PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με γραμμή και επίσκεψη από τεχνικό σε νησί. Τι να κάνω;



britgreek
27-06-12, 16:07
Γεια χαρά σε όλους. Έχουμε καιρό να τα πούμε και αντιμετωπίζω ένα αρκετά δυσάρεστο πρόβλημα από τον Ιανουάριο (!).

Έχω ένα καινούργιο σπίτι (με καινούργια καλωδίωση, κλπ) το οποίο βρίσκεται μπροστά στο κτίριο και το DSLAM του ΟΤΕ. Το νησί δεν έχει σημασία να το αναφέρω, για να μη στιγματίζω καταστάσεις και πρόσωπα, πάντως δεν είναι πλέον η Κιμώλος όπως φαίνεται στο προφίλ μου. Αμέσως μετά τη μεταφορά της γραμμής στο σπίτι, άρχισα να έχω πάρα πολλά προβλήματα στη σύνδεσή μου και στην τηλεφωνική γραμμή. Είχα συνακρόαση με αρκετά σπίτια (!) την οποία ομολογουμένως την έφτιαξαν μέσα σε λίγες ημέρες. Έφταιγε μια καλωδιακή βλάβη λίγο πιο κάτω στο δρόμο για την οποία ήρθε συνεργείο από άλλο νησί και την έφτιαξε. Λίγες ημέρες αργότερα, άρχισαν τα προβλήματα στη σύνδεση στο ίντερνετ, καθώς είχα σχεδόν μηδενική ταχύτητα στο upload (4-10 kb/sec) η οποία φαινόταν μεν στα speedtests του ΟΤΕ, αλλά στο ρούτερ έγραφε ένα πλασματικό 507 το οποίο γράφει μέχρι και σήμερα στο interface του BaudTec (η μέγιστη διαθέσιμη εμπορικά διαθέσιμη ταχύτητα στο νησί που βρίσκομαι είναι 2Mbit). Μετά από πολλές προσπάθειες, κατάφερα να έρθει τεχνικός στο χώρο μου ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν φταίει η καλωδίωση του σπιτιού μου, κι ότι οι γραμμές στο νησί είναι χάλια, υποστηρίζοντας ότι αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να μου προσφέρει ο ΟΤΕ και πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο για το θέμα. Μάλιστα, κανονίστηκε και μου έδωσαν άλλο ρούτερ χωρίς να πάρουν πίσω το παλιό. Με καλούν από κάποιο ανώτερο κλιμάκιο για να μου πουν ότι το θέμα ελέγχεται, αλλά τα προβλήματα της γραμμής μου αμβλύνονται μόνο για μερικές ημέρες και επανέρχονται χειρότερα.

Σήμερα, εδώ και αρκετές εβδομάδες, έχω αποσύνδεση κάθε 15 περίπου λεπτά ενώ δεν μπορώ να καλέσω εύκολα τηλεφωνικές γραμμές που βρίσκονται σε συγκεκριμένο ιδιωτικό πάροχο (HOL). Αντίθετα, όταν τις καλώ από το κινητό μου, πιάνω αμέσως γραμμή. Το δηλώνω, λοιπόν, στο 13888 και με καλούν από Κρήτη για να μου πουν ότι δεν έχω όσες αποσυνδέσεις υποστηρίζω ότι έχω, αλλά μόνο 7-8 την ημέρα, κι ότι βρίσκουν θόρυβο στη γραμμή, διαβεβαιώνοντάς με ότι θα με επισκεφτεί τεχνικός για να επιλύσει το θέμα. Πρός έκπληξή μου, όμως, ο τεχνικός για δεύτερη φορά δηλώνει ότι ήρθε ενώ δεν έχει έρθει και μάλιστα κλείνει τη βλάβη, με αποτέλεσμα να διαιωνίζεται η κατάσταση. Ρώτησα λοιπόν, που μπορώ να στείλω μια επιστολή διαμαρτυρίας για να λάβω γραπτή απάντηση σχετικά με τα προβλήματα της γραμμής μου, και η κοπέλα στο 13888 μου είπε ότι αυτό δεν είναι δυνατό, κι ότι θα πρέπει να πάω ο ίδιος σε κατάστημα ΟΤΕ (που ΔΕΝ υπάρχει στο νησί που βρίσκομαι) και να καταθέσω γραπτή επιστολή παραπόνων, για να πάρω απάντηση. Έφτασα στο σημείο πριν από μερικές εβδομάδες να καλέσω τον Προϊστάμενο Τεχνικών, ο οποίος δεν έκανε απολύτως τίποτα, παρά τη διαβεβαίωσή του ότι θα έκανε ό,τι μπορούσε. Τέλος, να αναφέρω ότι στις πολλές φορές που αναγκαστικά καλώ το 13888, το πιο πρόσφατο ιστορικό μου άλλες φορές δεν υπάρχει, ή μου λένε εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που έχω δηλώσει ως πρόβλημα.

