PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάρτα WiFi



S_Torm
29-06-12, 22:04
Καλησπέρα :)

Επειδή πρόσφατα μετακόμισα στο πατρικό, και για να μην πληρώνουμε διπλά τον ΟΤΕ έκοψα την δική μου γραμμή, έχω το εξής θέμα.

Το router βρίσκεται στο σαλόνι του δεύτερου ορόφου, εγώ μένω στο ισόγειο. Στον δεύτερο, ένας μόνο υπολογιστής είναι ανάγκη να συνδέεται ο οποίος βρίσκεται σε ένα δωμάτιο και προσωρινα συνδέεται με καλώδιο που περνάει απο το μπαλκόνι και καταλήγει στο δωμάτιο. Εγώ παίρνω wifi απο το κινητό και το μοιράζω στο pc μέσω usb.

Επειδή όμως έχω τον μικρό και τριγυρνάει στο μπαλκόνι πάνω και δεν θέλω να τραβάει το καλώδιο για να μην χτυπήσει κιόλας, ψάχνω μια καλή ασύρματη κάρτα ώστε να μεταφερθεί το router ακόμα πιο μακρυά απο το δωμάτιο του δεύτερου, εκεί όπου υπάρχει τρύπα στον τοίχο που θα μου φέρνει εμένα το καλώδιο στο ισόγειο για να αποφύγω να το παίρνω απτο κινητό σαν τον κλέφτη. ( θέλω δηλαδή εκεί που είναι το ρούτερ ο υπολογιστής να συνδέεται ασύρματα και στο ισόγειο να έρχεται το καλώδιο ethernet που θα περάσει δια μέσω του τοίχου όπου περνάνε ήδη και άλλα καλώδια και δεν υπάρχει πρόβλημα )

Φοβάμαι όμως μην δεν πιάνει καλό σήμα καθώς μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει πως ακόμα και με 2-3 παύλες αν βρίσκει ασύρματο δίκτυο ( έβαλα δοκιμαστικά μία ασύρματη κάρτα ), δεν συνδέεται και μου βγάζει την πίστη.

Έχετε υπόψιν σας κάποια καλή ασύρματη κάρτα?

Το budget είναι σχετικά χαμηλό καθώς λεφτά δεν υπάρχουν, αλλά αν είναι για κάτι που αξίζει και θα κάνει δουλειά τότε ίσως το σκεφτώ να τα δώσω μια και καλή να ξεμπερδεύω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.