PDA

Επιστροφή στο Forum : recovery system windows 7



Stoneage1000
02-07-12, 13:45
Καλημέρα και καλό μήνα.Ένα ξαδερφάκι μου μου έδωσε το λαπτοπ του να το κοιτάξω,ανεβάζει θερμοκρασία και θα του κάνω ενα καθάρισμα.Μπήκα κανόνικα στα windows ωστόσο να δω σε τι κατάσταση είναι.Το λάπτοπ πηγαίνει τόσο αργά που πλέον δεν είναι λειτουργικό.Ο δίσκος έχει περιθώριο ωστόσο.Το θέμα μου είναι ότι θέλω να του κάνω ένα φορμάτ.Έχει τα windows 7 τα home prenium απο τον κατασκευαστή.Θέλω να του αφήσω το ίδιο λειτουργικό.Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω το recovery system?Στα vista θυμάμαι οτι επρεπε να το έχεις κάψει σε dvd και μετα έκανες την διαδικασία αυτή.Ισχύει το ίδιο στα 7?Ευχαριστώ.

biggeo65
02-07-12, 14:35
Καλημέρα και καλό μήνα.Ένα ξαδερφάκι μου μου έδωσε το λαπτοπ του να το κοιτάξω,ανεβάζει θερμοκρασία και θα του κάνω ενα καθάρισμα.Μπήκα κανόνικα στα windows ωστόσο να δω σε τι κατάσταση είναι.Το λάπτοπ πηγαίνει τόσο αργά που πλέον δεν είναι λειτουργικό.Ο δίσκος έχει περιθώριο ωστόσο.Το θέμα μου είναι ότι θέλω να του κάνω ένα φορμάτ.Έχει τα windows 7 τα home prenium απο τον κατασκευαστή.Θέλω να του αφήσω το ίδιο λειτουργικό.Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω το recovery system?Στα vista θυμάμαι οτι επρεπε να το έχεις κάψει σε dvd και μετα έκανες την διαδικασία αυτή.Ισχύει το ίδιο στα 7?Ευχαριστώ.

Αν δεν έχει δισκάκια επαναφοράς , τότε πρέπει να υπάρχει recovery partiton στον σκληρό δίσκο.
Μπορείς να επαναφέρειςτο Laptop στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Όπως ήταν δηλαδή όταν το πήρε.

Πριν το κάνεις πάρε Backup οτιδήποτε θέλει να κρατήσει ο ξάδερφος σου.

Σε κάποια laptop μπαίνεις στο menu με το F10, σε άλλα είναι διαφορετικός ο συνδυασμός.
Ποιό laptop είναι; Να το ψάξουμε .

Stoneage1000
02-07-12, 15:08
Είναι το hp compaq presario cq61.Υπάρχει ένα αρχείο recovery στο σκληρό.Αν μπορείς να με ενημερώσεις για την διαδικασία..Ευχαριστώ πολυ:)

biggeo65
02-07-12, 15:30
Είναι το hp compaq presario cq61.Υπάρχει ένα αρχείο recovery στο σκληρό.Αν μπορείς να με ενημερώσεις για την διαδικασία..Ευχαριστώ πολυ:)

Mπορείς να το κάνεις ή από το μενού Έναρξη \Όλα τα προγράμματα \Recovery Manager\
κι από εκεί να ξεκινήσεις τον Recovery manager.
ή
Να ξεκινήσεις το laptop, και να πατήσεις το F11, μόλις δεις στην οθόνη το μήνυμα
"Press <F11> for Recovery"
Mετά ακολουθείς τις οδηγίες. Πρώτα πάρε backup ότι χρειάζεται.

Κι αφού τελειώσει η διαδικάσία, δημιούργησε και δισκάκια επαναφοράς, για σιγουριά.
Αν κάτι πάθει ο δίσκος να τα έχετε. Αλλοιώς θα πρέπει να πληρώσει ξανά για τα δισκάκια.
Περισσότερες πληροφορίες στο manual (http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01740724.pdf)

cuprakatos
03-07-12, 00:01
Εγω θα σου πρότεινα φρέσκια εγκατάσταση με ένα δισκάκι των windows , θα βρείς απο κανα φίλο , ώστε να φύγουν και όλα τα σαβουροπρογράμματα της μαμάς εταιρείας , αν σου λείπει κάποιος driver τον βρίσκεις πανεύκολα , αν και με τα 7 δε θα συναντήσεις προβλήματα

cranky
03-07-12, 00:08
Τόσο δύσκολο είναι να απεγκαταστήσει τα σαβουροπρογράμματα και να κρατήσει τα γνήσια Windows ;

biggeo65
03-07-12, 01:19
Εγω θα σου πρότεινα φρέσκια εγκατάσταση με ένα δισκάκι των windows , θα βρείς απο κανα φίλο , ώστε να φύγουν και όλα τα σαβουροπρογράμματα της μαμάς εταιρείας , αν σου λείπει κάποιος driver τον βρίσκεις πανεύκολα , αν και με τα 7 δε θα συναντήσεις προβλήματα

