PDA

Επιστροφή στο Forum : external port forward



archville14
05-12-06, 15:23
Θελω να ανοίξω μια συγκεκριμένη θυρα μέσα απο το ρουτερ μου(jetspeed 520i) για να είναι προσβάσιμο απο έξω, με την χρήση κάποιου dyndns αργότερα.
Ποια βηματα ακολουθω για να το πετύχω για το συγκεκριμένο router?

Επειδη έψαξα αλλα δε βρηκα κατι σχετικό , μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σε κάποιο σχετικό Thread ή τρόπο που γίνεται το παραπανω?

archville14
09-12-06, 19:26
Eίναι ακριβώς οι ίδιες ρυθμίσεις που κάνω για να ελευθερώσω την πόρτα 50059 στην LAN IP μου.
Δεν ελευθερώνεται όμως για την WAN IP.

sdikr
10-12-06, 02:23
Eίναι ακριβώς οι ίδιες ρυθμίσεις που κάνω για να ελευθερώσω την πόρτα 50059 στην LAN IP μου.
Δεν ελευθερώνεται όμως για την WAN IP.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει στο ifname να έχει το pppxxx

Ακόμα την δοκιμή την κάνεις απο το μηχάνημα σου ή απο καποιο αλλο;

archville14
10-12-06, 12:36
Eχω κάνει και με ppp-0 αλλά δε γίνεται τίποτα(και μη μου πείς λούσου με Ultrex και θα δείς ...:p).
Ναι απο τον υπολογιστή μου ελέγχω με ενα Port scanner αν έχει ελευθερωθεί η συγκεκριμένη πόρτα, αν εννοείς αυτό.

sdikr
10-12-06, 15:29
Eχω κάνει και με ppp-0 αλλά δε γίνεται τίποτα(και μη μου πείς λούσου με Ultrex και θα δείς ...:p).
Ναι απο τον υπολογιστή μου ελέγχω με ενα Port scanner αν έχει ελευθερωθεί η συγκεκριμένη πόρτα, αν εννοείς αυτό.

Απο τον υπολογιστή σου δεν μπορείς να το δείς, πρέπει να δοκιμάσεις απο κάποιον αλλόν υπολογιστή ή να κάνεις πχ μια σύνδεση dial up στον δικό σου και μετά να ξαναδοκιμάσεις

archville14
11-12-06, 12:32
Γιατί δε γίνεται ?
π.χ. εχω στήσει ενα remote Admin, server και viewer στο PC μου και προσπαθώ να συνδεθώ στη συγκεκριμένη πόρτα με την wan IP μου αλλά δεν συνδέεται.
Αντίθετα χρησιμοποιώντας την LAN ΙP όπως είναι φυσικό συνδέεται μια χαρά.

Hengeo
12-12-06, 21:33
Όπως τα λέει ο sdikr είναι. Κόντεψα να τρελλαθώ μια φορά με το ράδιο, όσο και αν προσπαθούσα δεν μπορούσα να συνδεθώ με την wan ip και με το που λέω σε έναν φίλο μου να δοκιμάσει, συνδέθηκε κατευθείαν! :lamer

archville14
13-12-06, 17:25
Όπως τα λέει ο sdikr είναι. Κόντεψα να τρελλαθώ μια φορά με το ράδιο, όσο και αν προσπαθούσα δεν μπορούσα να συνδεθώ με την wan ip και με το που λέω σε έναν φίλο μου να δοκιμάσει, συνδέθηκε κατευθείαν! :lamer


Εχεις jetSpeed 520 ???
Αν ναι οι ρυθμίσεις που έκανες για να ελευθερώσεις την πόρτα συμπίπτουν με αυτές κάτω στην εικόνα ???

Το θεμα είναι οτι εκτός απο το να δοκιμάσω να συδνεθώ ελέγχω με ενα IP Scanner την διαθεσιμότητα των πορτών και με τίποτα δε μπορώ να ανοίξω πόρτα για την WAN IP!:down:

Hengeo
13-12-06, 23:59
Ναι οι ρυθμίσεις που έχεις είναι σωστές. Πρόσεξε το local ip (192.168.1.3) να συμπίπτει με το ip του υπολογιστή σου (μπορείς να το δεις από την τοπική σύνδεση).

