PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση BIOS



lazar
18-05-04, 12:05
Προσπαθώ να κάνω upgrade το bios του motherboard P6BAP-A+ της Elitegroup.

Στο site τους http://www.ecs.com.tw/ υπάρχουν οι εξής κατηγορίες:
P6BAP-A+ PCB 1.1
P6BAP-A+ PCB 1.0x
P6BAP-A+ PCB 1.0

Στο motherboard επάνω γράφει Rev 1.0. Συνεπώς κατεβάζω από την τρίτη κατηγορία.

Μπουτάρω από start-up δισκέτα των WIN98 και στη συνέχεια βάζω δισκέττα που έχει τα AW822A.EXE (από το ίδιο site) και BAPA13.BIN (το τελευταίο bios από την τρίτη κατηγορία).

Γράφω
AW822A BAPA13.BIN <Enter>

εμφανίζεται το AwardBIOS Flash Utility V8.22A, Copyright κλπ.

στη συνέχεια έχει
File Name to Program : bapa13.bin (το όνομα αρχείου το βάζει μόνο του)
<Enter>

και ούπς...

The program file's part number
does not match with your system


1) Κάνω τίποτα λάθος;
2) Τι εννοεί το μήνυμα με το 'file's part number' ;

Σημ.: δοκίμασα και άλλα αρχεία από την ίδια κατηγορία BAPA12C.BIN, BAPA12B.BIN, πηγαίνοντας χρονικά προς τα πίσω. Έχει και άλλα, δεν νομίζω όμως ότι θα αλλάξει κάτι. Δεν είναι η πρώτη φορά που κάνω αναβάθμιση bios υπολ., είναι η όμως η πρώτη φορά που δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει.

any ideas?

lazar
18-05-04, 14:33
δηλαδή τα κάνω όλα σωστά ή κανείς δεν ασχολήθηκε;

dantouan
18-05-04, 14:41
The program file's part number
does not match with your system


Φιλε lazar ειναι προφανες οτι εχεις κατεβασει λαθος firmware...

EvilHawk
18-05-04, 14:42
Μάλον δεν ασχολήθηκε ! Κατέβασες το πιθανότερο λάθος bios! Οταν κανει boot τί revision και bios σου λέει ότι έχει? ξεκίνα απο εκεί!

lazar
18-05-04, 17:48
Award κλπ..
P6BAP-AP Ver 1.1b 03/04/2000

bapa13.bin επομένως δεν πρέπει να έχει πρόβλημα.

Το PCB αναφέρεται στο Revision number που είναι τυπωμένο στην πλακέτα του motherboard. Αυτό λέει και η σελίδα τους.

aesir
18-05-04, 18:05
lazar, Και εγώ το κοιταξα και δεν βλέπω να βάζεις λάθος BIOS. Δεν κάνεις μια δισκέττα bootable με DR DOS που είναι τελείως καθαρό το boot? Οχι οτι φταίει αυτό, αλλά οταν φτάσεις στο αδιέξοδο αρχίζεις να εξετάζεις και τα χαζές περιπτώσεις.

lazar
18-05-04, 18:27
DR DOS δεν έχω, μπούταρα με δισκέττα DOS 6.22.

Τα ίδια φυσικά, να δώσω όμως και ένα στοιχείο ακόμα που παρατήρησα:

Πάνω από το Flash Name to Program:
έχει
For -P6BAP-APC-00 DATE: 03/02/2000
Flash Type -

μετά <Enter> και μόλις βγάλει το μήνυμα λάθους συμπληρώνει τη μία γραμμή ως εξής:

Flash Type - WINBOND 29C020 /5V


Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να σημαίνει το WINBOND;
(μου θυμίζει το winmodem :lol: )

Μα δεν είναι δυνατόν να μην γίνεται! :evil:

sdikr
18-05-04, 18:28
μήπώς πρέπει να κατεβάσεις το 1.0χ?

lazar
18-05-04, 18:29
sdikr, το κατέβασα, αλλά φοβάμαι μήπως δεν κάνει και το πάρει. Ξέρεις μετά τι σημαίνει αυτό.

