PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχετε ποτέ αναρωτηθεί τι καθυστερεί περισσότερο στα Windows?



karavagos
02-12-06, 19:13
13377
Περισσότερες λεπτομέρειες στα παρακάτω links:
http://www.thepcspy.com/articles/other/what_slows_windows_down/3
http://www.thepcspy.com/articles/other/what_really_slows_windows_down/5

lampros
02-12-06, 21:03
Επιτέλους ένας μπούσουλας!!! Thanx

manoulamou
02-12-06, 23:01
Για το Kaspersky λεει κατι ή μου διεφυγε?
Παντως ο Opera 9.01 καθυστερει πιο πολυ απο τον Firefox 1.5.0.7:)

AddictedToChaos
02-12-06, 23:45
Παντως ο Opera 9.01 καθυστερει πιο πολυ απο τον Firefox 1.5.0.7:)

Αυτό ειδικά είναι για γέλια :rofl:

Στο δικό μου pc τουλάχιστον, ποτέ δεν άνοιξε ο firefox ταχύτερα από τον όπερα.

Μάλιστα, η καθυστέρηση του firefox είναι απίστευτα υπερβολική για έναν απλό browser (χωρίς φορτωμένα extensions εννοείται).

Ο όπερα ανοίγει πολύ γρήγορα χωρίς να το συγκρίνει κανείς με κάποιον άλλο.

Αλλά για να μην φανώ άδικος, έχω να πω πως ο firefox είναι ελαφρύτερος σε σύστημα με 256mb ram απ'ότι ο opera.

johnkall69
03-12-06, 00:51
Το Norton έδειξε για άλλη μία φορά τα χάλια του!
Το αστείο είναι πώς θέλουνε απο την Symantec και online activation γι'αυτή την αηδεία αντί να το δίνανε τσάμπα :lol:

AddictedToChaos
03-12-06, 03:00
Το Norton έδειξε για άλλη μία φορά τα χάλια του!
Το αστείο είναι πώς θέλουνε απο την Symantec και online activation γι'αυτή την αηδεία αντί να το δίνανε τσάμπα :lol:

Τα καλύτερα πράγματα στη ζωή είναι free...

sdikr
03-12-06, 08:06
Αυτό ειδικά είναι για γέλια :rofl:

Στο δικό μου pc τουλάχιστον, ποτέ δεν άνοιξε ο firefox ταχύτερα από τον όπερα.

Μάλιστα, η καθυστέρηση του firefox είναι απίστευτα υπερβολική για έναν απλό browser (χωρίς φορτωμένα extensions εννοείται).

Ο όπερα ανοίγει πολύ γρήγορα χωρίς να το συγκρίνει κανείς με κάποιον άλλο.

Αλλά για να μην φανώ άδικος, έχω να πω πως ο firefox είναι ελαφρύτερος σε σύστημα με 256mb ram απ'ότι ο opera.

Μιλάει αν δεν κάνω λάθος για boot delay, και όχι για το τι κάνει εφόσον κάνει το Βοot, μπορεί ο Opera να φορτώνει κάποιες βιβλιοθήκες (dll) κατα την εκκίνηση των windows

WandereR
03-12-06, 09:57
Μιλάει αν δεν κάνω λάθος για boot delay, και όχι για το τι κάνει εφόσον κάνει το Βοot, μπορεί ο Opera να φορτώνει κάποιες βιβλιοθήκες (dll) κατα την εκκίνηση των windows
:angryr: :angryr:

Τα ποσοστα της όεπρας όπως και της φωφης έπερεπε να είναι μηδενικά

manoulamou
03-12-06, 11:21
Μπααα ειμαστε :offtopic: δεν φταινε οι Browsers και τα AntiVirus
το ιδιο το λειτουργικο φταιει. Ειπαμε αρκει 1mg LINUX τρις ημερησιως :oneup:

