PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγνοειται external WD MyBook



abousayad
04-12-06, 03:42
Γεια χαρα σε ολους,

Εχω ενα μυστηριο προβλημα :

Ενας εξωτερικος USB δισκος WD MyBook 250GB (απο αυτους που "φοριουνται" πολυ τελευταια) δεν μου κανει τη χαρη να συνεργαστει με το μηχανημα μου.
Οταν τον εβαλα για πρωτη φορα εβγαλε τα σχετικα παραθυρακια πανω απο το takbar περι "Found new hardware" & "Installing new device " κλπ και μετα απο λιγο μου πεταξε ενα "Unrecognizable USB device" και με εστειλε .... Υπεθεσα οτι ειτε εκαψα την USB πορτα ή τον δισκο αλλα τιποτε απο τα 2 δεν συνεβη (ευτυχως).

Μπαινω στο site της WDC και διαβαζω τα troubleshooting για το μοντελο αυτο και αναφερει
μονο την πιθανοτητα της ελλειψης LBA compatiblity του BIOS αλλα και ετσι ναταν δεν θα εβλεπα τουλαχιστον 137 GB ??? Μεχρι και BIOS θπδατε εκανα και εβαλα την τελευταια version αλλα τζιφος ....
Αλλος πιθανος λογος λεει ειναι να εχω XP SP1 χωρις καποιο update αλλα εγω εχω SP2.

Σημειωστε οτι σε οποιοδηποτε αλλο μηχανημα παιζει αστερι ....:oneup:
Εχω μια m/b ASUS P4P800SE (Intel 865PE chipset) με την τελευταια release ΒIOS (1011)

Καμμια ιδεα κανεις ????

Ευχαριστω!

BHACK
04-12-06, 04:42
Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ειναι που θελει, αλλα τον εκανες πρωτα format για να τον βλεπουν τα Windows?

Hwoarang
04-12-06, 09:28
Δοκίμασε άλλη USB. Μπορει οι USB σου να μην έχουν αρκετο ρεύμα

Raziel
04-12-06, 09:47
Μια λυση ειναι η ακολουθη: Στον Device Manager θα κανεις δεξι κλικ και update driver automatically σε καθε μια απο τις USB που εμφανιζονται στο tree σε offline mode(δηλαδη οχι connection στο νετ),λογικα σε καποια απο αυτες θα εμφανιση ενα file transfer animation που σημαινει οτι ο driver ανανεωθηκε, ελπιζω να βοηθησα.

Hwoarang
04-12-06, 10:11
Δεν νομίζω οτι θα πιάσει αυτο διοτι θα σου ζητήσει να του ορίσεις που βρίσκονται οι drivers και τότε τι θα του πεις? Ειναι generic συσκευη δεν νομίζω να του λειτουργήσει αυτο

Raziel
04-12-06, 12:57
Δεν νομίζω οτι θα πιάσει αυτο διοτι θα σου ζητήσει να του ορίσεις που βρίσκονται οι drivers και τότε τι θα του πεις?
Δεν του λες τιποτα επειδη δεν σε ρωταει;).Εχω πετυχει συστηματα τα οποια παρολο εγκατασταθηκαν με ενσωματωμενο SP2 αλλα και SP1 και εξαρχης διατηρουσαν ενεργο για αγνωστο λογο τον αρχικο USB driver της Microsoft (v1.0 πρo SP1 εποχης).Ο USB driver (v2.0) ειναι και αυτος μεσα στο λειτουργικο αλλα δεν χρησιμοποιειται μεχρι να γινει χειροκινητα offline update.

Hwoarang
04-12-06, 13:13
Μάλιστα. Ισως να γίνοταν αυτο αλλα με όλα τα updates ( Windows Update ή Autopatcher ) λογικά θα διορθώνονται αυτα. Τέλος πάντων θα το κάνει και θα μας πει:p

abousayad
04-12-06, 17:15
Θα το κανω.... μοιαζει λογικο.

Παντως ο δισκος ειναι και φορμαρισμενος (για τον BHACK) και οι USB μου ουδεποτε
παρουσιασαν προβλημα ο'τι και να τους βυσματωσα.... εκτος απο αυτον το δισκο !

