PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία Forthnet



loukats
02-07-12, 16:51
Στις 15/06/12 έκανα αίτηση μεταφοράς του αριθμού μου 21086****** από το δίκτυο του ΟΤΕ στο δίκτυο της Forthnet, στο υποκατάστημα των Πατησίων.
Στις 18/06/2012 προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του τηλεφωνικού αριθμού, με εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης: 04/07/2012.
Στις 21/06/2012, έχοντας λάβει μία πιο συμφέρουσα προσφορά από τον ΟΤΕ, αποφάσισα να παραμείνω στο δίκτυο του ΟΤΕ.
Γνωρίζοντας το νόμιμο δικαίωμά μου, γνωστοποίησα στην Forthnet την επιθυμία μου να παραμείνω στο δίκτυο του ΟΤΕ και να διακοπεί οποιαδήποτε διαδικασία μεταφοράς της γραμμής μου στην Forthnet, στέλνοντας fax στο 2119559333 στις 21/06/2012 και ώρα 21:18.
Την επόμενη ημέρα Παρασκευή 22/06/2012 πήρα τηλέφωνο στο 13831, όπου και ενημερώθηκα ότι έχει ληφθεί το fax, αλλά “θα επικοινωνήσουν μαζί μου οι ίδιοι από Δευτέρα – Τρίτη” για να γίνει η τηλεφωνικά η ακύρωση, γιατί “αυτή είναι η διαδικασία”.
Την Τρίτη 26/06/2012 και αφού η Forthnet δεν είχε επικοινωνήσει μαζί μου, ξαναεπικοινώνησα με το 13831, όπου και πάλι ενημερώθηκα ότι “θα επικοινωνήσουμε εμείς μαζί μας” και μην “ανησυχείτε προλαβαίνετε να ακυρώσετε την αίτηση”.
Την Πέμπτη 28/06/2012 και αφού δεν είχε γίνει καμία ενέργεια από την πλευρά της Forthnet, αλλά και η εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης άλλαξε στο: 02/07/2012 (όπως φαίνεται από την ιστοσελίδα της), επισκέφθηκα το υποκατάστημα της Forthnet στην Νέα Ερυθραία. Ο υπεύθυνος του καταστήματος με ενημέρωσε ότι στο δικό του σύστημα δεν φαίνεται κανένα αίτημα ακύρωσης, ενώ ούτε με τηλεφώνημα στα κεντρικά της Forthnet μπόρεσε να μάθει κάτι, οπότε και με παρέπεμψε και πάλι στο 13831.
Το επόμενο πρωί (Παρασκευή 29/06/2012) πήρα τηλέφωνο ξανά στο 13831, όπου ενημερώθηκα από τον υπάλληλο της Forthnet κύριο by nnn, προσωπικά στοιχεία ότι δεν φαίνεται να έχουν λάβει κανένα fax από εμένα, και ότι από την Forthnet δεν έχει γίνει καμία ενέργεια ακύρωσης της αίτησής μου! Επίσης ότι στο σύστημά τους ενώ φαίνεται η τηλεφωνική επικοινωνία μου με το 13831, έχει καταγραφεί ότι απλά “ενημερώθηκα για τις διαδικασίες ακύρωσης της αίτησης”, και πως τώρα είναι πολύ αργά και δεν προλαβαίνω να ακυρώσω την αίτηση, οπότε η γραμμή θα ενεργοποιηθεί αναγκαστικά!
