PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελλάδα χώρα του φωτός ή Ελλάδα κουνάμενη συνάμενη ;



Invisible
18-05-04, 06:07
<font face="Times New Roman" color="#000080" size="4">

Είναι πράγματι απορίας άξιο το γεγονός ότι έχει γίνει(και συνεχίζει να γίνεται) τόσος ντόρος γύρο από το θέμα Eurovision.

Εύχομαι το όλο σκηνικό να πηγάζει μόνο από την ανάγκη των media να προβάλουν κάτι «εύπεπτο» για να ανεβάσουν τα έσοδα τους και να μην υπάρχει πραγματικό αντίκρισμα στην συνείδηση της πλειονότητας των Ελλήνων.
Και το λέω αυτό διότι το τραγούδι «Shake It» ΔΕΝ είναι Ελληνικό ούτε κατά το πνεύμα ούτε κατά το γράμμα. Οι στίχοι είναι Αγγλικοί όπως επίσης και το νόημα που προβάλετε δεν ταιριάζει στο Ελληνικό πνεύμα αλλά στην Αγγλική νοοτροπία(εξού και το 12αρι από εκεί). Η Γαλλία στην οποία κάνει καριέρα ο τραγουδιστής του έδωσε 7(και πολύ του έδωσε).
Όσον αφορά τον Ρουβά, μπορεί να είναι καλός χαρακτήρας, μπορεί να έχει καλή σκηνική παρουσία, μπορεί να έχει καλή εμφάνιση, μπορεί ακόμη να έχει καλόν manager αλλά δεν έχει και τόσο καλή φωνή(μάλλον μέτρια). Εκτός αυτού το συγκεκριμένο τραγούδι δεν ήταν Ελληνικό. Γιατί λοιπόν τέτοια πρεμούρα ;

Παράδειγμα Ελληνικού τραγουδιού και στο πνεύμα και στο γράμμα, που έχει συμμετάσχει σε αυτόν τον διαγωνισμό ήταν αυτό που είχε πει η Κ. Γαρμπή παλαιότερα, το «Ελλάδα χώρα του φωτός».

Από ότι θυμάμαι τότε δεν είχε γίνει τέτοιος ντόρος με εκείνο το τραγούδι. Ίσως επειδή τότε κανείς δεν είχε πει ότι το συγκεκριμένο τραγούδι είχε προοπτικές για να βγει σε καλή σειρά στην κατάταξη.

Αυτό δείχνει ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια νοσηρή τάση(εύχομαι να μην ισχύει για την πλειονότητα) να αγνοούμε την ουσία του περιεχόμενου και να συνασπιζόμαστε μόνο γύρω από κάτι(ακόμη και εντελώς ξένο με εμάς) το οποίο έχει ωραίο περιτύλιγμα και μας υπόσχεται οποιουδήποτε είδους διάκριση και ανάδειξη.

Και να σκεφτεί κανείς ότι με αυτή την νοσηρή, με βάση τα πρότυπα της Ελλάδας, κατάσταση αναμείχθηκαν κορυφαίοι πολιτικοί ακόμη και ο Πατριάρχης !

Τι να πει κανείς και πώς να δικαιολογήσει τέτοιου είδους συμπεριφορές;
Το κακό είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση αυτού του είδους η αφελή συμπεριφορά δεν έχει άμεσες επιπτώσεις (δεν πονάει δηλαδή) και σίγουρα μερικοί ίσως θεωρήσουν υπερβολικά όσα γράφω.

