PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8: Και ναι υπαρχει Metro disabler



DJG
20-06-12, 07:51
Τελικώς οι φίλοι μας οι Κινέζοι εκαναν το θαύμα τους. Και ναι μπορείτε να απενεργοποιήσετε το άθλιο Metro εντελώς.

Διαβάστε τα παρακατω άρθρα.

http://www.eightforums.com/customization/7157-metro-disabler.html

http://www.everything-microsoft.com/2012/06/18/metro-disabled/

Επισυναπτω και το μαγικο αρχειακι.Μπορει να εχετε προειδοποιηση για virus από το Antivirus αλλά απλώς αγνοείστε το.

103720

cool11
20-06-12, 15:32
To 'metro' interface τι είναι ουσιαστικα? Και η απενεργοποιηση του με τι μας αφηνει ως interface?

tsigarid
21-06-12, 04:02
Τελικώς οι φίλοι μας οι Κινέζοι εκαναν το θαύμα τους. Και ναι μπορείτε να απενεργοποιήσετε το άθλιο Metro εντελώς.

Διαβάστε τα παρακατω άρθρα.

http://www.eightforums.com/customization/7157-metro-disabler.html

http://www.everything-microsoft.com/2012/06/18/metro-disabled/

Επισυναπτω και το μαγικο αρχειακι.Μπορει να εχετε προειδοποιηση για virus από το Antivirus αλλά απλώς αγνοείστε το.

103720

Πλάκα μας κάνεις έτσι; Μήπως να αφήσω και τα κλειδιά του σπιτιού μου πάνω στην πόρτα;

johnson
21-06-12, 04:13
Πλάκα μας κάνεις έτσι; Μήπως να αφήσω και τα κλειδιά του σπιτιού μου πάνω στην πόρτα;

Είναι και αυτό ένα είδος Donate (με λευκή επιταγή :p).

Seitman
21-06-12, 07:32
Εγώ πάντως δε το έβαζα στον υπολογιστή μου. Όπως πολύ σωστά λέει και ένα παλικάρι στο eightforums, δίνουμε το "δάχτυλο" στην MS και κάνουμε τη δουλειά μας με άλλο λειτουργικό.

DJG
21-06-12, 13:13
Πλάκα μας κάνεις έτσι; Μήπως να αφήσω και τα κλειδιά του σπιτιού μου πάνω στην πόρτα;

Επειδή δεν σε πιασα εν μερει, αν εννοείς οτι τιθεται θέμα ασφαλείας, θα σου απαντήσω ναι και γω είχα μια επιφύλαξη στην αρχή, ειδικότερα οταν διαβασα οτι μεγαλο μερος των απειλων προερχεται από την Κίνα. Εντούτοις ομως προσωπικά το έβαλα σε virtualbox το δοκίμασα και επιασε. Δεν ξερω ομως τι μπορεί να γίνει από δω και περα στο πισι μου. Μεχρι στιγμης βαινουν ολα καλως :p

Εντουτοις αμα κανεις επανεκκινηση το μηχανημα, εμφανίζεται πάλι το μέτρο αλλά μπορείς να βάλεις να τρεχει η εφαρμογή στην εκκίνηση του λειτουργικού σου και να κάνεις την δουλειά σου. Φυσικά δοκιμαστε το με δική σας ευθύνη και αν φυσικά θέλετε.

Εγώ το διάβασα σε ξενα forums οπου συμμετεχω και είπα να το αναρτησω στο forum προς ενημερωση .

x_undefined
21-06-12, 15:36
Αν δε σας αρέσει κρατήστε τα 7 ή οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί αλλάζετε ένα OS και στο τέλος το κάνετε ίδιο με το παλιό που είχατε. :what:

Gordito
21-06-12, 15:38
Αν δε σας αρέσει κρατήστε τα 7 ή οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί αλλάζετε ένα OS και στο τέλος το κάνετε ίδιο με το παλιό που είχατε. :what:

Εισαι πολυ λαθος.
Το λειτουργικο ειναι πολυ καλυτερο και νεοτερο, απλα το interface του ειναι αθλιο. Το να αναζητας το interface που ξερεις, δεν ειναι 'το ιδιο με το παλιο', σε ολους τους αλλους τομεις πχ

x_undefined
21-06-12, 15:53
Εισαι πολυ λαθος.
Το λειτουργικο ειναι πολυ καλυτερο και νεοτερο, απλα το interface του ειναι αθλιο. Το να αναζητας το interface που ξερεις, δεν ειναι 'το ιδιο με το παλιο', σε ολους τους αλλους τομεις πχ

Έχοντας δοκιμάσει μόνο το developer preview σε VM δεν έχω πλήρη άποψη αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας. Γιατί δεν είναι μόνο το metro είναι και το ribbon στον explorer, έλλειψη start menu και πολλά άλλα. Αν τα αντικαταστήσεις όλα, εμφανισιακά τουλάχιστον έχεις Windows 7. Στους άλλους τομείς (θέμα ταχύτητας κ.λπ.) πιστεύω θα υπάρχουν τρομερές βελτιώσεις

WAntilles
21-06-12, 15:54
Αν δε σας αρέσει κρατήστε τα 7 ή οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί αλλάζετε ένα OS και στο τέλος το κάνετε ίδιο με το παλιό που είχατε. :what:

Ένα σοβαρό OS, είναι πολύ παραπάνω από το πιθανόν ηλιθιότατο GUI του, σε αυτά που έχει από κάτω:

- task scheduler
- memory manager

κλπ..

DJG
21-06-12, 15:55
Θα συμφωνήσω με τον Gordito, τα Windows 8 είναι εντελώς διαφορετικά σε σχέση με τα 7αρια, από το πιο μικρό μεχρι και το πιο μεγάλο. Το μειονεκτημά τους είναι το Metro το οποίο τυχαίνει να μην αρέσει σε πολλούς χρήστες. Αμα καποιος χρηστης ξερει μεσω hacks να το μορφοποιήσει σύμφωνα με τις απαιτήσεις του (αφαιρεση Metro, προσθήκη start button αναλογο με εκείνο των 7), τότε δεν βλεπω καποιο λογο μη χρησιμοποίησής τους.

zoxir
21-06-12, 15:59
Κινέζικο hack για να βελτιωθεί το interface των 8 hmmmm what could possibly go wrong?????

tolis_01
21-06-12, 23:11
> Αγνοήστε το antivirus.
> Τρεξτε unsigned software χωρίς να έχετε το source.
Enjoy your botnet :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.