PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακες ταχυτητες μετα την αναβαθμιση στον Διονυσο



Desperado
02-12-06, 21:23
Εδω κ 2 μηνες παρατηρω σοβαροτατο προβλημα με την ταχυτητα της τελλας στην περιοχη μου. Πιο συγκεκριμενα οταν ειχα 1024 ολα ηταν μια χαρα επιανα ταχυτητες ολη την ημερα της ταξεως των 120-130 ειτε σε σελιδες ειτε σε κατεβαστηρια τυπου τορεντ ή μουλαριου. Απο την ημερα που αναβαθμιστηκε η γραμμη μου σε 2048 παρατηρειται με ασταματητη ασταθεια στις ταχυτητες με αποτελεσμα τη μια στιγμη να βλεπω 100-120 την αλλη 200-230 και πολλες φορες 70-90. Ολα αυτα ως αναφορα το ανοιγμα σελιδων. Επισης τις τελευταιες 2 εβδομαδες στα τορρεντς δεν μπορω να δω με τιποτα ταχυτητα πανω απο 100 και συνεχεια ακομα και σε διαστημα μιας ωρας αυτη δεν μενει σταθερη, αλλα κυμενεται απο 20-100 με συνεχης διακυμανσεις. Παραδειγα χτες το βραδυ στις 4 τα ξημερωματα http ειχα max 90. Σημερα το μεσημερι ειχα 220 και μετα ξαναεπεσε στο 100-120. Επισης σημερα ολη μερα το τορρεντ δεν εχει πιασει πανω απο 70. Εαν καποιος μενει στον Διονυσο θα με ενδιαφεραι παρα πολυ να ακουσο εαν εχει παρομοια προβληματα ετσι ωστε να βρουμε την πηγη του κακου.

Ευχαριστω πολυ

giwrgosp1
02-12-06, 22:02
Ριξε μια ματια μεσα στο forum να δεις οτι δεν εισαι ο μονος....

ermis333
03-12-06, 03:55
Υποβάθμισε σε 1024 όλα τα λεφτά εκεί πάνω έχουν 2048 και έχει μπουκώσει το DSLAM.

Desperado
03-12-06, 17:39
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 241.87Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 742.65kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

υπερηφανες ταχυτητες μιας 2048 συνδεσης... ρε παιδια δεν ειναι κανενας αλλος απο διονυσο να ανταλλαξουμε 2 αποψεις?

inmymemory
09-01-07, 17:41
Καλη χρονια, χρονια πολλα. Φίλε μου εγω μενω Ανοιξη και εχω το ιδιο προβλημα.
Πριν και λιγο μετα την αναθαθμιση ( απο 512/128 ---> 1024/256 ) η ταχυτητα ηταν αψογη,
κατεβαζε δηλαδη στο τελος με 105 Kb/s. Τον τελευταιο καιρο και ειδικα τον τελευταιο μηνα
κατεβαζω με maximum 50-55 Kb/s :hmm: και η περιηγηση σελιδων σερνεται!

Desperado
10-01-07, 01:05
τι αλλο να πω περα απο υπομονη...?

inmymemory
10-01-07, 11:26
Ναι δυστυχως πρεπει να κανουμε υπομονη και να ζητησουμε τα μισα λεφτα μας πισω :oneup:

nanas
08-02-07, 13:28
τι αλλο να πω περα απο υπομονη...?

και ΄γω από Διόνυσο τα ίδια με σένα έχω. 200αρια βλέπω μόνο τα ΣΚ και αυτά με απίστευτες διακυμάνσεις που μπορούν να φτάσουν και στα 20-30 όπως λες και συ.
έχω το dsl 3 και πλέον χρόνια και αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί. απογοητευτική κατάσταση. αν έχεις καμία ιδέα πως μπορεί να λυθεί πεσ μου και μένα. :lol: :evil:

Desperado
08-02-07, 16:05
τις τελευταιες 2 εβδομαδες σαν να εχουν βελτιωθει καπως τα πραγματα. Ειδικα τα βραδυα βλεπω αρκετα καλες ταχυτητες και στα τορρεντς αλλα και απο ραπιντσεαρ.

nanas
08-02-07, 16:10
[quote=Desperado;992900]τις τελευταιες 2 εβδομαδες σαν να εχουν βελτιωθει καπως τα πραγματα. Ειδικα τα βραδυα βλεπω αρκετα καλες ταχυτητες και στα τορρεντς αλλα και απο ραπιντσεαρ.[/quote

με την 1024 είχα συνέχεια 115 καρφωτά.
τώρα ακόμα και τα βράδια (μέχρι τις 12 φυσικά- μετά κοιμάμαι :) ) οι ταχύτητες αντε να 'ναι στο 150 και με τεράστιες διακυμάνσεις. τίποτα δεν έχουν φτιάξει.
τελικά τι νομίζεις ότι φταίει;
πιταρισμένο το dslam ή λόγω της γενικότερης αναβάθμισης. μάλλον το δεύτερο πιστέυω εγώ γιατί πριν την αναβάθμιση είχα φοβερή σταθερότητα και 115.

Desperado
08-02-07, 17:34
θεμα αναβαθμισης πιστευω. κ εγω στα 1024 ημουν παντα στο 120 με τελλας. Τι να πω. Το θεμα ειναι να μπορεσουμε εμεις οι διονυσιωτες να βρουμε ενα σημειο επαφης γιατι αν εχεις παρατηρησει η περιοχη μας ειναι εντελως αποκομενη απο τους ενναλακτικους. Πχ ποτε θα ερθει εδω το ζιστο? Η οι υπηρεσιες triple play?

nanas
08-02-07, 18:20
θεμα αναβαθμισης πιστευω. κ εγω στα 1024 ημουν παντα στο 120 με τελλας. Τι να πω. Το θεμα ειναι να μπορεσουμε εμεις οι διονυσιωτες να βρουμε ενα σημειο επαφης γιατι αν εχεις παρατηρησει η περιοχη μας ειναι εντελως αποκομενη απο τους ενναλακτικους. Πχ ποτε θα ερθει εδω το ζιστο? Η οι υπηρεσιες triple play?

μην αγχώνεσαι θα έρθουν. και αν δεν έρθουν αυτοί, θα τους φτάσει ο ΟΤΕ. δεν πιστεύω να μείνει έξω απο το 3play αυτός. Απλά το βλέπω σε κανα χρόνο - δύο να έρχονται αν δεν έχουν πτωχεύσει μέχρι τότε.

αν έχεις χρόνο στείλε ένα pm σε όλους τους Διονυσ. του forum να στείλουμε ένα mail ενδιαφέροντος στους εναλλακτικούς, μήπως έρθουν νωρίτερα για συνεγκατάσταση στο dslam μας. Μέχρι τότε αν έχουμε 2μεγάμπιτη σωστή για download και surf είναι πολύ καλά. Όσο για φωνή δες το voipdiscount.com και για video βάλε nova να ησυχάσεις ή πήγαινε στα video club.
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.