Αν ειναι αυτο θα ριξω τουρτα στον Bill Gates αυτοπροσωπως !

Patentman
04-12-06, 21:32
Απο το bios ενεργοποιησε τις θυρες USB σε USB2.0 αντι USB1.1
Βαλε την ρυθμιση σε High Speed (480Mbps) και οχι σε Full Speed (12Mbps).

nnn
04-12-06, 22:44
Δοκίμασε σε Usb που βγαίνουν στο πίσω μέρος και όχι σε αυτές που βρίσκονται μπροστά ή στα πλάγια του κουτιού.

pelasgian
05-12-06, 00:43
Δοκίμασε με κάνα linux live cd.
Το φορτώνεις, ανοίγεις terminal γράφεις:

fdisk -l

σου δίνει τι δίσκους βλέπει
π.χ. /dev/hda και /dev/sda

Βλέπεις τα partitions, π.χ. /dev/sda1 (serial disk 1 αν έχει IDE στο μηχάνημα αντί για SATA θα είναι το εξωτερικός, σε αμφιβολία κάνε δύο fdisk -l το ένα με τον εξωτερικό κλειστό.)

δίνεις:
mkdir /mnt/test
mount /dev/sda1 /mnt/test
ls /mnt/test -l
αν βλέπεις αρχεία, είσαι οκ.
Αν όχι, είσαι σίγουρος ότι έχει πρόβλημα το hardware
(ένα από τα καλά του linux, αν δεν δουλεύει ξέρεις τι φταίει).

Lazy Dog
05-12-06, 00:59
Έχω τον 500ρη My Book και μου χει βγάλει αυτό το μήνυμα όταν είχα κάνει μ***κια με τον οδηγό του chipset της μητρικής.

abousayad
05-12-06, 02:08
Δοκίμασε σε Usb που βγαίνουν στο πίσω μέρος και όχι σε αυτές που βρίσκονται μπροστά ή στα πλάγια του κουτιού.

Ε λοιπον ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ !!!!!

Δεν πιστευω οτι απο τις 2 μπροστινες πορτες ο δισκος (και μονο αυτος) ηταν "unrecognizable"
και μολις τον εβαλα απο πισω πηγε αερα - πατερα !!!!

Ευχαριστω ολους σας που δειξατε τοσο ενδιαφερον.

Για την ιστορια δοκιμασα τη λυση του Raziel , αλλα τιποτα.
η απαντηση του Patentman δεν ηταν η περιπτωση μου,
και η λυση του pelasgian ισως δουλευε αν ειχα τετοιο Linux CD που λεει
(να σκεφτεις οτι εχω δουλεψει επαγγελματικα σε Unix απο το 1988 εως το 1999) ...

Πριν κλεισουμε το thread, μηπως κανεις γνωριζει γιατι οι μπροστινες USB συμπεριφερονται διαφορετικα ? θα ειχε ενδιαφερον μια τεχνικη απαντηση (οχι εικασιες παρακαλω).

Ευχαριστω και παλι οσους ασχοληθηκαν !

Lazy Dog
05-12-06, 03:35
Λένε πουθενά ότι είναι USB 2.0; Αν όχι τότε είναι 1.1 οπότε zonk:)

Xouzouris
05-12-06, 18:59
Γιατι zonk ομως? Το παλιο μου λαπτοπ που ειχε USB 1.1 αναγνωριζε κανονικα τον εξωτερικο δισκο και απλα εβγαζε το γνωστο μηνυματακι "High speed device connected to non-high speed hub" η κατι παρομοιο δεν θυμαμαι ακριβως. Ο δισκος επαιζε κανονικα, αν και με ταχυτητες μεταφορας δεδομενων για κλαμματα. Κατι αλλο πρεπει να παιζει...

Patentman
05-12-06, 19:29
Πριν κλεισουμε το thread, μηπως κανεις γνωριζει γιατι οι μπροστινες USB συμπεριφερονται διαφορετικα ? θα ειχε ενδιαφερον μια τεχνικη απαντηση (οχι εικασιες παρακαλω).

