PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL DATA down



Costic
05-07-12, 23:32
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες. Είμαι καινούργιος στο Forum οπότε θέλω λίγο βοηθεια στο να το μάθω. Έχω ένα πρόβλημα που επικρατή εδώ και 1 μήνα ασταμάτητα. Tο θέμα είναι ότι εδώ και 1 μήνα γίνονται παρά πολύ αποσυγχρονισμοί για να καταλάβετε πάνω από 50 φορές την ημέρα. Τότε λοιπόν πήρα την HOL τηλέφωνο τους είπα αυτό και αυτό. Μου πρότειναν να κάνω τα έξης πράγματα (xωρίς να έρθει ο τεχνικος ακόμα) : 1ο να βγάλω την τηλεφωνική συσκευή από την πρίζα (για να δουν αν θα ξανά γίνουν η αποσυγχρονισμοί) αλλά τίποτα τα ιδια. 2ον να βάλω το Modem σε αλλη πριζα (για να δουν αν θα ξανά γίνουν η αποσυγχρονισμοί) αλλά τίποτα τα ιδια. Τότε αποφάσισαν να μου στείλουν τεχνικό (δόξα το θεό :p ) Ήρθαν λοιπών ο τεχνικός, τσέκαρε αυτά που έπρεπε και μου λέει "Η σύνδεση σου τέχει κανονικά, το πρόβλημα είναι έξω στα καλώδια έχεις 3 διακλάδωσης γι αυτό γίνεται τόσο πολύ αποσυγχρονισμοί, ο μόνος τρόπος για να το φτιάξεις είναι να, πάρεις ένα καλώδια και να το περάσεις μόνο σου και να βγάλεις της παλιές διακλαδώσεις είναι ο μόνος τρόπος για να το λυσεις το πρόβλημα αυτό" του είπα "ok" μετά όμως συμβουλευτικά έναν φίλο μου και μου λέει ότι αποσα μου είπε ο τεχνικός είναι ψέματα! Και τώρα εγώ θέλω βοήθεια σαφές και πραγματικές απάντησης από εσάς αν ξέρετε κατι.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! (αν έκανα λάθος συγνώμη)

DSLaManiaC
06-07-12, 06:33
Βάλε το φίλο σου να στο φτιάξει.

Οι διακλαδώσεις μπορούν άνετα να δημιουργούν πρόβλημα. Κι ο τεχνικός δεν έχει συμφέρον να σου πει 'ψέμματα'.

Οπότε άλλαξε το:

μετά όμως συμβουλευτικά έναν φίλο μου και μου λέει ότι αποσα μου είπε ο τεχνικός είναι ψέματα!

σε κάτι τέτοιο:

μετά όμως δοκίμασα να κάνω αυτό που μου είπε ο τεχνικός και δε δούλεψε

yiapap
06-07-12, 07:56
Τις όποιες διακλαδώσεις πρέπει να τις κάνεις μετά την έξοδο του router, όχι πριν την είσοδο. Σωστά σου είπε ο τεχνικός χωρίς όμως αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου.
Και πες στον φίλο σου να μην μοιράζει χαρακτηρισμούς αν δεν ξέρει τα στοιχειώδη! :p

dkmaster
06-07-12, 17:43
Εφόσον εμπιστεύεσαι περισσότερο τον φίλο σου, γιατί δεν κάλεσες εκείνον εξ αρχής και κάλεσες στη HOL;

Για να σοβαρευτούμε λοιπόν. Επειδή όντως ο τεχνικός δεν έχει λόγο να σου πει ψέμματα καθώς αν δεν λυθεί και έτσι, θα ξανα έρθει και θα ξανα έρθει και ξανα μανά θα έρθει μέχρι να λυθεί, καλό θα είναι να κάνεις ότι σου είπε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.