Και ρωτώ: πώς προστατεύεται ο πελάτης-καταναλωτής από αυτόν τον φαύλο κύκλο ταλαιπωρίας και τι ακριβώς μπορεί να κάνει για να έρθει επιτέλους κάποιος να λύσει το πρόβλημά του; Η υπάλληλος του 13888 μου ανέφερε σήμερα ότι για να βρω λύση θα πρέπει πρώτα ο ΟΤΕ να λύσει το πρόβλημα του ελάχιστου προσωπικού που εξυπηρετεί τα νησία, καθώς ένας ή δύο υπάλληλοι δεν είναι αρκετοί (και έχει δίκιο). Εγώ, όμως, τι φταίω από τη στιγμή που πληρώνω κανονικά; Ο τεχνικός, όταν είχε έρθει, χτυπιόταν ότι η καλωδίωση στο νησί είναι τόσο χάλια, που δύσκολα μπορεί να δουλέψει σωστά. Στο νησί έχει περαστεί οπτική ίνα. Όμως, μάθαμε ότι θα αργήσει πολλά χρόνια να ενεργοποιηθεί καθώς δεν υπάρχουν χρήματα.


Αυτά αναφέρει το ρούτερ μου:

PPP connection time:0d:00h:59m:05s


ADSL Firmware Version:FwVer:3.10.25.0_TC3085 HwVer:T14.F7_5.0

Line State: Showtime

Modulation: ADSL2 PLUS

Annex Mode: ANNEX_A


Downstream Upstream

SNR Margin 38.3 25.6 db

Line Attenuation 1.0 2.0 db

Data Rate 2048 507 kbps


Ξαναλέω ότι είμαι σχεδόν μπροστά στο DSLAM (περίπου 50 μέτρα σε απόλυτη ευθεία).

Αν μπορείτε, βοηθήστε με με τις συμβουλές σας. Για καταγγελίες, ούτε λόγος, γιατί δεν θέλω να χάσει κανείς τη δουλειά του και είμαι κάθετος σ' αυτό. Σας ευχαριστώ.

britgreek
11-09-12, 23:11
Λοιπόν, αν και δεν μου απάντησε κανείς και με στεναχωρήσατε, θεωρώ σωστό να ενημερώσω για τη μερική επίλυση του προβλήματος, την οποία οφείλω σε 2 τεχνικούς από άλλα νησιά οι οποίοι ήρθαν και για τη βλάβη μου.

Αφού μέτρησαν τη γραμμή μου και δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα, και έχοντας 2 ασύρματα ρούτερ Baudtec στην κατοχή μου (το ένα με το πιο πρόσφατο firmware), μου πρότειναν την εξής λύση:

Έβαλαν ένα από Baudtec ενσύρματο και μου το άφησαν για μια ημέρα για να το δοκιμάσω, μιας και θα έμεναν 2 ημέρες στο νησί. Ως δια μαγείας, οι αποσυνδέσεις εξαφανίστηκαν και από τότε, αγοράζοντας ένα τέτοιο τελείως απλο ρούτερ έλυσα το πρόβλημα του internet. Με το που βάζω τα ασύρματα ρούτερ της ίδιας μάρκας πάνω στη γραμμή μου, αν και συνδέομαι αποκλειστικά ενσύρματα, αρχίζουν οι αποσυνδέσεις κάθε 5-10 λεπτά. Οι τεχνικοί το αιτιολόγησαν λέγοντάς μου ότι το ενσύρματο Baudtec είναι πολύ πιο απλό από το ασύρματο, και κατά συνέπεια πιο σταθερό.