Μετά από έντονη συζήτηση με τον συγκεκριμένο υπάλληλο της Forthnet για το θέμα του εμπαιγμού μου, έμαθα ότι μπορεί το fax να έχει ληφθεί από την Forthnet (όπως φαίνεται από την εκτύπωση της δική μου συσκευής), αλλά μπορεί να μην διαβάζεται γι’ αυτό και δεν έγινε καμία ενέργεια από την Forthnet.! Επίσης όταν είπα ότι επικοινώσα και τηλεφωνικά με το 13831, έμαθα ότι μπορεί το αίτημά μου να προωθήθηκε στην αρμόδια υπηρεσία της Forthnet, αλλά αυτοί λόγω φόρτου εργασίας δεν πρόλαβαν να με πάρουν εγκαίρως για να προχωρήσει η διαδικασία ακύρωσης, οπότε δεν προλαβαίνει να ακυρωθεί η αίτηση και η γραμμή θα ενεργοποιηθεί αναγκαστικά! Επίσης ο εν λόγω κύριος με ρωτούσε με ποιους υπάλληλους της Forthnet είχα μιλήσει τηλεφωνικά (δεν είχα συγκρατήσει τα ονόματά τους), ενώ αργότερα μου αποκάλυψε ότι στο σύστημα φαινόντουσαν τα ονόματά τους, αλλά αυτός δεν μπορούσε να επικοινωνήσει μαζί τους να διασταυρώσει τα λεγόμενά μου.
Μετά από πολλές φωνές και πιέσεις, με το χρόνο του εν λόγω τηλεφωνήματος να έχει ξεπεράσει κατά πολύ την μισή ώρα, ο εν λόγω υπάλληλος της Forthnet ανακάλυψε ότι μπορεί να κάνει μια έσχατη προσπάθεια να ακυρωθεί η αίτηση μήπως και προλάβουμε να μην ενεργοποιηθεί η γραμμή στο δίκτυο της Forthnet. Έτσι λοιπόν στις 10:30 της Παρασκευής 29/06/2012, καταγράφηκε ηχογραφημένο μήνυμα με την αίτηση ακύρωσης της διαδικασίας μεταφορά της γραμμής μου με αριθμό 2108****** από το δίκτυο του ΟΤΕ στο δίκτυο της Forthnet. Κάτι το οποίο θα έπρεπε να είχε γίνει από την Παρασκευή 22/06/2012, κατά την πρώτη μου επικοινωνία με το 13831.
Τότε ενημερώθηκα από την κυρία by nnn, προσωπικά στοιχεία να τηλεφωνήσω το απόγευμα (ή μέσα στο Σαββατοκύριακο!) για να δω εάν προωθήθηκε το αίτημά μου. Πράγματι τηλεφώνησα το απόγευμα όπου και ενημερώθηκα ότι έχει καταγραφεί το ηχογραφημένο μήνυμα με την αίτηση ακύρωσης, αλλά δεν έχει γίνει καμία ενέργεια ακύρωσης και ότι “θα το έχει αναλάβει το αρμόδιο τμήμα”.
Το απόγευμα της ίδιας ημέρας, κατά τις 19:00, επισκέφθηκα το υποκατάστημα των Πατησίων ώστε να επιστρέψω το modem που είχα παραλάβει με την αρχική αίτηση, εφόσον το υποκατάστημα της Forthnet στην Νέα Ερυθραία δεν το δεχόταν. Εκεί ενημερώθηκα ξανά ότι δεν έχει γίνει καμία ενέργεια από την Forthnet για την ακύρωση της αίτησής μου.
Σήμερα το πρωί Δευτέρας 02/07/2012 στις 08:30, επικοινώνησα εκ νέου με το 13831 όπου ενημερώθηκα ότι έχει προχωρήσει η αίτηση ακύρωσης αλλά δεν προλαβαίνουν να κάνουν κάτι και η γραμμή θα ενεργοποιηθεί κανονικά και θα πρέπει εγώ να κάνω αίτηση στο ΟΤΕ για να ξαναγυρίσει η γραμμή μου στο δίκτυό του.
Κατόπιν των ανωτέρω συμπεραίνω ότι η τακτική της Forthnet ήταν να καθυστερήσει επίτηδες και με δόλο την διαδικασία ακύρωσης μόνο και μόνο για να μην προλάβω τις προθεσμίες και ενεργοποιηθεί εκβιαστικά η γραμμή μου στο δίκτυό της, φθάνοντας σε σημείο εξαπάτησης!
Γνωρίζοντας όλα τα νόμιμα δικαιώματά μου θωρώ υπεύθυνη την Forthnet για την μη έγκαιρη έκβαση του θέματός μου και την καθιστώ υπεύθυνη για οποιαδήποτε χρέωση, καθυστέρηση και ταλαιπωρία υποστώ.

