PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχύβiες...συνδέσεις



ToBouziot
04-12-06, 02:05
Συγγνώμη για τα greeklish, πιάνω τα καθαρά ελληνικά και ξεκινάω.

Εδώ και 2 μέρες μου έφυγε θεαματικά το πρόβλημα, οπότε η σύνδεση μου μένει online όλη τη μέρα (ευτυχωωως!!!). Το πρόβλημα βέβαια επανεμφανίζεται σταδιακά ανα περιόδους, και, παρ'ότι το έχω ρυθμίσει για redial, στη συγκεκριμένη περίπτωση που έγραψα πιο πριν δεν το κάνει. Είναι απλά σπαστικότατο. Στη σύνδεσή μου παρ'όλα αυτά δεν έχω άλλα προβλήματα με ταχύτητες ή connectability κατα τα άλλα...

Βασικά μου είχε πει ο τύπος όταν τον είχα πάρει τηλέφωνο ότι στην περιοχή μου οι ελεύθερες θέσεις (ή κάτι τέτοιο) για να γίνουν οι συνδέσεις ADSL είναι ελάχιστες...Αυτό δεν σημαίνει πρόβλημα (κορεσμός) του dslam ή λέω παπαριές;

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια ;) Οι dialers απ'ότι ξέρω δρουν στο dial-up, αλλάζοντας τον αριθμό του τηλεφώνου σου στη σύνδεση, και κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, οπότε δεν παίζει. ;)

Sebu
04-12-06, 02:20
Καλως ηρθες.

Γραψε το μηνυμα σου στα ελληνικα γιατι τα greeklish απαγορευονται και θα σκασει μυτη κανας mod :2guns: :shoot: :gun: :rifle: :medic:

dragonfighter
04-12-06, 11:07
Δήλωσε βλάβη αν είσαι σίγουρος ότι (πχ δεν φταίει το router ή το εσωτερικό τηλεφωνικό σου δίκτυο)

frixosb
04-12-06, 12:48
θα έλεγα να ψάξεις και για κανένα dialer στο σύστημά σου.
ξέρεις από αυτά τα αθώα προγραμματάκια που αντί να φουσκώνουν την μαγιά,
φουσκώνουν τον λογαριασμό του πΟΤΕ :sorry:

golity
04-12-06, 15:23
Και σε εμένα συνέβαινε (όχι τόσο συχνά βέβαια) όταν είχα usb modem και αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις εκεί που είναι οι ρυθμίσεις για να κάνεις κλήση και σύνδεση στον παροχέα σου, σε περίπτωση που γίνει αποσύνδεση, να κάνει δοκιμή επανασύνδεσης. Δε θυμάμαι καλά τις επιλογές, άλλα νομίζω ότι ρυθμίζεις κάθε πόσα δευτερόλεπτα θέλεις να προσπαθήσει να επανασυνδεθεί και για πόσες φορές να το κάνει αυτό... επειδή όταν γινόταν αυτό ήταν σαν να έκανε reset το modem και άρα έπρεπε να ανάψει πρώτα το λαμπάκι της adsl γραμμής (που κάνει κάποια δευτερόλεπτα), το είχα βάλει να δοκιμάζει ανά 5 δευτερόλεπτα για 50 φορές!


θα έλεγα να ψάξεις και για κανένα dialer στο σύστημά σου.
ξέρεις από αυτά τα αθώα προγραμματάκια που αντί να φουσκώνουν την μαγιά,
φουσκώνουν τον λογαριασμό του πΟΤΕ :sorry:
Δεν έχει να φοβάτε για dialers σε adsl, εκτός και αν έχει συνδεδεμένο στη γραμμή του dialup modem ;)

sim
05-12-06, 00:52
Geia sou ypoloipe kosme pou tyranniesai me tis adsl stin Ellada. Ehw kai gw mia typiki connx i opoia anavathmismeni mou dinei 768/192 kai i opoia einai aoristou hronou. Auto simainei oti borw na tn ehw anoihti oli tin wra, opws kai (prospathw na) kanw wste na tin ekmetalleutw gia downloading/uploading ktl. Ela mou omws pou i syndesi apo moni tis den menei polli wra online kai meta apo kamia-dyo wres tha vgei to error message to opoio synithws einai "There was no dial tone" (!).
To koufo einai oti otan kanw redial to sima yparhei, afou i syndesi 3anabainei mia hara...Auto mallon deixnei oti to sima kovetai stigmiaia, kati to opoio einai idiaitera spastiko opws fadazeste, afou borei na thes na to afiseis anoihto to rimadi mia nyhta bas kai katevasei tin tainia sou, alla am de...

Ehw arhisei na ekneurizomai kai i ropi mou na skeftomai theories synwmosias me kanei kai anarwtiemai mipws einai kanenas 'daktylos' tou OTE (giati xerw ti kala paidia pou einai)... Mipws symvainei kati paromoio kai se esas? H mhpws boreite na mou dwsete mia logiki exigisi gia auto to spasimo?

Tha tous to pw kai apo til aurio alla den perimenw kai poly voitheia.... Ti na kanoume kai meis oi talaipwrimenoi...:worthy:

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΜΟΝΤΕΜ FAST 800 SAGEM KAI DSL STA 1024 ΔΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΦΑΛΜΑ 691 ΚΑΙ ΣΤΟ REDIAL 734 ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ!! ΤΑ ΜΟΝΤΕΜ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΟΤΕΝΕΤ ΒΓΗΚΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ,ΟΛΑ ΤΑ ΣΑΤΖΕΜ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.ΕΛΕΓΞΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΔΕ ΘΑ ΑΝΑΝΕΩΣΩ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΤΕΝΕΤ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ,ΕΧΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ,ΕΧΟΥΝ TRAFFIC SHAPING ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕΡΦΑΡΩ ΜΕ 80 ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΣΤΑΘΕΡΑ DOWNLOAD ME 22 Kb/s KAΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ:evil: :gun: :2guns: :shoot:

ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ,ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΑΣ ΓΥΡΝΑΝΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ


ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΧΑΚΕΡΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΟΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΟΥΝ
ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΣΤΕ ΜΑΣ

No-Name
05-12-06, 01:06
Διοδο έχεις γιατί ζητάς τα ρέστα από ΟΤΕΝΕΤ??
Αν πεινάσουν οι ΟΤΕ-ΟΤΕνετζήδες δεν θα ξαναδείς adsl οπότε μάλλον δεν σε συμφέρει

Collective_Soul
05-12-06, 03:14
Εχει δικιο ο noname στις πλειστες των περιπιπτωσεων φταινε τα μπουκωμενα dslam και οχι οι isp(βλεπε ΟΤΕΝΕΤ).
Στην περιπτωση σου (ip assignment απο ΕΔΕΤ) δεν ξερω πως ακριβως δρομολογειται η συνδεση και η σχεση μεταξυ της οτενετ και εδετ.Οποιος ξερεις ας δωσει τα φωτα

@ ADSLgr.com All rights reserved.