Δεν ξέρω τι να πω, πάντως η γραμμή μου πλέον λειτουργεί σωστά, από άποψη adsl πρόσβασης.

Downstream Upstream

SNR Margin 32.4 22.2 db

Line Attenuation:0.0 2.9 db

Data Rate :2048 507 kbps


Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι όταν καλό ένα συγκεκριμένο αριθμό HOL (το σπίτι μου), άρα εκεί δεν πρέπει να φταίει ο ΟΤΕ. Θα ανοίξω νέο θέμα στο υποφόρουμ της HOL.


Να είστε καλά.

wesker
12-09-12, 12:56
To SNR παραμένει υψηλό πάντως, εκτος αν ειναι bug του router.

britgreek
12-09-12, 13:02
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα οικονομικό ρούτερ για να αγοράσω (από οποιοδήποτε μαγαζί), το οποίο να έχει και wireless καθώς κάποιες φορές χρειάζεται να δουλεύω με ασύρματο; Έχω 2 Baudtec wireless αλλά αποσυνδέονται κάθε 5 λεπτά. Βρίσκω σε OTESHOP HUAWEI HG530 και ZTE W300 V5.2. Αυτά είναι πιο σταθερά από τα Baudtec που έχω;

mitridi_g
12-09-12, 13:15
budget?

britgreek
12-09-12, 13:23
E, όχι και πολύ ακριβό. Μέχρι 50 ευρώ γιατί αυτή τη γραμμή θα την έχω μέχρι το καλοκαίρι και μετά θα το έχω εφεδρικό σε περίπτωση που χαλάσει το Neftaster της HOL.

jkoukos
12-09-12, 13:37
Σύνδεσε ένα από τα 2 ασύρματα Baudtec ενσύρματα με αυτό που χρησιμοποιείς τώρα ως Modem και χρησιμοποίησέ το ως ΑΡ.

Συνδέεις αυτό που έχεις ως modem στην Νο1 LAN θύρα του ασύρματου, στο οποίο:
Στο μενού Internet - Encapsulation - ISP επιλέγεις Bridge Mode.
Κατόπιν στο LAN βάζεις στατική διεύθυνση (μία αχρησιμοποίητη από το εύρος διευθύνσεων του modem) και κλείνεις το DHCP, έτσι ώστε οι συσκευές να παίρνουν ip από το modem.

britgreek
12-09-12, 13:40
Αυτό μου το πρότειναν και οι τεχνικοί που ήρθαν. Αλλά δεν έχω ιδέα πώς να το κάνω. Μου φαίνεται βουνό.

mitridi_g
12-09-12, 13:46
http://www.cancom.de/Router/Cisco-Small-Business-WAP200-EU-Wireless-G-Access-Point-POE-und-Range-Booster-Wi-Fi-Protected-Access-WMM-Unterstuetzung-bietet-verbessertes-QoS--ps2870118--ca396--doCancom-380--DE-WFS-de_DE-EUR.html#JumpTo

γιατί δεν κοιτάς κάτι σε cisco να το έχεις μια ζωή?
το λινκ είναι ένα ενδεικτικό που βρήκα

britgreek
12-09-12, 13:48
http://www.cancom.de/Router/Cisco-Small-Business-WAP200-EU-Wireless-G-Access-Point-POE-und-Range-Booster-Wi-Fi-Protected-Access-WMM-Unterstuetzung-bietet-verbessertes-QoS--ps2870118--ca396--doCancom-380--DE-WFS-de_DE-EUR.html#JumpTo

γιατί δεν κοιτάς κάτι σε cisco να το έχεις μια ζωή?
το λινκ είναι ένα ενδεικτικό που βρήκα

Φίλε μου δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά. Εγώ ψάχνω κάτι φτηνό. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

jkoukos
12-09-12, 13:51
Αυτό μου το πρότειναν και οι τεχνικοί που ήρθαν. Αλλά δεν έχω ιδέα πώς να το κάνω. Μου φαίνεται βουνό.
Θα κάνεις ακριβώς αυτό που σου έγραψα και θα παίξει, εφόσον βέβαια κάνεις και τις απαραίτητες ρυθμίσεις της ασύρματης εκπομπής.

britgreek
12-09-12, 13:52
Θα κάνεις ακριβώς αυτό που σου έγραψα και θα παίξει, εφόσον βέβαια κάνεις και τις απαραίτητες ρυθμίσεις της ασύρματης εκπομπής.