Ευχαριστώ πολύ,

by nnn, προσωπικά στοιχεία
02/07/2012

- - - Updated - - -

Παιδιά, περιττό να σας πω ότι:
02/07/2012 15:39:22 Η υπηρεσίας σας ενεργοποιήθηκε...

Με τέτοιες τακτικές η Forthnet το μόνο που κάνει είναι να απομακρύνει πιθανούς πελάτες.
Εγώ στο μέλλον δεν πρόκειται να ξανασκεφτώ να κάνω αίτηση στην Forthnet και ας κάνει κάποια super προσφορά,
γιατί αν συμπεριφέρεται έτσι σε μελλοντικούς πελάτες, μπορώ να φανταστώ πως συμπεριφέρεται σε υπάρχοντες πελάτες όταν αντιμετωπίσουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα.

Rohas
06-07-12, 09:48
αντί των τηλεφώνων που έκανες τόσες μέρες και τα φαξ που έστειλες, γιατί δεν πεταγόσουνα ένα απόγευμα από ένα
forthnet-shop να έκανες επιτόπου την ακύρωση και να είχες και αποδεικτικό στοιχείο μιας και θα ζήταγες φωτοτυπία της ακυρωτικής...
:hmm:

λογικά δεν θα πλήρωσες τίποτα, και όσο για την μεταφορά σε ΟΤΕ να ξέρεις ότι αυτή γίνεται σε χρονο dt, στην χειρότερη να μην έχεις τηλ. γραμμή/internet για ελάχιστες ώρες...

προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν είχα ένα τεχνικό πρόβλημα με την γραμμή μου μιας και λύθηκε την επόμενη (reset στη θυρα μου) :D

loukats
06-07-12, 12:11
Που να φανταστώ ότι έπρεπε να πάω σε κατάστημα για να το κάνω αυτό, αφού τόσες μέρες μου επιβεβαίωναν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο για να κάνουμε την ηχογράφηση.
Άλλωστε πήγα σε κατάστημα (όχι αυτό που είχα κάνει την αίτηση), δήλωσε αναρμόδιο και να απευθυνθώ και πάλι στο 13831.

Πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία δικαιολογία από πλευράς forthnet.

Παρεμπιπτόντως, μετά από αυτήν την καταγγελία στην ΕΕΤΤ, τηλεφώνησαν στην σύζυγό μου, της ζήτησαν συγγνώμη (λέγοντας ότι ήταν λάθος ενός υπαλλήλου της!) και της πρόσφεραν χαμηλότερη τιμή, την οποία και φυσικά δεν δέχθηκε. Της είπαν επίσης ότι αν λάβουμε λογαριασμό να μην το πληρώσουμε.

Περιττό να πω ότι είμαι ακόμη συνδεδεμένος με Forthnet, αλλά δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο ούτε το ίντερνετ. Στον ΟΤΕ θα ξανασυνδεθώ την Δευτέρα, ευτυχώς χωρίς το κόστος επανασύνδεσης.

como
08-07-12, 12:52
φίλε Rohas εάν πήγαινε σε κατάστημα Forthnet για να έκανε ακύρωση δεν θα έκανε θα του έδιναν το τηλέφωνο
για να κάνει τηλεφωνικά την ακύρωση.Το ίδιο είχα πάθει και εγώ.Και αυτό το έκανα σε 3 καταστήματα που πήγα.
Όλοι μου έλεγαν να γίνει τηλεφωνικά. Αγανάκτηση!!!!!!!. Δυστυχώς όλοι σε θέλουν αλλά κανείς δεν σε ΕΞΥΠΗΡΕΤΗ.

runner70
08-07-12, 19:48
Μαλιστα. Συνεχιζει βλεπω αυτη η εταιρια να λειτουργει με ομορφες μεθοδους. Πρεπει να τους αντιμετωπιζει κανεις με το σκεπτικο οτι θελουν να σε εξαπατησουν προκειμενου να το αποφυγεις. Ωρες ωρες σου δινουν την εντυπωση οτι θελουν να σε εκδικηθουν. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κερδιζουν μελλοντικους πελατες καθως τετοιες ενεργειες δεν μενουν στην αφανεια.

Rohas
09-07-12, 12:34
φίλε Rohas εάν πήγαινε σε κατάστημα Forthnet για να έκανε ακύρωση δεν θα έκανε θα του έδιναν το τηλέφωνο
για να κάνει τηλεφωνικά την ακύρωση.Το ίδιο είχα πάθει και εγώ.Και αυτό το έκανα σε 3 καταστήματα που πήγα.
Όλοι μου έλεγαν να γίνει τηλεφωνικά. Αγανάκτηση!!!!!!!. Δυστυχώς όλοι σε θέλουν αλλά κανείς δεν σε ΕΞΥΠΗΡΕΤΗ.