Όμως πριν βιαστούν ας θυμηθούν ότι ακριβώς η έκφανση της ίδιας αφελούς νοοτροπίας ήταν εκείνη που στο πολύ πιο επικίνδυνο περιβάλλον του χρηματιστηρίου οδηγείσαι πολλούς Έλληνες στην φτώχια…


</font></p>

Corto
18-05-04, 08:52
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Αντίθετα, συμφωνώ σε (σχεδόν) όλα. ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΕΙΣ?

cult
18-05-04, 12:14
Να πω και εγω 1 σκεψη μου.
Το ολο θεμα ηταν και ενα τεραστιο promotion του σακη.Φανηκε αλλωστε απο πολλες δηλωσεις τυπου "ανοιξε η ευρωπη για τον σακη, η παγκοσμια αγορα στα ποδια του" κτλ.Μην ξεχναμε οτι η περιφημη "διεθνη" του καριερα ηταν μια μπαρουφα και για εσωτερικη καταναλωση.Η καριερα του ηταν πιο χαμηλα απο ποτε παρα τις εναγωνιες προσπαθειες του και εχει δεχτει τα βελη πολλων.Το θεμα τον ανεβασε τουλαχιστον στην ελλαδα.Για εξωτερικο θα δειξει αν και δεν πιστευω να κανει τιποτα σοβαρο.Οσο και να τον promotarei η εταιρια κιν τηλ υπαρχουν χιλιαδες καλλιτεχνες στο εξωτερικο που κανουν το ιδιο με αυτον αλλα καλυτερα.
Τα ΜΜΕ καταφεραν να δειξουν αλλη μια φορα ποσο ρηχα ειναι.Ολοι μας πολεμανε,ολοι ειναι εναντιον μας,εμεις ειμαστε οι νικητες οσο και να λενε οι αλλοι οτι βγηκαμε 3οι.Ειναι δυνατον να συμβαινουν αυτα τα πραγματα;Να μην μπορουμε να δεχθουμε την πραγματικοτητα;Ακουσα και το φοβερο σημερα ,οτι η δημοτικοτητα του σακη τελικα μαλλον εκανε κακο παρα καλο.Αντιθετα την ουκρανια την ωφελησε.Τοτε ρε παιδια τι ψαχνετε;Ψαχτειτε εσεις που κανετε λαθος και παρτε μια αποφαση.Να promotaroyme τα κομματια ή οχι;Μη μας τα λετε και ετσι και γιουβετσι ταυτοχρονα για να δικαιολογηθουμε.
Συγνωμη για το μακρυ post αλλα καιρος ειναι να σοβαρευτουμε και να κοψουμε "οι σιχαμενοι οι αυστριακοι,οι κομπλεξικοι ξενοι και οι κακογουστοι γερμανοι (τα ακουσα και αυτα)

AsGoodAsItGets
18-05-04, 12:25
Όπως είπε και ο cult, είναι καθαρά θέμα promotion (βλέπε Ψινάκης).
Είτε το θες είτε όχι, κάποιοι αποφασίζουν και συμφωνούν για το τι θα προβληθεί από τα ΜΜΕ.
Όπως λέει κι ένα παλιότερο τραγούδι:
It's all about the money...

Εγώ ας πούμε που έχω κόψει την τηλεόραση τελείως (είχα ένα tv tuner στο πισι και το έβγαλα) εδώ και κοντά 2 μήνες, δεν ασχολήθηκα πολύ και αν δεν ήταν και τα σχόλια των συναδέλφων στη δουλειά δε θα ασχολιόμουν καθόλου. :mrgreen:

NeK
18-05-04, 12:45
Παιδιά μιλάτε για ότι λείπει το ελληνικό πνεύμα από τα τραγούδια και μας προτείνετε κομμάτια όπως το "Ελλάδα χώρα του φωτός"; Μήπως, λέω μηπως, είστε λίγο υπερβολικοί; Είπαμε καλή η Ελλάδα αλλά ε όχι και χώρα του φωτός και σε τραγούδι διαφήμισης κιόλας.

Θα μας πάρουν με τις ντομάτες. Τα τραγούδια κατά τη γνώμη μου τις περισσότερες φορές μιλάνε για έρωτα και αγάπη όχι για χώρες και για κράτη.

demian_
18-05-04, 13:05
Ετσι λοιπον βαση των λεγομενων του φιλου Invisible αν το κομματι ελεγε Ελλαδα Χωρα του Φωτος και οχι shake it θα ηταν αδικια ολα αυτα που εγιναν και τοτε καλα θα εκανε ο Πατριαρχης αλλα και οι Πολιτικοι να το στηριξουν???