Σ' ευχαριστώ. Πού μπορώ να διαβάσω για να μάθω πώς θα κάνω αυτές τις ρυθμίσεις; Δεν έχω ιδέα.

Επίσης, η ip μου θα παραμείνει dynamic;

mitridi_g
12-09-12, 13:54
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Ασύρματα-ADSL-Modem/Wireless-Modem-Routers/TP-Link-Wireless-Mod-Router-150Mb-TD-W8951ND.htm

αυτό φαίνεται καλό και φθηνό

jkoukos
12-09-12, 13:57
Σ' ευχαριστώ. Πού μπορώ να διαβάσω για να μάθω πώς θα κάνω αυτές τις ρυθμίσεις; Δεν έχω ιδέα.

Επίσης, η ip μου θα παραμείνει dynamic;
δεν θ' αλλάξει η Ip, που θα παραμείνει ως έχει, απλά θα έχεις και ασύρματο δίκτυο μέσω του 2ου Baudtec.

Ποια μοντέλα ασύρματα και ενσύρματο έχεις και ποιά είναι η ip του modem ώστε να δώ τι ρυθμίσεις θα κάνεις;

pan05
12-09-12, 13:58
Θα έλεγα να δοκιμάσεις να αλλάξεις το πρωτόκολλο επικοινωνίας με το DSLAM στο ασύρματο.

Δε γνωρίζω από Baudtec αλλά φαντάζομαι θα έχει κάποια επιλογή η οποία θα είναι στο Auto. Εφόσον η γραμμή σου είναι 2MB ονομαστική, δοκίμασε τα αντίστοιχα πρωτόκολλα (όχι ADSL2+ πχ).

britgreek
12-09-12, 14:04
δεν θ' αλλάξει η Ip, που θα παραμείνει ως έχει, απλά θα έχεις και ασύρματο δίκτυο μέσω του 2ου Baudtec.

Ποια μοντέλα ασύρματα και ενσύρματο έχεις και ποιά είναι η ip του modem ώστε να δώ τι ρυθμίσεις θα κάνεις;

Έχω ένα ενσύρματο Baudtec και δύο ενσύρματα. Οι αποσυγχρονισμοί γίνονται και με κλειστό το wifi. Το ip και των τριών ρούτερ είναι το 192.168.1.1 αν εννοείς αυτό.


Θα έλεγα να δοκιμάσεις να αλλάξεις το πρωτόκολλο επικοινωνίας με το DSLAM στο ασύρματο.

Δε γνωρίζω από Baudtec αλλά φαντάζομαι θα έχει κάποια επιλογή η οποία θα είναι στο Auto. Εφόσον η γραμμή σου είναι 2MB ονομαστική, δοκίμασε τα αντίστοιχα πρωτόκολλα (όχι ADSL2+ πχ).

Στα ρούτερ που έχω εγώ, δεν μπορώ να αλλάξω το ADSL2+. Είναι γκριζαρισμένο, εκτός αν βλέπω κάτι λάθος.

jkoukos
12-09-12, 14:39
Αυτή την στιγμή χρησιμοποιείς το ενσύρματο ως κύριο modem (1ο router) με διεύθυνση 192.168.1.1.

Θα το συνδέσεις με ένα καλώδιο δικτύου στην 1η θύρα LAN σε ένα από τα 2 ασύρματα Baudtek (2ο router), ώστε να δουλέψει ως Access Point, που προηγούμενα θα τα έχεις ρυθμίσει κατάλληλα ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

1. Συνδέεσαι με τον υπολογιστή σου απευθείας μόνο με το 2ο router, στη διεύθυνση 192.168.1.1.
2. Στο μενού Interface Setup - Internet - Encapsulation, επιλέγεις το Bridge Mode και πατάς SAVE.
3. Στο μενού Interface Setup - LAN - Router Local IP, βάζεις διεύθυνση 192.168.1.10 με μάσκα 255.255.255.0.
4. Στο μενού Interface Setup - LAN - DHCP, επιλέγεις το DHCP Disabled και πατάς SAVE.
5. Συνδέεις τον υπολογιστή και το 2ο router, ενσύρματα με τον 1ο router (είτε απευθείας είτε μέσω switch).
6. Κάνεις επανεκκίνηση και στα 2 router.