Το ip scanner τρέχει και αυτό από το pc σου οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει διαφορά. Για να είσαι πιο σίγουρος ζήτα από έναν φίλο σου από άλλο pc να προσπαθήσει να συνδεθεί ;)

archville14
15-12-06, 10:01
Ναι οι ρυθμίσεις που έχεις είναι σωστές. Πρόσεξε το local ip (192.168.1.3) να συμπίπτει με το ip του υπολογιστή σου (μπορείς να το δεις από την τοπική σύνδεση).

Το ip scanner τρέχει και αυτό από το pc σου οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει διαφορά. Για να είσαι πιο σίγουρος ζήτα από έναν φίλο σου από άλλο pc να προσπαθήσει να συνδεθεί ;)

Δυστυχως δεν εχω καταφέρει να το πετύχω.
Οι παρακάτω ρυθμίσεις έχουν γίνει για τις πόρτες που χρησιμοποιω στα torrents κι όντως δουλευουν αλλά για εξωτερικές εφαρμογές π.χ. μια webcam , remoteAdmin ή κάτι που χρειάζεται να χρησιμοποιήσει κάποια WAN IP δεν μπορούν να γίνουν.
Κάποιο firewall ή κάτι άλλο που να τις μπλοκάρει δεν εχω.
Είναι κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει κάποιο remoteAdmin ή παρεμφερές κι έχει κάνει κάτι τέτοιο να με βοηθήσει ... (με jetSpeed 520 εννοείται) ??? :sorry:

Hengeo
16-12-06, 17:13
Μήπως στο remoteAdmin προσπαθείς να μπεις από υπολογιστή στο ίδιο δίκτυο; Αν ναι τότε και πάλι δεν λειτουργέι το port forwarding, μόνο από υπολογιστές εκτός του τοπικού δικτύου μπορείς να μπεις με την wan ip.

archville14
16-12-06, 19:57
Οχι, προσπαθώ να μπω απο εναν άλλο υπλογιστή που δεν ανήκει καν σε ίδιο LAN.
Εξακολουθώ να πιστευω οτι δεν είναι αυτες οι σωστές ρυθμίσεις ή οτι χρειάζεται κάτι άλλο / παραπάνω για να ελευθερώσω την πόρτα γιατί ακόμη κι απο τον άλλο υπολογιστή που τσεκάρω τις πόρτες , μόνο η (80) είναι ανοικτή(δηλαδη με λίγα λόγια έχω πρόσβαση στο router μου... απο έξω).

jdm
16-12-06, 21:19
εχεις συνδεσει οτε?

Hengeo
16-12-06, 23:46
Μήπως έχεις κάποιο firewall ανοιχτό που μπλοκάρει τις πόρτες; :hmm:

Εγώ πάντως τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις έχω κάνει και συνδέονται κανονικά στο ράδιο (port 9000) όταν το έχω ανοιχτό..

archville14
17-12-06, 23:36
εχεις συνδεσει οτε?
Τι εννοέις ? Εχω συνδεση τηλεφώνου ΟΤΕ και παροχέα viβοδι. Δε νομίζω οτι παίζει κανα ρόλο αυτό...

archville14
17-12-06, 23:38
Μήπως έχεις κάποιο firewall ανοιχτό που μπλοκάρει τις πόρτες; :hmm:

Εγώ πάντως τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις έχω κάνει και συνδέονται κανονικά στο ράδιο (port 9000) όταν το έχω ανοιχτό..
Οχι τα εχω κλειστά όλα όταν κανω τα check.
Όταν εννοείς οτι συνδέεσαι στο ράδιο τι εννοείς?Αν εννοείς οτι στις εισερχόμενες οι πόρτες είναι ανοικτές, αυτό το πετυχαίνω, αφού στα torrent δεν εχω κανένα πρόβλημα και είναι ανοικτές.Αλλά εχω την εντύπωση οτι δεν είναι το ίδιο...

