PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ConnX στα Χανια-Ξαφνικη πτωση ταχυτητας



Σελίδες : [1] 2

none1
05-07-12, 15:25
Γεια χαρα,
εχω Connx στα 24 Μbps και ενω τους τελευταιους 6 μηνες συχρονιζα στα 15000(η γραμμη ειναι σταθερη χωρις αποσυνδεσεις),ξαφνικα την Κυριακη το πρωι ειχα μια αποσυνδεση και το ρουτερ συγχρονιζει στα 12200.Εκανα restart το ρουτερ αρκετες φορες αλλα πανω απο 12400 δεν λεει να συγχρονισει.Το ρουτερ που εχω ειναι το Dlink 2741b,δοκιμασα και το ΖΤΕ του Οτε αλλα συγχρονιζει και αυτο στην ιδια ταχυτητα.Συνδεσα το ρουτερ απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα και αλλαξα καλωδια αλλα παλι συγχρονιζε γυρω στα 12200.
Οριστε και τα στατιστικα της γραμμης μου:

Downstream Upstream
SNR Margin (0.1 dB): 90 92
Attenuation (0.1 dB): 285 152
Output Power (0.1 dBm): 183 133
Με αυτα τα στατιστικα επρεπε να συχρονιζω στα 16500.Η αποσταση μου απο το dslam ειμαι μικροτερη του ενος χιλιομετρου,(μενω στα Δικαστηρια).Επισης η καλωδιωση ειναι καινουρια,εχω Utp cat 5e καλωδιο.
Σημερα το πρωι δηλωσα βλαβη,πριν λιγη ωρα εγινε μια αποσυνδεση και συχρονισα στα 13200,αλλα ακομα ο Οτε δεν εχει ακομα επικοινωνησει μαζι μου.
Ακομα και να εχει γεμισει το dslam απ οσο γνωριζω αυτο δεν επηρεαζει την ταχυτητα συχρονισμου,αλλα το διαθεσιμo bandwidth.Παρολο που μενω σε πολυκατοικια δεν νομιζω να τιθεται θεμα crosstalk καθως ειναι 10 διαμερισματα απο τα οποια τα ουτε τα μισα δεν εχουν adsl,επειτα το utp υποτιθεται οτι σε προστατευει καλυτερα απο το απλο καλωδιο.
Adsl στα 24 εχω εδω και παρα πολλα χρονια,απ οταν εγινε για πρωτη φορα διαθεσιμο στα Χανια,τοτε συχρονιζα στα 19000 και με την παροδο των χρονων επεφτε σταδιακα η ταχυτητα χωρις λογο μεχρι που φτασαμε στα σημερινα επιπεδα.Πριν 6 μηνες ειχα παλι πτωση στη ταχυτητα οχι ομως αυτης της ταξης που εχω τωρα και τοτε ο Οτε μετρησε την γραμμη και την βρηκε ενταξει,μου αλλαξαν ζευγος στο καφαο και ελεξαν και την πορτα μου στο dslam.Toτε μου ειπαν οτι το δικτυο στα Χανια ειναι υπερφορτομενο και σε μελλοντικη αναβαθμιση του dslam θα ξαναφτιαξει η ταχυτητα.Οντως μετα απο λιγες μερες ενω συχρονιζα στα 13000 πηγα στα 15000.Τωρα παλι τα ιδια.
Αρα το συμπερασμα ειναι οτι ειναι στο χερι του ΟΤΕ να σου μειωσει η να σου αυξησει την ταχυτητα συγχρονισμου.Εν ετη 2012,την εποχη του Vdsl στο κεντρο των Χανιων δεν μπορει να δουλεψει σωστα μια 24αρα adsl :down:.
Κανεις αλλος απο Χανια που να αντιμετωπιζει προβλημα με το adsl?

none1
11-07-12, 11:13
Απο την προηγουμενη Πεμπτη το πρωι που δηλωσα βλαβη στο 13888 εως σημερα δεν εχει αλλαξει τιποτα,και το χειροτερο ειναι οτι κανεις τεχνικος απο τον ΟΤΕ Χανιων δεν ηρθε,ουτε καν μπηκε στον κοπο να με παρει ενα τηλεφωνο να με ενημερωσει για το προβλημα μου,αυτος ειναι ο σεβασμος που δειχνει ο ΟΤΕ Χανιων στους πελατες του :down:
Με βαση τη συμβαση του ΟΤΕ και το αρθρο 6.1.1 οφειλει σε 2 εργασιμες να φτιαξει την βλαβη.
Ελπιζω καποιος αρμοδιος απο τα κεντρικα του ΟΤΕ να διαβασει αυτο το νημα και να προβει στις αναλογες ενεργειες.Αυτη τη φορα δεν θα το αφησω ετσι,θα ακολουθησει κατεγγελια στην ΕΕΤΤ,στις καταναλωτικες οργανωσεις και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κινηθω δικαστικα εναντιον του ΟΤΕ Χανιων και του τενχικου του τμηματος.Αρκετα με την κοροιδια,πρεπει να μαθουν να σεβονται τους πελατες τους.Οπως εγω ειμαι ενταξει απεναντι στις υποχρεωσεις μου και πληρωνω παντα τους λογιαριασμους μου ΑΠΑΙΤΩ και ο ΟΤΕ να ειναι ενταξει απεναντι μου.

jimwaregr
16-07-12, 19:56
Δυστυχώς φίλε καιο εγω μια απο τα ίδια. Μένω προς τον Κουμπέ στα Χανιά που πιστευω θα γνωρίζεις. Την άνοιξη που ενεργοποίησαν το οπτικό καφάο η γραμμή μου πέταξε. Απο 4 mbit πήγα στα 22mbit. Κατέβασμα αρχείων με 2,3 MB. Πιο πολύ ικανοποιημένος απο τον Οτέ δεν εχω ξανανοιώσει. Μεχρι που τον ιούνη και ύστερα απο 6 τεχνικές αναφορές για ένα πρόβλημα που είχα στο κουδούνισμα του τηλεφώνου και ύστερα απο 3 επισκέψεις τεχνικών ανακαλύψαμε οτι φταίει η αναγνώριση. Την απενεργοποίησα... Ναι μεν το τηλέφωνο σούπερ λοιπόν αλλά το ίντερνετ έφαγε κατραπακιά στα 13mbit. Τους πήρα και τους εξήγησα τι έχει γίνει ενα μήνα τώρα και οτι ύστερα απο 3 επισκέψεις τεχνικών που ανοίγανε καπάκια αλλάζανε ζευγη και άλλα μπορεί κάτι να κάνανε και να προέκυψε αυτό αλλα δυστυχώς τίποτα. Κανανε την απλή λύση. Κατέβασμα στο 12αρι προφίλ και σου λένε και ενα "τώρα η γραμμή σας είναι άψογη κύριε σε όλες τις μετρήσεις". Αντε τώρα εσύ να βρείς το δίκιο σου σε μια χώρα που "μαζι τα φάγαμε" αλλά ο δικός μας κ@λος τσούζει απο το καθημερινό γ@@@σι που μας προσφέρουν οι καρχαρίες της χώρας.

Cloudman
17-07-12, 10:31
Και εγώ στο Ακρωτήρι αντιμετωπίζω πρόβλημα από την Κυριακή. Από 15mbps που έπιανα έπεσα στα 7.5! Το attenuation ανέβηκε ξαφνικά από τα 22 στα 42db. Αφού έλεγξα το δικό μου κομμάτι (φίλτρα, ρούτερ, καλώδια, αντικεραυνικό) το έδωσα βλάβη χθες (Δευτέρα 16/7) και περιμένω. Ελπίζω μόνο οι τεχνικοί του δήμου που σκάβανε αυτές τις μέρες στη γειτονιά για να αποκαταστήσουν μια διαρροή νερού στο δίκτυο ύδρευσης να μην έχουν πειράξει κανένα υπόγειο καλώδιο γιατί μετά κλάψ' τα Χαράλαμπε! Γενικότερα, αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι όταν δηλώνεις βλάβη πάντα μιλάς με υπάλληλο του call center ο οποίος δεν είναι τεχνικός και έτσι η βλάβη δεν μπορεί πάντα να καταγραφεί σωστά. Η βλάβη στη συνέχεια προωθείται στο τεχνικό τμήμα και ο τεχνικός, βάσει της αναφοράς βλάβης που έχει καταγράψει ο/η υπάλληλος του call center προσπαθεί να επέμβει. Αν η βλάβη δεν έχει δοθεί σωστά, είτε γιατί ο πελάτης δεν μπόρεσε να τη δώσει με σαφή και κατανοητό τρόπο στον/στην υπάλληλο, είτε γιατί ο/η υπάλληλος δεν κατάλαβε καλά τι θέλει να πει ο πελάτης, τότε δε θα αντιμετωπιστεί, κατα πάσα πιθανότητα, και σωστά. Και έτσι φτάνουμε στο γνωστό φαινόμενο του να σε βάζουν σε 12άρι προφίλ με ψύλλου πήδημα. Όταν πριν από λίγο καιρό είχα δηλώσει βλάβη λόγω παροδικών αποσυνδέσεων μεγάλης διάρκειας μόνο πρωινή ώρα, αυτό που έκαναν , χωρίς να μιλήσουν με μένα από το τεχνικό τμήμα, ήταν να με αλλάξουν προφίλ! Έτσι έπρεπε να τους ξαναπάρω τηλέφωνο για να με γυρίσουν πάλι σε 24άρι. Αν ο τηλεφωνητής/τρια είχε τεχνικές γνώσεις, πιστεύω ότι η αντιμετώπιση των βλαβών θα ήταν αποτελεσματικότερη.

