PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Netgear DGN2200 και πρόβλημα;



wesker
27-06-12, 23:44
Καλησπέρα παιδιά. Έχω το άνωθεν ρούτερ, και τις τελευταίες μερες βλέπω καθε μέρα να πεφτει ο συγχρονισμός και το att να ανεβαίνει. Φανταστικα οτι εινα κατάλληπο απο καλωδιακή βλάβη της περιοχής και το άφησα, μέχρι σήμερα που ο συγχρονισμος έφτασε τα 4ΜΒ από τα 7 που ήταν. Πήρα στον ΟΤΕ οπου μου είπαν οτι δεν φαινεται πρόβλημα στην γραμμή, και σιγουρα δεν φταινε αυτοι αλλα το ρουτερ μου. Δοκιμασα με το ρουτερ του ΟΤΕ, και ο συγχρονισμος κοντα στα 7. Μπα λεω ειναι του ΟΤΕ οπότε ειναι σιγουρα συμβατο. Δοκίμασα με ενα αρχαιο Thomson, πάλι συγχρόνιζε κοντα στα 7. Δοκιμασα με ενα Linksys, πάλι συγχρονισμος στα 7 και το att στο 38. Δοκιμαζω με το Netgear, συγχρονιζει παλι στα 4800 με att 42. Δοκιμαζω το Linksys πάλι συγχρονισμος στα 7ΜΒ και att στα 38. Τι κανουμε ρε παιδιά; Μηπως το Netgear εχει θεμα με το DSLAM? Μηπως εχει θέμα και πρεπει να φυγει RMA? Μου φανηκε περιεργο που στην αρχη συγχρόνιζε υψηλα ενω τωρα πεφτει η ταχυτητα σιγα σιγα....

eykinitos
28-06-12, 07:08
καλημερα φιλε μου δοκιμασε να το βαλεις σε adsl 2+ απο το μενου ρυθμισεις adsl ,τα ιδια μου εκανε κι εμενα ο ΟΤΕ και μαλιστα οταν δοκιμασα ενα netgear dg 834 g v5 που εχω με ερξε στα 6200 ,απο 12 περιπου που συγχρονιζω συνηθως , το ιδιο μου εκανε και με ενα zyxel ph 660 hn t1a , μολις εωαζα το καρουλι του ΟΤΕ συγχρονιζε 10800

Διάρκεια λειτουργίας συστήματος 22:33:54
Θύρα Κατάσταση TxPkts RxPkts Διενέξεις Tx B/s Rx B/s Διάρκεια λειτουργίας
WAN PPPoE 9193 12686 0 990 13441 00:17:38
LAN1 100M/Full 15499074 8678897 0 13969 7266 22:33:42
LAN2 100M/Full
LAN3 Link down
LAN4 Link down
WLAN -- -- -- -- -- -- --


Σύνδ ADSL Downstream Upstream
Ταχύτητα σύνδεσης 12055 KBit/s 1023 KBit/s
Line Attenuation 26.0 dB 14.7 dB
Noise Margin 8.0 dB 11.3 dB

104081
δοκιμασε και μου λες.

wesker
28-06-12, 08:53
Σε ADSL2+ το έχω παντα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι έτσι στα ξαφνικα άρχισε να τα παίζει. Και το πρόβλημα ειναι οτι δοκίμασα αλλα 3 διαφορετικά router.

eykinitos
28-06-12, 09:16
εχεις δει καθολου την γραμμη με dmt:εχεις δοκιμασει διαφορετικο συστημα πολυπλεξιας;PPoE - PPoA;Παντως βεβαιωσου οτι η επιλογη του ρουτερ ειναι adsl2+ και οχι στο auto ,εαν ναι πηγαινε την εφαρμογη στο auto πατα εφαρμογη να ξανασυγχρονισει και μετα παλι στο adsl2+ και εφαρμογη και δες το και μου λες.

wesker
28-06-12, 09:19
Mε DMT Tool δεν κατάφερα ποτε να το κανω το συγκεκριμένο ρουτερ να δουλέψει σε σχεση με το αδερφάκι του το DGN2000. Διαφορετική πολυπλεξία το έχω δοκιμάσει παρα πολλές φορές και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

eykinitos
28-06-12, 09:32
εχεις δοκιμασει να κανεις hard reset στο ρουτερ και να τα περασεις παλι απο την αρχη;

wesker
28-06-12, 09:34
Ναι, και το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο.....

