PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκλειεσαι απο τεχνικη εξυπηρετηση λογω αποστασης!!! (+ διαγραμμα DMT)



nkcfjg
24-06-12, 18:15
Και να πως γινανε τα πραγματα..ειδικα οποιος εχει προτασεις ή υποψειες στο τι μπορει να φταιει, ας απαντησει παρακαλω.

Ξαφνικα και ενω επι 5 χρονια περιπου συνδεομαι στα 3,4-3,9 Mbps, μια μερα βρεθηκα στα 1,3 περιπου. Μιλησα με την εξυπηρετηση Forthnet, και μου ειπαν οτι θα στειλουν τεχνικο, αφου οτι τεστ κανανε απο το κεντρο δεν εδειξε ουτε βραχυκυλωμα, ουτε μπορουσαν να κανουν κατι απο τη μερια τους. Ηρθε ο τεχνικος, για να μην πολυλογω, και μετα απο μιση ωρα εβγαλε "πορισμα" οτι η εσωτερικη καλωδιωση μου ειναι οκ (λες και δεν το ξερα). Και παραθετω αυτο που εγραψε "εσωτερικη καλωδιωση πελατη οκ. οσο συγχρονιζει σε χωρο πελατη συγχρονιζει και σε χωνευτη. δεν μπορουν να γινουν αλλες ενεργειες λογω μεγαλης αποστασης
Μιλαμε για αποσταση 5km συμφωνα με αυτον, εγω βεβαια το αμφισβητω..συμφωνα με πινακες attenuation που εχω κοιταξει, αλλα και τον χαρτη της ΕΕΤΤ ειμαι στα 3.7km, εξου και επιανα τα 3,4-3,9 Mbps, αλλιως αν οντως ειμαι στα 5 km, πως επιανα τα 3,4-3,9 Mbps ; Ο τεχνικος επισης μου ειπε οτι η Forthnet δεν μπορει να το δηλωσει βλαβη λοιπον λογω αποστασης, αλλα και να το δηλωσει, ο ΟΤΕ δεν προκειται να ασχοληθει επειδη ειμαι μεσα στα ορια (το DSL δεν ειναι εγγυημενο κτλπ). Μαλιστα ειπε οτι ειμαι τυχερος εκει που συγχρονιζω, εχει βρεθει σε περιπτωσεις που δεν συγχρονιζε καθολου και ο ΟΤΕ δεν το δεχοταν σαν προβλημα, παλι λογω αποστασης. Επισης ειπε οτι μαλλον ειναι κατι απλο, οπως πχ σκονη σε συνδυασμο με υγρασια σε καποια συνδεση στο στυλο του ΟΤΕ, αλλα δεν μπορει να γινει κατι αλλο. Το θεμα ειναι οτι αν συγχρονιζα στα 15 και τωρα στα 10, να πω ενταξει, καλα ειμαι και με 10, αστο να παει...αλλα στα 1,3 Mbps συγχρονιζω...να και το διαγραμμα του DMT, με τρομερο θορυβο τωρα, δυστυχως προ βλαβης δεν εχω, αλλα ηταν ομαλοτατο. Το attenuation και το SNR ειναι το ιδιο προ και μετα βλαβης. Το θεμα ειναι τι μπορει να γινει; Και μονο που μου λενε οτι θεωρητικα μπορει να φτιαξει, αλλα δεν προκειται να ασχοληθει κανεις, ε δεν μπορω, τρελαινομαι...Πειτε καμμια γνωμη βρε παιδια

103958

balandis
24-06-12, 19:16
ας σου ριξουν το snr αφου 6 ειναι στη forthnet....αλλα αυτοι της forhnet δεν παλευονται νε τιποτα...:down:

- - - Updated - - -

βλεπω με dmt εισαι 6 πες τους αν δεν το φτιαξουν θα φυγεις..χεστηκες κιολας......με τα παραμυθια...υπαρχουν και αλλοι!!!