Οι μπροστινες (ή και καποιες απο πισω) πατανε σε hub και δεν ειναι καθαρες θυρες με αμεση επικοινωνια. Οι μητρικες με 8 θυρες εχουν στηνν ουσια 4 θυρες και τις λοιπες με διαμοιρασμο (οπως κανει το hub).

Κοιταξε και στην διαχειριση συσκευων. ;)

abousayad
06-12-06, 13:35
Δηλαδη λετε οτι οι εμπρος ειναι USB 1.1 και οι πισω USB 2.0 ????

Δεν γινονται αυτα τα πραγματα ρε παιδια ....... ουτε ο Bill Gates δεν θα το σκεφτοταν αυτο ...

Εξαλλου δουλευω και φωτ. μηχανη και φλασακι με τις εμπρος πορτες και οι ταχυτητες
ειναι USB 2 (δεν χρειαζεται και benchmark για να το καταλαβεις) !!!!

Patentman
06-12-06, 19:49
Λαθος καταλαβες.

nnn
08-12-06, 01:02
Οι μπροστινες (ή και καποιες απο πισω) πατανε σε hub και δεν ειναι καθαρες θυρες με αμεση επικοινωνια. Οι μητρικες με 8 θυρες εχουν στηνν ουσια 4 θυρες και τις λοιπες με διαμοιρασμο (οπως κανει το hub).

Η αιτία του κακού,είναι Usb 2 αλλά....

aithiopas
08-12-06, 06:08
Για να μην κανω καινουργιο θεμα εχω ενα προβληματακι(μαλλον απορια μεταφυσικου περιεχομενου).Εχω ενα ενα wd book 250 εδω και κανα μηνα.Ξαφνικα σημερα και το πηρα χαμπαρι λογω κατι torrents που δεν μπορουσα να seedαρω ειδα οτι αυτος ο σκληρος απο G:\ εγινε H:\.Μπορει να μου ρε παιδια κανεις πως εγινε αυτο δια μαγειας?

Patentman
08-12-06, 19:54
Αν τον ειχες αποσυνδεμενο και εφτιαξες ενα εικονικο DVD με το daemon tools π.χ, τοτε εξηγειται. Πηρε το γραμμα G το εικονικο DVD και μετα εμεινε ελευθερο το Η.

Μπορεις παντα να αλλαξεις τα γραμματα απο την διαχειριση δισκων.

aithiopas
08-12-06, 20:16
Δεν εγινε κατι τετοιο.Απλα σε καποια φαση ειχα κλεισει το ρευμα.Δεν εγινε και τιποτα βεβαια απλα ξαφνικα δεν μπορουσα να seedαρω και μου εκανε εντυπωση.Τhx παντως για την βοηθεια!

abousayad
09-01-07, 15:46
Να προσθεσω τελος οτι εβαλα στο ιδιο μηχανημα ενα εξωτερικο USB IcyBox στις μπροστινες θεσεις οπου το MyBook εκανε τον κινεζο και δουλεψε αερα !!!

Αρα καποια παραξενια του controller της WD ηταν .... τελος παντων.

Aramil
17-01-07, 03:19
Eγώ τώρα έχω ένα άλλο πρόβλημα που κοντεύει να με τρελάνει.Όποτε συνδέω το My Book και κάνω αρχίζω το browse στα αρχεία,μετά από λίγο (αν όχι αμέσως) ο explorer αρχίζει να χρησιμοποιεί το 100% της CPU και φυσικά το σύστημα crashαρει μέχρι να τον κάνω terminate.Κανείς καμιά πρόταση...?

Σε Linux δεν μου συμβαίνει κάτι αντίστοιχο πάντως για να σας προλάβω ;)

abousayad
28-01-07, 22:56
Μου μοιαζει σαν να πλακωνεται καποιο antivirus να τον σκαναρει ή ο "δαιμονας" indexing των windows που προσπαθει να μαζεψει πληροφοριες απο τα (μαλλον πολλα) αρχεια σου .....

Δεν μπορεις να δεις απο τον task manager (εστω) ποια process σου αναλωνει το μηχανημα ?


Αν δεν το κανεις terminate και το αφησεις να δουλευει, συνεχιζει ή κρεμαει ???

@ ADSLgr.com All rights reserved.