none1
17-07-12, 11:10
Χθες εκανα καταγγελια στην Εθνικη Επιτροπη Τηλεπικοινωνιων και Ταχυδρομιων(ΕΕΤΤ) και μιλησα και με τον δικηγορο μου.Αν δεν λυθει το προβλημα θα κινηθω δικαστικα εναντιον του τεχνικου τμηματος του ΟΤΕ Χανιων.Αρκετα με την κοροιδια του ΟΤΕ στα Χανια.Εως σημερα απο τις 5 Ιουλιου που δηλωσα βλαβη οχι μονο δεν ηρθε συνεργειο του ΟΤΕ στον χωρο μου αλλα ουτε καν μπηκαν στον κοπο να με ενημερωσουν τηλεφωνικα για το προβλημα μου.Απ οταν εγινε διαθεσιμο το ADSL στα Χανια,θυμαμαι εδω στο φορουμ καταναλωτες να διαμαρτυροντε για τα γεματα dslam,τις ελλειψεις πορτων,τις χαμηλες ταχυτητες κατεβασματος,τις χαμηλες ταχυτητες συγχρονισμου και την κακη τεχνικη υποστηριξη.
Φτασαμε στο 2012 και η κατασταση οχι μονο δεν βελτιωθηκε αλλα εγινε και χειροτερη.
Παντα ειμαι ενταξει απεναντι στις υποχρεωσεις μου στον ΟΤΕ και πληρωνω τους λογαριασμους μου αρκετες μερες πριν ληξουν.Γιατι τοσες μερες μετα απο αρκετα τηλεφωνα στο 13888 δεν επικοινωνει το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ Χανιων μαζι μου?Γιατι με 'γραφουν' στην κυριολεξια?Γνωριζουν τα κεντρικα του ΟΤΕ Αθηνας αυτη τη συμπεριφορα του τεχνικου τμηματος των Χανιων?Ας το βαλουν καλα στο μυαλο τους εκει στον ΟΤΕ στα Χανια οτι οι καταναλωτες ξυπνησαν και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΝΤΕ!!
Οσοι εχετε προβλημα υποβαλλετε καταγγελια εδω http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

Cloudman
20-07-12, 15:25
Σήμερα με πήρε τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε ότι, μετά από καταγγελία των εναλλακτικών στην ΕΕΤΤ, όλοι οι συνδεδεμένοι πελάτες του ΟΤΕ στις καινούριες καμπίνες του ΟΤΕ (φαντάζομαι ότι εννοούσε τα mini-dslam) έπεσαν στη μισή ταχύτητα. Προφανώς, επειδή στα mini dslam μέχρι στιγμής ο ΟΤΕ μάλλον δεν έβαζε πελάτες εναλλακτικών, οι εναλλακτικοί κινήθηκαν εναντίον του (για αθέμιτο ανταγωνισμό; - Δε γνωρίζω!). Έτσι λοιπόν με ενημέρωσε ότι δεν είναι βλάβη, αλλά αναγκαστική μείωση ταχύτητας (για άγνωστο χρονικό διάστημα) μέχρι να συζητηθεί η υπόθεση στην ΕΕΤΤ. Και ρωτώ λοιπόν:
1) Γνωρίζει κανείς από τα μέλη του forum να ισχύει κάτι τέτοιο;
2) Αν ισχύει, υπάρχει εικόνα για το πότε θα αποκατασταθεί η ταχύτητα;
3) Αφού μείωσαν αναγκαστικά την ταχύτητα, είναι λογικό να ανέβει το attenuation από το 22 στο 42; Αυτό που έπρεπε να ανέβει θα ήταν μόνο το snr, λόγω μείωσης της ταχύτητας (καλά δεν τα λέω; ).
4) Αφού η μείωση ταχύτητας γίνεται εσκεμμένα από τον ΟΤΕ και, ενώ μπορώ να πάρω 15mbps από τη γραμμή μου, παίρνω μόνο 7.5, μήπως θα έπρεπε για αυτό το διάστημα που γίνεται αυτή η αναγκαστική μείωση ταχύτητας, ο ΟΤΕ να μου μειώσει το πάγιο που πληρώνω για connx 24mbps;

sexrazat
20-07-12, 16:04
Σήμερα με πήρε τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε ότι, μετά από καταγγελία των εναλλακτικών στην ΕΕΤΤ, όλοι οι συνδεδεμένοι πελάτες του ΟΤΕ στις καινούριες καμπίνες του ΟΤΕ (φαντάζομαι ότι εννοούσε τα mini-dslam) έπεσαν στη μισή ταχύτητα. Προφανώς, επειδή στα mini dslam μέχρι στιγμής ο ΟΤΕ μάλλον δεν έβαζε πελάτες εναλλακτικών, οι εναλλακτικοί κινήθηκαν εναντίον του (για αθέμιτο ανταγωνισμό; - Δε γνωρίζω!). Έτσι λοιπόν με ενημέρωσε ότι δεν είναι βλάβη, αλλά αναγκαστική μείωση ταχύτητας (για άγνωστο χρονικό διάστημα) μέχρι να συζητηθεί η υπόθεση στην ΕΕΤΤ. Και ρωτώ λοιπόν:
1) Γνωρίζει κανείς από τα μέλη του forum να ισχύει κάτι τέτοιο;
2) Αν ισχύει, υπάρχει εικόνα για το πότε θα αποκατασταθεί η ταχύτητα;
3) Αφού μείωσαν αναγκαστικά την ταχύτητα, είναι λογικό να ανέβει το attenuation από το 22 στο 42; Αυτό που έπρεπε να ανέβει θα ήταν μόνο το snr, λόγω μείωσης της ταχύτητας (καλά δεν τα λέω; ).
4) Αφού η μείωση ταχύτητας γίνεται εσκεμμένα από τον ΟΤΕ και, ενώ μπορώ να πάρω 15mbps από τη γραμμή μου, παίρνω μόνο 7.5, μήπως θα έπρεπε για αυτό το διάστημα που γίνεται αυτή η αναγκαστική μείωση ταχύτητας, ο ΟΤΕ να μου μειώσει το πάγιο που πληρώνω για connx 24mbps;

Ισχύει ότι προσωρινά έχουν ρίξει τις ταχύτητες λόγω καταγγελιών των εναλλακτικών ότι δημιουργούνται προβλήματα. Μείωση δεν μπορείς να διεκδικήσεις σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης που έχεις υπογράψει μιας και δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα.

Cloudman
20-07-12, 20:24
Ισχύει ότι προσωρινά έχουν ρίξει τις ταχύτητες λόγω καταγγελιών των εναλλακτικών ότι δημιουργούνται προβλήματα. Μείωση δεν μπορείς να διεκδικήσεις σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης που έχεις υπογράψει μιας και δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως είναι άδικο για εμάς που ζούμε έξω από την πόλη να έχουμε τέτοια αντιμετώπιση, μιας και είμαστε πάντα οι "ριγμένοι", αφού ιδιωτικά δίκτυα εναλλακτικών παρόχων δεν έχουμε στην περιοχή, το δίκτυο είναι ως επι το πλείστον εναέριο και δεν μπορείς να πιάσεις μεγάλες ταχύτητες και τέλος όλες οι νέες τεχνολογίες και οι επενδύσεις στα δίκτυα γίνονται στις περιαστικές περιοχές με πολύ αργούς ρυθμούς. Εγώ απέκτησα τη δυνατότητα για ταχύτητες "έως 24" μόλις πριν από 8 μήνες και τώρα αναγκάζομαι να υποστώ υποχρεωτικά αυτή τη μείωση ταχύτητας, λες και φταίω επειδή διάλεξα να μείνω εκτός πόλης. Είναι εξοργιστικό! Τέλος πάντων, επειδή με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το ζήτημα, για την αύξηση του attenuation υπάρχει εξήγηση; Δε θα μπορούσαν απλά να αλλάξουν το προφίλ, χωρίς να πειραχθεί το attenuation;

none1
22-07-12, 11:41
Και να ισχυει αυτο που σου ειπε ο τεχνικος του ΟΤΕ,ειναι υποχρεωμενοι να μεριμνησουν για τους δικους τους συνδρομητες και οχι να αδιαφορουν.Κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ.Πιστευω πως μπορεις να διεκδικησεις μειωση του ποσου που πληρωνεις ασχετα απο τη συμβαση που υπογραψες καθως οι περισσοτεροι οροι της συμβασης ειναι παρανομοι και καταχρηστικοι.Ας βαλουν ενα προγραμμα που να ελεγχει στα ποσα συνδεεται ο καθε συνδομητης και να βγαινει αναλογικα η χρεωση.Σε καμια αλλη Ευρωπαικη χωρα δεν συμβαινει αυτο το χαλι με το ADSL.Πληρωνουμε πολλαπλασια και εχουμε τις χειροτερες υπηρεσιες.Οι νομοι της φυσικης για το ADSL μονο στη Ελλαδα δεν ισχυουν,εδω ισχυουν οι 'νομοι του ΟΤΕ'.
Και μες στην πολη η ιδια αθλια κατασταση επικρατει δυστυχως.Το attenuation εχει κανει με την αποσταση απο το dslam,επρεπε μονο το snr να μεταβληθει στην περιπτωση σου.

ela002
23-07-12, 14:43
Και γιατί δεν διακόπτεις την υπηρεσία αφού εισαι δυσαρεστημένος ;

Cloudman
23-07-12, 15:29
Και γιατί δεν διακόπτεις την υπηρεσία αφού εισαι δυσαρεστημένος ;

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά εγώ προσωπικά δεν είμαι δυσαρεστημένος με τον ΟΤΕ. Η μείωση ταχύτητας, απ' ό,τι μου είπε ο τεχνικός, είναι επιβεβλημένη από την ΕΕΤΤ, μετά από καταγγελίες των εναλλακτικών. Είμαι δυσαρεστημένος κυρίως με την απόφαση αυτή της ΕΕΤΤ που πλήττει εμάς που είμαστε κάτοικοι περιαστικών δήμων, που περιμέναμε χρόνια την εγκατάσταση mini-dslam για να δούμε ταχύτητες της προκοπής και, μόλις τις είδαμε, δεν πέρασαν 8 μήνες και τις περιόρισαν βάσει απόφασης στο μισό. Αν έμενα στο κέντρο (ή κοντά στο κέντρο των Χανίων) ταχύτητες έως 24 θα τις είχα εδώ και χρόνια. Διακοπή υπηρεσίας να κάνω, σύμφωνοι, αλλά εδώ υπάρχουν δύο θεματάκια: το πρώτο είναι ότι εγώ είμαι ικανοποιημένος από τον ΟΤΕ και δεύτερο ακόμα κι αν ήθελα να φύγω, εδώ που μένω δεν υπάρχει δίκτυο από κανένα εναλλακτικό. Άρα ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος, είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιον. Βλέπεις η απόσταση 7.5 χμ. από το κέντρο της πόλης είναι μάλλον αποτρεπτικός παράγοντας για τους εναλλακτικούς να κάνουν επενδύσεις τη στιγμή που ο πρώην δήμος Ακρωτηρίου έχει πληθυσμό περίπου 15.000 κατοίκων.
Σαν πελάτη, δε με απασχολεί καθόλου αυτή η επιχειρηματική κόντρα ΟΤΕ και εναλλακτικών. Εγώ θεωρώ δίκαιο να επιστρέψει η ταχύτητα εκεί που ήταν (15mbps), αλλιώς, επειδή είναι εσκεμμένη η μείωση και δεν οφείλεται σε απόσταση ή άλλα προβλήματα της γραμμής, να μειωθεί κατά ένα μέρος και το πάγιο που πληρώνω. Θα κάνω λίγη υπομονή μήπως βελτιωθεί η κατάσταση και, εάν δε λυθεί σύντομα το πρόβλημα, θα κατέβω πάλι στα 2mbps.