celarg
24-06-12, 19:20
Ο χάρτης της ΕΕΤΤ δείχνει εδω και χρόνια ότι να ναι. Το κακο είναι πως ότι και να κάνει η Forthnet αν ο ΟΤΕ δεν κουνηθεί δε πρόκειται ν φτιαχτει. Εγω θα την έκανα τη προσπάθεια βέβαια, για να δώ τι θα γίνει αλλα θα είχα μικρές ελπίδες.

balandis
24-06-12, 19:26
ειχα και γω βλαβη περυσι ημουν στα 1 και κατι δηλωθηκε βλαβη,,,,και ελειπα οταν ειρθε ο τεχνικος...ειπα στη μητερα μου αν δεν το φτιαξουν θα φυγω,,μετα πηγα στα 3.3 και βαλε.μετα απο 1 μηνα τους παιρνω και τους λεω πως εχει πολυ θορυβο η γραμμη....ξανα βλαβη,,,,και το θεμα ξερεις ποιο ηταν????αλλαγη γραμμης μεσω οτε η οποια κρατησε λιγα λεπτα...και ξαναεπιασα τα 5 που ημουν πιο παλια!!!

nkcfjg
24-06-12, 19:27
Ο χάρτης της ΕΕΤΤ δείχνει εδω και χρόνια ότι να ναι. Το κακο είναι πως ότι και να κάνει η Forthnet αν ο ΟΤΕ δεν κουνηθεί δε πρόκειται ν φτιαχτει. Εγω θα την έκανα τη προσπάθεια βέβαια, για να δώ τι θα γίνει αλλα θα είχα μικρές ελπίδες.

Προσπαθεια που; στον ΟΤΕ; γιατι μονο αυτο μενει...αφου θα μου πουν οτι δεν ειμαι πελατης τους

balandis
24-06-12, 19:30
ειναι υποχρεωμενος ο οτε ετσι εχω ακουσει μετα απο 3 μερες πανω κατω...να στο φτιαξει ετσι ξερω απο τα παιδια εδω μεσα....μεσω της εταιριας σου...

- - - Updated - - -

εχεις δοκιμασει αλλο καλο ρουτερ....αλλα τι να κανει και =αυτο αν εχεις προβλημα:hmm:

nkcfjg
24-06-12, 19:36
ειναι υποχρεωμενος ο οτε ετσι εχω ακουσει μετα απο 3 μερες πανω κατω...να στο φτιαξει ετσι ξερω απο τα παιδια εδω μεσα....μεσω της εταιριας σου...

- - - Updated - - -

εχεις δοκιμασει αλλο καλο ρουτερ....αλλα τι να κανει και =αυτο αν εχεις προβλημα:hmm:

εχω δοκιμασει, αφου ηρθε και ο τεχνικος της Forthnet και ελεγξε και ο ιδιος. Αν μπορεις δωσε μου περισσοτερες πληροφοριες στο οτι ειναι υποχρεωμενος να το κοιταξει ο ΟΤΕ μετα απο 3 μερες, γιατι εμενα αλλα μου ειπε ο τεχνικος, οτι καλα ειμαι και στα 1.3, και παλι καλα να λεω...

balandis
24-06-12, 19:39
δεν γινεται να εισαι στο 1 απο τα 3 πριν..πες τους τι θα γινει..δεν ξερω πιο πολλα για τις 3 ημερες .....σορρυ

DJG
24-06-12, 19:53
Η κοινή λογική λέει ότι εφόσον ο κάθε εναλλακτικός πάροχος μισθώνει κυκλώματα του ΟΤΕ για να παρέχει υπηρεσίες σταθερής και internet, αρα παίρνει κάποια χρήματα ο ΟΤΕ τότε είνα υποχρεωμένος να κοιτάει τις βλάβες και να προσπαθήσει να τις διορθώσει.

