PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση Εξωτερικής Πηγής Ήχου σε Sony CDX-MP30, λίγη βοήθεια



kubiak
17-05-04, 18:47
καλησπέρα,

προσπαθώ να συνδέσω το Archos Jukebox Studio 20, σε ένα radio-cd player της Sony CDX-MP30 αλλά δεν τα καταφέρνω.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ συνδέω τα RCA (που έρχονται από την έξοδο του Archos) στην είσοδο του radio-cd δε μπορώ να το επιλέξω σαν πηγή.

Όσο και να κοίταξα δε μπόρεσα να βρω κάποια βοήθεια σχετικά οπότε σκέφτηκα μήπως έχει καμιά ιδέα σχετικά.

φιλικά...

peterdub
17-05-04, 19:57
Δοκίμασε να το συνδέσεις στην Auxilliary έξοδο του ράδιο cd και δες αν γίνεται τίποτα,αν όχι πες τι εξόδους έχει το ράδιο.

kubiak
18-05-04, 01:41
Το πρόβλημα είναι ότι όταν συνδέω τα RCA που έρχονται από το Archos δεν μπορώ
να επιλέξω διαφορετική πηγή από το CD ή το Radio.

Θα κάνω ανάρτηση και το image από τις οδηγίες εγκατάστασης ελπίζοντας να βοηθήσουν.

Στο εμπόριο βρήκα τελικά κάτι adaptors όπως φαίνεται άλλωστε και στο image αλλά προσπαθούσα να σκεφτώ ένα τρόπο να παρακάμψω το πρόβλημα χωρίς να χρησιμοποιήσω adaptor στο Bus Control In...


οπότε εάν κάποιος έχει καταφέρει τίποτα let me know plz...

φιλικά...

peterdub
18-05-04, 13:35
Ώπα γράψε λάθος,δεν ήξερα οτι είναι ράδιο-cd αυτοκινήτου.Είδα το σχέδιο,τι εξόδους έχει στον επιλογέα πηγής;

kubiak
18-05-04, 17:07
αν γράφοντας "επιλογέας πηγής" εννοείς το "Source Selector XA-C30" τότε θα απαντήσω ότι δυστυχώς δεν τον έχω.

Τον βρήκα να πωλείται στην Αγγλία (περίπου €100+) χωρίς το καλώδιο του Bus, οπότε αν συνυπολογιστεί και το κόστος αποστολής είναι κάπως υπερβολική η αγορά, για να κάνω μόνο αυτό.

Σκεφτόμουν μήπως υπήρχε καμια πατέντα έτσι ώστε αγοράζοντας μόνο κάποιο καλώδιο να έκανα τη δουλειά μου, καθώς δεν ενδιαφέρομαι να ελέγξω το archos απλά να "περάσω" στα ηχεία τον ήχο του. Μία λύση θα ήταν να παρακάμψω το Radio-CD και να συνδέσω τα ηχεία απευθείας στο Archos αλλά τότε θα χρειαζόμουν ενισχυτή για να ακούσω έστω και κάτι.

φιλικά...

kubiak
18-05-04, 18:27
από ότι διάβασα κάπου αλλού άκυρο το όλο θέμα.

από τη στιγμή που δεν είμαι διατεθειμένος να
αγοράσω το έξτρα εξάρτημα της sony αλλά ούτε
και να διευρύνω τις γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά
(και την κατασκευή τους) μάλλον απλά θα δηλώσω
απογοητευμένος, πρώτα με τον εαυτό μου που δε
φρόντισα πριν την αγορά να ελέγξω το συγκεκριμένο
χαρακτηριστικό (Aux Input) και τη διαδικασία
ενεργοποίησής του, όπως και με τη Sony που για
κάτι τόσο απλό πρέπει να της τα σκάσεις και
να κάνεις και επιπλέον εγκαταστάσεις στο αυτοκίνητό
σου. Κρίμα γιατί άλλες εταιρείες είναι πιο προνοητικές
και σαφώς πιο απλές σε τέτοια προβλήματα.

