PDA

Επιστροφή στο Forum : sagem 1704w OTE



atlandis
28-06-12, 15:35
Καλησπέρα, βάλαμε την προσφορά του ΟΤΕ με τον δορυφόρο και αλλάξαμε γενικώς το πακέτο στο τηλέφωνο με δωρεάν ρουτερακι… 44 ευρω τον μηνα.. Πολύ καλη προσφορά..
Το ρουτερακι που μας ήρθε σήμερα είναι το sagem 1704w, το παλιό μου είναι το tomson TG585 V7
Το τομσον το εχω σχεδον 2 χρονια και εχω συνέχεια (όχι κάθε μερα, εάν το πιάσει.. η αυτό η την γραμμη, αποσυνδέσεις)..

Θελω εάν γνωρίζει καποιος, εάν είναι καλό μοντεμακι το σαγκεμ… Ετσι και αλλιώς, αυτό είναι το καινούργιο μου μοντεμακι…

Vitruvian78
28-06-12, 17:03
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το thomson πώς θα συμπεριφερθεί πάνω σε γραμμή ΟΤΕ και βλέπεις......θεωρώ οτι είναι απο τα καλύτερα....

atlandis
29-06-12, 11:34
Γενικά βλέπω δεν υπάρχει άποψη για αυτό το μοντεμ (ουτε στο γουγλε), θα είναι πολύ καινούργιο, η εντελώς αδιάφορο.. Αν και έγραψα ότι το τομσον έχω εδώ και 2 χρόνια..

maik
01-07-12, 00:29
Και γιατι δεν το βαζεις πανω στην γραμμη να το δοκιμασεις ο ιδιος;
Αν σου κανει την δουλεια κρατα το.

atlandis
01-07-12, 10:22
Το έχω βάλει, είναι το ίδιο με το τομσον στα up/down, με την μόνη διαφορά ότι συγχρονίζετε σε χρόνο ντετε και έχει ΠΑΡΑ πολλές επιλογές… χάνεσαι… Μπορώ να βγάλω εικόνες και από τα 2… Με την μόνη διαφορά, ισος.. το τομσον τώρα που το ξανά έβαλα μου βγάζει 9mbps ενώ το άλλο 10.8 αλλα στο upload το sagem 980 και το τομσον 1021… Όταν γράφω ότι συγχρονίζει σε χρόνο ντεντε, εννοώ ότι… κάτω στο πάτωμα έχω τα μόντεμ… Τοποθετώ το power, τηλέφωνο, εθερνετ καλώδιο, κάθομαι στο γραφείο και είμαι στο ιντερνέτ !! Ενώ στο τομσον περιμένω 2-3 λεπτά..

maik
01-07-12, 13:31
Αφου σε ικανοποιει λοιπον μην ψαχνεσαι.
Αστο να δουλευει.

Vitruvian78
02-07-12, 14:22
Εγώ το Thomsonακι μου δεν το αλλάζω.....πολύ σταθερό και καλό!

AssVas
05-07-12, 17:11
H σειρά 17xx έχει πλουσιότερα Menu , n features αλά δεν έχει στο τρέχον firmware IPv6 .
Ωστόσο με το που το βάλεις πάνω στη γραμμή κάνει αυτόματα upgrade στο firmware του.
Το μόνο πρόβλημα που είδα πως στη σελίδα του status τη κάνει refresh αυτόματα και δε μπορείς να βάλεις από εκεί τα στοιχεία αλλά μπορείς να τα βάλεις από το μενού Internet Options .
Οδηγίες εδώ:
http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/sagem1704.htm

Άποψή μου όσο το δοκίμασα πως είναι αρκετά σταθερό , σαν το 2404/2444 σε γραμμές που τα thomson 585 έχουν αποσυνδέσεις το sagem-άκι κρατάει γερά.

P.S Ξέχασα πως έχει και αυτόματο scan των WiFi Channels και επιλέγει το καλύτερο - με λιγότερες παρεμβολές. Δε το έχω ψάξει tbh με το WiFi Analyzer ακόμα

atlandis
05-07-12, 22:02
Αυτό το παρατήρησα και εγώ, ότι κάνει αυτόματα ρεφρες την σελίδα, κάθε 1-2 δεύτερα.. Άραγε υποστηρίζετε από το dmt ?
Χλομό, αλλά θα το δοκιμάσω..

stefan_city
06-07-12, 14:02
το παρελαβε ενας γνωστος μου, και επειδη δεν εχει ιδεα, μου το εφερε για να του περασω τα στοιχεια της γραμμης του και να ρυθμισω το ασυρματο. δεν εχω πειραξει τιποτα ομως, γιατι χαθηκα απο τις πολλες ρυθμισεις. επισης, περα απο b/g, δεν ειδα n στο ασυρματο. εχετε να προτεινετε καμια βασικη ρυθμιση;

drspiros
24-05-16, 11:33
Καλημέρα.
Συνδέομαι ασύρματα στο ρούτερ του γείτονα με τους κωδικούς που μου έχει δώσει ο ίδιος. Το σήμα όμως είναι οριακό. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα παλιό ρούτερ Sagemcom 1704w που έχω σαν ενδιάμεσο σημείο (bridge ή access point, δεν είμαι σίγουρος για τη διαφορά), ώστε να έχω καλύτερο σήμα.
Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.