jdm
18-12-06, 01:51
λοιπον να τα κανουμε λιγο απο την αρχη την πορτα την κανεις forward στο pc σου απενεργοποιησης τα firewall και του xp η ανοιγεις της πορτες πας και τσεκαρις εδω https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2 αν πορτες σου ειναι ανοιχτες.!! ξεκινας τον server kai αν ολα ειναι οκ τοτε κανονικα πρεπει να συνδεεσε!! αν για οποιαδηποτε λογο δεν συνδεεσε τοτε μπορει να φταιει και ο provider σου ( εδω κολαει το προηγουμενο μηνυμα μου η οτενετ εχει ενα φιλτρο που δεν σε αφηνει να συνδεθη κανενας σε καποιες πορτες απο εξωδεν ξερω για vivodi). αν παλι δεν υπαρχει κατι τετοιο τοτε κατι κανεις λαθος. στο remote administrator προσπαθεις να συνδεθεις ?

Hengeo
18-12-06, 03:17
Οχι τα εχω κλειστά όλα όταν κανω τα check.
Όταν εννοείς οτι συνδέεσαι στο ράδιο τι εννοείς?Αν εννοείς οτι στις εισερχόμενες οι πόρτες είναι ανοικτές, αυτό το πετυχαίνω, αφού στα torrent δεν εχω κανένα πρόβλημα και είναι ανοικτές.Αλλά εχω την εντύπωση οτι δεν είναι το ίδιο...

Εννοώ ότι συνδέονται μέσω του winamp με την wan ip μου στην port 9000 και ακούνε μουσική. Είχα την εντύπωση ότι είναι το ίδιο αλλά ίσως να κάνω και λάθος.. :what:

jdm
18-12-06, 08:26
ολα τα ιδια ειναι forward κανουμε της πορτες και ανοιγουμε της πορτες

archville14
20-12-06, 21:01
λοιπον να τα κανουμε λιγο απο την αρχη την πορτα την κανεις forward στο pc σου απενεργοποιησης τα firewall και του xp η ανοιγεις της πορτες πας και τσεκαρις εδω https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2 αν πορτες σου ειναι ανοιχτες.!! ξεκινας τον server kai αν ολα ειναι οκ τοτε κανονικα πρεπει να συνδεεσε!! αν για οποιαδηποτε λογο δεν συνδεεσε τοτε μπορει να φταιει και ο provider σου ( εδω κολαει το προηγουμενο μηνυμα μου η οτενετ εχει ενα φιλτρο που δεν σε αφηνει να συνδεθη κανενας σε καποιες πορτες απο εξωδεν ξερω για vivodi). αν παλι δεν υπαρχει κατι τετοιο τοτε κατι κανεις λαθος. στο remote administrator προσπαθεις να συνδεθεις ?

Όλα γίνονται σωστά και οι πόρτες δείχνουν ελέυθερες, όπως ακριβώς είπα και για τα torrent.
Bibodi δε νομίζω να έχει τέτοιο φίλτρο, πρώτη φορά το ακούω.

Στο remote administration των windows δεν προσπαθήσει όχι , αλλά δεν νομίζω οτι θα έχει καμμιά διαφορά να το δοκιμάσω γιατί απλά εφόσον καμμία πόρτα δεν είναι ανοικτή (εκτός απο την 80) τζάμπα κόπος.Αυτό που προσπαθώ είναι πρώτα να δω οτι έχουν ελευθερωθεί οι πόρτες που έχω θέσει για κάποιον που θα πληκτρολογήσει την IP μου (wan) και την πόρτα.

Τίποτα ομως δεν εχω καταφέρει και αφού ισχυρίζονται όλοι οτι είναι οι ίδιες ρυθμίσεις δε καταλαβαίνω για ποιό λόγο δεν φαίνονται ανοικτές!
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.