sexrazat
23-07-12, 16:19
....... Τέλος πάντων, επειδή με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το ζήτημα, για την αύξηση του attenuation υπάρχει εξήγηση; Δε θα μπορούσαν απλά να αλλάξουν το προφίλ, χωρίς να πειραχθεί το attenuation;

Δεν είμαι τεχνικός αλλά νομίζω ότι έχει σχέση με τον τρόπο που υλοποιούν τεχνικά την "υποβάθμιση" αυτή.

none1
23-07-12, 17:00
Θα μπορουσε ο ΟΤΕ να επαναφερει τις ταχυτητες των 4 και 8 που πολυ κακως διεκοψε καθως και να προσθεσει μια ταχυτητα στα 15 για παραδειγμα.Αν καποιος δεν θελει να βαλει ταχυτητα στα 2 καθως ειναι πολυ χαμηλη και η περιοχη που μενει του δινει την δυνατοτητα να πιασει ταχυτητες 4+ η 8+ τοτε ειναι καταδικασμενος να βαλει το πακετο των 24 και να πληρωνει για 24.Δεν νομιζω η ΕΕΤΤ να επεβαλε στον ΟΤΕ να μειωσει τις ταχυτητες των συνδρομητων του.Ζητα απο τον τεχνικο να σου δωσει γραπτως την απαντηση αυτη.Ακομα και να υπαρχει τετοια αποφαση πραγμα απιθανο ο ΟΤΕ οφειλε να μεριμνησει για τους συνδρομητες του οπως αναφερω και παραπανω και οχι να αδιαφορει.
Σχετικα με την αυξηση του attenuation μπορει να σε αλλαξαν dslam και να σε βαλαν σε αλλο πιο μακρινο η το πιο πιθανο να το ριξαν επιτηδες(πραγμα παρανομο)επειδη σε υποβαθμισαν.Απο καποια στατιστικα στοιχεια που κραταω παρατηρω οτι σε μενα το attenuation στα 4 και στα 8 mbit που ειχα πολυ παλια ειναι περιπου το ιδιο με των 24 πραγμα πολυ λογικο καθως εχει να κανει με την αποσταση.
Οσο για την δικη μου περιπτωση η κασταση δυστυχως παραμενει εως σημερα η ιδια,καμια ενημερωση απο την πλευρα του ΟΤΕ.Θα περιμενω να δω τι θα γινει με την καταγγελια στην ΕΕΤΤ που εχω κανει και μετα θα κινηθω δικαστικα εναντιον του ΟΤΕ Χανιων.

eLeKtriK EyE
26-07-12, 02:32
Διαπίστωσα κι εγώ το ίδιο πράγμα... Δείτε την περίπτωσή μου εδώ: http://www.adslgr.com/forum/threads/560206-Νέα-mini-DSLAMs-στα-Χανιά?p=4761118#post4761118

Έχει πλάκα που σε μένα φαίνεται λες και έχουν "κόψει" ένα μέρος του φάσματος. SNR και Attenuation είναι όπως πριν.

sexrazat
26-07-12, 08:38
Θα μπορουσε ο ΟΤΕ να επαναφερει τις ταχυτητες των 4 και 8 που πολυ κακως διεκοψε καθως και να προσθεσει μια ταχυτητα στα 15 για παραδειγμα.Αν καποιος δεν θελει να βαλει ταχυτητα στα 2 καθως ειναι πολυ χαμηλη και η περιοχη που μενει του δινει την δυνατοτητα να πιασει ταχυτητες 4+ η 8+ τοτε ειναι καταδικασμενος να βαλει το πακετο των 24 και να πληρωνει για 24.Δεν νομιζω η ΕΕΤΤ να επεβαλε στον ΟΤΕ να μειωσει τις ταχυτητες των συνδρομητων του.Ζητα απο τον τεχνικο να σου δωσει γραπτως την απαντηση αυτη.Ακομα και να υπαρχει τετοια αποφαση πραγμα απιθανο ο ΟΤΕ οφειλε να μεριμνησει για τους συνδρομητες του οπως αναφερω και παραπανω και οχι να αδιαφορει.


Η διαφορά 2άρας και 24άρας είναι πλέον πρακτικά στα 5 €. Τρεις επιπλέον ταχύτητες θα σήμαιναν ένα απίστευτο αλαλούμ τόσο από πλευράς προσαρμογής των χρεώσεων και της κυκλοφορίας νέων πακέτων ομιλίας όσο και από τεχνικής πλευράς σε σχέση με τη διαχείριση.
Δεν υπάρχει καμιά απόφαση της ΕΕΤΤ για το συγκεκριμένο θέμα αλλά πιθανότατα η μείωση έχει γίνει στα πλαίσια των ανεπίσημων επαφών που υπάρχουν μεταξύ ΟΤΕ και παρόχων για να ξεκινήσει επιτέλους το Vdsl.
Μπορεί ο φίλος στα Χανιά να είδε πτώση και δίκαια να διαμαρτύρεται, από την άλλη όμως ακόμα και τώρα είναι σε μια κατάσταση που πριν από 6 μήνες απλά θεωρούσε μακρινό όνειρο.

none1
26-07-12, 10:54
Δυστυχως στα Χανια απο το 2005 υπαρχει εντονο προβλημα.Τεραστιες καθυστερησεις στην ενεργοποιηση του adsl(το 2005 που εβαλα 384 Kbps εκαναν 3 μηνες να με ενεργοποιησηουν),πιταρισμενα dslam,ανυπαρκτη τεχνικη υποστηριξη,χαμηλες ταχυτητες συγχρονισμου,δηλωνεις βλαβη,δινει το 13888 την βλαβη στα συνεργεια του ΟΤΕ στα Χανια και οι τεχνικοι 'θαβουν΄τη βλαβη οπως στην περιπτωση μου.Δεν μπηκαν στο κοπο ουτε καν να με παρουν ενα τη
λεφωνο να δειξουν οτι δηθεν ενδιαφεροντε.
Οπως φαινεται εως τωρα υπαρχει σοβαρο προβλημα σε στην πολη των Χανιων,στο Ακρωτηρι και στην Σουδα.Δεν τα εχω γενικα με τον ΟΤΕ,αλλα με τον ΟΤΕ Χανιων,το προβλημα εστιαζεται σε τοπικο επιπεδο πλεον και συγκεκριμμενα στην ανυπαρκτη και απαραδεκτη τεχνικη υποστηριξη του ΟΤΕ Χανιων.
Η ΕΕΤΤ μου εστειλε ταχυδρομικη επιστολη που με ενημερωνει οτι κοινοποιησε την καταγγελια μου στον ΟΤΕ και τον καλει εντος ενα μηνα να απαντησει σε μενα και στη ΕΕΤΤ γραπτως.

valen_gr
26-07-12, 12:22
Η διαφορά 2άρας και 24άρας είναι πλέον πρακτικά στα 5 €. Τρεις επιπλέον ταχύτητες θα σήμαιναν ένα απίστευτο αλαλούμ τόσο από πλευράς προσαρμογής των χρεώσεων και της κυκλοφορίας νέων πακέτων ομιλίας όσο και από τεχνικής πλευράς σε σχέση με τη διαχείριση.
Δεν υπάρχει καμιά απόφαση της ΕΕΤΤ για το συγκεκριμένο θέμα αλλά πιθανότατα η μείωση έχει γίνει στα πλαίσια των ανεπίσημων επαφών που υπάρχουν μεταξύ ΟΤΕ και παρόχων για να ξεκινήσει επιτέλους το Vdsl.
Μπορεί ο φίλος στα Χανιά να είδε πτώση και δίκαια να διαμαρτύρεται, από την άλλη όμως ακόμα και τώρα είναι σε μια κατάσταση που πριν από 6 μήνες απλά θεωρούσε μακρινό όνειρο.


Επίσης,
εκτός απο την μείωση της ταχυτητας του συνδρομητη ΟΤΕ, πρέπει να σκεφτει κανεις και την θέση του πελάτη κάποιου εναλλακτικου.
Μπορει να συγχρονιζε στα 2Μ , και μετά την τοποθετηση της καμπινας, καθολου.

Εχουν υπάρξει περιπτώσεις πληρης αδυναμιας παροχης υπηρεσιων (δεν συζητω τις περιπτωσεις μειωσης ταχυτητας..πχ απο 6Μ να πηγαινει καποιος στα 1,2 και 3 Μbps μετά την ενεργοποιηση καμπινας.

Το προβλημα γινεται χειροτερο οταν η υπηρεσια που παρεχεται εναι VOIP.

Στην ουσια, η τοποθετηση της καμπινας απο τον ΟΤΕ , οδηγει τον παροχο σε αδυναμια παροχης υπηρεσιων σε μικρο αριθμο πελατων, και σε μειωση ταχυτητων σε μεγαλυτερο.

Θα μου πεις, οκ, να βαλει και ο παροχος καμπινα. Αυτο θα ηταν και το ιδανικοτερο. Βεβαια, το να μπουν 3-4 καμπινες για ενα χωριο με 50 ή 100 πελατες δεν ειναι και οτι καλυτερο . Θα πρεπει να βρεθει καλυτερη λυση.


