PDA

Επιστροφή στο Forum : ssd σε laptop, εγκατάσταση OS και διάφορα θέματα (partitioning, ahci ...)



kasadi
28-06-12, 16:15
Πήρα ένα samsung 256 GB ssd για το λαπτοπ μου και έχω διάφορες ερωτήσεις
Το λαπτοπ έχει ένα partition όπου χρησιμοποιείται για να εγκαταστήσουμε το λειτουργικό.

http://img225.imagevenue.com/loc912/th_885228922_disk_management_122_912lo.jpg (http://img225.imagevenue.com/img.php?image=885228922_disk_management_122_912lo.jpg)

Σκέφτομαι να κάνω clone αυτό το partition μέσω του Norton Ghost και ύστερα να βάλω τον ssd και να κάνω εγκτάσταση από την αρχή.
Ερωτήσεις:
1) το partition πού είναι γύρω στα 100MB πρέπει να το κάνω και αυτό clone ή αρκεί μόνο αυτό που είναι 12,44GB ?
2) να δώσω όλα τα GB στο λειτουργικό ; αν όχι πόσα να δώσω ; Έχω και dualboot με λίνουξ αλλά για την ώρα δεν θα τα περάσω.
3)γενικά έχω διαβάσει ότι πρέπει να επιλέξουμε το ahci . Στο λαπτοπ μου δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, ωστόσο διάβασα ότι μπορεί να είναι επιλεγμένο από μόνο του να δουλέυει πάντα έτσι. Πώς βλέπω άμα είμαι σε ahci ;
4) τι να κάνω με τα pagefile και με το sleep και το hibernate ? αυτά έχω διαβάσει ότι τα απενεργοποιούν ή το pagefile το πάνε σε άλλο δίσκο, εδώ όμως έχω λαπτοπ και θα έχει μόνο τον ssd μέσα. Πειράζει να τα αφήσω ενεργοποιημένα ;
5) πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ;

biggeo65
28-06-12, 20:37
Πήρα ένα samsung 256 GB ssd για το λαπτοπ μου και έχω διάφορες ερωτήσεις
Το λαπτοπ έχει ένα partition όπου χρησιμοποιείται για να εγκαταστήσουμε το λειτουργικό.

http://img225.imagevenue.com/loc912/th_885228922_disk_management_122_912lo.jpg (http://img225.imagevenue.com/img.php?image=885228922_disk_management_122_912lo.jpg)

Σκέφτομαι να κάνω clone αυτό το partition μέσω του Norton Ghost και ύστερα να βάλω τον ssd και να κάνω εγκτάσταση από την αρχή.
Ερωτήσεις:
1) το partition πού είναι γύρω στα 100MB πρέπει να το κάνω και αυτό clone ή αρκεί μόνο αυτό που είναι 12,44GB ?
2) να δώσω όλα τα GB στο λειτουργικό ; αν όχι πόσα να δώσω ; Έχω και dualboot με λίνουξ αλλά για την ώρα δεν θα τα περάσω.
3)γενικά έχω διαβάσει ότι πρέπει να επιλέξουμε το ahci . Στο λαπτοπ μου δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, ωστόσο διάβασα ότι μπορεί να είναι επιλεγμένο από μόνο του να δουλέυει πάντα έτσι. Πώς βλέπω άμα είμαι σε ahci ;
4) τι να κάνω με τα pagefile και με το sleep και το hibernate ? αυτά έχω διαβάσει ότι τα απενεργοποιούν ή το pagefile το πάνε σε άλλο δίσκο, εδώ όμως έχω λαπτοπ και θα έχει μόνο τον ssd μέσα. Πειράζει να τα αφήσω ενεργοποιημένα ;
5) πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ;

Έχει δύο partition Primary partition 46.60 GB & 1.94 GB τα οποία δεν χρησημοποιούνται.
Εκτός κι αν είναι τα δύο partition EXT2 για LINUX.

Το System Reserved partition περιέχει τα αρχεία για να κάνουν boot τα Windows.

To partition 12.44 GB (Recovery partition) περιέχει το λειτουργικό και τα προγράμματα του κατασκευαστή του laptop.
Αυτό μόνο το partition χρειάζεσαι κι αυτό μόνο πρέπει να κάνεις clone.

Θα έλεγα για σιγουριά και πριν εγκαταστήσεις τον SSD:

A) Δημιούργησε DVD επαναφοράς, στην ουσία το Recovery partition γράφεται σε DVD
κι αν κάτι γίνει μπορείς να ξεκινήσεις τον υπολογιστή με τα DVD.

Επίσης και σαν εξασφάλιση αν κάτι δεν πάει καλά με το Clone.
Πρέπει στην έναρξη / Όλα τα προγράμματα να έχει μια εφαρμογή Create recovery disks.
Aν δεν έχει πες ποιό είναι το laptop για να το δούμε πως μπορείς να δημιουργήσεις δισκάκια.
Αν βέβαια έχει DVD εγγραφής το Laptop.