φιλικά...

peterdub
18-05-04, 19:34
Τότε δοκίμασε κάτι άλλο,υπάρχουν στο εμπόριο βίσματα που μπορείς να συνδέσεις 2 καλώδια rca,είναι σαν αντάπτορες που βγάζουν όμως 2 εξόδους.Πάρε 2 τέτοια και σύνδεσε το στο bus audio in.Πιστεύω να κάνεις δουλειά.

runnerma
18-05-04, 19:55
jvc 9009 radio mp3-cd player. Aux-dvd-md inputs.

runnerma
18-05-04, 20:01
Τότε δοκίμασε κάτι άλλο,υπάρχουν στο εμπόριο βίσματα που μπορείς να συνδέσεις 2 καλώδια rca,είναι σαν αντάπτορες που βγάζουν όμως 2 εξόδους.Πάρε 2 τέτοια και σύνδεσε το στο bus audio in.Πιστεύω να κάνεις δουλειά.

Mα από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι οτι το bus audio in δουλέυει μόνο και εφόσον υπάρχει συνδεμένος ο επιλογέας πηγής (XA-C30)

peterdub
19-05-04, 11:54
Ναι δίκιο έχεις τώρα το πρόσεξα καλύτερα, τελικά δεν βλέπω να υπάρχει άλλος τρόπος μόνο αν αγοράσει το source selector.

pajoee
19-05-04, 12:49
φίλε kubiak. Δυστυχώς το πρόβλημά σου δεν μπορεί να λυθεί χωρίς τον επιλογέα πηγής. Είχα αντιμετωπίσει και εγώ παλιότερα το ίδιο πρόβλημα με ένα sony ραδιο cd και το έχω και τώρα με ένα pioneer ραδιο cd που έχω. Μια λύση που είχα βρει τότε είναι ότι είχα πάρει από έναν φίλο μια χαλασμένη cdιερα και την είχα συνδέσει. Το bus έβλεπε την cdιερα αλλά στα RCA input είχα βάλει το καλώδιο από το mini disk που είχα συνδέσει. Το συγκεκριμένο κόλπο δούλευε μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Υπάρχει και η άλλη λύση την οποία δεν σου την συνιστώ και θα πρέπει να πιάνουν και τα χέρια σου. Ανοίγεις το ράδιοCD και βρίσκεις τα καλωδιάκια που πάνε από τον μηχανισμό του CD στην πλακέτα του ενισχυτή. Τα καλωδιάκια είναι συνήθως 3. Κόκκινο, λευκό και μαύρο. Κάνεις ενώσεις με το καλώδιο που έρχεται από την εξωτερική πηγή (κόβεις τα RCA)(κόκκινο με κόκκινο, λευκό με λευκό και μάυρο με μάυρο). Μετά πας και ηχογραφείς ένα κομμάτι από το line in στον υπολογιστή σου αλλά με το mute ενεργοποιημένο με διάρκεια 74 λεπτα. Το γράφεις σε ένα CD και το βάζεις στο αμάξι... Έτσι, όταν διαλέγεις να ακούσεις το συγκεκριμένο CD δεν θα ακούγεται τίποτα (αφού έχεις γράψει ένα "κενό" κομμάτι) αλλά θα μπορείς να ακούς το σήμα που στέλνεις από την εξωτερική πηγή σου. Προσωπικά δεν το συνιστώ ιδίως αν το ράδιοCD είναι σε εγγύηση. Η άλλη λύση είναι αν έχεις ή σκοπέυεις να βάλεις ενισχυτή στο αμάξι σου, το συνδέεις εκεί πάνω και καθαρίζεις....

Φιλικά

Γιάννης

kubiak
19-05-04, 15:35
pajoee, να'σαι καλά για την απάντησή σου.

Να προσθέσω ότι η λύση του μεταχειρισμένου (έστω και χαλασμένου) cd-changer
είναι η καλύτερη από ότι φαίνεται καθώς όπως έγραψα προηγουμένως δεν έχω
διάθεση να ασχοληθώ για αυτό το θέμα με επεμβάσεις στα ηλεκτρονικά. Ακόμα
και οδηγίες να φτιάξω δικό μου adaptor βρήκα αλλά καμία πρόθεση δεν υπάρχει
για κάτι τέτοιο (τουλάχιστον τώρα).

έτσι για να το δηλώσω πάντως αν, είχα τη διάθεση να προσπαθήσω να κάνω
κολλήσεις κλπ, δε θα με ενδιάφερε η εγγύηση, "ή ταν ή επι τας" θα ήταν.

Πολύ καλή λύση και η λύση του ενισχυτή αλλά και αυτή (όπως και του adaptor
της Sony) θα ήταν αυξημένου κόστους και "φασαρίας" εγκατάστασης, όπως πολύ
σωστά τόνισες "αν έχεις ή σκοπέυεις να βάλεις ενισχυτή".

σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια, να'στε καλά...

φιλικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.