Πιθανοτατα αυτο που γινεται τωρα ειναι προσωρινη λυση, καθως οταν καποιος voip πελατης δεν μπορει να συγχρονισει πλεον, δεν εχει και τηλεφωνο, που ειναι σαφεστατα σοβαροτερο θεμα απο το να εχει χαμηλοτερη (αλλα παλι πολυ καλυτερη απο πριν την τοποθετηση της καμπινας) ταχυτητα.

eLeKtriK EyE
26-07-12, 15:49
Επίσης,
εκτός απο την μείωση της ταχυτητας του συνδρομητη ΟΤΕ, πρέπει να σκεφτει κανεις και την θέση του πελάτη κάποιου εναλλακτικου.
Μπορει να συγχρονιζε στα 2Μ , και μετά την τοποθετηση της καμπινας, καθολου.
Δεν με ενδιαφέρει φίλε μου η θέση του πελάτη του εναλλακτικού, γιατί εκείνος πληρώνει τα μισά ή και λιγότερα από αυτά που πληρώνω εγώ στον ΟΤΕ. Γιατί λοιπόν να έχουμε τις ίδιες υπηρεσίες; Συνειδητά έχω επιλέξει τον ΟΤΕ όλα αυτά τα χρόνια για να μου δουλεύει στη μέγιστη ταχύτητα απροβλημάτιστα. Είναι απαράδεκτο λοιπόν να μου μειώνει εμένα την ταχύτητα για να εξυπηρετηθεί ο άλλος. Και δε μιλάμε για bandwidth throttling τις ώρες αιχμής που μπορώ να το καταλάβω, αλλά για οριζόντια μείωση στο συγχρονισμό μου που είναι μόνιμη.

valen_gr
26-07-12, 19:07
Δεν με ενδιαφέρει φίλε μου η θέση του πελάτη του εναλλακτικού, γιατί εκείνος πληρώνει τα μισά ή και λιγότερα από αυτά που πληρώνω εγώ στον ΟΤΕ. Γιατί λοιπόν να έχουμε τις ίδιες υπηρεσίες; Συνειδητά έχω επιλέξει τον ΟΤΕ όλα αυτά τα χρόνια για να μου δουλεύει στη μέγιστη ταχύτητα απροβλημάτιστα. Είναι απαράδεκτο λοιπόν να μου μειώνει εμένα την ταχύτητα για να εξυπηρετηθεί ο άλλος. Και δε μιλάμε για bandwidth throttling τις ώρες αιχμής που μπορώ να το καταλάβω, αλλά για οριζόντια μείωση στο συγχρονισμό μου που είναι μόνιμη.

με παρεξηγεις :)
Δεν αναφέρομαι ουτε σε χρεωσεις, ουτε στο εαν εχετε ιδιες η οχι υπηρεσιες.

Αυτο που λέω ειναι το εξής :

Αρχικά, δεν υπηρχε καμπίνα. Οποτε Πελατες ΟΤΕ αλλα και πελατες εναλλακτικων, ειχαν πανω κατω, τις ιδιες υπηρεσιες, καθως προερχονταν απο το ιδιο ΑΚ.

Στην συνεχεια , τοποθετειται καμπίνα. Αποτέλεσμα ειναι πελατες ΟΤΕ να εχουν δραματικη βελτιωση στις παρεχομενες ταχυτητες , και στους πελατες εναλλακτικων να υπαρχουν μειωσεις στις ταχυτητες και σε ορισμενες περιπτώσεις , ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.

Προφανως, κατι τετοιο δεν ειναι ιδανικο. κανονικά, επεμβάσεις και εργασίες βελτίωσης που γινονται στο δημοσιο τηλεφωνικο δίκτυο , δεν πρεπει να οδηγουν σε οριστικη διακοπη υπηρεσιων σε πελατες.

Οσο δεν ενδιαφερει εσενα, αλλο τοσο δεν ενδιαφερει και τον πελατη του εναλλακτικου .Και αυτος πελατης ειναι, και αυτος δικαιωματα εχει και απαιτησεις και σε καμια περιπτωση, κατωτερες απο τις δικες σου. Και αυτος Συνειδητά εχει επιλεξει εναλλακτικο , μπορει και λογω κόστους, και συνειδητα να πληρωνει τα μισα.

Απο την δικη του οπτικη γωνια, με ποιο δικαιωμα λοιπον, ερχεται ο ΟΤΕ και τοποθετει μεταγενέστερα καμπινα , και του κόβει την υπηρεσια?

Και αυτος τι πρεπει να κανει?
Να παει υποχρεωτικα στον ΟΤΕ για να εχει υπηρεσιες?
Και αν δεν θελει? Και εαν δεν το αντεχει οικονομικα?Η για οποιοδηποτε αλλο λογο?

προφανως πρεπει να βρεθει μια λυση , που να καλύπτει οσο το δυνατον καλυτερα ολους τους εμπλεκόμενους

-ακολουθει σεναριο επιστημονικης φαντασιας- θα μπορουσε σε καποια περιοχη να τοποθετησει εναλλακτικος καμπινα, οταν ο ΟΤΕ δεν εχει.
Εκει να δω αντιδράσεις πελατων ΟΤΕ , που πληρώνουν και παραπάνω, συνειδητά οπως κι εσυ , οταν πεφτει στο μισο η ταχυτητα, ή σταματησει να συγχρονιζει τελειως το ρουτερ τους .

none1
26-07-12, 20:51
Ολοι οι Χανιωτες καντε εδω καταγγελια http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam , να δουν στον ΟΤΕ οτι υπαρχει μαζικη αντιδραση.

eLeKtriK EyE
26-07-12, 20:59
με παρεξηγεις :)
Δεν αναφέρομαι ουτε σε χρεωσεις, ουτε στο εαν εχετε ιδιες η οχι υπηρεσιες.

Αυτο που λέω ειναι το εξής :

Αρχικά, δεν υπηρχε καμπίνα. Οποτε Πελατες ΟΤΕ αλλα και πελατες εναλλακτικων, ειχαν πανω κατω, τις ιδιες υπηρεσιες, καθως προερχονταν απο το ιδιο ΑΚ.

Στην συνεχεια , τοποθετειται καμπίνα. Αποτέλεσμα ειναι πελατες ΟΤΕ να εχουν δραματικη βελτιωση στις παρεχομενες ταχυτητες , και στους πελατες εναλλακτικων να υπαρχουν μειωσεις στις ταχυτητες και σε ορισμενες περιπτώσεις , ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.

Προφανως, κατι τετοιο δεν ειναι ιδανικο. κανονικά, επεμβάσεις και εργασίες βελτίωσης που γινονται στο δημοσιο τηλεφωνικο δίκτυο , δεν πρεπει να οδηγουν σε οριστικη διακοπη υπηρεσιων σε πελατες.

Οσο δεν ενδιαφερει εσενα, αλλο τοσο δεν ενδιαφερει και τον πελατη του εναλλακτικου .Και αυτος πελατης ειναι, και αυτος δικαιωματα εχει και απαιτησεις και σε καμια περιπτωση, κατωτερες απο τις δικες σου. Και αυτος Συνειδητά εχει επιλεξει εναλλακτικο , μπορει και λογω κόστους, και συνειδητα να πληρωνει τα μισα.

Απο την δικη του οπτικη γωνια, με ποιο δικαιωμα λοιπον, ερχεται ο ΟΤΕ και τοποθετει μεταγενέστερα καμπινα , και του κόβει την υπηρεσια?

Και αυτος τι πρεπει να κανει?
Να παει υποχρεωτικα στον ΟΤΕ για να εχει υπηρεσιες?
Και αν δεν θελει? Και εαν δεν το αντεχει οικονομικα?Η για οποιοδηποτε αλλο λογο?

προφανως πρεπει να βρεθει μια λυση , που να καλύπτει οσο το δυνατον καλυτερα ολους τους εμπλεκόμενους

-ακολουθει σεναριο επιστημονικης φαντασιας- θα μπορουσε σε καποια περιοχη να τοποθετησει εναλλακτικος καμπινα, οταν ο ΟΤΕ δεν εχει.
Εκει να δω αντιδράσεις πελατων ΟΤΕ , που πληρώνουν και παραπάνω, συνειδητά οπως κι εσυ , οταν πεφτει στο μισο η ταχυτητα, ή σταματησει να συγχρονιζει τελειως το ρουτερ τους .

Μη με παρεξηγείς κι εσύ όμως! Αν θέλουν γρήγορες υπηρεσίες για τους πελάτες τους οι εναλλακτικοί πάροχοι θα πρέπει να κάνουν κι αυτοί επενδύσεις όπως ο ΟΤΕ και να μην εξαρτώνται από αυτές του ΟΤΕ.
Είμαι δίπλα στο Dslam και θέλω πίσω τα 22 mbit μου τα οποία χρυσοπληρώνω.

Cloudman
26-07-12, 22:47
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από όσα διάβασα μέχρι τώρα, είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι τοπικό (Δεν έχει να κάνει με Ακρωτήρι, Σούδα, Χανιά κτλ.). Το πρόβλημα πρέπει να είναι πανελλαδικό και αφορά πελάτες ΟΤΕ που έχουν συνδεθεί στα mini-dslam που έχει εγκαταστήσει ο ΟΤΕ σε απομακρυσμένες περιοχές. Καλά θα κάνουν οι εναλλακτικοί λοιπόν να βρουν μια λύση παρέα με τον ΟΤΕ, γιατί πραγματικά εμείς που είμαστε πελάτες του δε φταίμε σε τίποτα. Εγώ προσωπικά έχω χρυσοπληρώσει για αυτή την υπηρεσία με επέκταση δικτύου (στο σπίτι που μένω δεν υπήρχε δίκτυο και έτσι πλήρωσα 6 στύλους για να έχω τηλέφωνο και internet). Επίσης, από το 2008 πληρώνω για την υπηρεσία αυτή πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που θα έδινα αν υπήρχε ιδιόκτητο δίκτυο κάποιου εναλλακτικού στην περιοχή. Λογαριάστε τη διαφορά ανά δίμηνο λογαριασμό επί 4 χρόνια τώρα και θα βγει ένα σεβαστό ποσό επιπλέον αυτού που θα πλήρωνα αν ήμουνα σε κάποιον εναλλακτικό. Για αυτή τη μεγάλη οικονομική διαφορά που έχω επιβαρυνθεί αυτά τα 4 χρόνια στηρίζοντας τον ΟΤΕ, απαιτώ καλύτερη αντιμετώπιση, δηλαδή περιμένω να βρεθεί σύντομα λύση που να επιτρέπει στους πελάτες των εναλλακτικών να έχουν αυτό που πληρώνουν αλλά να μην το στερούμαι εγώ (για να το έχουν αυτοί). Στο κάτω-κάτω της γραφής, ας κάνουν και οι εναλλακτικοί επενδύσεις, αν θέλουν να έχουν πελάτες. Ο ΟΤΕ εγκατέστησε καμπίνα στο χωριό που μένω, το οποίο δεν πρέπει να έχει πάνω από 500 κατοίκους μαζί με το διπλανό χωριό. 500 κάτοικοι διά του 4 [αν χωριστούν σε τετραμελείς οικογένειες] κάνουν 125 πελάτες ,οι οποίοι δε θα έχουν και όλοι adsl . Ο ΟΤΕ πώς μπορεί να κάνει τέτοιες επενδύσεις (με μεγάλο χρόνο απόσβεσης) και οι άλλοι δεν μπορούν;

none1
26-07-12, 23:01
Οντως φαινεται να υπαρχει προβλημα στα mini dslam,αλλα και στα κανονικα dslam το ιδιο αθλια ειναι η κατασταση.Εγω ειμαι στο κανονικο dslam της Τζανακακη και εχω προβληματα.Αν ψαξει καποιος το forum θα δει οτι στο συγκεκριμμενο dslam της Τζανακακη εδω και αρκετα χρονια υπαρχει εντονο προβλημα.Το ενα κομματι της πολης ειναι στo dslam της Τζανακακη και το αλλο στο dslam του Κυδωνα οπως το εχουν ονομασει.Τα 2 αυτα dslam πρεπει να βρισκονται στην Μαργουνιου που ειναι οι τεχνικες υπηρεσιες του ΟΤΕ.

