PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση γραμμών HOL Θεσσαλονίκη (;;)



sadako
04-07-12, 19:24
Καλησπέρα. Είμαι εδώ και αρκετά χρόνια στην Wind (Tellas) για σταθερό και ίντερνετ. Έχουμε το ακριβό πακέτο, με 24άρα (λέμε τώρα) γραμμή, σταθερά δωρεάν εσωτερικού και εξωτερικού σε κάποιες χώρες, καθώς και 60' σε κινητά τον μήνα, πληρώνουμε 39,90 ευρώ (διόρθωση, μόλις τώρα έλεγξα, είναι 41,23 ευρώ, ίσως με κάποια αύξηση του ΦΠΑ ή κάτι τέτοιο), μπορώ να πω πως είμαστε σχετικά ικανοποιημένοι..

Έρχεται τις προάλλες μια πωλήτρια της HOL, με πολύ αέρα (στα όρια του θράσους) και ενώ μιλάει πόση ώρα με τον πατέρα μου στην πόρτα (εγώ ήμουν απασχολημένος αλλά άκουγα την κουβέντα) σε στυλ "δώστε μου έναν λογαριασμό να δω πόσα πληρώνετε", άρχισε να λέει πως προσφέρουν μια αναβάθμιση στην περιοχή μας (ανατολική Θεσσαλονίκη κοντά στην Βούλγαρη), ενώ έτσι όπως τα έλεγε στον πατέρα μου, αυτός ο καημένος μέχρι το τέλος δεν είχε καταλάβει πως πρόκειται για ΑΛΛΗ εταιρία και πως θα έφευγε από την Wind για να πάει στην HOL. Δηλαδή άρχισε να του λέει πως "είναι το ίδιο, με αναβαθμισμένη γραμμή", "καλύτερη ποιότητα" κλπ, ενώ συμπλήρωσε πως "απλά" θα πληρώνουμε κανά 2 ευρώ παραπάνω, αλλά ένα μέρος αυτών θα πηγαίνει στο παιδικό χωρίο SOS (:hmm:)..

Κάπου εκεί πήρα πρέφα πως ο πατέρας μου δεν είχε πάρει χαμπάρι και παραλίγο θα υπέγραφε (τον είχε σχεδόν τουμπάρει η τύπισσα με κάτι "ω τι ωραίο αρχαιοελληνικό όνομα έχετε" και τέτοια), παράτησα αυτό που έκανα και βγήκα έξω. Αφού η κοπελιά είχε στρογγυλοκαθίσει στην τραπεζαρία (στην ουσία αυτοπροσκλήθηκε μέσα :evil: ), άρχισε να μου λέει και σε μένα τα ίδια..

Πως στην περιοχή μας γίνεται μια αναβάθμιση, πως "όλοι οι υπόλοιποι το έχουν κάνει εδώ στην γειτονιά", πως "είμαστε τυχεροί που μπορεί να γίνει σε μας επειδή το τηλέφωνό μας είναι από 300000 ως 320000 και επειδή είμασταν παλιά στον ΟΤΕ" ή κάτι τέτοιο, πως "θα έχουμε οπτικές ίνες ενώ όλοι οι άλλοι δεν θα έχουν και θα μας ζηλεύουν", πως "άλλοι μας λένε να τους το κάνουμε και εμείς τους λέμε πως δεν μπορούμε γιατί δεν είναι το τηλέφωνό τους έτσι αλλά μας παρακαλάνε και τέτοια", στα οποία εγώ απλά χαμογελούσα, όταν είπα ένα "καλά, θα το ψάξω", πήρε το εκνευριστικό ύφος λες και ήμουν εγώ χαζός του "μα τι να ψάξετε; Δεν θέλετε μια αναβαθμισμένη γραμμή;" :evil:, ενώ επανέλαβε το πως "θα πληρώνετε τα ίδια σχεδόν και θα βοηθάτε και τα παιδάκια στο παιδικό χωριό", προσθέτοντας με εκνευριστικό/επικριτικό ύφος "δεν πιστεύω να έχετε κάποιο πρόβλημα να βοηθήσετε τα παιδάκια, έτσι;" (σαν να μας έκραζε μήπως και δεν είμαστε καλοί χριστιανοί ορ σάμθινγκ :evil: ).. Στο τέλος φυσικά έφυγε άπραγη, ενώ στην τελική έχασε η ίδια, γιατί αν μου άφηνε μια κάρτα πχ, το έψαχνα εγώ και έβλεπα πως όντως άξιζε τον κόπο μια αλλαγή, θα έπαιρνα αυτήν και θα έπαιρνε κι αυτή την προμήθειά της για τον κόπο της..

Πέρα της εκνευριστικής πωλήτριας, ήθελα να ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά που μου έλεγε και το πόση ουσιαστική διαφορά έχει (αν έχει) από την τωρινή μου σύνδεση. Με έναν φίλο που το συζήτησα που είναι στον χώρο (περνάει δίκτυα οπτικών ινών για την ακρίβεια) μου είπε πως δεν έχει δει πολλά έργα της HOL εδώ στην Θεσσαλονίκη, αντίθετα μου είπε πως από αυτά που βλέπει αυτοί που ρίχνουν τώρα πολλά λεφτά και θεωρείται η πιο αναπτυσσόμενη είναι η Wind..

Seitman
04-07-12, 19:31
Τι άλλο θα σκεφτούνε... :evil:
Οι οπτικές ίνες μέχρι το καζανάκι είναι παλιό, αλλά "θα πάνε στο χωριό SOS";;; WTF dude :rofl:

sadako
04-07-12, 19:39
Ναι ναι.. Λες κι εγώ αν θέλω να δώσω δεν μπορώ να πάω να τα δώσω ο ίδιος, πρέπει να μου τα παίρνει ντ#@#&*λίκι η HOL.. Περισσότερο βέβαια με ενόχλησε το ύφος της τύπισσας, που ήταν πέρα για πέρα πιεστική..

Seitman
04-07-12, 19:42
Ε λογικό είναι να είναι πιεστική και φορτική λέγοντας ένα σωρό @@ιες, αφού δουλεύει με ποσοστά.
Αλλά ΟΚ, μέχρι ενός σημείου.

Mondler
05-07-12, 11:41
Οσο και να τις αναβαθμισουν αμα δεν αυξησουν και την διασυνδεση με το εξωτερικο τπτ δεν θα αλλαξει...γι αυτο και γω μετα απο 2 μηνες ξαναπαω φορθνετ που εκει τουλαχιστον επαιζα σαν ανθρωπος on line παιχνιδια...

sdikr
05-07-12, 11:46
Τι άλλο θα σκεφτούνε... :evil:
Οι οπτικές ίνες μέχρι το καζανάκι είναι παλιό, αλλά "θα πάνε στο χωριό SOS";;; WTF dude :rofl:

Τουλάχιστον αυτό με το χωρίο sos μπορεί να γίνει :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.