Αλλά με επιφύλαξη στο λέω το παραπάνω

celarg
24-06-12, 19:56
Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να ζητήσεις συνδυάστηκο ραντεβού για να έρθουν και οι δυο (Forthnet ote)και να δουν τι μπορει να γίνει.

Φανερός Πράκτωρ
24-06-12, 19:59
γιατί δεν κάνεις αίτηση διακοπής εξηγώντας τους ότι είσαι απογοητευμένος από την αντιμετώπιση που έχεις στο θέμα της βλάβης και ότι θα πας στον ΟΤΕ για την επόμενη σύνδεσή σου μια που πιστεύεις ότι πιο πολλά μπορούν να γίνουν στο θέμα της ταχύτητας;

- - - Updated - - -

Στο ενδιάμεσο μπορείς να χρησιμοποιείς 3G internet.

x_undefined
24-06-12, 20:02
Όχι, από παρόμοια περιστατικά έχω καταλάβει πως ο ΟΤΕ ούτε που θα ασχοληθεί. Και λογικό μου φαίνεται εφόσον δε σου παρέχει άμεσα υπηρεσίες ούτε τον πληρώνεις άμεσα. Πρέπει να μεσολαβήσει η Forthnet

nkcfjg
27-06-12, 21:50
Και ως εκ θαυματος...18 μερες αφου παρατηρηθηκε το προβλημα και 2 αφου εγραψα εδω στο forum (το οποιο το θεωρω διαβολικη συμπτωση), η συνδεση περιπου επανηλθε στα παλια, προ προβληματος θορυβου. Χωρις να κανω κατι εγω απο τη μερια μου(αλλωστε δεν ηταν δικο μου προβλημα και με διαγνωση του τεχνικου) και χωρις να ξαναενοχλησω τη Forthnet. Τελευταια επαφη με τη forthnet ηταν πριν απο 17 μερες που ηρθε ο τεχνικος. Εδω και 2 μερες λοιπον συνδεομαι περιπου στα 3 Mbps :) Αντε να δουμε αν θα αντεξει...Ευχαριστω και οσους απαντησαν παραπανω

104062

TeoNOKIA
28-06-12, 10:42
Και ως εκ θαυματος...18 μερες αφου παρατηρηθηκε το προβλημα και 2 αφου εγραψα εδω στο forum (το οποιο το θεωρω διαβολικη συμπτωση), η συνδεση περιπου επανηλθε στα παλια, προ προβληματος θορυβου. Χωρις να κανω κατι εγω απο τη μερια μου(αλλωστε δεν ηταν δικο μου προβλημα και με διαγνωση του τεχνικου) και χωρις να ξαναενοχλησω τη Forthnet. Τελευταια επαφη με τη forthnet ηταν πριν απο 17 μερες που ηρθε ο τεχνικος. Εδω και 2 μερες λοιπον συνδεομαι περιπου στα 3 Mbps :) Αντε να δουμε αν θα αντεξει...Ευχαριστω και οσους απαντησαν παραπανω

104062
Παράξενο... Πριν η εξασθένιση σου ήταν 48, ενώ τώρα 49 και πιάνεις παραπάνω..

nkcfjg
28-06-12, 14:34
εκει παιζω παντα, μεταξυ 48 και 49, αλλα αν δεις απο το διαγραμμα πριν, ειχα θορυβο, γιαυτο συγχρονιζα πιο χαμηλα

balandis
28-06-12, 19:47
οταν πρωτοεβαλα hol ειχα προβλημα...θορβο καποιες φορες πτωση ταχυτητας...μια πανω ...μια κατω ....στο τελος τους ειπα πως εχει πολυ θορυβο η γραμμη στο τηλεφωνο...και μου εκαναν αλλαγη γραμμης μεσω οτε....γιατι δεν τους το λες???η υποθεση διηρκησε λιγα λεπτα και επανηρθα στα 5...απο το νοεμβριο και απο τοτε ολα οκ!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.