Μπορεί να το κάνω αν μου τη δώσει :twisted:

sdikr
18-05-04, 18:31
μην ανυσήχεις, μπορείς πάντα να κάνεις το hot swap του bios και να το προγραματίσεις σε άλλο μηχάνημα.

aesir
18-05-04, 18:31
Το Winbond είναι μάρκα που βγάζει τσιπάκια αν δεν κάνω λάθος. Οταν κάνεις boot μπορείς να αντιγράψεις όλο εκείνο το μακρυνάρι που βγάζει κάτω που μοιάζει σαν serial number? Από αυτό μπορείς να βρεις την εδκοση του mobo, του bios κλπ.

lazar
18-05-04, 18:34
μην ανυσήχεις, μπορείς πάντα να κάνεις το hot swap του bios και να το προγραματίσεις σε άλλο μηχάνημα.

πώς γίνεται αυτό; είναι εύκολο να το εξηγήσεις;

EvilHawk
18-05-04, 18:35
For -P6BAP-APC-00 DATE: 03/02/2000
Flash Type -

Καταρχήν πάς να περάσεις bios παλίότερο απο το δικό σου! που είναι P6BAP-AP Ver 1.1b 03/04/2000 επομένως έχεις κατεβάσει λάθος bios!

lazar
18-05-04, 18:37
Το Winbond είναι μάρκα που βγάζει τσιπάκια αν δεν κάνω λάθος. Οταν κάνεις boot μπορείς να αντιγράψεις όλο εκείνο το μακρυνάρι που βγάζει κάτω που μοιάζει σαν serial number? Από αυτό μπορείς να βρεις την εδκοση του mobo, του bios κλπ.

03/02/2000--P6BAP-APC-00
Αυτό δεν λες; Τι παραπάνω λέει;

Εννοείς να το βρω στο site της elitegroup;

Καλά, το site τους κάνει 80 ώρες να κατέβει.

Και ΔΕΝ φταίνε οι έλληνες, αυτή τη φορά!

sdikr
18-05-04, 18:38
μην ανυσήχεις, μπορείς πάντα να κάνεις το hot swap του bios και να το προγραματίσεις σε άλλο μηχάνημα.

πώς γίνεται αυτό; είναι εύκολο να το εξηγήσεις;

το chip που έχει το bios πάνω στο board, μπόρει να βγέι, το bios μας χρείαζεται μόνο για να κάνει boot το μηχάνημα (να μας βγάλει δηλαδή στο a:\)
απο εκεί και πέρα, προσέχουμε στις ρυθμίσεις του bios να μήν έχουμε τίποτα cached, shadow.
κάνουμε boot με δισκέτα, όταν μας βγάλει στο a:\ βγάζουμε το bios που δουλέυει (με προσοχή) και βάζουμε το παλίο. τρέχουμε το flash και είμαστε έτοιμοι.

μπορείς πάντα φυσικά άν έχεις κάποιον eprom programer να κάνεις την δουλεία ευκολότερα

lazar
18-05-04, 18:39
For -P6BAP-APC-00 DATE: 03/02/2000
Flash Type -

Καταρχήν πάς να περάσεις bios παλίότερο απο το δικό σου! που είναι P6BAP-AP Ver 1.1b 03/04/2000 επομένως έχεις κατεβάσει λάθος bios!

Νομίζω ότι η date αυτή είναι του motherboard ή κάτι άλλο τέλος πάντων, διότι η ημερομηνία είναι σταθερή όποιο bios και να δώσω (αλλοιώς, να ένα ακόμη περίεργο)

Εκτός αυτού, ακόμη και παλιότερο να είναι δεν θα έπρεπε να το παίρνει;

lazar
18-05-04, 18:43
μην ανυσήχεις, μπορείς πάντα να κάνεις το hot swap του bios και να το προγραματίσεις σε άλλο μηχάνημα.

