PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψύξη fanless VGA



piterpiano
20-06-12, 11:29
Καλημέρα σας,

Έχω μία παλιά κάρτα γραφικών HD2400 η οποία δεν έχει ανεμιστήρι και θερμαίνεται αρκετά.
Μόλις έβαλα στον πάτο του κουτιού ένα απλό 80mm ανεμιστήρι με κατεύθυνση προς τα πάνω το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά.

Η ερώτηση είναι εάν υπάρχουν ανεμιστήρες που εφαρμόζουν πάνω στις ψύκτρες των VGA?

Επίσης σας επισυνάπτω μια φώτο με κάτι σαν ποδαράκια τα οποία τοποθέτησα στον πάτο για να ανυψώσω το ανεμιστήρι που έβαλα δοκιμαστικά και δεν γνωρίζω την ονομασία τους. Έχω βάλει ένα και το φυσικό του μήκος είναι 2cm περίπου.
Αν ξέρει κανείς πως λέγονται και που να τα αναζητήσω θα με βοηθούσε πολύ.
Υπόψιν ότι δεν θέλω να τρυπήσω το κουτί .

Εάν υπάρχουν άλλες πατέντες στο εμπόριο για τοποθέτηση ανεμιστήρων ή κάτι που έχει κάνει κάποιος στο δικό του πύργο όλα ευπρόσδεκτα!!!!

Ευχαριστώ πολύ,

Παναγιώτης103723

RASTAVIPER
20-06-12, 19:15
Παλιά κλασική λύση
Vantec VGA Iceberg (http://www.ebay.com/itm/Vantec-CCB-A1C-VGA-Chipset-Copper-Cooling-kit-/271000294568?pt=US_Video_Card_GPU_Cooling&hash=item3f18e054a8)

f15
22-06-12, 13:56
StarTech's Case Exhaust Video Cooler (http://www.amazon.com/StarTech-com-Expansion-Exhaust-Connector-FANCASE/dp/B0000510SS)

Antec Vcool VGA Cooler (http://www.amazon.co.uk/Antec-Vcool-VCool-VGA-Cooler/dp/B00092DAFG)

Και εδώ διάφορες άλλες .... (http://www.myprice.gr/antec-vcool-expansion-slot-vga-cooler)

jjokeris
22-06-12, 15:30
Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο της καρτας?

stefan_city
22-06-12, 15:37
για τι θερμοκρασιες μιλαμε;

να φανταστω πως το κουτι σου δεν εχει θεση για ανεμιστηρα στα πλαγια, στο υψος της καρτας γραφικων.

piterpiano
25-06-12, 15:47
καιει!!δεν μπορω να δω θερμοκρασια με καποιο software@@@@@
εχω βαλει και back fan 80mm αλλα η καρτα αρπαζει με τρελα!!!!

Η καρτα ειναι η HD2400!!!

stefan_city
25-06-12, 15:51
καιει!!δεν μπορω να δω θερμοκρασια με καποιο software@@@@@
εχω βαλει και back fan 80mm αλλα η καρτα αρπαζει με τρελα!!!!

Η καρτα ειναι η HD2400!!!

το οτι θα καιει ειναι σιγουρο, αλλα αν δεν μπορεις να δεις θερμοκρασια, τοτε μπορει να ειναι φυσιολογικη και οχι τοσο υψηλη.

δοκιμασες με καποιο προγραμμα που δειχνει τις θερμοκρασιες και δεν αναφερει κανενα την καρτα γραφικων;

jjokeris
25-06-12, 16:05
Αν θες πατεντουλα για να δεις αν θα αλλαξει κατι και αφου εχεις εναν ανεμιστηρα μπορεις να κανεις ενα τα εξης
1. Περνας ενα λεπτο σχοινι ή μια χοντρη πετονια αναμεσα στην ψυκτρα και στην καρτα και απο την αλλη δενεις τον ανεμιστηρα στην ψυκτρα.
2.Πιο εμφανισιμο αλλα πιο δυσκολο...παιρνεις εναν χαρακα και με αναπτηρα προσεκτικα τον λυγιζεις και τον κανεις " Π ".Στο ενα ποδι του "Π" ανοιγεις δυο τρυπες και βιδωνεις τον ανεμιστηρα.Το πανω μερος του "Π" ειναι όσο το παχος της καρτας.Αφου βαλεις το ανεμιστηρα "κλιπαρεις" τον χαρακα καθετα στην καρτα ωστε ο ανεμιστηρας να ειναι πανω απο την ψυκτρα.