Αυτό που λέει ο Θράσος. Όλα απενεργοποιούνται να μην φορτώνουν στην έναρξη, και κρατά τα Windows που έχει γνήσια.

cuprakatos
03-07-12, 08:28
Γνήσια εννοείται , επειδή τα λάπτοπ επανέρχονται απο το recovery partition και δε σου δίνουν συνήθως dvd των windows , γι αυτό είπα να βρει dvd με την έκδοσή του απο ένα φίλο . Επίσης τα σαβουροπρογράμματα που εγκαθίστανται σε ένα λάπτοπ απο τη μαμα εταιρεία είναι γύρω στα 60 ! ! Οπότε δε συζητάμε με επιείκεια ! ξήλωμα αμέσως , άσε που μόνο για να τα ρυθμίσεις να μην ενημερώνονται σε καθημερινή βάση, να μην ξεκινούν με τα win , κλπ θες καμιά βδομάδα να ρυθμίζεις , άσε το χώρο που πιάνουν άσκοπα :whistle:
Καθαρή λοιπόν εγκατάσταση

biggeo65
03-07-12, 09:42
Γνήσια εννοείται , επειδή τα λάπτοπ επανέρχονται απο το recovery partition και δε σου δίνουν συνήθως dvd των windows , γι αυτό είπα να βρει dvd με την έκδοσή του απο ένα φίλο . Επίσης τα σαβουροπρογράμματα που εγκαθίστανται σε ένα λάπτοπ απο τη μαμα εταιρεία είναι γύρω στα 60 ! ! Οπότε δε συζητάμε με επιείκεια ! ξήλωμα αμέσως , άσε που μόνο για να τα ρυθμίσεις να μην ενημερώνονται σε καθημερινή βάση, να μην ξεκινούν με τα win , κλπ θες καμιά βδομάδα να ρυθμίζεις , άσε το χώρο που πιάνουν άσκοπα :whistle:
Καθαρή λοιπόν εγκατάσταση

Δεν πιάνουν χώρο άσκοπα. Mια φορά μπορεί να χρειαστούν.
ΌΣΟ ΓΙΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΊΗΣΗ, τα επιλέγεις όλα μαζί με το Shift, δεξι κλικ απενεργοποίηση,
μέσα από τα εργ΄λεία το CCleaner. Ένα λεπτό δουλειά.

Και συνήθως σε laptop είναι έκδοση ΟΕΜ ,λίγο δύσκολο να ταιριάξει το κλειδί με άλλα Windows.

cranky
03-07-12, 12:06
Και συνήθως σε laptop είναι έκδοση ΟΕΜ ,λίγο δύσκολο να ταιριάξει το κλειδί με άλλα Windows.
Αυτό, ακριβώς. :oneup:

sdikr
03-07-12, 12:17
Δεν πιάνουν χώρο άσκοπα. Mια φορά μπορεί να χρειαστούν.
ΌΣΟ ΓΙΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΊΗΣΗ, τα επιλέγεις όλα μαζί με το Shift, δεξι κλικ απενεργοποίηση,
μέσα από τα εργ΄λεία το CCleaner. Ένα λεπτό δουλειά.

Και συνήθως σε laptop είναι έκδοση ΟΕΜ ,λίγο δύσκολο να ταιριάξει το κλειδί με άλλα Windows.

αν πάρεις dsp εκδοσή ταιριάζει, απλά ίσως θα χρειαστεί να κάνεις ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου (δεν το δέχεται μέσω internet)

biggeo65
03-07-12, 12:55
αν πάρεις dsp εκδοσή ταιριάζει, απλά ίσως θα χρειαστεί να κάνεις ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου (δεν το δέχεται μέσω internet)

Tαιριάζει αλλά δεν γίνεται ενεργοποίηση πάντα, ειδικά σε laptop.
Το κλειδί είναι "δεμένο" με το laptop, και συνήθως λένε να επικοινωνήσεις πρώτα με την υποστήριξη της εταιρείας.

Το ρώτησα για δυο laptop γνωστών που θέλαμε να κάνουμε upgrade.
Θέλαν να αγοράσουν την DSP έκδοση σαν πιο φθηνη, και μας είπαν να επικοινωνήσουμε με τον κατασκευαστή.
Μπορεί να παρέχει εκείνος υπηρεσίες upgrade.

Kαι τώρα μιλάμε ότι τα έχει τα Windows. Ποιος ο λόγος να αγοράζει καινούργια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.