από όσο γνωρίζω πρέπει να τους στείλεις φαξ, ασχέτως τηλεφωνήματος, μιας και η τηλ. επικοινωνια δεν αποτελεί απόδειξη ακύρωσης (απο την μερια του πελατη)...μήπως δεν έκανες αρκετή "φασαρία" στο μαγαζι και για να "ξεμπερδευουν" γρηγορα σου ειπανε να το κανεις μεσω τηλεφωνου ? προσωπικά όταν είχα πάει σε κατάστημα για ακύρωση έγινε κανονικά με χαρτί που μου έδωσε ο υπάλληλος το οποιο συμπλήρωσα και ζητησα να μου το βγάλουν και φωτοτυπία για να το έχω (μετά τις υπογραφες τόσο τη δική μου όσο και του υπαλλήλου)

@loukats
προσωπικα δεν περιμενω κατι...παω στο μαγαζι και ξεμπερδευω εκει.Τα περι "αναρμοδιων" απλα δεν τα ακους, καθεσαι εκει μεχρι να βγει ακρη.Αρμοδια ειναι η τηλεφωνικη κληση και οχι το καταστημα εξυπηρετησης ?
Δεν προσπαθω να δικαιολογησω την forthnet σε καμια περιπτωση, δεν με ταΐζει εξάλλου.Απλα την επομενη φορα μην περιμενεις τηλεφωνηματα...Κατευθειαν στο μαγαζι και ξεκινας τις φωνες μεχρι να βγει ακρη ! Αναρμοδιο το καταστημα εξυπηρετησης...που το ακουσαν αυτο οι υπαλληλοι και το διαδιδουν ετσι απλα ?

loukats
09-07-12, 13:22
Εγώ το φαξ το έστειλα σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΟΤΕ.
Μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα όπου δεν έβγαζα άκρη πήγα τελικά και σε κατάστημα, όπου πολύ ευγενικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατί ήταν πολύ αργά για να διακοπεί η διαδικασία.

Εννοείται πως τώρα που έπαθα και έμαθα δεν πρόκειται να την ξαναπατήσω, ξέρω πλέον πως να φερθώ.

Σήμερα το πρωί πήραν ξανά την γυναίκα μου από τη Forthnet και της είπαν:
“Λάβαμε μία αίτησή σας για αλλαγή παρόχου, έχετε κάποιο πρόβλημα με τις υπηρεσίες και θέλετε να αποχωρήσετε;” !!!!!!!!
Εννοείται πως τους έβρισε και το έκλεισε, αλλά προφανώς την πήραν πάλι για να της κάνουν καλύτερη προσφορά για να παραμείνει...

loukats
10-07-12, 15:02
Μας πήραν πριν από λίγο από την Forthnet να μας πουν ότι το αίτημά μας για επιστροφή της γραμμής μας στον ΟΤΕ απορρίφθηκε!
Η αιτιολογία: φαινόταν στο σύστημά τους ανεξόφλητος λογαριασμός!!!!!!!!!!!
Πρέπει λέει να ξανακάνουμε αίτηση! Κάτι που σημαίνει επιπλέον ταλαιπωρία και καθυστέρηση!
Ωραίες δικαιολογίες από την Forthnet και κάποιοι την υποστηρίζουν....

como
10-07-12, 18:48
ΣΤΗΝ ΠΟΝΗΡΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΟΙ. ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΕΡΧΕΤΕ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ.

giorgisp
11-07-12, 11:12
Για άλλο θέμα 4 μήνες ταλαιπωρούμε στην forthnet, κάθε υπάλληλος μάλιστα άλλα σου λέει και υπεύθυνοι, προϊστάμενοι δεν υπάρχουν για να μιλήσεις... Κανένας εκεί μέσα δεν ξέρει τίποτα, σου απαντάνε ότι το έχει αναλάβει "το αρμόδιο τμήμα" κλπ κλπ. Αν δε, σου πούνε ότι θα σε πάρουν αυτοί τηλέφωνο, καλύτερα να το εκλάβεις ως αστείο. Μου το έχουν πει 8-9 φορές αυτό, ούτε μία δεν πήραν...

loukats
11-07-12, 13:11
Ναι, αυτό με "το αρμόδιο τμήμα" μου το έχουν πει και εμένα!
Μου έχουν πει επίσης ότι να μην πληρώσω αν έρθει λογαριασμος, όχι ότι θα τον πλήρωνα...
Είμαι βέβαια σίγουρος ότι θα έρθει αρκετές φορές!

@ ADSLgr.com All rights reserved.