PDA

Επιστροφή στο Forum : Vdsl και Θεσσαλονικη?!? Εβαλε κανεις?



apostolispk
29-06-12, 00:16
Καλησπερα, εβαλες κανεις vdsl στην Θεσσαλονικη?
Αν ναι σε ποια περιοχη και πως παει?

John Lucio
03-08-12, 09:03
Κανένας ?

Georgevtr
04-12-12, 04:58
Αρκετοί είμαστε. Δυτικά... έβαλα 50αρα cyta. Σε ποια περιοχή είσαι;

darisg
04-12-12, 18:25
κ.Τούμπα, έβαλα 30αρα του ΟΤΕ......καλά τα πάει... :)

http://www.speedtest.net/result/2350642878.png (http://www.speedtest.net)

iLLiCiT
05-12-12, 13:15
Καλησπέρα.

Στις Συκιές, 50ρα ΟΤΕ από σήμερα.
31 down 5 up στα 600 μέτρα από το Α/Κ

Επειδή με ενδιαφέρει περισσότερο το up (όχι ότι με χαλάει το down), είμαι αρκετά ευχαριστημένος...

John Lucio
05-12-12, 14:34
Αρκετοί είμαστε. Δυτικά... έβαλα 50αρα cyta. Σε ποια περιοχή είσαι;

Εγώ είμαι Τριανδρία...έχω 24αρα προς το παρόν και το σκέφτομαι...

jim788e
06-12-12, 00:08
Ροστάν απο Forthnet
40/5 στα 900 μετρα.
ακόμα δεν εχω ιντερνετ μόνο κλείδωσε η γραμμή περιμένω και τηλέφωνο.

spiz
07-12-12, 04:29
Παρακολουθώ χρόνια το forum, αλλά σήμερα είπα να γραφτώ, με αφορμή την εμπειρία μου σχετικά με το VDSL από ΟΤΕ. Κατ' αρχάς καλώς σας βρήκα. :) Η ιστορία έχει ως εξής:

- Δευτέρα 26 Νοεμβρίου: Τηλεφωνώ στο 13888, προκειμένου να μάθω εάν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή μου (Α/Κ Ευκαρπίας). Περιχαρής η υπάλληλος μου δηλώνει ότι ΝΑΙ υπάρχει δυνατότητα για το πακέτο των 30Mbps, σύμφωνα με το που μένω. Έτσι προχωρήσαμε στην υποβολή της αίτησης. Μου είπε μάλιστα, την επόμενη εβδομάδα να καλέσω προκειμένου να μάθω σε τι στάδιο βρισκόμαστε, μιας και θα έπρεπε να προηγηθεί η φορητότητα από Cyta.

- Τρίτη 4 Δεκεμβρίου: Καλώ στο 13888 και μου λένε ότι μια ημέρα πριν δόθηκε το ΟΚ από Cyta για την φορητότητα και ότι είναι προγραμματισμένο για την ίδια ημέρα (που μιλούσαμε) η ολοκλήρωση της μεταφοράς. Μάλιστα επειδή ήταν μεσημέρι και δεν φάνηκε να γίνετε τίποτα, μου λένε να καλέσω και την επόμενη εάν δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά. :hmm:

- Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου: Το απολύτως τίποτα. Βρίσκομαι ακόμα στο δίκτυο της Cyta & ούτε φωνή ούτε ακρόαση από ΟΤΕ. Περιμένω μέχρι το μεσημέρι μπας και... αλλά αποτέλεσμα κανένα. Οπότε τηλεφωνώ στο 13888. Από εκεί με παραπέμπουν στο 800.11.96000 του ΟΤΕ κι αρχίζει το ξετύλιγμα του κουβαριού!

Μου είπαν το εξής καταπληκτικό (έχει σχέση με το τέλος του παραμυθού τους): Ότι πρώτα θα ολοκληρωθεί η φορητότητα του τηλεφωνικού αριθμού και μετά από κάποιες ημέρες θα δοθεί το VDSL (!) οπότε εκεί αντέδρασα :rtfm: Για να μην τα πολυλογώ... κατέληξα να με 6 διαφορετικούς τηλεφωνικούς αριθμούς (Α/Κ, τεχνικών κλπ), αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Οπότε και καλώ για τελευταία φορά στο 13888 προκειμένου να ακυρώσω την αίτηση και να μην καταλήξω με μια σύνδεση φωνής - χωρίς data. Η υπάλληλος άκουσε εν ολίγης την ιστορία και προκειμένου να με αποτρέψει να ακυρώσω την αίτηση, το έψαξε το θεματάκι. Αρκετή ώρα στην αναμονή και στο τέλος μου δείνει την εξής καταπληκτική και ειλικρινή απάντηση «μα δεν σας καλύπτει το δίκτυο μας». Φανταστείτε να μην την έψαχνα και να περίμενα να ολοκληρωθεί η φορητότητα!!! :down:

