PDA

Επιστροφή στο Forum : Linux και NF7-S onboard ethernet



Spock
18-05-04, 20:25
Έχω πρόβλημα με την αναγνώριση του ethernet interface, που είναι συγκεκριμένα το Realtek 8201BL. Κατά την εκκίνηση και του Fedora 1 και του Knoppix 3.1 δεν αναγνωρίζεται, ενώ με το cd του gentoo έχει πρόβλημα μόνο με τον gentoo πυρήνα (με τον SMP αναγνωρίζεται κανονικά). Ακολούθησα και τις συμβουλές στο http://forums.gentoo.org/thread166814-0-asc-100.html
αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο http://www.mepis.org/node/view/857 αναφέρει τα παρακάτω:

The problem with onboard nics is nowdays the manufacturers have got so cheap there are no actual nic chipsets on your mainboard anymore, now they have started just embedding the code into the North Bridge so there is no actual hardware and like you said everything runs off the CPU.

Έχετε κάποια άποψη πάνω σ' αυτό; Αληθεύει, και αν ναι είναι καλύτερο να πάρω μια κανονική κάρτα, ώστε να μην έχω και πρόβλημα στο Linux;

Ευχαριστώ!

sdikr
18-05-04, 21:23
καλύτερα με μία καρτά 10 ευρω θα κάνει, και δεν θα ψάχνεις ολό το βράδι στα foroum (να ψάξεις για realtek!)

aesir
18-05-04, 21:26
Τα "καλά" του Linux που κουβεντιάζουμε σε ενα αλλό thread θα πληρώσεις...

Spock
19-05-04, 00:34
Βλακεία δικιά μου, δεν το έψαξα... Η nvidia δίνει drivers για linux για το nforce2 chipset, που έδιναν module και για την ethernet... Όλα ΟΚ!

Slammer
19-05-04, 01:57
Νομιζω οτι το 8201 ειναι physical (PHY) only. Η υποστηριξη του net (ΜΑC) πρεπει να ειναι μέσα στο chipset...
Περιεργο γιατι βρηκα σε αμερικάνικο κατάστημα να πουλα μηχανάκια με προεγκατεστημενο Linux σε τετοιο chipset...(xmmm.. μηπως ειναι nForce?? μου φαινεται....)

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B0000U6MDO/ref%3Dnosim/ricksphotograpag/104-8500871-8952753

Slammer
24-05-04, 15:15
To driver που ζητας, μαλλον ειναι το nforce-net... Υπαρχει στο portage!
Aν δεν το βλεπει το live τοτε κατεβασε τα απαιτουμενα αρχεια (δες τα αντιστοιχα ebuild στο portage) και μολις κανεις chroot κανε το emerge.
Φυσικα καλυτερα να ξεκινήσεις με stage3 ωστε αν πάει κατι στραβα να μην εχεις αναγκη το δικτυο μεχρι το reboot.

Spock
24-05-04, 18:48
Είναι πράγματι το nforce-net, αλλά έχω πρόβλημα όταν κάνω emerge. Μου δίνει τα ίδια ακριβώς μηνύματα λάθους:

http://forums.gentoo.org/thread175991.html&highlight=exitcode+2

Γι αυτό κατέβασα από άλλο site τα sources του nvnet, έκανα compile και έβαλα το nvnet.ko στα modules του αντίστοιχου πυρήνα, gentoo-2.6.5-r1.

Το module δουλεύει, αλλά θα προτιμούσα να γινόταν η εγκατάσταση μέσω emerge...

Από τα μηνύματα λάθους είδα ότι ψάχνει κάποια αρχεία, πχ

/usr/src/linux/include/asm/irq.h:16:25: irq_vectors.h: No such file or directory

Απ' ότι είδα, δεν υπάρχει ο κατάλογος /usr/src/linux/include/asm. Μήπως οφείλεται εδώ το πρόβλημα; Γιατί να υπάρχει μόνο στα πακέτα nfroce-net και nforce-audio;
Αν δημιουργούσα στα sources του kernel τον κατάλογο asm και αντέγραφα τα αρχεία που χρειάζονται από τους άλλους (πχ. /usr/src/linux/include/asm-??,
δε θυμμάμαι πως ακριβώς λέγεται, αλλά εκεί υπάρχουν τα αρχεία irq.h κτλ) να διορθωνόταν; Δε ξέρω και πολλά από linux, αλλά μου φαίνεται λίγο "πρόχειρη" λύση αυτη...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Anonymous
24-05-04, 18:59
Είναι πράγματι το nforce-net, αλλά έχω πρόβλημα όταν κάνω emerge. Μου δίνει τα ίδια ακριβώς μηνύματα λάθους:

http://forums.gentoo.org/thread175991.html&highlight=exitcode+2

Γι αυτό κατέβασα από άλλο site τα sources του nvnet, έκανα compile και έβαλα το nvnet.ko στα modules του αντίστοιχου πυρήνα, gentoo-2.6.5-r1.

Το module δουλεύει, αλλά θα προτιμούσα να γινόταν η εγκατάσταση μέσω emerge...

Από τα μηνύματα λάθους είδα ότι ψάχνει κάποια αρχεία, πχ

/usr/src/linux/include/asm/irq.h:16:25: irq_vectors.h: No such file or directory

Απ' ότι είδα, δεν υπάρχει ο κατάλογος /usr/src/linux/include/asm. Μήπως οφείλεται εδώ το πρόβλημα; Γιατί να υπάρχει μόνο στα πακέτα nfroce-net και nforce-audio;
Αν δημιουργούσα στα sources του kernel τον κατάλογο asm και αντέγραφα τα αρχεία που χρειάζονται από τους άλλους (πχ. /usr/src/linux/include/asm-??,
δε θυμμάμαι πως ακριβώς λέγεται, αλλά εκεί υπάρχουν τα αρχεία irq.h κτλ) να διορθωνόταν; Δε ξέρω και πολλά από linux, αλλά μου φαίνεται λίγο "πρόχειρη" λύση αυτη...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

από όσο έχω καταλάβει το emerge τραβάει τα stable release (δηλαδή το 2.4 kernel)

Slammer
24-05-04, 22:08
Δεν εχει καμμια σχεση αυτο....
Οταν το emerge σου βαζει τον kernel στο σκληρο, δημιουργει το directory με το ονομα του, δηλαδη /usr/src/linux-2.6.5 (ή καπως ετσι), θα δεις μεσα στο /usr/src ενα symbolic link με το ονομα linux, αυτο πρεπει να δειχνει το directory του linux

Κανε
cd /usr/src
rm linux
ln -sd ./linux ./linux-2.6.5

και ετσι θα αντιστοιχηθει το /usr/src/linux στο πραγματικο tree.
Μετα κανε emerge ξανα....

sdikr
24-05-04, 22:17
εμένα εφόσον έβαλα τα gentoo-dev-sources (2.6.6) προσπάθησα να τρέξω το emerge emu10k1 και μου έβγαλε στο τέλος οτι αυτό το Module είναι μόνο για 2.4 kernel

Slammer
25-05-04, 00:41
Δεν χρειαζεται driver για 2.6.x! Συμπεριλαμβανεται στο κερνελ...

sdikr
25-05-04, 00:44
αμα το κάνεις compile ή module!
αλλά το emerge τουλαχιστον για την ώρα δεν θα σου δουλέψει

elapse
03-06-04, 02:01
Για την on-board ethernet της NF7-S χρειάζεται μόνο στον κέρνελ η επιλογή reverse engineered nforce κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς,θα το κοιτάξω μόλις μπουτάρω σε linux. Έχω την ίδια μητρική και παίζει κανονικά :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.