PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστική στο σπίτι



chralexo
19-06-12, 13:18
Είμαι ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής και θέλω τώρα το καλοκαίρι να κάνω λίγο γυμναστική στο σπίτι καθώς λεφτά για γυμναστήρια δεν υπάρχουν.
Στο διαδίκτυο βρήκα διάφορα προγράμματα αλλά δεν βγάζω άκρη. Με ενδιαφέρει μονόζυγο, push ups, κοιλιακοί, ραχαίοι και έχω βαράκια των 3,5 kg
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

goku
20-06-12, 15:26
σχετικά με βαράκια, αν γράψεις στο google "ασκήσεις με αλτήρες" στα ελληνικά (έτσι όπως στο γράφω δηλαδή, χωρίς τα εισαγωγικά όμως) θα σου βγάλει αρκετές σελίδες, μάλιστα έχω πετύχει μερικές σελίδες που έχουν κινούμενες εικόνες ή βίντεο και σου δείχνουν ακριβώς τις ασκήσεις.

PopManiac
20-06-12, 15:52
Είμαι ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής και θέλω τώρα το καλοκαίρι να κάνω λίγο γυμναστική στο σπίτι καθώς λεφτά για γυμναστήρια δεν υπάρχουν.
Στο διαδίκτυο βρήκα διάφορα προγράμματα αλλά δεν βγάζω άκρη. Με ενδιαφέρει μονόζυγο, push ups, κοιλιακοί, ραχαίοι και έχω βαράκια των 3,5 kg
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Aν δεν πας για γραμμώσεις / όγκους κλπ όπου θα χρειαστείς ποικιλία βαρών και πάγκους που θα βρεις σε γυμναστήρια τότε ένα πρόγραμμα καρδιαγγειακής άσκησης (jogging, ποδήλατο, κολύμβηση) μαζί με εξοντωτικά σετς pushups / κοιλιακών θα σε κρατήσει σε υπέρ του δέοντος φόρμα.

Αλλά για σοβαρή μυική άσκηση θα χρειαστείς μεγάλα βάρη δυστυχώς

hellenicsun
25-06-12, 12:00
Βρες επίσης αναφορές για τρέξιμο ή αν μένεις σε όροφο, απέφυγε ασανσέρ και κανε πάνω κάτω τις σκάλες της πολυκατοικίας σου. Εγω τέσσερις μήνες μετα έχω δει φοβερά αποτελέσματα τρέχοντας σε αναφορές. Απλα να έχεις παπούτσια με καλούς πατους μην έχεις θέμα με τα γόνατα.

tsavman
25-06-12, 14:57
Όσον αφορά το τρέξιμο σε σκάλες (η κοπέλα μου μένει στον 6ο και ενίοτε αποφεύγω το ασανσέρ), είναι προτιμώτερη η ανάβαση, καθώς υπάρχει μικρότερη καταπόνηση στα γόνατα, αλλά και μικρότερος κίνδυνος κάποιου ατυχήματος (πχ πτώση, διάστρεμμα) σε σχέση με την κατάβαση. Είναι και εντονότερη άσκηση όσον αφορά το έργο που παράγεται.

chat1978
25-06-12, 20:50
Όσον αφορά το τρέξιμο σε σκάλες (η κοπέλα μου μένει στον 6ο και ενίοτε αποφεύγω το ασανσέρ), είναι προτιμώτερη η ανάβαση, καθώς υπάρχει μικρότερη καταπόνηση στα γόνατα, αλλά και μικρότερος κίνδυνος κάποιου ατυχήματος (πχ πτώση, διάστρεμμα) σε σχέση με την κατάβαση. Είναι και εντονότερη άσκηση όσον αφορά το έργο που παράγεται.
Και όμως οι ορθοπαιδικοί μου έχουν πει ότι το κατέβασμα γυμνάζει!

hellenicsun
25-06-12, 21:09
Και όμως οι ορθοπαιδικοί μου έχουν πει ότι το κατέβασμα γυμνάζει!

Ο tsavman σου λέει για κινδύνους και καταπονήσεις. Οτι γυμνάζει σαφώς και γυμνάζει.

Πάντως, κανονικά θα έπρεπε να πάω σήμερα για προπόνηση αλλά μετά από τον απογευματινό ύπνο νιώθω σαν ζόμπυ :p

chat1978
25-06-12, 21:17
Ο tsavman σου λέει για κινδύνους και καταπονήσεις. Οτι γυμνάζει σαφώς και γυμνάζει.