πώς γίνεται αυτό; είναι εύκολο να το εξηγήσεις;

το chip που έχει το bios πάνω στο board, μπόρει να βγέι, το bios μας χρείαζεται μόνο για να κάνει boot το μηχάνημα (να μας βγάλει δηλαδή στο a:\)
απο εκεί και πέρα, προσέχουμε στις ρυθμίσεις του bios να μήν έχουμε τίποτα cached, shadow.
κάνουμε boot με δισκέτα, όταν μας βγάλει στο a:\ βγάζουμε το bios που δουλέυει (με προσοχή) και βάζουμε το παλίο. τρέχουμε το flash και είμαστε έτοιμοι.

μπορείς πάντα φυσικά άν έχεις κάποιον eprom programer να κάνεις την δουλεία ευκολότερα

βγάζουμε το bios, εννοείς το τσιπ, ενώ δουλεύει; CMOS, μπαταρία ή κάτι άλλο; Και πώς βάζουμε το παλιό; Ποιό είναι το παλιό; Εάν του βάλεις άσχετο bios, πώς θα κάνει boot μετά ώστε να σε βγάλει στο a:\ για να κάνεις αυτά που λες;

sdikr
18-05-04, 18:47
βγάζουμε το bios, εννοείς το τσιπ, ενώ δουλεύει; CMOS, μπαταρία ή κάτι άλλο; Και πώς βάζουμε το παλιό; Ποιό είναι το παλιό; Εάν του βάλεις άσχετο bios, πώς θα κάνει boot μετά ώστε να σε βγάλει στο a:\ για να κάνεις αυτά που λες;

ναι, το βγάζουμε έφοσον έχει κάνει Boot και είμαστε στο a:\
το παλίο είναι αυτό που σου χάλασε,
σύγνώμη ξέχασα να πώ οτι θέλεις άλλο μηχάνημα για να κανεις την δουλεία

το Bios είναι αυτό http://www.ecsusa.com/downloads/bios/p6bapap14a.exe

η προσπαθείς να κατεβάσεις αυτό που λεει servire rom?

lazar
18-05-04, 18:48
να πω τι άλλο έκανα:

απενεργοποίησα antivirus από το bios (έχει δύο, το ένα για CIH)

πήγα να βάλω Optimal Settings, αλλά γύρισε το cpu clock σε 233 από 500 και μου φάνηκε περίεργη συμπεριφορά (μπορεί να το κάνω όμως εάν δεν υπάρχει κάτι άλλο)

sdikr: που ...πουλάνε eprom managers


Αυτά δεν τα κάνω για να σκοτώσω την ώρα μου, αλλά γιατί δεν εννοεί να κρατά στην CMOS σωστά τα μεγέθη των δίσκων. Κάθε λίγο και λιγάκι μου τους δείχνει 512ΜΒ. Κάνω auto search τους βλέπει σωστά και μετά κάτι bsd, linux και ό,τι άλλο, τα ξαναβγάζει 512 (μπορεί όμως να μη φταίνε bsd και linux γι' αυτό flash... αμ δε!)

lazar
18-05-04, 18:50
βγάζουμε το bios, εννοείς το τσιπ, ενώ δουλεύει; CMOS, μπαταρία ή κάτι άλλο; Και πώς βάζουμε το παλιό; Ποιό είναι το παλιό; Εάν του βάλεις άσχετο bios, πώς θα κάνει boot μετά ώστε να σε βγάλει στο a:\ για να κάνεις αυτά που λες;

ναι, το βγάζουμε έφοσον έχει κάνει Boot και είμαστε στο a:\
το παλίο είναι αυτό που σου χάλασε,
σύγνώμη ξέχασα να πώ οτι θέλεις άλλο μηχάνημα για να κανεις την δουλεία

το Bios είναι αυτό http://www.ecsusa.com/downloads/bios/p6bapap14a.exe

η προσπαθείς να κατεβάσεις αυτό που λεει servire rom?

δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά μπαίνει award QDI σε award Elite π.χ.;

lazar
18-05-04, 18:53
sdikr:

Έχω

p6bapap10a.exe
p6bapap11b.exe
p6bapap12b.exe
p6bapap12c.exe
p6bapap13.exe

από άλλο site, αλλά θα δω αυτό που λες τώρα.

<Που θα πάει, θα το βρω :twisted:

With little help from you, of course :)

aesir
18-05-04, 19:11
Η ημερομηνία νομίζω είναι του BIOS που έχεις, τουλάχιστον στα μερισσότερα mobo ετσι είναι.


Award Modular BIOS v4.51PG, P6BAP-AP Ver 1.1b 03/04/2000 Award Plug and Play BIOS Extension v1.0A, 03/02/2000—P6BAP-APC-00

Δεν κατεβάζεις το 1.4 από εδώ να δοκιμάσεις; http://www.ecsusa.com/downloads/p6bap_a.html Η US ιστοσελίδα φαίνεται πιο up-to-date

lazar
18-05-04, 19:18
Το κακό είναι ότι αφορά στο

P6BAP-A+ PCB 1.1

To PCB δεν είναι Revision; Εμένα γράφει 1.0

Πάντως τα ίδια είναι. Σύγκρινα το p6bapap14a.exe με αυτό που είχα και ...match.

sdikr
18-05-04, 19:24
βγάζουμε το bios, εννοείς το τσιπ, ενώ δουλεύει; CMOS, μπαταρία ή κάτι άλλο; Και πώς βάζουμε το παλιό; Ποιό είναι το παλιό; Εάν του βάλεις άσχετο bios, πώς θα κάνει boot μετά ώστε να σε βγάλει στο a:\ για να κάνεις αυτά που λες;

ναι, το βγάζουμε έφοσον έχει κάνει Boot και είμαστε στο a:\
το παλίο είναι αυτό που σου χάλασε,
σύγνώμη ξέχασα να πώ οτι θέλεις άλλο μηχάνημα για να κανεις την δουλεία

το Bios είναι αυτό http://www.ecsusa.com/downloads/bios/p6bapap14a.exe

η προσπαθείς να κατεβάσεις αυτό που λεει servire rom?

δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά μπαίνει award QDI σε award Elite π.χ.;

ναι μπαίνει, (εγώ έχω ένα 586 board με vga + floppy για αυτό τον λόγο.)

eprom programers θα βρείς σε καταστήματα ηλεκτρονικών μαζί με τα eprom chip's

lazar
18-05-04, 19:27
Θα δω τι θα κάνω κι αν θα κάνω, μπορεί και να το παρατήσω έτσι.

Εάν κάποιος έχει καμμιά έμπνευση ας την πει.

Θα ενημερώσω εάν αλλάξει τίποτα (πιάσει φωτιά κλπ.)

Ευχαριστώ όλους σας.

aesir
18-05-04, 19:30
Το κακό είναι ότι αφορά στο

P6BAP-A+ PCB 1.1

To PCB δεν είναι Revision; Εμένα γράφει 1.0

Πάντως τα ίδια είναι. Σύγκρινα το p6bapap14a.exe με αυτό που είχα και ...match.

Αν διαλέξεις rev 1.0x σε πάει στο 1.1, οπότε υποθέτω οτι είναι συμβατά.

lazar
18-05-04, 21:49
ά.. το βλέπεις έτσι έ;

δεν το σκέφτηκα.

το φοβάμαι παρ' όλα αυτά. Και δεν έχω spare motherboard.

Κι ο sdikr που έχει, απ' ότι βλέπω μένει Θεσσαλονίκη. Που να ανεβαίνεις τώρα. Ωραία πόλη βέβαια...

Θα το σκεφτώ...

aesir
18-05-04, 21:52
Kοίτα, αν δεν είναι συμβατό, δεν θα το φλασάρει, όπως σου κάνει μέχρι τώρα, αλλά πιστεύω οτι είναι...