B) Aφού δημιουργήσεις τα δισκάκια πρώτα, μετά μπορείς να χρησημοποιήσεις το Norton Ghost
για να πάρεις Image το Recovery Partition 12.44 GB.

Aυτά πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο με τον HD και τον SSD.
Στις ερωτήσεις σου τώρα:

1) Όχι clone θα κάνεις μόνο τα 12.44 GB.

2) Αν σκέφτεσαι να επαναφέρεις το Recovery partition στον SSD,
τότε πρέπει να δημιουργήσεις ένα partition 13 GB για μετα΄φορά του clone,
και το υπόλοιπο να το δώσεις στο λειτουργικό.

Αν δημιουργήσεις δισκάκια recovery, όπως λέω παραπάνω, κι αν δεν μεταφέρεις το clone στον SSD,
τότε δώσε όλο τον χώρο στο λειτουργικό.

3)Πως ξέρεις ότι στο Laptop σου δεν υπάρχει AHCI; Αυτό ενεργοποιείται μέσα από το BIOS.
Και καλό είναι να το ενεργοποιήσεις οριν κάνεις την εγκατάσταση των Windows.
Βγάζεις τον μηχανικό δίσκο, βάζεις επάνω τον SSD, αλλάζεις από το BIOS το SATA σε AHCI Mode,αν υπάρχει,
και μετά ξεκινας την εγκατάσταση των Windows 7.

Βέβαια η αλλαγή μπορεί να γίνει και μετά την εγκατάσταση,
αλλά πρώτα πρέπει να αλλάξεις μια τιμή στην Registry (http://www.sevenforums.com/tutorials/61869-ahci-enable-windows-7-vista.html?filter)
και μετά να κάνεις την αλλαγή στο BIOS.

Αν δεν μπορείς να το βρεις πες ποιό laptop έχεις, για να το ψάξουμε, αν έχει ή όχι.

4) Το page file δεν απενεργοποιείται, χρειάζεται από τα Windows (για διαγνωστικούς λόγους),
τα μηνύματα που βγάζουν οι μπλε οθόνες αποθηκεύονται εκεί, ή τυχόν άλλα σφάλματα του συστήματος,
όπως επίσης χρειάζεται και απόορισμένες εφαρμογές.

Από την στιγμή που έχεις laptop τόσο το Hibernation (Adranopo;ihsh), όσο και το SLEEP mode (Αναστολή)
χρειάζονται για να εξοικονομούν μπαταρία όταν το laptop δεν είναι στην μπρίζα.

Πολλοί απενεργοποιούν το Page File ,και το Hibernation,για να κερδίσουν χώρο από τον SSD,
αν έχεις π.χ. 4GB RAM, τότε τα δύο μαζί πιάνουν περίπου 8 GB,
κι επειδή πιστεύουν ότι οι συχνές εγγραφες εξασθενούν την μνήμη του SSD γρήγορα,
αλλά αυτό δεν ισχύει (http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-διαγνωστικά-και-firmware?p=4512010#post4512010)

Εδώ θα βρεις (http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-διαγνωστικά-και-firmware)κάποιες βασικές ρυθμίσεις, για τον SSD και γενικά αν διαβασεις τα μηνύματα εκεί θα πάρεις αρκετές ιδέες

Απενεργοποιείς το Indexing (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=104093&d=1340899287).
Απενεργοποιείς το defrag.

5) Aν κάτι άλλο μου διαφεύγει θα το βρείς στο παραπάνω λινκ.

kasadi
28-06-12, 20:59
biggeo65 σε ευχαριστω για την απάντηση.
Τους δίσκους που μου λές να πάρω backup τους έχω κάνει μόλις αγόρασα το λαπτοπ, απλά αυτή την στιγμή δεν τους έχω μαζί μου
Για το ahci το bios δεν έχει τέτοια επιλογή.Το έψαξα πολύ. Γενικά στα λαπτοπ δεν έχει τέτοιες επιλογές το Bios. Από ότι έψαξα όμως κατά πάσα πιθανότητα το λαπτοπ μου εχει επιλεγμένο από μονο του το ahci .
Αυτό που θέλω να κάνω είναι με κάποιο τρόπο να κάνω φρέσκια εγκατάσταση των windows στον ssd .
Σκέφτηκα να κάνω clone το κρυφό partition στον ssd και μόλις κάνει boot να ξεκινήσει η εγκατάσταση.
Αν υπάρχει τρόπος να κάνω φρέσκια εγκατάσταση των windows στον ssd χωρίς να μεταφέρω και το κρυφό partition θα ήθελα να τον μάθω.(ΔΕΝ ΕΧΩ DVD RW και Player μαζί μου ώστε να το συνδέσω στο λαπτοπ). Διαθέσιμα εργαλεία που έχω είναι usb στικάκι και 2 δίσκους τους οποίους μπορώ να διαβάσω το με usb. Μπορώ π.χ. να μεταφέρω το κρυφό partition σε κάποιον από τους δίσκους και να κάνω install στον ssd ? (εμένα δεν μου φαίνεται να γίνεται κάτι τέτοιο )

biggeo65
28-06-12, 21:12
Να΄σαι καλά. :)

Θα έλεγα ένα USB stick 16 GB αν είχες ,θα έκανες δουλειά.
Παίρνεις clone to partition στο USB stick.

