PDA

Επιστροφή στο Forum : Το καλοκαιρινό ξεκαθάρισμα της Google βάζει τέλος στα iGoogle, Google Video και αρκετά άλλα



Seitman
06-07-12, 10:00
Η Google αποφάσισε να σταματήσει μια σειρά από προϊόντα της, προκειμένου να επικεντρώσει τις προσπάθειες της σε αυτά που θεωρεί πιο σημαντικά για την εταιρεία και τους χρήστες τους.

Στον κατάλογο προς "εξολόθρευση" της Google βρίσκονται το iGoogle, μια προσαρμόσιμη σελίδα που παρέχει αναζητήσεις, επιλογή RSS feeds, ποικιλία από HTML gadgets που εκτελούν διάφορες λειτουργίες (π.χ. τοπικές καιρικές συνθήκες, ημερολόγιο κ.α.). Οι χρήστες του θα έχουν περιθώριο 16 μηνών για την μετάβαση από το iGoogle σε κάτι άλλο, οτιδήποτε και αν είναι αυτό.

Επόμενο στη λίστα είναι το Google Video. Μετά την εξαγορά του YouTube από την εταιρεία στα τέλη του 2006, είναι εύκολο να φανταστεί κάποιος πως το Google Video είχε γίνει μη απαραίτητη υπηρεσία για την Google και από το 2009 απαγορεύτηκε στους χρήστες το "ανέβασμα" βίντεο σε αυτή. Από τις 20 Αυγούστου, η Google βάζει τέλος στην υπηρεσία και θα μεταφέρει το περιεχόμενο που ήδη υπάρχει στο YouTube.

Στην Google δεν είναι άγνωστη η τακτική του "θαψίματος" υπηρεσιών που δεν έχουν ευδοκιμήσει. Στο χρονικό διάστημα περίπου ενός έτους, η Google, σταμάτησε ή συγχώνευσε πάνω από 30 προϊόντα και υπηρεσίες. Μερικά από τα πρόσφατα "θύματα" ανήκουν στον χώρο της "κοινωνικής δικτύωσης όπως τα Wave, Knol, Buzz και Google Friend Connect. Ακόμα είναι νωπές οι μνήμες της "συνταξιοδότησης" των Google Gears, Aardvark και η έκδοση για Linux του Picasa. Άλλα προϊόντα που θα σταματήσουν αυτό το καλοκαίρι είναι τα Google Talk Chatback, Search App για Symbian και το Google Mini μια απαρχαιωμένη υπηρεσία η οποία πλέον έχει αντικατασταθεί με το Google Search Appliance.


Πηγή: TechSpot (http://www.techspot.com/news/49281-google-summer-cleaning-ends-igoogle-google-video-and-others.html)

raidenfreeman
06-07-12, 11:34
Το iGoogle εμένα μου άρεσε, το είχα χρόνια homepage... Κρίμα.

blackwar
06-07-12, 11:35
Αυτο σημαινει περικοπες. Οχι σαν τις δικες μας!

petasis
06-07-12, 11:45
To plus πότε τελειώνει;

grayden
06-07-12, 11:47
To plus πότε τελειώνει;

Ποτέ...

Tsene
06-07-12, 12:22
Κρίμα για το iGoogle. Ήταν όντως καλό και το χρησιμοποιούσα παλιά.

grayden
06-07-12, 12:36
Κρίμα για το iGoogle. Ήταν όντως καλό και το χρησιμοποιούσα παλιά.

Θα υπάρχει για αρκετούς μήνες ακόμα, έχετε χρόνο για να βρείτε κάποια εναλλακτική.

pan24
06-07-12, 13:12
Άλλα προϊόντα που θα σταματήσουν αυτό το καλοκαίρι είναι τα Google Talk, Search App για Symbian και το Google Mini μια απαρχαιωμένη υπηρεσία η οποία πλέον έχει αντικατασταθεί με το Google Search Appliance.


Πηγή: TechSpot (http://www.techspot.com/news/49281-google-summer-cleaning-ends-igoogle-google-video-and-others.html)
αυτο σημαινει οτι θα κλεισει και το google talk?

Seitman
06-07-12, 13:14
Ναι, και το Google Talk.

raidenfreeman
06-07-12, 13:34
Το Google Talk που γινόταν σφαγή για beta access πριν μερικά χρόνια... Το google plus είναι βλακεία, αυτό έπρεπε να κόψουν, αλλά οκ τους αποφέρει κέρδη προφανώς.

cca
06-07-12, 13:45
Λάθος τα λέτε. Το Google Talk δε κλείνει, το Google Talk Chatback κλείνει. Διαβάστε το αρχικό blog post της Google εδώ (http://googleblog.blogspot.gr/2012/07/spring-cleaning-in-summer.html) καλύτερα.