valen_gr
27-07-12, 00:57
Μη με παρεξηγείς κι εσύ όμως! Αν θέλουν γρήγορες υπηρεσίες για τους πελάτες τους οι εναλλακτικοί πάροχοι θα πρέπει να κάνουν κι αυτοί επενδύσεις όπως ο ΟΤΕ και να μην εξαρτώνται από αυτές του ΟΤΕ.
Είμαι δίπλα στο Dslam και θέλω πίσω τα 22 mbit μου τα οποία χρυσοπληρώνω.


Ο ΟΤΕ εγκατέστησε καμπίνα στο χωριό που μένω, το οποίο δεν πρέπει να έχει πάνω από 500 κατοίκους μαζί με το διπλανό χωριό. 500 κάτοικοι διά του 4 [αν χωριστούν σε τετραμελείς οικογένειες] κάνουν 125 πελάτες ,οι οποίοι δε θα έχουν και όλοι adsl . Ο ΟΤΕ πώς μπορεί να κάνει τέτοιες επενδύσεις (με μεγάλο χρόνο απόσβεσης) και οι άλλοι δεν μπορούν;

Δεν παρεξηγουμαστε :oneup:

Στην περιπτωση την παραπανω, για 125 πελατες, θα πρεπει να εγκατασταθει εκτος απο καμπινα ΟΤΕ, καμπινα HOL, forthnet, wind, cyta . 5 mini dslams για 100 πελατες, δεν ειναι εμπορικα βιωσιμο.

Ουτε ειναι γνωμη μου η καλυτερη λυση να τοποθετουνται Χ5 παντου υπαιθριες καμπινες οπου υπαρχουν.

Εχω μεγαλη περιέργεια να δω τελικά τι θα γίνει.

eLeKtriK EyE
29-07-12, 00:56
Κάποιο ΟΤΕτζήδικο πουλάκι, όταν τον ρώτησα γιατί έπεσε η ταχύτητά μου, μου είπε ότι έτσι θα γίνει σε όλες τις 24άρες συνδέσεις που *δεν* είναι ConnX-TV! Μου είπε ότι όλες "σιωπηλά" θα κλειδώσουν στα 12 Mbps και πρόκειται για ειλημμένη απόφαση του ΟΤΕ! Δεν διευκρίνισε αν θα γίνει πανελλαδικά, αλλά άφησε να εννοηθεί ότι θα γίνει μόνιμα!

Τι μπορώ να κάνω για να μου αφαιρέσουν το όριο αυτό; Ο τρόπος με τον οποίο έχουν υλοποιήσει αυτόν τον "κόφτη" πιστεύω είναι πολύ πονηρός. Φαίνεται σαν να υπάρχει ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή σε κάποιες συχνότητες και έτσι μπορούν να ισχυριστούν ότι δεν έκαναν κάτι αλλά υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή μου. Αν στέλναμε όλοι εμείς που έχουμε το ίδιο πρόβλημα μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ;

Blackfox2k7
29-07-12, 08:42
Μη με παρεξηγείς κι εσύ όμως! Αν θέλουν γρήγορες υπηρεσίες για τους πελάτες τους οι εναλλακτικοί πάροχοι θα πρέπει να κάνουν κι αυτοί επενδύσεις όπως ο ΟΤΕ και να μην εξαρτώνται από αυτές του ΟΤΕ.
Είμαι δίπλα στο Dslam και θέλω πίσω τα 22 mbit μου τα οποία χρυσοπληρώνω.

Φίλε μου έχεις δίκιο.
Όταν εγώ όμως [που είμαι στον πάροχο x, και δεν είμαι στον ΟΤΕ] περιμένω τον δικό σου πάροχο σε γενόμενη καλωδιακή βλάβη [που, όπως και να το κάνεις δεν μου δίνει προτεραιότητα αφού δεν είμαι πελάτης του] και για να δω καλύτερες συνθήκες [από άποψη καλωδίωσης, ακόμα και επισκευή αυτής] θα πρέπει πάλι να περιμένω τον δικό σου πάροχο δεν είμαι "ριγμένος";
Κι αυτό είναι κάτι που δεν αποφάσισε ο πάροχός σου [ο ΟΤΕ], αλλά τον έκαναν διαχειριστή ενός δικτύου που του παρέδωσαν! Άρα, εξ'αρχής ο πάροχός σου έχει ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τους υπόλοιπους...

Nightriderjt
29-07-12, 09:06
Ισχύει ότι προσωρινά έχουν ρίξει τις ταχύτητες λόγω καταγγελιών των εναλλακτικών ότι δημιουργούνται προβλήματα. Μείωση δεν μπορείς να διεκδικήσεις σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης που έχεις υπογράψει μιας και δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα.

Εγγυημένη ταχύτητα υπάρχει και πρέπει να είναι αυτή που ίσχυε κατά τις πρώτες 15 ημέρες μετά την ενεργοποίησης της γραμμής σου. πτώση της ταχύτητας με υπαιτιότητα του εκάστοτε παρόχου μετά από αυτό το διάστημα αποτελεί μονομερή τροποποίηση των όρων της σύμβασης. Δέχτηκα πόλεμο στο forum για αυτά τα θέματα , αλλά μαντέψτε ποιός βγήκε κερδισμένος στο τέλος......

- - - Updated - - -


Δυστυχως στα Χανια απο το 2005 υπαρχει εντονο προβλημα.Τεραστιες καθυστερησεις στην ενεργοποιηση του adsl(το 2005 που εβαλα 384 Kbps εκαναν 3 μηνες να με ενεργοποιησηουν),πιταρισμενα dslam,ανυπαρκτη τεχνικη υποστηριξη,χαμηλες ταχυτητες συγχρονισμου,δηλωνεις βλαβη,δινει το 13888 την βλαβη στα συνεργεια του ΟΤΕ στα Χανια και οι τεχνικοι 'θαβουν΄τη βλαβη οπως στην περιπτωση μου.Δεν μπηκαν στο κοπο ουτε καν να με παρουν ενα τη
λεφωνο να δειξουν οτι δηθεν ενδιαφεροντε.
Οπως φαινεται εως τωρα υπαρχει σοβαρο προβλημα σε στην πολη των Χανιων,στο Ακρωτηρι και στην Σουδα.Δεν τα εχω γενικα με τον ΟΤΕ,αλλα με τον ΟΤΕ Χανιων,το προβλημα εστιαζεται σε τοπικο επιπεδο πλεον και συγκεκριμμενα στην ανυπαρκτη και απαραδεκτη τεχνικη υποστηριξη του ΟΤΕ Χανιων.
Η ΕΕΤΤ μου εστειλε ταχυδρομικη επιστολη που με ενημερωνει οτι κοινοποιησε την καταγγελια μου στον ΟΤΕ και τον καλει εντος ενα μηνα να απαντησει σε μενα και στη ΕΕΤΤ γραπτως.

Μην περιμένεις απάντηση μέσα στο μήνα. Μετά απο 3 μήνες και μια γενικόλογη και αόριστη απάντηση θα πάρεις από τον Γερμανικό-επιδοτύμενο από τους Έλληνες κολοσσό - θα πάρεις....

- - - Updated - - -


Επίσης,
εκτός απο την μείωση της ταχυτητας του συνδρομητη ΟΤΕ, πρέπει να σκεφτει κανεις και την θέση του πελάτη κάποιου εναλλακτικου.
Μπορει να συγχρονιζε στα 2Μ , και μετά την τοποθετηση της καμπινας, καθολου.

Εχουν υπάρξει περιπτώσεις πληρης αδυναμιας παροχης υπηρεσιων (δεν συζητω τις περιπτωσεις μειωσης ταχυτητας..πχ απο 6Μ να πηγαινει καποιος στα 1,2 και 3 Μbps μετά την ενεργοποιηση καμπινας.

Το προβλημα γινεται χειροτερο οταν η υπηρεσια που παρεχεται εναι VOIP.

Στην ουσια, η τοποθετηση της καμπινας απο τον ΟΤΕ , οδηγει τον παροχο σε αδυναμια παροχης υπηρεσιων σε μικρο αριθμο πελατων, και σε μειωση ταχυτητων σε μεγαλυτερο.

Θα μου πεις, οκ, να βαλει και ο παροχος καμπινα. Αυτο θα ηταν και το ιδανικοτερο. Βεβαια, το να μπουν 3-4 καμπινες για ενα χωριο με 50 ή 100 πελατες δεν ειναι και οτι καλυτερο . Θα πρεπει να βρεθει καλυτερη λυση.


Πιθανοτατα αυτο που γινεται τωρα ειναι προσωρινη λυση, καθως οταν καποιος voip πελατης δεν μπορει να συγχρονισει πλεον, δεν εχει και τηλεφωνο, που ειναι σαφεστατα σοβαροτερο θεμα απο το να εχει χαμηλοτερη (αλλα παλι πολυ καλυτερη απο πριν την τοποθετηση της καμπινας) ταχυτητα.