Θα το σκεφτείς να το κατεβάσεις ή να πας Θεσσαλονίκη; Εχουν ωραίες γυναίκες εκεί πάνω έχω ακούσει... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

sdikr
18-05-04, 21:54
Kοίτα, αν δεν είναι συμβατό, δεν θα το φλασάρει, όπως σου κάνει μέχρι τώρα, αλλά πιστεύω οτι είναι...

Θα το σκεφτείς να το κατεβάσεις ή να πας Θεσσαλονίκη; Εχουν ωραίες γυναίκες εκεί πάνω έχω ακούσει... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D

lazar
18-05-04, 21:57
Εγώ τις έχω δει κιόλας!! Άσε, παλιές ιστορίες (όπως αυτές με το atari στο ντουλάπι)


Λες να του φλασάρω επίτηδες άσχετο bios;; :P

sdikr
18-05-04, 22:03
φλασαρε το!!
έχω φλασάρει bios πολλές φορές, και ειδικά τα board της ecs, κατέβασες το bios απο την σελίδα της ecsusa? (οχι αυτο που λέει service rom)?
6-10 φορές που την πατησα με έσωσε το hotswap , μια μόνο φορά χρειαστηκε να το πάω σε έναν γνωστό που είχε eprom programer να μου το φιάξει.

επίσης στην σελίδα αυτή έχει και το flash tool που χρειάζεται

lazar
18-05-04, 22:07
οκ θα το φλασάρω.

στο μεταξύ για πες που μένεις να δω αν θα το βρω εύκολα :lol:

ogenikos
18-05-04, 23:18
Λοιπόν επειδή βαριέμαι να διαβάσω όλα αυτά που γράψατε, που τελικά όπως φαίνεται δεν βρήκατε λύση, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ με ένα παλίο motherboard της ecs.
Ενώ έχω φλασάρει bios απο πολλά motherboards και κάρτες γραφικών το συγκεκριμένo δεν μπορούσα να το φλασάρω με τίποτε και μου έβγαζε το μήνυμα που βγάζει και σε σένα, ενώ το site μου πρότεινε το συγκεκριμμένο bios bin για αναβάθμιση.
Τελικά από ότι κατάλαβα ενώ εγώ είχα π.χ το revision 1.0 το νεο bios που μου προτείναν ήταν για το πιο νεο motherboard revision 1.1 αλλά έκανε και για το δικό μου 1.0, οπότε το δικό μου όταν πήγαινα να το φλασάρω έβλεπε ότι δεν ταιριάζαν οι versions και το ανέφερε σαν λάθος.
Τεσπά επειδή δεν είχα και κανένα σπουδαίο πρόβλημα ώστε να επείγομαι για αναβάθμιση και μετά απο λίγο καιρό πήρα καινούριο motherboard δεν ασχολήθηκα.
Πάντως πιστεύω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις ένα e-mail στην υποστήριξη της ecs και να τους αναφέρεις το συγκεκριμένο πρόβλημα, ώστε να δείς τι θα σου πούν και αυτοί.
:|

lazar
18-05-04, 23:28
Πολύ σημαντική πληροφορία ogenikos, νάσαι καλά.

Όμως, κατέβασα το bios παλιότερα από το www.ecs.com.tw κι όχι το αμερικάνικο.

Και εκεί είχε για PCB 1.0

Επισυνάπτω foto

WAntilles
18-05-04, 23:30
Μάλλον θέλει Force-οματζούνι. :D

lazar
18-05-04, 23:32
Remote δεν μπορείς να κάνεις κάτι;

nnn
18-05-04, 23:40
σε αυτή τη σελίδα http://www.ecsusa.com/downloads/p6bap_a.html
θα βρεις τα bios αλλά δεν δίνει για pcb 1.0 έχει για 1.1 και πάνω.
η τελευταία επίσημη έκδοση είναι η 1.4a με ημερομηνία 27-8-2001.
η 13a πρέπει να είναι beta.

@ ADSLgr.com All rights reserved.