eykinitos
28-06-12, 09:39
τοτε το μονο που μπορεις να κανεις ακομα ειναι να δοκιμασεις το router σε καποιον φιλο σου και να συγκρινεις με το δικο εαν κανει και εκει τα ιδια μαλλον εχει προβλημα, το εχεις καιρο εννοω ειναι μεσα στην εγγυηση;τοτε εαν ειναι απο πλαισιο στο αλλαζουν,

wesker
28-06-12, 09:44
Ναι απο το Πλαισιο το είχα παρει πριν 1 χρόνο περίπου. Δεν θα ήθελα να παω σε καποιο Belkin πχ, ιατι αυτο που μου αρέσει με τα Netgear ειναι οτι διαχειρίζονται πολύ καλά τις συνδέσεις.

eykinitos
28-06-12, 10:07
ωραια τοτε δοκιμασε το σε καποιον φιλο και μετα πλαισο ,με το dmt τι δεν μπορεις να κανεις;εννοω δεν σε βαζει;δεν μπορεις να πειραξεις snr;

- - - Updated - - -

επισης δες και το τελευταιο firmware

wesker
28-06-12, 10:16
Το τελευταίο firmware το 0_36 δεν είναι, ή βγήκε καποιο νεότερο;

eykinitos
28-06-12, 10:19
δεν θυμαμαι εγω εχω το v3 δες ομως στην καρτελα αναβαθμιση δρομολογητη και θα συνδεθει μονο του να δει εαν υπαρχει νεοτερο , σε καποια αλλη γραμμη το δοκιμασες;επισης δεν μου ειπες με το dmt τι προβλημα σου κανει.

wesker
28-06-12, 10:26
δεν θυμαμαι εγω εχω το v3 δες ομως στην καρτελα αναβαθμιση δρομολογητη και θα συνδεθει μονο του να δει εαν υπαρχει νεοτερο , σε καποια αλλη γραμμη το δοκιμασες;επισης δεν μου ειπες με το dmt τι προβλημα σου κανει.Δεν με αφήνει να ανοίξω καν το DMT. Το δοκίμασα σε ενα φιλαράκι στο δίπλα σπίτι όπου και εκεί έχουμε τα ίδια συμπτώματα (ανεβασμένο attenuation σε σχέση με το Thomson, και χαμηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού.)

eykinitos
28-06-12, 10:39
http://routerlogin.net/basic.htm&todo=debug την εδωσες την εντολη στον browser;αυτη ανοιγει το telnet για να μπορει να συνδεθει το dmt,μιλεμε για την 8 version του dmt αυτο δεν ανοιγει με special logon βαζεις ( αφου δωσεις την παραπανω εντολη και σου γραψει debug enable) user name kai password του routet και δουλευει κανονικα παντως αφου μου λες οτι τα εχεις κανει ολα τα παραπανω γνωμη μου ειναι για πλαισιο.

- - - Updated - - -

α και κατι που πιθανον να σου εχει ξεφυγει οπωσδηποτε να ειναι ορθιο το ρουτερ στη βαση σου αυτα υποφερουν απο την ζεστη θελουν καλο αερισμο,τποτα αλλο δεν μπορω να σκεφτω.

wesker
28-06-12, 18:05
Πήγε στο Πλαίσιο, όπου και αλλάχτηκε με ενα καινούριο DGN2200 v3. Δεν έχω πάει να το παραλάβω ακόμα, περιμένω να πέσει λίγο η ζέστη. Προς το παρόν είμαι με ενα Linksys WAG54GS, το οποίο έχει κλειδώσει στα 7100 από το μεσημέρι. Λες να το κανω αλλαγή με κάποιο Belkin;

eykinitos
29-06-12, 10:52
καλημερα φιλε μου οχι μην κανεις αλλαγη με τιποτα αλλο,το dgn 2200v3 ειναι αστερακι αν θες την γνωμη μου,καμμια σχεση με τα υπολοιπα,αντε με το καλο να το παρεις και το χρειαστεις εδω ειμαι.

- - - Updated - - -

επισης ξεχασα να σου πω για το 2200v3 για να μην φρικαρεις τα led παραμενουν συνεχως αναμενα πρασινα δεν αναβοσβηνουν οπως τα αλλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.