Αστεία πράγματα......και γιατί να βάλει ο πάροχος καμπίνα από την στιγμή που ο ΟΤΕ δεν έβαλε ποτέ με δικά του χρήματα καμπίνες; Όχι προς θεού ο ΟΤΕ αν και ιδιωτικοποιήθηκε δεν "πληρώνεται" από τον έλληνα φορολογούμενο.....προς θεού!

- - - Updated - - -


Μη με παρεξηγείς κι εσύ όμως! Αν θέλουν γρήγορες υπηρεσίες για τους πελάτες τους οι εναλλακτικοί πάροχοι θα πρέπει να κάνουν κι αυτοί επενδύσεις όπως ο ΟΤΕ και να μην εξαρτώνται από αυτές του ΟΤΕ.
Είμαι δίπλα στο Dslam και θέλω πίσω τα 22 mbit μου τα οποία χρυσοπληρώνω.

Πες μου ΜΙΑ περίπτωση που ο ΟΤΕ έκανε επενδύσεις με χρήματα δικά του......

- - - Updated - - -


Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από όσα διάβασα μέχρι τώρα, είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι τοπικό (Δεν έχει να κάνει με Ακρωτήρι, Σούδα, Χανιά κτλ.). Το πρόβλημα πρέπει να είναι πανελλαδικό και αφορά πελάτες ΟΤΕ που έχουν συνδεθεί στα mini-dslam που έχει εγκαταστήσει ο ΟΤΕ σε απομακρυσμένες περιοχές. Καλά θα κάνουν οι εναλλακτικοί λοιπόν να βρουν μια λύση παρέα με τον ΟΤΕ, γιατί πραγματικά εμείς που είμαστε πελάτες του δε φταίμε σε τίποτα. Εγώ προσωπικά έχω χρυσοπληρώσει για αυτή την υπηρεσία με επέκταση δικτύου (στο σπίτι που μένω δεν υπήρχε δίκτυο και έτσι πλήρωσα 6 στύλους για να έχω τηλέφωνο και internet). Επίσης, από το 2008 πληρώνω για την υπηρεσία αυτή πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που θα έδινα αν υπήρχε ιδιόκτητο δίκτυο κάποιου εναλλακτικού στην περιοχή. Λογαριάστε τη διαφορά ανά δίμηνο λογαριασμό επί 4 χρόνια τώρα και θα βγει ένα σεβαστό ποσό επιπλέον αυτού που θα πλήρωνα αν ήμουνα σε κάποιον εναλλακτικό. Για αυτή τη μεγάλη οικονομική διαφορά που έχω επιβαρυνθεί αυτά τα 4 χρόνια στηρίζοντας τον ΟΤΕ, απαιτώ καλύτερη αντιμετώπιση, δηλαδή περιμένω να βρεθεί σύντομα λύση που να επιτρέπει στους πελάτες των εναλλακτικών να έχουν αυτό που πληρώνουν αλλά να μην το στερούμαι εγώ (για να το έχουν αυτοί). Στο κάτω-κάτω της γραφής, ας κάνουν και οι εναλλακτικοί επενδύσεις, αν θέλουν να έχουν πελάτες. Ο ΟΤΕ εγκατέστησε καμπίνα στο χωριό που μένω, το οποίο δεν πρέπει να έχει πάνω από 500 κατοίκους μαζί με το διπλανό χωριό. 500 κάτοικοι διά του 4 [αν χωριστούν σε τετραμελείς οικογένειες] κάνουν 125 πελάτες ,οι οποίοι δε θα έχουν και όλοι adsl . Ο ΟΤΕ πώς μπορεί να κάνει τέτοιες επενδύσεις (με μεγάλο χρόνο απόσβεσης) και οι άλλοι δεν μπορούν;

Γιατί τις επενδύσεις τις πληρώνεις εσύ με τους φόρους σου , αυτές που δήθεν κάνει ο ΟΤΕ. ο ΟΤΕ έχει τσάμπα χρηματοδότηση. Ιδιωτικοποίηση και ξεπούλημα θέλατε. Λουστείτε τα τώρα όπως θα τα λουστείτε και με ΟΣΕ,ΔΕη,ΕΥΔΑΠ.

Lapetr
29-07-12, 14:57
Κάποιο ΟΤΕτζήδικο πουλάκι, όταν τον ρώτησα γιατί έπεσε η ταχύτητά μου, μου είπε ότι έτσι θα γίνει σε όλες τις 24άρες συνδέσεις που *δεν* είναι ConnX-TV! Μου είπε ότι όλες "σιωπηλά" θα κλειδώσουν στα 12 Mbps και πρόκειται για ειλημμένη απόφαση του ΟΤΕ! Δεν διευκρίνισε αν θα γίνει πανελλαδικά, αλλά άφησε να εννοηθεί ότι θα γίνει μόνιμα!

Τι μπορώ να κάνω για να μου αφαιρέσουν το όριο αυτό; Ο τρόπος με τον οποίο έχουν υλοποιήσει αυτόν τον "κόφτη" πιστεύω είναι πολύ πονηρός. Φαίνεται σαν να υπάρχει ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή σε κάποιες συχνότητες και έτσι μπορούν να ισχυριστούν ότι δεν έκαναν κάτι αλλά υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή μου. Αν στέλναμε όλοι εμείς που έχουμε το ίδιο πρόβλημα μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ;

αυτό που λες είναι εντελώς σκανδαλώδες και το αφήνουμε να πεσει έτσι? δηλαδή ουσιαστικά είναι σαν εκβιασμός να βάλει οτεtv?

eLeKtriK EyE
29-07-12, 22:36
αυτό που λες είναι εντελώς σκανδαλώδες και το αφήνουμε να πεσει έτσι? δηλαδή ουσιαστικά είναι σαν εκβιασμός να βάλει οτεtv?
Δε νομίζω ότι στοχεύουν με αυτόν τον τρόπο στην προσέλκυση πελατών OTE TV (άλλωστε θα τους παίρναν με τις τομάτες). Μάλλον δεν έχουν αρκετό banwidth στα DSLam για να υποστηρίξουν σωστά το OTE TV και προκειμένου να μην παίζει σωστά αυτό, προτίμησαν να ρίξουν την ταχύτητα στους 24άρηδες! Πράγμα εξίσου άθλιο φυσικά, το οποίο δεν πρέπει να το αφήσουμε να περάσει έτσι...

sexrazat
30-07-12, 00:10
Κάποιο ΟΤΕτζήδικο πουλάκι, όταν τον ρώτησα γιατί έπεσε η ταχύτητά μου, μου είπε ότι έτσι θα γίνει σε όλες τις 24άρες συνδέσεις που *δεν* είναι ConnX-TV! Μου είπε ότι όλες "σιωπηλά" θα κλειδώσουν στα 12 Mbps και πρόκειται για ειλημμένη απόφαση του ΟΤΕ! Δεν διευκρίνισε αν θα γίνει πανελλαδικά, αλλά άφησε να εννοηθεί ότι θα γίνει μόνιμα!

Τι μπορώ να κάνω για να μου αφαιρέσουν το όριο αυτό; Ο τρόπος με τον οποίο έχουν υλοποιήσει αυτόν τον "κόφτη" πιστεύω είναι πολύ πονηρός. Φαίνεται σαν να υπάρχει ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή σε κάποιες συχνότητες και έτσι μπορούν να ισχυριστούν ότι δεν έκαναν κάτι αλλά υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή μου. Αν στέλναμε όλοι εμείς που έχουμε το ίδιο πρόβλημα μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ;

Sorry αλλά μάλλον πουλάκια κάνουν τα μάτια του "Οτετζή". Το πρόβλημα αφορά τις ενεργοποιημένες καμπίνες Vdsl, ελάχιστες σε όλη την Ελλάδα. Η δε υποβάθμιση σε 12άρα έγινε προσωρινά μέχρι να βρεθεί λύση μεταξύ του ΟΤΕ και των παρόχων.

- - - Updated - - -










Γιατί τις επενδύσεις τις πληρώνεις εσύ με τους φόρους σου , αυτές που δήθεν κάνει ο ΟΤΕ. ο ΟΤΕ έχει τσάμπα χρηματοδότηση. Ιδιωτικοποίηση και ξεπούλημα θέλατε. Λουστείτε τα τώρα όπως θα τα λουστείτε και με ΟΣΕ,ΔΕη,ΕΥΔΑΠ.

Δεν μας εξηγείς αυτή την τσάμπα χρηματοδότηση από που την έχει;

eLeKtriK EyE
30-07-12, 02:23
Sorry αλλά μάλλον πουλάκια κάνουν τα μάτια του "Οτετζή". Το πρόβλημα αφορά τις ενεργοποιημένες καμπίνες Vdsl, ελάχιστες σε όλη την Ελλάδα. Η δε υποβάθμιση σε 12άρα έγινε προσωρινά μέχρι να βρεθεί λύση μεταξύ του ΟΤΕ και των παρόχων.
Η καμπίνα μου εμένα δηλαδή είναι Vdsl;

Nightriderjt
30-07-12, 12:06
Sorry αλλά μάλλον πουλάκια κάνουν τα μάτια του "Οτετζή". Το πρόβλημα αφορά τις ενεργοποιημένες καμπίνες Vdsl, ελάχιστες σε όλη την Ελλάδα. Η δε υποβάθμιση σε 12άρα έγινε προσωρινά μέχρι να βρεθεί λύση μεταξύ του ΟΤΕ και των παρόχων.

- - - Updated - - -



Δεν μας εξηγείς αυτή την τσάμπα χρηματοδότηση από που την έχει;


Αρχίσανε τα όργανα; Σου προσβάλαμε τον εργοδότη?

- - - Updated - - -


Δε νομίζω ότι στοχεύουν με αυτόν τον τρόπο στην προσέλκυση πελατών OTE TV (άλλωστε θα τους παίρναν με τις τομάτες). Μάλλον δεν έχουν αρκετό banwidth στα DSLam για να υποστηρίξουν σωστά το OTE TV και προκειμένου να μην παίζει σωστά αυτό, προτίμησαν να ρίξουν την ταχύτητα στους 24άρηδες! Πράγμα εξίσου άθλιο φυσικά, το οποίο δεν πρέπει να το αφήσουμε να περάσει έτσι...

