PDA

Επιστροφή στο Forum : VPN προς δουλεια + internet surfing = κινδυνος;



paparen
04-07-12, 10:16
Για λογους δουλειας το pc μου ειναι συνεχεια συνδεδεμενο με vpn με εναν σερβερ (για ελεγχο online αποθηκης). Ταυτοχρονα σερφαρω στο ιντερνετ, βλεπω τα email μου κτλπ. Υπαρχει περιπτωση να μπορουν να δουν τα packets που στελνω προς το ευρυτερο ιντερνετ, αυτοι που βρισκονται στην αλλη ακρη του vpn; Ρωταω επειδη δεν ξερω πως δουλευουν ακριβως αυτα τα πραγματα :p . Αν η συνδεση vpn απλα "καθεται κ περιμενει" να δει ποτε καποιο προγραμμα (αυτο της αποθηκης μου) του ζητησει να στειλει packet σε συγκεκριμενο ip (αυτο που οριζεται στο vpn) τοτε μαλλον ειμαι ασφαλης, σωστα; Τρεχω windows 7.

Ευχαριστω πολυ!

SfH
04-07-12, 10:39
Εξαρτάται από το πως είναι στημένο το vpn. Μπορεί να χρησιμοποιείται για την κίνηση μόνο από/προς τα δίκτυα της δουλειάς, μπορεί όμως και να περνάει όλη την κίνησή σου.

paparen
04-07-12, 11:01
Εξαρτάται από το πως είναι στημένο το vpn. Μπορεί να χρησιμοποιείται για την κίνηση μόνο από/προς τα δίκτυα της δουλειάς, μπορεί όμως και να περνάει όλη την κίνησή σου.


Λογικο ακουγεται αυτο. Η κινηση θα περναγε αν ηταν το πανω κουτακι τσεκαρισμενο ή μηπως ειναι κατι αλλο;

104309

atrias
04-07-12, 11:10
αυτό που δείχνεις στην εικόνα δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε
άνοιξε ένα cmd και δώσε route print και δες ποιο είναι το default gateway σου (δλδ για 0.0.0.0 / 0.0.0.0)
αν είναι στο vpn τότε όλη η κίνηση πάει από εκεί

paparen
04-07-12, 11:31
η εντολη route print 0.0.0.0 εδωσε σαν gateway μονο το ρουτερ μου, οποτε καλα ειμαστε μαλλον.

Εψαξα κ λιγο ακομα κ η επιλογη που πρεπει να ειναι unchecked ειναι δεξι κλικ δικτυο -> δεξι κλικ στη συνδεση vpn -> ιδιοτητες -> tab δικτυο -> IPv4 ιδιοτητες -> για προχωρημενους -> χρηση προεπιλεμενης πυλης στο απομακρυσμενο δικτυο. Απο οτι καταλαβα αν αυτη η επιλογη ειναι τσεκαρισμενη τοτε περναει τα παντα μεσα απο το vpn.

Τα λεω καλα;

SfH
04-07-12, 11:39
Αν παίζεις με τον client των windows, νομίζω δρομολογεί όλο το classful κομμάτι της διεύθυνσης που θα πάρεις στο vpn μέσα από το vpn . Αν αυτή δεν είναι private, πάλι μπορεί να έχεις θέμα. Δώσε ένα route print ενώ είσαι συνδεδεμένος να δούμε.

paparen
04-07-12, 11:46
Αν παίζεις με τον client των windows, νομίζω δρομολογεί όλο το classful κομμάτι της διεύθυνσης που θα πάρεις στο vpn μέσα από το vpn . Αν αυτή δεν είναι private, πάλι μπορεί να έχεις θέμα. Δώσε ένα route print ενώ είσαι συνδεδεμένος να δούμε.

τα 10.255 ειναι το vpn

104310

SfH
04-07-12, 11:47
Εντάξει, private είναι .

paparen
04-07-12, 11:53
Εντάξει, private είναι .


Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια! Αλλα επειδη σκοπος ειναι να μαθαινουμε κ τιποτα :p , τι θα εβλεπα διαφορετικο αν δεν ηταν private?

nnn
04-07-12, 12:59
Έχεις 2 ενεργά routings, το ένα του VPN και το άλλο με πύλη την 192.168.2.1 και IP δικτύου την 192.168.2.10

SfH
04-07-12, 13:30
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια! Αλλα επειδη σκοπος ειναι να μαθαινουμε κ τιποτα :p , τι θα εβλεπα διαφορετικο αν δεν ηταν private?

Αν δεν ήταν private ( σαν το 10.0.0.0/8 που χρησιμοποιείς τώρα ) , θα δρομολογούνταν όλο το classful δίκτυο της vpn ip σου από το vpn. Αν γινόταν αυτό, υπήρχε περίπτωση αυτό το δίκτυο να κάλυπτε και άλλα δίκτυα που υπάρχουν στο internet, τα οποία όμως θα δρομολογούνταν μέσα από το vpn.

paparen
05-07-12, 23:52
Ευχαριστω πολυ!
Μαθαμε κ κατι :desk

@ ADSLgr.com All rights reserved.