Συμπέρασμα; Η πρώτη υπάλληλος του 13888, προκειμένου να γράψει +1 αίτηση παραπάνω, ψευδώς δήλωσε ότι θα μπορούσα να έχω VDSL

Αποτέλεσμα, ακύρωσα την αίτηση και αποφάσισα να κάτσω στ’ αυγά μου. Είπα μετά από χρόνια να επιστρέψω στον ΟΤΕ, αλλά αυτωνών η νοοτροπία δεν πρόκειτε να αλλάξει εις τον αιώνα τον άπαντα! :nono: Όταν κι αν δοθεί από ΚΑΦΑΟ μέσω άλλης εταιρίας θα το ξαναδώ το θέμα, αλλά ποτέ στον ΟΤΕ!

balander
10-12-12, 14:50
Ροστάν απο Forthnet
40/5 στα 900 μετρα.
ακόμα δεν εχω ιντερνετ μόνο κλείδωσε η γραμμή περιμένω και τηλέφωνο.

Που κοντα μενεις φιλε; επειδη με ενδιαφερει η περιοχη κ εγω πρεπει να μαι στα 900 μετρα.

batraxos1978
19-12-12, 20:45
Καλαμαρια εδω (Περικλεους κεντρο) σημερα εκανα την αιτηση και πηρα και το ρουτερ (ειναι τεραστιο!!!...και εχει και μικρο καλωδιο τροφοδοσιας) και αναμενω σε 1-2 μερες να το ενεργοποιησουν (και ο θεος βοηθος).Θα επανελθω με εντυπωσεις.

farcry
20-12-12, 03:51
Καλησπέρα.

Στις Συκιές, 50ρα ΟΤΕ από σήμερα.
31 down 5 up στα 600 μέτρα από το Α/Κ

Επειδή με ενδιαφέρει περισσότερο το up (όχι ότι με χαλάει το down), είμαι αρκετά ευχαριστημένος...


κατσε ρε φιλε θα με τρελανεις? σε αφησαν να βαλεις 50/5 ενω πιανεις μεγιστο 31?

ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

εγω που πιανω μεγιστο 39/9 στο attainable γιατι μου ειπαν οτι δεν ειναι διαθεσιμο το πακετο?

ρε παιδια ΤΙ ΣΤΟΝ ΜΠΙΠ ΓΙΝΕΤΑΙ ?

tsapi
22-12-12, 00:23
Κι εγώ από σήμερα έχω vdsl. Forthnet - ήμουν ήδη σε double play και έκανα αίτηση αναβάθμισης σε vdls 50/5 την τρίτη το απόγευμα.

Σήμερα το απόγευμα ενεργοποιήθηκε το vdsl. Άλλαξα modem και έβαλα το καινούριο - έκανα κάποιες μικρές αλλαγές στις ρυθμίσεις (όχι κάτι το σημαντικό) και έπαιξε κατευθείαν.

Ικανοποιητικότατες ταχύτητες. Συγχρονίζω στα 50000/4998 - attenuation 11,6 / 3,9 - απόσταση σε ευθεία γραμμή από το κέντρο του ΟΤΕ (Ερμού - Καρ. Ντηλ) κάτω απο 200 μέτρα (σε ευθεία).

Και στο speedtest αλλά και σε μία δύο δοκιμές που έκανα με έναν σέρβερ που έχω στη γαλλία τα νούμερα είναι θρυλικά. Κατεβάζω με έως και 5-5,2 mbyte/sec - απλά πρόσεξα ότι η ταχύτητα δεν είναι σταθερή: το γράφημα της ταχύτητας/χρόνο είναι πριονωτό με τα χαμηλά να πέφτουν έως και τα 3,5mb/sec και τα ψηλά στα 5,2mb/sec - ο μέσος όρος μού φαίνεται ότι είναι κάπου στα 4,5mb/sec.

Τις επόμενες ημέρες θα έχω καλύτερα εικόνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.