Έχουμε δει πως τους πέρνουν με τις ντομάτες τα πρόβατα όταν τους υποχρεώνουν να βάλουν πρώτη γραμμή ΟΤΕ επειδή "δήθεν" δεν υπήρχε βρόγχος στην περιοχή ενώ ο βρόγχος υπήρχε ήδη. Κάνε μπεεεεεεεεε. Και δε θα το ξαναπώ Τροποποίηση της ταχύτητας από τον πάροχο αποτελεί μονομερή τροποποίηση όρων της σύμβασης.

eLeKtriK EyE
30-07-12, 12:22
Έχουμε δει πως τους πέρνουν με τις ντομάτες τα πρόβατα όταν τους υποχρεώνουν να βάλουν πρώτη γραμμή ΟΤΕ επειδή "δήθεν" δεν υπήρχε βρόγχος στην περιοχή ενώ ο βρόγχος υπήρχε ήδη. Κάνε μπεεεεεεεεε. Και δε θα το ξαναπώ Τροποποίηση της ταχύτητας από τον πάροχο αποτελεί μονομερή τροποποίηση όρων της σύμβασης.
Τα πρόβατα και τα μπεεε δεν απευθύνονται σε εμένα έτσι;

Και όσον αφορά στην ουσία, πως θα αποδείξω εγώ ότι πρόκειται για μονομερή τροποποίηση όρων σύμβασης όταν δεν το παραδέχεται ο ΟΤΕ; Εγώ ήδη πήρα τηλέφωνο και δήλωσα βλάβη, αλλά η κοπελίτσα μου είπε ότι δεν "βλέπει" κάτι περίεργο στη γραμμή μου (αν και με έβαλε στην αναμονή αρκετές φορές για να ρωτήσει).
Θα σας ενημερώσω όταν με πάρουν πίσω για το τι μου είπαν.

Nightriderjt
30-07-12, 12:31
Τα πρόβατα και τα μπεεε δεν απευθύνονται σε εμένα έτσι;

Και όσον αφορά στην ουσία, πως θα αποδείξω εγώ ότι πρόκειται για μονομερή τροποποίηση όρων σύμβασης όταν δεν το παραδέχεται ο ΟΤΕ; Εγώ ήδη πήρα τηλέφωνο και δήλωσα βλάβη, αλλά η κοπελίτσα μου είπε ότι δεν "βλέπει" κάτι περίεργο στη γραμμή μου (αν και με έβαλε στην αναμονή αρκετές φορές για να ρωτήσει).
Θα σας ενημερώσω όταν με πάρουν πίσω για το τι μου είπαν.

Το μπεεεε απευθύνεται γενικά στον μέσο Έλληνα καταναλωτή αγαθών / υπηρεσιών.
μα φυσικά αυτό θα σου λένε. Ακόμα και καταγγελία να κάνεις στην ΕΕΤΤ ο ΟΤΕ θα στείλει σαν απάντηση σην ΕΕΤΤ ψευδή στοιχεία. Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει κανείς να ελέγχει τις πρακτικές του για ευνόητους λόγους (πολιτικές σχέσεις βεβαίως βεβαίως με τη γερμανική πλευρά) - και μη βιαστεί κανείς να πει ότι υπάρχει η ΕΕΤ γιατί η ΕΕΤΤ και ο δήθεν συνήγορος του καναταλωτή μόνο για το όφελος του καταναλωτή δε συστάθηκαν.....

- - - Updated - - -



Δεν χρειάζεται να το αποδείξεις. Από την στθιγμή που η ταχύτητα άλλαξε μονομερώς και ο πάροχος δεν κάνει τίποτα για να επιστρέψεις στην συμφωνημένη ταχύτητα (η οποία είναι αυτή που ίσχυε κατά το πρώτο 15νθήμενο της σύνδεσης) αποτελέι από μόνο του τροποποίηση των όρων! Στείλτους εξώδικη διαμαρτυρία -δεν χρειάζεται καν πρωτόκολλο-.

johnsruro
30-07-12, 14:52
το θέμα είναι ότι η συμφωνημένη ταχύτητα δεν υπάρχει. Υπάρχει ένα "εώς 24" οπότε είναι καλυμμένοι. Αν αυτοί έριξαν την ταχύτητα για άλλου λόγους πέραν του τεχνικού προβλήματος είναι πραγματικά απαράδεκτο αλλά δύσκολα μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!

Nightriderjt
30-07-12, 16:26
το θέμα είναι ότι η συμφωνημένη ταχύτητα δεν υπάρχει. Υπάρχει ένα "εώς 24" οπότε είναι καλυμμένοι. Αν αυτοί έριξαν την ταχύτητα για άλλου λόγους πέραν του τεχνικού προβλήματος είναι πραγματικά απαράδεκτο αλλά δύσκολα μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!

Δεν είναι καθόλου καλυμμένοι. Ακόμα και τεχνικό πρόβλημα να υπάρχει ειναι Υποχρεωμένοι σε έυλογο χρονικό διάστημα (και δεν εννοώ κανα μήνα ως εύλογο) να κόψουνε το λαιμό τους να το διορθώσουνε. καμία γελοία σύμβαση των παρόχων η κανένας γελοίος κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν υπερισχύει του εμπορικού/καταναλωτικού Δικαίου. Μη με κάνετε μέσα στη ζέστη να ψάξω νομολογίες και κώδικες.

eLeKtriK EyE
30-07-12, 21:24
Δεν είναι καθόλου καλυμμένοι. Ακόμα και τεχνικό πρόβλημα να υπάρχει ειναι Υποχρεωμένοι σε έυλογο χρονικό διάστημα (και δεν εννοώ κανα μήνα ως εύλογο) να κόψουνε το λαιμό τους να το διορθώσουνε. καμία γελοία σύμβαση των παρόχων η κανένας γελοίος κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν υπερισχύει του εμπορικού/καταναλωτικού Δικαίου. Μη με κάνετε μέσα στη ζέστη να ψάξω νομολογίες και κώδικες.
Το θέμα είναι όμως ότι ο μέσος έλληνας καταναλωτής τον οποίο κράζεις αποκαλώντας τον πρόβατο και στον οποίο εσύ δεν ανήκεις γιατί ψάχνεις νομολογίες και κώδικες, δεν τα γνωρίζει όλα αυτά, και δεν είναι και υποχρεωμένος να τα σκάει σε δικηγόρους για να τα κυνηγάει.

Επίσης, μιας και είπες για 1ο 15νθήμερο της σύνδεσης, εμένα η σύνδεση έγινε το 2009 και έπιανα τότε 7 mbps γιατί δεν υπήρχε το mini DSLam. Αυτή την ταχύτητα θα πρέπει να έχω μια ζωή;

sdikr
30-07-12, 21:27
Δεν είναι καθόλου καλυμμένοι. Ακόμα και τεχνικό πρόβλημα να υπάρχει ειναι Υποχρεωμένοι σε έυλογο χρονικό διάστημα (και δεν εννοώ κανα μήνα ως εύλογο) να κόψουνε το λαιμό τους να το διορθώσουνε. καμία γελοία σύμβαση των παρόχων η κανένας γελοίος κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν υπερισχύει του εμπορικού/καταναλωτικού Δικαίου. Μη με κάνετε μέσα στη ζέστη να ψάξω νομολογίες και κώδικες.

Ααα είχες μισθωμένο; ξέρεις αυτό με τα 1000 ευρώ τον μήνα για τα 1024;

ΥΓ ο ΟΤΕ δεν λαμβάνει χρήμματα απο το κράτος απο το 1996

Lapetr
30-07-12, 23:58
Μπορεί να μη λάμβανε χρήματα από το κράτος αλλά διοικούνταν από αυτό και ήταν αυτό που αποφάσισε να τον "δωρήσει" στους Γερμανούς.

Nightriderjt
31-07-12, 00:44
Το θέμα είναι όμως ότι ο μέσος έλληνας καταναλωτής τον οποίο κράζεις αποκαλώντας τον πρόβατο και στον οποίο εσύ δεν ανήκεις γιατί ψάχνεις νομολογίες και κώδικες, δεν τα γνωρίζει όλα αυτά, και δεν είναι και υποχρεωμένος να τα σκάει σε δικηγόρους για να τα κυνηγάει.

Επίσης, μιας και είπες για 1ο 15νθήμερο της σύνδεσης, εμένα η σύνδεση έγινε το 2009 και έπιανα τότε 7 mbps γιατί δεν υπήρχε το mini DSLam. Αυτή την ταχύτητα θα πρέπει να έχω μια ζωή;

Όχι αναφέρομαι σε τροποποίηση όρων εις βάρος του καταναλωτή. Εκεί ο νομοθέτης είναι αυστηρός. Δεύτερον ποιός σου είπε ότι πρέπει να τα σκάσεις; Διαδύκτιο έχεις, καυέβασε Δίκαιο και ψάξτο δεν είναι δύσκολο.

- - - Updated - - -


Ααα είχες μισθωμένο; ξέρεις αυτό με τα 1000 ευρώ τον μήνα για τα 1024;

ΥΓ ο ΟΤΕ δεν λαμβάνει χρήμματα απο το κράτος απο το 1996

Μην πέρνεις όρκο.....:whistle: Όπως δεν θα λαμβάνουν και οι εργολάβοι που θα αναλάβουνε τον ΟΣΕ :whistle::whistle:

Το μισθωμένο που κολάει ακριβώς ;

valen_gr
31-07-12, 01:11
Δεν καταλαβαινω τι προσπαθεις να πεις.
Συγκεκριμένα πες, Ποιος ορος άλλαξε? και που?


Το μισθωμενο αναφερεται σε εγγυημενα επιπεδα υποστηριξης μεσω SLA. Κατι το οποιο δεν υφισταται σε οικιακες γραμμες.
Σε μισθωμενα, υπαρχει προβλεψη για το καθε τι, με ρητρες αν προβλεπονται κλπ.
Απεχει κατι ετη φωτος απο τα περιεχομενα του απλου οικιακου συμβολαιου.

Nightriderjt
31-07-12, 02:29
Δεν καταλαβαινω τι προσπαθεις να πεις.
Συγκεκριμένα πες, Ποιος ορος άλλαξε? και που?


Το μισθωμενο αναφερεται σε εγγυημενα επιπεδα υποστηριξης μεσω SLA. Κατι το οποιο δεν υφισταται σε οικιακες γραμμες.
Σε μισθωμενα, υπαρχει προβλεψη για το καθε τι, με ρητρες αν προβλεπονται κλπ.
Απεχει κατι ετη φωτος απο τα περιεχομενα του απλου οικιακου συμβολαιου.