Τι να πω ρε παιδια.....ενα μονο θα πω....Ας σοβαρευτουμε καταρχην εμεις οι απλοι πολιτες αυτης της μικρης χωρας γιατι δυστηχως το οτι η τηλεοραση μας αποτελειται απο σκουπιδια,το οτι τρωμε οτι μας ταιζουν πνευματικα και σωματικα το οτι μας κυβερνουν ηλιθιοι και οτι οι πνευματικοι πατερες μας στηριζουν καλλιτεχνες αντι να στηριξουν κανα απορο που εχει πραγματικη αναγκη φταιμε εμεις και μονο εμεις οι ιδιοι...Που τα τρωμε και τα βλεπουμε αυτα με ενα πνευμα αδιαφοριας αλλα και πολλες φορες χαβαλε
κοιτωντας να διαμαρτυρομαστε μονο για θεματα που εχει να κανει για την παρτη του καθενα απο μας...

AsGoodAsItGets
18-05-04, 13:08
Προσωπικά δεν άκουγα ποτέ και δεν ακούω γενικά τον κάθε Ρουβά.
Αλλά αναγνωρίζω ότι στην κατηγορία "σόου για να ξεσκάει ο πολύς κόσμος" είναι πολύ καλός.
Και δε θυμάμαι πολλές φορές να έχουμε στείλει στη Γιουροβίζιον κάτι που να αντιπροσωπεύει την Ελλάδα.
Το θέμα είναι γιατί έγινε φέτος τόσος ντόρος, και εκεί κολάει η παραπάνω απάντησή μου.

cult
18-05-04, 13:36
Ρουβα δεν ακουω ουτε και εγω.Δεν εχω τιποτα κατά του τραγουδιου,το οποιο ειναι ενα τραγουδακι της σειρας,ουτε τιποτα εναντιον του καλλιτεχνη,ο οποιος καλα κανει και προσπαθει με καθε τροπο να πετυχει.Αυτο που με ενοχλησε ειναι η εν γενη συμπεριφορα και αντιμετωπιση του θεματος απο τα media.Δεν λεω να παμε στο αλλο ακρο και να το χαρακτηρισουμε "πορνοτραγουδο",γιατι τοτε τα μισα τραγουδια θα χαρακτηριστουν ετσι.Πολυ περισοτερρο το ειδος που ακουω εγω (rock+metal).Το γιατι εγινε τοσο ντορος ειναι πολυπτυχο θεμα και σηκωνει πολυ συζητηση.Εχω καποιες αποψεις επι του θεματος,(οχι απαιρητητα σωστες),και μερικες απο αυτες εξεφρασα σε παραπανω post.Η αποψη του AsGoodAsItGets ,is all about the money νομιζω απηχει μεγαλο μερος της αληθειας.
P.S. Συμφωνω και με πολλα που ειπε ο invisible και αλλα μελοι του forum

Invisible
18-05-04, 20:18
Δεν κρίνω την αισθητική του τραγουδιού αλλά την ασυνέπεια της όλης παρουσίασης με το Ελληνικό πνεύμα.
Το γεγονός ότι υλοποιήθηκε από Έλληνα δεν λέει τίποτα. Το έγραψε με βάση τα ξένα πρότυπα γιατί νόμιζε ότι αν έγραφε κάτι Ελληνικό δεν θα το ανεδείκνυε το ξένο κοινό.

Η ταινία «ΤΡΟΙΑ» που παίζει αυτές τις μέρες παρόλο που έχει υλοποιηθεί από ξένους είναι πολύ περισσότερο Ελληνική από αυτό το τραγούδι.

Και ερωτώ. Γιατί να γινόμαστε διεθνώς ρεζίλι κάθε χρόνο; Ας αποχωρήσουμε να περισώσουμε τουλάχιστό ότι περισώζεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.