Τώρα θα πρέπει έχεις συγχρονισμό με τον πάροχο μέσω του 1ου router (192.168.1.1) και θα μπορείς να συνδεθείς και με το 2ο router (192.168.1.10) ώστε να κάνεις και τις ρυθμίσεις για το ασύρματο δίκτυο.

Δοκίμασε τα παραπάνω και αν όλα πάνε καλά επανερχόμαστε για τις ασύρματες ρυθμίσεις.

britgreek
12-09-12, 14:51
Είσαι άψογος. Θα το δοκιμάσω το απόγευμα. Τους υπολογιστές που συνδέονται ενσύρματα θα τους βάλω στο 2ο ρούτερ, σωστά;

jkoukos
12-09-12, 15:22
Είτε στον 1ο είτε στον 2ο δεν έχει σημασία καθώς είναι το ίδιο.

britgreek
12-09-12, 15:31
Είτε στον 1ο είτε στον 2ο δεν έχει σημασία καθώς είναι το ίδιο.

To ενσύρματο έχει μόνο 1 θύρα ethernet.

jkoukos
12-09-12, 15:52
Στην περίπτωση αυτή όλες οι ενσύρματες δικτυακές συσκευές θα συνδεθούν με τον 2o router, που θα δουλεύει ως switch.
Εκτός κι αν έχεις άλλο switch, οπότε όλα (router και υπολογιστές) θα συνδεθούν σε αυτό.

wesker
12-09-12, 15:54
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Ασύρματα-ADSL-Modem/Wireless-Modem-Routers/TP-Link-Wireless-Mod-Router-150Mb-TD-W8951ND.htm

αυτό φαίνεται καλό και φθηνό
Aν ειναι να αλλάξει ρουτερ και αφου το budget του ειναι μεχρι 50€ τοτε πηγαίνει στο μεγαλύτερο αδερφάκι του ρουτερ που του προτεινεις στο TP-Link 8961ND (http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/%CE%91%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-ADSL-Modem/Wireless-Modem-Routers/TP-Link-Wireless-ADSL-Modem-Router-%CE%9D-300Mbps-Annex-A.htm)

mitridi_g
12-09-12, 16:27
ναι, ναι, γιατί όχι

pan05
12-09-12, 19:57
Στα ρούτερ που έχω εγώ, δεν μπορώ να αλλάξω το ADSL2+. Είναι γκριζαρισμένο, εκτός αν βλέπω κάτι λάθος.

Τι να σου πω, θεωρητικά θα έπρεπε να αλλάζει. Στο λέω πάντως γιατί ακριβώς το ίδιο μου έτυχε φέτος σε "κατ' εξοχήν" ΟΤΕ γραμμή. Εγώ είχα ένα SAGEM Wireless που δε κρατούσε λεπτό τη γραμμή, ενώ το baudtec (νομίζω τέτοιο ήταν) ήταν βράχος. Μόλις έκανα τη ρύθμιση στο SAGEM, έπαιξε μια χαρά και αυτό.

valen_gr
12-09-12, 20:23
Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι όταν καλό ένα συγκεκριμένο αριθμό HOL (το σπίτι μου), άρα εκεί δεν πρέπει να φταίει ο ΟΤΕ. Θα ανοίξω νέο θέμα στο υποφόρουμ της HOL.


Να είστε καλά.

αυτο θα το δωσεις σαν βλαβη στον ΟΤΕ , οχι στην HOL . Η κάθε εταιρεια παργματοποιει τον έλεγχο των εξερχόμενων κλήσεων που πραγματοποιουν οι πελατες της.
Οποτε, αν απο την γραμμη HOL καλεις ΟΚ την γραμμη ΟΤΕ, σημαινει οτι η δρομολογηση κλησης της HOL σε ΟΤΕ ειναι σωστη. Αν δεν ηταν, θα το δηλωνες βλαβη στην HOL. Αν τωρα απο την γραμμη ΟΤΕ δεν μπορεις να καλεσεις την γραμμη HOL,τοτε τον ελεγχο των αποτυχημενων κλησεων θα την κανει ο ΟΤΕ, ελέγχοντας τα συστήματά του. Η hol δεν εχει κατι να ψαξει , καθως η κληση δεν εφτασε ποτε στα συστήματά της.

