PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαταριες για ups



lak100
23-06-12, 19:37
Παιδια γεια σας εχω ενα ups Kebo 1200VA και μαλλον θελει αλλαγμα η μπαταρια του ο τυπος της ειναι 12V/7AH πηρα αυτη τη μπαταρια http://www.antoniadi...ef=bestprice.gr

το προβλημα του ups ειναι οτι μολις κοπει το ρευμα δεν μπαινει η μπαταρια και κλεινουν τα παντα

jjokeris
23-06-12, 20:21
Μαλλον τα επαιξε το UPS.Και εγω ειχα ενα APC που νομιζα οτι ηθελε μπαταρια.Του αλλαξα και μεσα σε μια μερα την εβγαλε Off.Οταν την πηγα πισω την ελεγξαν και μου ειπαν οτι ειναι χαλασμενη.Μου εδωσαν αλλα και την μετρησαν μπροστα μου.Την εβαλα και παλι τα ιδια..ευτυχως απλα με πιστωσαν και πιρα κατι αλλο.Μπορες με ενα πολυμετρο να μετρησεις τα βολτς της μπαταριας?

CyberWalker
24-06-12, 01:30
Κλασικό πρόβλημα τα χαλασμένα UPS... Καταλήγω να αλλάζω ένα κάθε 5 μπαταρίες! Έλεος πια! Και έχω αλλάξει πολλέεεεες μάρκες!

lak100
24-06-12, 17:14
παιδια εγινε πριν λιγο βυθιση ταση ξερετε η στγμιαια διακοπη ρευματος το ενα ups εκλεισε και το αλλο δεν προλαβα να δω τι εκανε παντως εκανε restart το pc τωρα θα δοκιμασω να αλλαξω μπαταριες. τωρα σε περιπτωση που τα εχουν φτυσει τι προτεινετε θελω 2 ups 700watt το καθενα μην μου πειτε κανενα APC γιατι ειναι απλησιαστα

kostas_1966
23-07-12, 19:22
Μια φορά κι έναν καιρό αναρωτιόμουνα κι εγώ τι είναι αυτό το τόσο διαφορετικό που έχει η apc για να κοστίζει έναν σκασμό λεφτά σε σχέση πάντα με τα παράπλευρα προϊόντα. Δεν μπόρεσα να το βρω αλλά όλοι μου ΄λεγαν το στερεότυπο "ότι πληρώνεις παίρνεις". Εκείνη την εποχή δεν είχαμε γονατίσει ακόμα από την κρίση κι έτσι με ελαφρία τη καρδία αγόρασα το ΑPC BACK-UPS RS 800.
Δούλεψε καλά με την εργοστασιακή μπαταρία κάπου 5 χρόνια. Όταν την αντικατέστησα, σε 2 μήνες βραχυκύκλωνε και σταματούσε την τροφοδοσία. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την apc έκανα reset στην πλακέτα ακολουθώντας τις οδηγίες της. Μάταιο. Η ένδειξη overload συνεχίστηκε. Με παρέπεμψε στην alphacom για service. Δυστυχώς ανέφικτο για μένα που μένω επαρχία.

Κι έτσι απόμεινα χωρίς ups για τον χειμώνα που έρχεται. Διότι μετά την apc δεν μπορώ(ακόμα) να εμπιστευτώ καμμία άλλη εταιρεία (εκτός και δω το -ουτοπικό το ξέρω- made in Japan από πίσω).

Τώρα θα μου πείτε γιατί τα γραψα όλα αυτά.
Διότι "ότι λάμπει δεν είναι χρυσός". Επίδοξοι αγοραστές μην ματαιοπονείτε και στερηθείτε κάτι άλλο για χάρη της apc. Μπορεί να σας προδώσει. Όπως εμένα.

- - - Updated - - -


Κλασικό πρόβλημα τα χαλασμένα UPS... Καταλήγω να αλλάζω ένα κάθε 5 μπαταρίες! Έλεος πια! Και έχω αλλάξει πολλέεεεες μάρκες!

Εσύ είσ' ο άνθρωπός μας.
Το Apc μου ψόφησε προτού καλά καλά γνωριστεί με τη 2η -apc επίσης- μπαταρία (2 μήνες άντεξε).
Η μαμίσια μπαταρία έζησε 5 χρόνια.
Άμα τα δικά σου καταφέρνουν 5 μπαταρίες πριν τεζάρουν, τότε δεν έχω πρόβλημα, πες μάρκες.
:p

ks1981
26-07-12, 21:59
δηλαδη ενα ups που εχω το mge nova avr 1100va δεν φταινε οι μπαταριες του που δεν δουλευει οταν πεσει η ταση?να το παω στην ανακυκλωση γιατι το ειχα αγορασει 120 ευρω πριν 4 χρονια και οι μπαταριεσ στοιχιζουν κανα 60=70 ευρω.παντως το εχω βγαλει και εχω βαλει ενα πολυμπριζο ασφαλειας konig.τι να κανω?

lak100
11-08-12, 00:39
παιδια πηρα μπαταριες ultracell ειναι καλη μαρκα?

firefox
22-11-12, 19:34
τι να προτιμησει κανεις? CSB η Ultracell?

- - - Updated - - -

κανεις γνωμη?

firefox
23-11-12, 21:50
πηρα σημερα ultracell και ολα καλα. 38€ και οι 2 μαζι με την τοποθετηση. αν καποιος θελει ινφο στειλτε πμ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.