Ή αν μπορείς να βρείς μια θήκη να κάνεις τον σκληρό δίσκο εξωτερικό και να τον συνδέσεις στο laptop.

Aλλά δεν είμαι σίγουρος σαν ιδέες αν δουλέψουν. Δεν τις έχω δοκιμάσει. Απλά σκέψεις κάνω.

Ή αφού λες ότι έχεις τα δισκάκια, τότε κάνε clone το 12.44 GB στον SSD, κάνεις την εγκατάσταση κανονικά,
και μετά αν σου χρειάζεται ο χώρος, το διαγράφεις και το ενώνεις με το partition των 7, ή το αφήνεις για LINUX.

Ποιο laptop είναι για να ψάξουμε.
Στο BIOS είναι εκεί που έχει τις αλλαγές για τον DISK controller. Σε ορισμένα αναφέρεται σαν Enhanced SATA

Αν δεν είναι ενεργοποιημένο χάνεις σε ταχύτητα στον SSD . Στον μηχανικό όχι.

Μπορείς να δεις αν είναι ενεργοποιημένο. Πάνε στο ρολόϊ (taskbar)
και πάτα το ασφαλής κατάργηση συσκευών.
Αν είναι ενεργοποιημένο και ο σκληρός δίσκος θα είναι εκεί στην λίστα.

kasadi
29-06-12, 09:46
το λαπτοπ είναι το sony vaio VPCY11S1E. Επιλογή δεν έχει στο bios έψαξα.
http://www.sony.gr/support/el/product/VPCY11S1E_S/specifications
Στην taskbar δεν υπάρχει αυτό που λές, αλλά αν πάω στο device manager στο IDE ATA/ATAPI controllers εκεί έχει μόνο το Intel (R) ICH9M-E/M SATA AHCI Controller και ενα για memory stick και sd cards. ( Αυτό το λέω γιατί ψάχνοντας στο google για το πώς καταλαβαίνεις άμα είσαι σε AHCI έλεγαν να δω στο devive manager , αν και περίμενα να λένε αυτό που είπες για την taskbar )
Στο μεταξύ το cloning αποδείχθηκε πιο δύσκολο από ότι περίμενα. Δοκίμασα να αντιγράψω το κρυφό partition σε έναν απλό μηχανικό δίσκο που τον διαβάζω μέσω usb και τη μία φορά έβγαλε error και την άλλη έβγαλε μήνυμα κάτω ότι ο δίσκος δουλεύει σε χαμηλή ταχύτητα ( σε usb 1 ) ενώ μπορεί να δουλέψει γρηγορότερα και αργούσε πολύ. Τώρα ξαναδοκιμάζω σε άλλον μηχανικό δίσκο.

edit: κατάφερα να κάνω clone το κρυφό partition αλλά για κάποιο λόγο μου το έβγαζε ότι είναι 13 κόμμα κάτι GB ενώ ανά δείτε πάνω στην εικόνα στα windows τον δείχνει 12 κόμμα κάτι. Είναι φυσιολογικό αυτό;
edit 2: έγινε το cloning αλλά στο δίσκο δεν φαίνεται τίποτα, δεν ξερω τι φταίει τα tutorials ακολουθώ αλλά δεν κατάφερα να κάνω τίποτα

biggeo65
29-06-12, 19:29
Αν στον device manager έχει ICH9M-E/M SATA AHCI τότε είναι AHCI.
Πολλά λαπτοπ το έχουν αυτό τελικά.Έρχονται με AHCI εγκατεστημένο.
Δεν το ήξερα. Δεν το είχα ψάξει γιατί δεν χρειάστηκε .

Αυτό με την taskbar που ανέφερα ,είναι ένας γρήγορος τρόπος.
Από την διαχείριση συσκευών είναι ο σίγουρος όπως το είδες.

Οπότε από αυτό το θέμα είσαι εντάξει. Προχωράς κανονικά με τα υπόλοιπα.

Το partition είναι κρυφό. Δοκίμασε να δεις αν φαίνεται από την διαχείριση δίσκων. Μόνο από εκεί αν μπορείς να το δεις.
Και ναι όταν κάνεις cloning με το Ghost ,πάντα το τελικό είναι λίγο μεγαλύτερο.
Προσθέτει κι άλλα στοιχεία το Ghost, που τα χρειάζεται για την επαναφορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.