AddictedToChaos
03-12-06, 11:40
Μιλάει αν δεν κάνω λάθος για boot delay, και όχι για το τι κάνει εφόσον κάνει το Βοot, μπορεί ο Opera να φορτώνει κάποιες βιβλιοθήκες (dll) κατα την εκκίνηση των windows

Μπα. Για ποιο λόγο να φορτώσει δικά του libraries εάν δεν εκκινεί; Το πολύ πολύ να φορτωθεί κάποιο shared dll που μπορεί να χρησιμοποιεί με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Αλλά το ίδιο όμως θα ισχύει και για τον firefox ;)


Μπααα ειμαστε :offtopic: δεν φταινε οι Browsers και τα AntiVirus
το ιδιο το λειτουργικο φταιει. Ειπαμε αρκει 1mg LINUX τρις ημερησιως :oneup:

Στο linux πάντως ο όπερα ανοίγει αστραπιαία. Και ο ff εξακολουθεί να καθυστερεί ελάχιστα.

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η καθυστέρηση αφού δείχνει λιγότερο φορτωμένος από τον όπερα.

cleever
03-12-06, 11:51
πολύ καλό !!! :oneup:
thnx m8
απ' ότι διάβασα θα κάνουν και ένα "What speeds Windows up"

yiapap
03-12-06, 14:49
Eνδιαφέρον... Δυστυχώς δε μου δούλεψε :(
Τα περισσότερα γραφήματα εκτός του HDD Read/Writes και των πληροφοριών για τα processes+drivers δε μου έβγαλαν αποτελέσματα... Και στα processes σε όλα διαρκούσε 1sec το φόρτωμα :( :(

Αν πάντως ενδιαφέρεσται μπορείτε να κατεβάσετε το εργαλείο με το οποίο έγινε το τεστ από εδώ (http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/BootVis.shtml).
Επειδή το έψαξα λίγο, δε θα συμβούλευα να χρησιμοποιήσετε το BootVis για να κάνετε optimisation, ειδικά αν έχετε Windows XP

hemlock
03-12-06, 14:56
Eνδιαφέρον... Δυστυχώς δε μου δούλεψε :(
Τα περισσότερα γραφήματα εκτός του HDD Read/Writes και των πληροφοριών για τα processes+drivers δε μου έβγαλαν αποτελέσματα... Και στα processes σε όλα διαρκούσε 1sec το φόρτωμα :( :(

Αν πάντως ενδιαφέρεσται μπορείτε να κατεβάσετε το εργαλείο με το οποίο έγινε το τεστ από εδώ (http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/BootVis.shtml).
Επειδή το έψαξα λίγο, δε θα συμβούλευα να χρησιμοποιήσετε το BootVis για να κάνετε optimisation, ειδικά αν έχετε Windows XP
Link about?

yiapap
03-12-06, 15:00
Link about?Δεν τα έχω κρατήσει αλλά:
1. Υπήρχαν αναφορές στο Διαδίκτυο για μεγαλύτερες καθυστερήσεις μετά το optimisation
2. Οι ρουτίνες της βελτιστοποίησης είναι ήδη ενσωματωμένες στα WindowsXP (κάποιο article της MS)

Κάνε μια αναζήτηση στο Google για bootvis & θα δεις ;)

ranger
03-12-06, 15:13
1. Υπήρχαν αναφορές στο Διαδίκτυο για μεγαλύτερες καθυστερήσεις μετά το optimisation


Το επιβεβαιώνω και εγώ.

hemlock
03-12-06, 15:24
Αυτο που κανει το bootvis ειναι αρχικοποιηση των drivers...
Eγω κανω και κατι παραπανω και την εχω καταβρει:
.Χρησιμοποιω ως boot partition εναν ολοκληρο δισκο και οχι ενα μονο μερος του
.εχω ενεργοποιημενη την επιλογη /noguiboot (boot.ini)
.και καποτε που επαιζα παιχνιδια ειχα ορισει και διαφορετικο hardware profile

georgekap
09-01-07, 18:59
και τι μπορουμε να κανουμε αν εχουμε βαλει bootvis και εχουμε κανει optimize? πως γινεται να το επαναφερουμε στα αρχικα?