Πάντως, κανονικά θα έπρεπε να πάω σήμερα για προπόνηση αλλά μετά από τον απογευματινό ύπνο νιώθω σαν ζόμπυ :p
Εγώ πάντως που έχω ευαισθησία στο γόνατο, αισθάνομαι το κατέβασμα καλύτερο για το γόνατο.
Για τους κινδύνους συμφωνώ ειδικά αν οι σκάλες είναι από αυτές τις στενές ηλίθιες.

hellenicsun
25-06-12, 21:20
Εγώ πάντως που έχω ευαισθησία στο γόνατο, αισθάνομαι το κατέβασμα καλύτερο για το γόνατο.
Για τους κινδύνους συμφωνώ ειδικά αν οι σκάλες είναι από αυτές τις στενές ηλίθιες.

Αν έχεις ευαισθησία, πρόσεξε το. Εγώ τρέχω μονάχα σε ανηφορικές διαδρομές και έχω αγοράσει όσο το δυνατόν καλύτερα αθλητικά παπούτσια για να μη τραβάει το γόνατο τεράστιο ζόρι. Ευτυχώς στους 5 (σχεδόν) μήνες, μια φορά μόνο με ενόχλησε και αυτό μάλλον λόγο κακού ζεστάματος.

chat1978
25-06-12, 21:26
Αν έχεις ευαισθησία, πρόσεξε το. Εγώ τρέχω μονάχα σε ανηφορικές διαδρομές και έχω αγοράσει όσο το δυνατόν καλύτερα αθλητικά παπούτσια για να μη τραβάει το γόνατο τεράστιο ζόρι. Ευτυχώς στους 5 (σχεδόν) μήνες, μια φορά μόνο με ενόχλησε και αυτό μάλλον λόγο κακού ζεστάματος.
Δυστυχώς δεν γυμνάζομαι συστηματικά. Το τρέξιμο δεν το σηκώνει η αντοχή μου παρόλο που κάποια φάση το προσπαθούσε δύο μήνες. Από την άλλη μπορώ να περπατήσω ώρα και πολύ.
Ανεβοκατεβαίνω τα σκαλιά όπου βρω ευκαιρία και πάντα ξέρω ότι το κατέβασμα είναι το πιο ευγενικό αρκεί να μαζεύεις την δύναμη με την γάμπα.
Από την άλλη το ανέβασμα πάντα νιώθω ότι μου πιέζει την κλείδωση ακόμα και όταν έκανα προπονήσεις για μπάσκετ.

vamvakoolas
26-06-12, 17:28
1)μπραβο για την επιλογη σου να γυμναστεις το καλοκαιρι και να μην αφησεις τον εαυτο σου

2)Αυτη τη περιοδο ολοι οι αθλητες ποδοσφαιρου αρχιζουν να χτιζουν τη λεγομενη βαση. Γυμναζονται εντατικα και απλως μετα κανουν συντηρηση. Γιαυτο και αρκετες ομαδες πηγαινουν για "προετοιμασια":rofl::rofl:στη χωρα μας σε αθλητικα κεντρα οπου υπαρχει απομονωση, καταλληλα μηχανηματα αλλα και εξοχη.

3)Πλεον ειναι κοινα αποδεκτο οτι η αποδοτικη γυμναστικη δε γινεται με πολλα κιλα και βαρη αλλα με λιγα και κυριως χρησιμοποιωντας το σωματικο βαρος...κοιλιακοι, μονοζυγο, ραχιαιοι. Δες απειρα βιντεακια να καταλαβεις

4)Θα σου προτεινα -δε ξερω βεβαια τι θεση παιζεις- να κανεις αλματικες (τσιγκολελετα, επιτοπια αλματα και προσγειωση στα γονατα, ανεβασματα κερκιδας αλλα κατεβασμα με αλματα κοκ)

5)Το πιο σημαντικο δεν ειναι αυτη τη περιοδο τα βαρη οσο η αντοχη, βγες εξω (πρωι πρωι ή βραδυ λογω θερμοκρασιας)και τρεχα τουλαχιστον για 50 λεπτα καθημερινα (με 1 φορα την εβδομαδα ομως συνεχομενο 2 ωρο) σε ρυθμο τεμπο (ουτε τελειως χαλαρα ουτε ολα μεσα). Καλο ειναι να προσθεσεις και διαλλειματικες (εναλλαγη ρυθμου και σπριντς, αλλαγη κατευυθυνσεων, αναποδα τρεξιμο)

cool11
09-10-14, 14:18
Για απλες ασκησεις στο σπιτι, γυρω στο 15 λεπτο, χωρις οργανα, απλα για 'συντηρηση',
υπαρχει κανενα αξιολογο βιντεο στο youtube που θα μου προτεινατε;

alekan
14-10-14, 18:50
http://www.adslgr.com/forum/threads/833287-%CE%93%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%AC?p=5475188&viewfull=1#post5475188

Lisanios
21-10-14, 17:08
Workouts με το βάρος του σώματος υπάρχουν αρκετά εδώ...
http://www.pinterest.com/neilarey/visual-workouts/

@ ADSLgr.com All rights reserved.