PDA

Επιστροφή στο Forum : Radio Streaming over adsl



parpen
19-05-04, 13:47
Δεν ξέρω εαν είμαι στην σωστή κατηγορία για το πρόβλημα που έχω.

Λοιπόν θέλω να κάνω streaming. Από το σπίτι δουλέυοντας PStn δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Όταν όμως σε κάποιο άλλο σπίτι φίλου μου προσπαθώ να κάνω streaming με γραμμή adsl και router Yzxel prestige 650 R33 έχω δύο πρβλήματα.

Το 1ο είναι ότι δεν μπορώ να βγώ εκτός Lan.
Δηλαδή δουλέυοντας τον Media encoder9 αυτός βλέπει την τοπική Ip του Pc..με αποτέλεσμα να έχω μεν πρόσβαση εντός του Lan μου ( από άλλο pc ) αλλά όχι εκτός Lan.

Το 2ο είναι ότι ακόμη και εντός Lan έχω συνεχείς διακοπές...

Έχει ασχοληθεί κανένας σας...Μπορεί να βοηθήσει??

Ευχαριστώ..

JoZilla
19-05-04, 15:19
Απαντηση στα γρηγορα χωρις πολλα tech stuff:
Μαλλον το LAN στο σπιτι σου εχει virtual ip σε στυλ 192.168.xxx.xxx .
Για να μπορει να συνδεθει καποιος σε αυτην την IP πρεπει να ρυθμισεις τον router σου να κανει port forwarding/mapping δλδ να του πεις οτι ολα τα request που ερχονται στην πορτα 8000 της LIVE IP του router να γινονται forward στην πορτα 8000 της VIRTUAL IP του LAN σου. Οσον αφορα MediaEncoder9 σου προτεινω να δοκιμασεις κατι καλυτερο οπως Shoutcast (www.shoutcast.com για περισσοτερες πληροφοριες)

parpen
20-05-04, 00:07
Port Forwarding ναι αλλά πως. Μήπως έχει να κάνει με ΝAT?
Εαν ναι τότε ο Zyxel έχει την εξής ρύθμιση.

Start port End Port Ip

Υποθέτω ότι δίνεις ποιές πόρτες να αντιστοιχίζονται σε κάποια τοπική Ip που θέλουμε. Το έκανα αλλά τίποτα δυστυχώς...

sdikr
20-05-04, 00:09
firewall??? μηπως έχετε κανένα;
γιατί το radio με τον mp9 δουλέυει χωρίς port forward

parpen
20-05-04, 17:06
Έχω το zone alarm αλλά και όταν το απενεργοποιώ δεν αλλάζει τίποτα.
Επειδή ίσως δεν εξήγησα σωστά , πράγματι το pc που τρέχει τον WM9 παίρνει τοπική Ip από τον router της μορφής 192.68.χ.χ οπότε όταν ξεκινάω τον WM9 αυτός παίρνει αυτή την Ip . Η πραγματική Ip μου όμως στο net είναι άλλη.Άρα υποθέτω ότι μάλλον χρειάζεται port fowrarding αλλά πως γίνεται αυτό..
Σε σας που δουλέυει πως δουλεύει? Δεν παίρνει την τοπική ip του υπολογιστή?

Xouzouris
18-01-06, 19:58
Για το port forwarding ριξε μια ματια στο hxxp://www.portforward.com εχει αναλυτικες οδηγιες για τους περισσοτερους ρουτερ που κυκλοφορουν.

Εν ολιγοις, εσυ καταφερνεις να εκπεμψεις γιατι ο ρουτερ σου "μεταφραζει" την τοπικη σου ΙΡ στην public IP σου. Ομως δεν μπορουν να σε ακουσουν γιατι οταν καποιος προσπαθει να ακουσει δεν ξερει (ο ρουτερ) που να στειλει το incoming request. Με το port forwarding θα κανεις ακριβως αυτο: θα τον "μαθεις" να στελνει τα requests απο *any* IP στο port X προς την τοπικη σου (LAN) IP στο αναλογο port.

@ ADSLgr.com All rights reserved.