hemlock
09-01-07, 19:01
Να βγαλεις το bootvis...

ubick
09-01-07, 19:17
Ξέρει κανείς τι απέγινε το site του Black Viper; (αναφέρει τα tweaks του στην τελευταία θέση). Υπάρχει, κάπου αλλού έστω, η λίστα του με τα services;

Άκυρο. Την βρήκα εδώ (http://www.hss.caltech.edu/~mcafee/Bin/BlackviperXPSP2.pdf)

yiapap
09-01-07, 21:15
και τι μπορουμε να κανουμε αν εχουμε βαλει bootvis και εχουμε κανει optimize? πως γινεται να το επαναφερουμε στα αρχικα?Δε χρειάζεται να το επαναφέρεις. Αν το θεωρήσουν σκόπιμο τα XP θα αλλάξουν τη σειρά που φορτώνουν οι drivers. Γι αυτό και είπαμε από την αρχή ότι το bootvis optimisatoin δεν έχει νόημα στα XP.

ΥΓ. Το uninstall δε θα αλλάξει κάτι

alerasta
10-01-07, 12:24
Εχω διαβάσει γιά το bootvis πως μπορεί να μεγαλώσει τον χρόνο εκκίνησης ενω η ίδια η microsoft λέει πως δεν κάνει απολύτως τίποτα γιά να βελτιώσει τους χρόνους, απλά δείχνει τι προκαλεί καθυστερήσεις.

Παραδόξως σε ένα δικό μου pc βελτίωσε κατά 30% το χρόνο εκκίνησης των windows. Αυτή η microsoft... τίποτα δε δουλεύει όπως το έφτιαξαν να δουλεύει :p

Nantia
11-01-07, 01:05
ναι.. εχετε αναρωτη8ει τι μεσολαβει απ την ωρα που παταμε το κουμπι μεχρι να σκασει μυτη το ΥΠΕΡΟΧΟ περιβαλλον??

ενεργοποιειται το p.o.s.t που ενεργ το hal -που ενεργ τον kernel- που ενεργ τα system services
-> οταν φορτωνεται ο κernel δημιουργει εναν κλωνο του.. ολα αυτα θελουν.. κ παλι καλα να λεμε

εχουμε οργανωση της μνημης, αναγνωριση disc partitions κτλπ

δλδ

1) initial boot leader
2) operating system selection , αν εχω παραπανω os
3) hardware detection
4) config selection

τα χαζοπρογραμματα που εχουμε...

και τσα!! ανοιξαν!

Αχαριστα πλασματα :p

lazar
11-01-07, 01:28
Λέτε για τον Norton

Norton 118
Αλλά 100 Fonts 80

Δηλ. εγώ με 800 fonts! 640 ή κάνω λάθος; Σαν 6 Νόρτονες!

yiapap
11-01-07, 12:13
Λέτε για τον Norton

Norton 118
Αλλά 100 Fonts 80

Δηλ. εγώ με 800 fonts! 640 ή κάνω λάθος; Σαν 6 Νόρτονες!Τα fonts λένε ότι πραγματικά είναι "τα ζα μου αργά". Γι αυτό και υπάρχουν utilities που τα κάνουν pack/unpack ανάλογα με τη χρήση.

hemlock
11-01-07, 12:21
ναι.. εχετε αναρωτη8ει τι μεσολαβει απ την ωρα που παταμε το κουμπι μεχρι να σκασει μυτη το ΥΠΕΡΟΧΟ περιβαλλον??

ενεργοποιειται το p.o.s.t που ενεργ το hal -που ενεργ τον kernel- που ενεργ τα system services
-> οταν φορτωνεται ο κernel δημιουργει εναν κλωνο του.. ολα αυτα θελουν.. κ παλι καλα να λεμε

εχουμε οργανωση της μνημης, αναγνωριση disc partitions κτλπ

δλδ

1) initial boot leader
2) operating system selection , αν εχω παραπανω os
3) hardware detection
4) config selection

τα χαζοπρογραμματα που εχουμε...