Και εγώ σου ξαναλέω κάθε σύμβαση δεν υπερέχει του καταναλωτικού δικαίου. Δεν χρειάζεται να αλλάξει ρητά κάποιος όρος εις βάρος του καταναλωτή. Αρκεί η συμπεριφορά ή η αλλαγή της παρεχόμενης υπηρεσίας να έρχεται σε αντιπαράθεση με το Δίκαιο. Και αφού λες ποιος όρος άλλαξε σου ξαναλέω ότι υποβάθμιση οποιασδήποτε παρεχόμενης υπηρεσίας εις βάρος του καταναλωτή συνιστά μονομερή τροποποίηση της παρεχόμενης υπηρεσίας ΑΡΑ και την σύμβαση άκυρη.

Και ένα παράδειγμα....Προπληρωμή υπηρεσίας η οποία δεν έχει ακόμα παρασχεθεί εις ΟΛΟΚΛΗΡΟΝ είναι παράνομη και καταχρηστική.......σκέφτεστε τα πάγια που προ-πληρώνουμε το ξέρω.........:whistle:

eykinitos
01-08-12, 19:19
Καλησπερα σε ολους και καλο μηνα , το προβλημα δεν ειναι μονο στην Κρητη και σε εμενα απο την Πεμπτη 26 Ιουλιου ενω ημουν 12200 ξαφνικα αποσυνδεθηκα και οταν συγρονισε ηταν 10200,πηρα κατ ευθειαν 13888 δηλωσα βλαβη με πηραν το ιδιο απογευμα απο τον ψηφιακο ελεγχο μου ειπαν τα κλασσικα η γραμμη ειναι οκ και προωθησαν την βλαβη στο Α/Κ.Απο εδω αρχιζουν τα ωραια!Την Παρασκευη κανεις τηλεφωνο Σ/Κ δεν δουλευει το DSLAM Δευτερα ξαναπηρα 13888 , ενας θρασυτατος ( ειναι τυχεροι γιατι οι κλησεις ηχογραφουνται ) μου ειπε ε εν ταξει δεν εχουν περασει δυο εργασιμες που λεει η συμβαση και μην κανω ετσι δεν ειμαι και χωρις internet, του το εκλεισα στη μουρη ομως επειδη ειμαι και λιγο νευρικος και περιμενα την Τριτη,το ιδιο απογευμα Τριτης ξαναπαιρνω μου λενε εχετε δικιο στελνουμε τωρα fax στο Α/Κ , λιγο υπομονη αυριο θα σας καλεσουν,σιγα μην με καλουσαν ,σημερα λιοπον Τεταρτη εχουν περασει τεσσερεις εγασιμες ξαναπαιρνω ναι εχετε δικιο και οταν ρωτησα ,ωραια και τι γινεται απο εδω και περα μου ειπαν:η θα κανετε λιγο υπομονη η θα πατε σε ενα καταστημα ΟΤΕ και θα ζητησετε να μην χρεωθουν οι μερες που εχετε βλαβη,τα συμπερασματα δικα σας . ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΤΕ.

Nightriderjt
02-08-12, 04:28
Καλησπερα σε ολους και καλο μηνα , το προβλημα δεν ειναι μονο στην Κρητη και σε εμενα απο την Πεμπτη 26 Ιουλιου ενω ημουν 12200 ξαφνικα αποσυνδεθηκα και οταν συγρονισε ηταν 10200,πηρα κατ ευθειαν 13888 δηλωσα βλαβη με πηραν το ιδιο απογευμα απο τον ψηφιακο ελεγχο μου ειπαν τα κλασσικα η γραμμη ειναι οκ και προωθησαν την βλαβη στο Α/Κ.Απο εδω αρχιζουν τα ωραια!Την Παρασκευη κανεις τηλεφωνο Σ/Κ δεν δουλευει το DSLAM Δευτερα ξαναπηρα 13888 , ενας θρασυτατος ( ειναι τυχεροι γιατι οι κλησεις ηχογραφουνται ) μου ειπε ε εν ταξει δεν εχουν περασει δυο εργασιμες που λεει η συμβαση και μην κανω ετσι δεν ειμαι και χωρις internet, του το εκλεισα στη μουρη ομως επειδη ειμαι και λιγο νευρικος και περιμενα την Τριτη,το ιδιο απογευμα Τριτης ξαναπαιρνω μου λενε εχετε δικιο στελνουμε τωρα fax στο Α/Κ , λιγο υπομονη αυριο θα σας καλεσουν,σιγα μην με καλουσαν ,σημερα λιοπον Τεταρτη εχουν περασει τεσσερεις εγασιμες ξαναπαιρνω ναι εχετε δικιο και οταν ρωτησα ,ωραια και τι γινεται απο εδω και περα μου ειπαν:η θα κανετε λιγο υπομονη η θα πατε σε ενα καταστημα ΟΤΕ και θα ζητησετε να μην χρεωθουν οι μερες που εχετε βλαβη,τα συμπερασματα δικα σας . ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΤΕ.

Δε θες να μάθεις τι πέρασα ε΄γω με τον ΠΟΤΕ....

balandis
02-08-12, 09:59
τι να πεις.....:down::(

marietta03
12-08-12, 17:03
Και εγω στα Χανια μενω ,συγκεκριμενα στο bowling και εδω και 10 μερες εχς συνεχεις αποσυνδεσεις και χαμηλες ταχυτητες.Δηλωσα βλαβη και το μονο που εκανε το συνεργειο με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε να αναβαθμισω στα 24 (εχω 2 mbs).Αφου πρωτα μου ειπε οτι το ρουτερ εχει προβλημα,μετα μου ειπε οτι ο υπλογιστης εχει προβλημα και αφου τον διαβεβαιωσα οτι εχω κανει δοκιμηκαι με αλλο ρουτερ και εστω οτι ο υπολογιστης εχει προβλημα ,εχουν προβλημα και τα λαπτοπ???φανερα ενοχλημενος μου ειπε οτι θα κοιταξει την βλαβη εξωτερικα και θα με ειδιποιησει...ουτε φωνη ουτε ακροαση εννοειται...Ελεοςςςςςςςςς

Nightriderjt
14-08-12, 02:28
Και εγω στα Χανια μενω ,συγκεκριμενα στο bowling και εδω και 10 μερες εχς συνεχεις αποσυνδεσεις και χαμηλες ταχυτητες.Δηλωσα βλαβη και το μονο που εκανε το συνεργειο με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε να αναβαθμισω στα 24 (εχω 2 mbs).Αφου πρωτα μου ειπε οτι το ρουτερ εχει προβλημα,μετα μου ειπε οτι ο υπλογιστης εχει προβλημα και αφου τον διαβεβαιωσα οτι εχω κανει δοκιμηκαι με αλλο ρουτερ και εστω οτι ο υπολογιστης εχει προβλημα ,εχουν προβλημα και τα λαπτοπ???φανερα ενοχλημενος μου ειπε οτι θα κοιταξει την βλαβη εξωτερικα και θα με ειδιποιησει...ουτε φωνη ουτε ακροαση εννοειται...Ελεοςςςςςςςςς

Κλασικός ΟΤΕ.....όσο κάθεστε και δεν οργανώνεστε για μαζική ΑΓΩΓΗ -όχι απλά καταγγελία- συγγνώμη αλλά...θα συνεχίσετε να τα παθένετε για πολλάαααααα χρόνια στο elladistan

lmast
18-08-12, 11:08
Θερμοκρασια Ρουτερ

eLeKtriK EyE
23-08-12, 17:31
Επέστρεψα από τις διακοπές μου, ας σας δώσω τα νέα μου.

Έχω δηλώσει τρεις φορές βλάβη στον ΟΤΕ, την τελευταία φορά μάλιστα μίλησα με έναν τεχνικό (?) και μου είπε ότι θα το ξανακοιτάξουν, αλλά ακόμα τίποτα.

Εν τω μεταξύ ανακάλυψα το εξής: Δείτε τα παρακάτω screenshots:


108040108041108042


Έχουν διαφορά μερικών λεπτών. Το πρώτο είναι με ADSL2+, το δεύτερο ADSL2 και το τρίτο ADSL απλό. Πώς γίνεται στα δύο τελευταία modes να εξαφανίζεται το gap στο φάσμα και μάλιστα να πετυχαίνω και καλύτερα στατιστικά και ταχύτητα;
Έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικά router, δεν φταίει αυτό.

Τι άλλο να κάνω; Η ΕΕΤΤ απαιτεί να έχω πρώτα γραπτή επικοινωνία με τον ΟΤΕ πριν προχωρήσω σε καταγγελία; Γιατί μου είπαν στο 134 ότι δεν δέχονται καταγγελίες με FAX ή email και πρέπει να τρέχω σε κατάστημα να συμπληρώνω φόρμες και δεν έχω όρεξη.

Nightriderjt
24-08-12, 12:24
Επέστρεψα από τις διακοπές μου, ας σας δώσω τα νέα μου.

Έχω δηλώσει τρεις φορές βλάβη στον ΟΤΕ, την τελευταία φορά μάλιστα μίλησα με έναν τεχνικό (?) και μου είπε ότι θα το ξανακοιτάξουν, αλλά ακόμα τίποτα.

Εν τω μεταξύ ανακάλυψα το εξής: Δείτε τα παρακάτω screenshots:


108040108041108042


Έχουν διαφορά μερικών λεπτών. Το πρώτο είναι με ADSL2+, το δεύτερο ADSL2 και το τρίτο ADSL απλό. Πώς γίνεται στα δύο τελευταία modes να εξαφανίζεται το gap στο φάσμα και μάλιστα να πετυχαίνω και καλύτερα στατιστικά και ταχύτητα;
Έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικά router, δεν φταίει αυτό.

Τι άλλο να κάνω; Η ΕΕΤΤ απαιτεί να έχω πρώτα γραπτή επικοινωνία με τον ΟΤΕ πριν προχωρήσω σε καταγγελία; Γιατί μου είπαν στο 134 ότι δεν δέχονται καταγγελίες με FAX ή email και πρέπει να τρέχω σε κατάστημα να συμπληρώνω φόρμες και δεν έχω όρεξη.


H EETT εξυπηρετεί τον ΟΤΕ και τον κάθε ΟΤΕ. Μαζικά και σε δικηγόρο όλοι σας. Ξεχάστε την ΕΕΤΤ. Ακόμα και τον συνήγορο του καταναλωτή. Και αυτός ταγμένος είναι. Σε δικηγόρο και μόνο και μαζικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.