο και χωρίς πρόβλημα.

http://gag.sourceforge.net
Μα λέει ότι μπορεί να διαχειριστεί έως 9! :p

Πάντως όλα αυτά που αναφέρονται στη σελίδα γίνονται και με grub. Tο SafeBoot μόνο δεν ξέρω σε τι αναφέρεται. Υποθέτω θα κάνει copy τον MBR σε κάποια δισκέτα.

Βέβαια, η "δυσκολία" παραμένει για τον αρχάριο. Να πάει να δηλώσει με το χέρι πως θα κάνει boot το κάθε λειτουργικό.

lazar
16-12-06, 17:02
Μα λέει ότι μπορεί να διαχειριστεί έως 9! :p

Πάντως όλα αυτά που αναφέρονται στη σελίδα γίνονται και με grub. Tο SafeBoot μόνο δεν ξέρω σε τι αναφέρεται. Υποθέτω θα κάνει copy τον MBR σε κάποια δισκέτα.

Βέβαια, η "δυσκολία" παραμένει για τον αρχάριο. Να πάει να δηλώσει με το χέρι πως θα κάνει boot το κάθε λειτουργικό.

Χεχε, όντως, γιατί δεν έχει δεύτερη σελίδα. Ασφαλώς και γίνονται με το grub, μόνον που πρέπει να διορθώνεις κάποια πράγματα με το χέρι. Άσε που εάν βάλεις ένα γουίντου (π.χ. έβαλα τα βίστα του ραμ) σου χαλάει τον MBR. Έτσι έχεις σε δισκετούλα αντίγραφο του gag και τελείωσε η ιστορία. Φορτώνεις, σώζεις στο δίσκο και είσαι ξανά ΟΚ.

Έχω hda1-3 για win και hd5-11 για linux. Το hda12 είναι το κοινό swap. Τα win δεν χρειάζεται να δηλωθούν όλα, αρκεί το πρώτο και από εκεί αναλαμβάνει ο loader των win. Με αυτόν τον τρόπο έχεις παραπάνω από 9 ;)
Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι εάν μπουτάρει από άλλο δίσκο, αλλά διαβάζω πως το κάνει.

Υ.Γ. κάπου πήρε το μάτι εναν απλό boot loader που χωρά περισσότερα λειτουργικά, αλλά δεν θυμάμαι που τον είδα. Τον έκοψα για αξιόλογο πάντως, αλλά πού χρόνος και μηχάνημα να πειραματίζεσαι συνεχώς

@ ADSLgr.com All rights reserved.