Το speedfan ή το PCwizard θα σου δειξει την θερμοκρασια της καρτας.

piterpiano
26-06-12, 02:19
ωραιες οι πατεντες σου φιλε jjokeris!!!

παντως στο pc που συνεθεσα εβαλα μια καρτα με fan και εχω αφησει την fanless προς το παρον, για αυτο δεν απανταω σε ερωτησεις τυπου τι θερμοκρασιες πιανει η καρτα κλπ.
Γενικα δουλευω το speccy της piriform αλλα θα δοκιμασω και τα αλλα δυο που μου προτεινεις!

NT1G
27-06-12, 14:05
Μπορείς να πιάσεις και τον ανεμιστήρα με δεματικά πως τα λένε γύρω από την ψύκτρα.
http://www.markogiannaki.gr/e-shop/images/detailed/0/Dematika.jpg

jjokeris
27-06-12, 15:28
Τα τσερκια που δειχνεις ειναι καλη ιδεα αλλα πολλες φορες δεν χωρανε να περασουν κατω απο την ψυκτρα.Μια δοκιμη ομως δεν βλαπτει.

f15
27-06-12, 16:08
Σε λίγο θα σου προτείνουν και κόλες ,στόκους ,και διαφορα άλλα ματζουνια ,κάτι τέτοιο έψαχνες ? :p

FEFOS93
27-06-12, 20:13
Koλα πλακιδιων και μαμω.
Εδω που τα λεμε ομως εαν ειναι να γλυτωσει ενα 30αρι δεν ειναι καλυτερα να κουμπωσει πανω στην ψυκτρα εναν ανεμιστηρα;
Η ψυκτρα ποσο χοντρη ειναι;
Γιατι τωρα σκεφτηκα να βιδωσεις τον ανεμιστηρα πανω στην ψυκτρα με τριπανι. :crazy::crazy:

jjokeris
27-06-12, 21:03
Μπορει να γινει ΚΑΙ αυτο που λες αλλα εχει διαδικασια.Πρεπει να βγει η ψυκτρα,να ανοιχθουν τρυπες και με ενα μεγαλυτερο τρυπανι να γινουν πατουρες για να θηλυκώσουν οι βιδες(για να μην ακουμπανε στην πλακετα) οι οποιες θα βιδωνουν απο κατω και οχι απο πανω απο τον ανεμιστηρα...και ΝΑΙ εχω δοκιμασει κατα καιρους οτι μπορουσα να φανταστω!!!

RASTAVIPER
28-06-12, 08:24
Ανάλογα την ψύκτρα και τα βιδάκια, μπορεί να πιάσει ο ανεμιστήρας και κατευθείαν πάνω στην ψύκτρα.
Το είχα κάνει παλιότερα σε ανάλογη περίπτωση, χωρίς άνοιγμα τρυπών κλπ.

jjokeris
28-06-12, 09:12
Αν δεν ειναι ευκαμπτα και ειναι βαθεια τα αυλακια της ψυκτρα μπορει να βιδωσουν οι βιδες αλλα σπανια εχω δει ψυκτρα με αυλακια τοσο βαθεια.Μου θυμιζει τιε εποχες που βαζαμε καστομ ψυκτρες σε P1....

f15
28-06-12, 18:35
Koλα πλακιδιων και μαμω.
Εδω που τα λεμε ομως εαν ειναι να γλυτωσει ενα 30αρι δεν ειναι καλυτερα να κουμπωσει πανω στην ψυκτρα εναν ανεμιστηρα;
Η ψυκτρα ποσο χοντρη ειναι;
Γιατι τωρα σκεφτηκα να βιδωσεις τον ανεμιστηρα πανω στην ψυκτρα με τριπανι. :crazy::crazy:

Μα πολλές από τις λύσεις που προτείνω παραπάνω δεν στοιχίζουν παραπάνω από ένα απλό ανεμιστήρα (7-9 €).....άλλωστε αναφερει ότι δεν θέλει να κάνει τρύπες κλπ

blade_
28-06-12, 20:34
τα πλαστικα πιαστρακια(εγω χειροπεδες τα λεω :p ) δεν εχουν προβλημα με τη θερμοκρασια?

cranky
29-06-12, 09:53
Τα μαύρα, υποτίθεται οτι είναι για εξωτερικούς χώρους, και είναι πιό ανθεκτικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.