PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παρόχου από ΟΤΕ σε HOL



tarantules9
27-06-12, 12:41
Μου ήρθε σήμερα ο λογαριασμός του ΟΤΕ και από 45,77 ευρώ που πλήρωνα για τέλη Conn-x 24Μbps μου πήγε στα 80,3.Όταν πήγα στο υποκατάστημα και ρώτησα για ποιο λόγο αυτή η διαφορά μου είπε ο υπεύθυνος οτι ήμουν για 6 μήνες στο πρόγραμμα με φτηνό πάγιο (για 24Mbps) και τώρα θα πληρώνω την κανονική τιμή που είναι αυξημένη.
Στα 80,3 έχουν βάλει και αναδρομικά τα οποία δεν θα ξαναπληρώσω στον επόμενο λογαριασμό αλλά θα πληρώνω 62,6 ευρώ.
Μου είπε οτι να περάσω σε 2 μήνες να κοιτάξει μήπως βρούμε κάτι ποιο φτηνό (στα 24 πάντα) αλλά με έχει εκνευρίσει αυτή η απότομη αύξηση και σκέφτομαι να πάω σε HOL.
Επίσης έχω πολλές αμφιβολίες οτι άλλαξα πρόγραμμα πριν 6 μήνες όπως λέει μιας και την 24άρα την έχω πάνω από χρόνο.Θα κοιτάξω τους λογαριασμούς όμως να το τσεκάρω. (edit- Το τσέκαρα και έχω connx 24 από 8/6/2011 δηλαδή πάνω από χρόνο)
Το θέμα τώρα είναι αν μπορώ να ζητήσω ένα demo από την HOL για να δω σε τι ταχύτητες θα κλειδώνω.Έστω για μια μέρα.Υπάρχει κάτι τέτοιο; Μπορώ να τους το ζητήσω;
Φοβάμαι μήπως δεν κλειδώνω σε καλές ταχύτητες και μετά δεσμευτώ για 1 χρόνο στην HOL.
Το πρόβλημα είναι οτι με τον ΟΤΕ κλειδώνω χωρίς προβλήματα στα 12.Μην φύγω για καλύτερα και πάω στα χειρότερα...
Τα specs της γραμμής μου αυτή τη στιγμή είναι:
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 22,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 10,0
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 12.015

και παίζω με speedtouch 780WL .
O συνολικός λογαριασμός μαζί με τα τηλεφωνήματα στον ΟΤΕ ήταν το προηγούμενο 2μηνο 94,5 ευρώ και τώρα ήρθε στα 115,5 ευρώ.
Είδα το πακέτο της HOL double play GR είναι στα 34€ το μήνα άρα 68 το δίμηνο και με συμφέρει πολύ περισσότερο.Επίσης στον ΟΤΕ δεν έχω ούτε δωρεάν αστικά ούτε υπεραστικά.Τι να κάνω; Καμιά ιδέα;

Συνεταιράκος
27-06-12, 14:21
Αν σου περισεύουν μείνε εκεί που είσαι...
Κάποιο τέτοιο demo δεν έχω ακούσει ποτέ να κυκλοφορεί (παρακαλώ να με διορθώσετε αν κάνω λάθος).

cranky
27-06-12, 14:29
Αν σου περισεύουν μείνε εκεί που είσαι...
Συμφωνώ, και προτείνω : ρίξε μιά ματιά εδώ (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/double-play/-double-play/-double-play-font-color-red-strong-strong-font-/prodote_double_play_aperiorista.html), ή πάρε στο 13888, ατελώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.