PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα συγχρονισμού ADSL



SkyDive
18-05-04, 19:00
έχω εγκαταστήσει εδω και2 βδομάδες μια γραμμή ADSL 384/128 over pstn(περιοχί¨: δροσιά αττικής) με isp ΗΟL(home any access 300)και modem jetspeed520
απο speed ολα καλά μεχρι και 49κ/s στατθερό :lol: :lol:
γενικότερα κανένα πρόβλημα μέχρι που έρχετε περίπου 4 το μεσιμέρι οπου χανετε συγχρονισμός τις γραμμής για μιαμιση ώρα περίπου ,,,,το ίδιο συμβένει και κατα τις 11¨30 το βράδυ και πάλι για μια ώρα..(καθημερινά απο την ημέρα ενεργοποίησης)
ι τεχνικη υποστίριχη του ΟΤΕ είπε οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απο πλευράς κέντρου(Άνοιξη) και ι μόνη εξίγηση που πήρα ήταν οτι ίσως να φτέει ο συναγερμός του σπιτιού και αποσυγχρονίζει τη γραμμή
πράγμα που ίλενξα αποσυνδέοντας εντελώς τον συναγερμό αλλά το πρόβλημα παρέμεινε,,,,, :cry:
τελικά υπάρχει λυση??
το πρόβλημα είναι το modem? του ΙSP? του ΟΤΕ? ή της δικίας μου τηλεφωνικής εγκατάστασης??

thank u all 4 your time!!

sdikr
18-05-04, 19:26
ρίξε μια ματιά στα καλώδια του τηλεφώνου

panos72
18-05-04, 19:35
γενικότερα κανένα πρόβλημα μέχρι που έρχετε περίπου 4 το μεσιμέρι οπου χανετε συγχρονισμός τις γραμμής για μιαμιση ώρα περίπου ,,,,το ίδιο συμβένει και κατα τις 11¨30 το βράδυ και πάλι για μια ώρα..(καθημερινά απο την ημέρα ενεργοποίησης)

κάθε μέρα το ίδιο...τις ίδιες ώρες... :? για ρίξε και κανένα log file από το modem σου


ι τεχνικη υποστίριχη του ΟΤΕ είπε οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απο πλευράς κέντρου(Άνοιξη) και ι μόνη εξίγηση που πήρα ήταν οτι ίσως να φτέει ο συναγερμός του σπιτιού και αποσυγχρονίζει τη γραμμή
πράγμα που ίλενξα αποσυνδέοντας εντελώς τον συναγερμό αλλά το πρόβλημα παρέμεινε,,,,, :cry:


καλά σε ξεφορτωθήκανε μια φορά εύκολα...δεν θα ξαναπροσπαθήσεις :?:

SkyDive
18-05-04, 20:15
sdikr λίγο πιο συγκεκριμένα ?? αν και δεν νομίζω λόγο του οτι γίνεται κέθε μέρα ίδια ώρα....και κατα τα αλλα είναι όλα οκ

οσο για το log file pano απο που ρε?? αφοθ δεν το αναγνωρίζει σαν modem aλλα σαν network device.. :?:

sdikr
18-05-04, 21:01
να δεις τα καλώδια τα τηλεφωνικά, μήπως έχεις παράληλες συνδέσεις, μήπως περνάνε πισω απο κανα ψηγείο (ηλεκτρικές συσκευές γενικα)

SkyDive
18-05-04, 21:12
θα το κοιτάξω αν και δύσκολο να κάνω κάτι.... παράλληλη σύνδεση αν ενοείς σε μια τηλ πρίζα 2 γραμμές (οχι isdn) ύπαρχει αλλά πάντος σε αύτή που είναι πάνω το modem οχι..
άλλεσ ιδέεσ?? :roll:

sdikr
19-05-04, 03:52
οταν λέω τηλεφωνικά καλώδια θα πρέπει να συμπεριλάβεις και το καλώδιο που έρχεται απο το καφαο του Οτε στην οικόδόμή στον τοίχο του σπιτιου σου.

SkyDive
19-05-04, 10:39
αυτή είναι μάλλον δουλεία του οτε ..και να τα κοιτάχω δεν νομίζω να καταλάβω αν κάτι πάει στραβά..
αλλα ι ίδιεσ ώρες κάθε μέρα εξακολουθόυν να με προβληματίζουν..

@ ADSLgr.com All rights reserved.