και τσα!! ανοιξαν!

Αχαριστα πλασματα :p
Συντροφισσα αν κανεις ενα διαφορετικο hardware profil (καταργηση σε usb,firewire,καταργηση δικτυου κλπ) εχεις ιδεα ποσο πιο γρηγορα θα δεις desktop?
Να μην σου πω στο μισο χρονο...

Kapnos
11-01-07, 13:24
Τα tweaks του Black Viper είναι εντάξει? Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχει κανένα πρόβλημα? Κατά πόσο μειώνεται ο χρόνος εκκίνησης?

kostelo
11-01-07, 20:20
Τα fonts λένε ότι πραγματικά είναι "τα ζα μου αργά". Γι αυτό και υπάρχουν utilities που τα κάνουν pack/unpack ανάλογα με τη χρήση.
Μηπως μπορεις να μου αναφερεις κανενα τετοιο utility να ξεφορτωθω τη σαβουρα? :hmm:

ubick
11-01-07, 20:26
Τα tweaks του Black Viper είναι εντάξει? Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχει κανένα πρόβλημα? Κατά πόσο μειώνεται ο χρόνος εκκίνησης?

Προσωπικά, πάντα όταν βάζω ΧΡ, το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να σταματώ τα αχρείαστα services και να μην τρώνε resources. Τώρα πόσο μειώνει τον χρόνο εκκίνησης δεν το έχω μετρήσει αλλά δεν νομίζω να το έχει τυχαία στην τελευταία θέση.

hemlock
11-01-07, 20:33
Να ανεβασω και εγω μερικα registry hacks...
Ειναι αρχεια reg με τα καταλληλα κομμενα services,αναλογα της περιπτωση.
.Για ενα λειτουργικο συστημα απολυτως plug & play...
.Για gaming

WandereR
11-01-07, 20:56
Τα tweaks του Black Viper είναι εντάξει? Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχει κανένα πρόβλημα? Κατά πόσο μειώνεται ο χρόνος εκκίνησης?

Θα σας έλεγα να αφήσετε τον υπολογιστή σας ησυχο, και μακιρά απο το τουικς "ειδικών"

hemlock
11-01-07, 21:07
Θα σας έλεγα να αφήσετε τον υπολογιστή σας ησυχο, και μακιρά απο το τουικς "ειδικών"
Ελπιζω να μην βαζεις μεσα στους "ειδικους" και εμενα;)
Αντε επειδη με βρηκατε στις καλες μου μερικες ακομα συμβουλες
.να ορισεται ως boot partition εναν ολοκληρο δισκο και οχι μια κατατμηση
.Παντα και παντου NTFS file system
.να ορισεται και ως first boot device τον παραπανω σκληρο και οχι καποιο drive ή floppy
.Απενεργοποιηστε καθε ειδους Logo screen (BIOs,Windows)
.ΑΝ παιζεται παιχνιδια να ορισεται και διαφορετικο hardware profile με διαφορετικα κομμενα services (που πιθανον να ειναι και περισσοτερα)

yiapap
12-01-07, 12:41
Μηπως μπορεις να μου αναφερεις κανενα τετοιο utility να ξεφορτωθω τη σαβουρα? :hmm:Αν θέλεις απλά να ξεφορτωθείς τη σαβούρα, μπες στο Control Panel -> Fonts και διέγραψε τα fonts που δε σου χρειάζονται. Δεν το έχω πολυψαξει γιατί δεν έχω πολλά εκτός των κλασσικών. Μπορείς φυσικά να ψάξεις και στο Google
(http://www.google.com/search?q=windows+fonts+pack+utility&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a)
Πρόσεξε μόνο ότι κάποια fonts ενδέχεται να έχουν εγκατασταθεί από εφαρμογές που τα χρησιμοποιούν, οπότε αντί για Delete θα πρότεινα να τα μεταφέρεις σε κάποιον άλλο φάκελο, μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν χρησιμοποιούνται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.