Ειδικα αν την γραμμη hol που εχεις μπορεις να την καλεσεις οπως αναφερεις κανονικα απο αλλες γραμμες (πχ κινητα και σταθερα αλλων εταιρειων).

britgreek
12-09-12, 20:43
αυτο θα το δωσεις σαν βλαβη στον ΟΤΕ , οχι στην HOL . Η κάθε εταιρεια παργματοποιει τον έλεγχο των εξερχόμενων κλήσεων που πραγματοποιουν οι πελατες της.
Οποτε, αν απο την γραμμη HOL καλεις ΟΚ την γραμμη ΟΤΕ, σημαινει οτι η δρομολογηση κλησης της HOL σε ΟΤΕ ειναι σωστη. Αν δεν ηταν, θα το δηλωνες βλαβη στην HOL. Αν τωρα απο την γραμμη ΟΤΕ δεν μπορεις να καλεσεις την γραμμη HOL,τοτε τον ελεγχο των αποτυχημενων κλησεων θα την κανει ο ΟΤΕ, ελέγχοντας τα συστήματά του. Η hol δεν εχει κατι να ψαξει , καθως η κληση δεν εφτασε ποτε στα συστήματά της.

Ειδικα αν την γραμμη hol που εχεις μπορεις να την καλεσεις οπως αναφερεις κανονικα απο αλλες γραμμες (πχ κινητα και σταθερα αλλων εταιρειων).


Το έδωσα και στη HOL και στον ΟΤΕ γιατί το πρόβλημα συμβαίνει με ένα συγκεκριμένο αριθμό είτε καλεί είτε καλείται. Ο ΟΤΕ έλεγξε τη γραμμή του και δεν διαπίστωσε κανένα λάθος. Το ίδιο έκανε και η HOL η οποία, επίσης, τα βρήκε όλα ΟΚ.

valen_gr
13-09-12, 00:09
η hol δεν εχει και κατι να κοιταξει. Οπως σου ειπα, ΠΑΝΤΑ ο παροχος που εξυπηρετει την εξερχομενη κληση εχει τεχνικα την δυνατοτητα να κοιταξει και να δει τι παει στραβα. Οχι ο παροχος που δεχεται την κληση.

Ας το ξαναδουνε απο τον ΟΤΕ. Κατι μαλλον δεν βρηκαν. Πιθανοτατα αφορα μονο το τοπικο ΨΚ.

britgreek
13-09-12, 00:17
η hol δεν εχει και κατι να κοιταξει. Οπως σου ειπα, ΠΑΝΤΑ ο παροχος που εξυπηρετει την εξερχομενη κληση εχει τεχνικα την δυνατοτητα να κοιταξει και να δει τι παει στραβα. Οχι ο παροχος που δεχεται την κληση.

Ας το ξαναδουνε απο τον ΟΤΕ. Κατι μαλλον δεν βρηκαν. Πιθανοτατα αφορα μονο το τοπικο ΨΚ.

Το ίδιο λέμε, απλά δεν με κατάλαβες. Όταν με καλούν (εξερχόμενη) από το τηλέφωνο που είναι HOL υπάρχει το πρόβλημα. Όταν τους καλώ εγώ (πάλι εξερχόμενη) από ΟΤΕ, έχω κι εγώ πρόβλημα. Συμβαίνει και στις δύο περιπτώσεις. Άρα κάτι πρέπει να κοιτάξει και η HOL για τις δικές της εξερχόμενες. Το πρόβλημα υφίσταται μόνο σ' αυτούς τους δύο τηλεφωνικούς αριθμούς.

valen_gr
13-09-12, 11:44
οκ, δεν εχα καταλαβει οτι το προβλημα ηταν αμφιδρομο. Τωρα το λες ξεκαθαρα :P

πες μας τι εγινε τελικα :)

britgreek
13-09-12, 16:35
Δυστυχώς, σήμερα δεν έχουμε internet, άρα δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Ζητώ συγνώμη που δεν μπορώ να το κάνω σήμερα, εκτός αν έρθει πιο μετά. Πάλι με στικάκι δουλεύουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.