Seitman
06-07-12, 13:47
:oops:
Έχεις δίκιο. Διορθώθηκε. :oneup:

pan24
06-07-12, 14:11
Λάθος τα λέτε. Το Google Talk δε κλείνει, το Google Talk Chatback κλείνει. Διαβάστε το αρχικό blog post της Google εδώ (http://googleblog.blogspot.gr/2012/07/spring-cleaning-in-summer.html) καλύτερα.

ετσι ναι.γιατι ειδικα με την εξαπλωση του android το goolge talk εχει αυξημενη κινηση

mrsaccess
06-07-12, 14:49
Το Google+ είναι η καλύτερη πλατφόρμα για κοινωνική δικτύωση και ενοποιεί τις δυνατότητες από αρκετές υπηρεσίες της Google που έχουν κλείσει ή θα κλείσουν.
Προσωπικά δεν καίγομαι για κοινωνική δικτύωση, αλλά αν ενδιαφερόμουν θα προτιμούσα G+ από το FB που σου σκάνε 100 προσκλήσεις την ημέρα για να παίξεις φάρμα, μαφία, πόκερ, να δεις ποιος βλέπει το προφίλ σου κλπ.

Το Google Talk φυσικά και δεν θα κλείσει. Το chatback είναι που θα κλείσει.

tsoukase
06-07-12, 15:14
iGoogle: σοβαρή παραγωγική πλατφόρμα με πολλές δυνατότητες
Google+: καταναλωτική σαβούρα για δήθεν κοινωνικότητα

grayden
06-07-12, 15:29
iGoogle: σοβαρή παραγωγική πλατφόρμα με πολλές δυνατότητες
Google+: καταναλωτική σαβούρα για δήθεν κοινωνικότητα

To iGoogle δεν το δούλεψα ποτέ αλλά το plus που ψιλομπαίνω δεν το λες με τίποτα σαβούρα, τουλάχιστον κάνοντας σύγκριση με το Facebook.

lewton
06-07-12, 15:36
Τα πάντα μέσω Google+.

Gordito
06-07-12, 17:22
Το Google+ είναι η καλύτερη πλατφόρμα για κοινωνική δικτύωση και ενοποιεί τις δυνατότητες από αρκετές υπηρεσίες της Google που έχουν κλείσει ή θα κλείσουν.
Προσωπικά δεν καίγομαι για κοινωνική δικτύωση, αλλά αν ενδιαφερόμουν θα προτιμούσα G+ από το FB που σου σκάνε 100 προσκλήσεις την ημέρα για να παίξεις φάρμα, μαφία, πόκερ, να δεις ποιος βλέπει το προφίλ σου κλπ.

Το Google Talk φυσικά και δεν θα κλείσει. Το chatback είναι που θα κλείσει.

104369

Στο Facebook πλεον δε μου σκαει τιποτα, μιας και τα εχω κανει ολα block.

Δε βρισκω κανενα λογο για μεταβαση απο Facebook σε Google+, δεν προσφερει κατι παραπανω.

Dark Demis
06-07-12, 17:54
Το iGoogle γιατι? ήτανε αρκετά κάλο και το χρησιμοποιώ........... το Google+ είναι σαβούρα όμως.............


Τα πάντα μέσω Google+.

μάλλον αυτό θέλουν....... να μας βάλουν στο τριπακι τους.......... καλά no prob όλο και κάτι θα βρεθεί.......

grayden
06-07-12, 19:16
104369

Στο Facebook πλεον δε μου σκαει τιποτα, μιας και τα εχω κανει ολα block.

Δε βρισκω κανενα λογο για μεταβαση απο Facebook σε Google+, δεν προσφερει κατι παραπανω.

Υπερβολές.

Για την ώρα είναι πολύ καθαρό από τις διάφορες βλακείες (τα posts είναι για σοβαρές ειδήσεις κυρίως).

Βέβαια το τελευταίο διάστημα αρχίζει να παίρνει το μάτι μου κάτι "πρόβατα" που ακολουθούν την τακτική των facebookers στο τι ποστάρουν.

Αν θες την γνώμη μου, αν χρησιμοποιείς υπηρεσίες της google αρκετά και θες να είσαι σε ένα κοινωνικό δίκτυο για ενημέρωση και όχι μπανιστήρι τότε μπες στο plus. Όσο τουλάχιστον κρατιέται καθαρό.

- - - Updated - - -


Το iGoogle γιατι? ήτανε αρκετά κάλο και το χρησιμοποιώ........... το Google+ είναι σαβούρα όμως.............

Το iGoogle κόβεται γιατί δεν έχει κόσμο.

Gordito
06-07-12, 20:06
Υπερβολές.

Για την ώρα είναι πολύ καθαρό από τις διάφορες βλακείες (τα posts είναι για σοβαρές ειδήσεις κυρίως).

Βέβαια το τελευταίο διάστημα αρχίζει να παίρνει το μάτι μου κάτι "πρόβατα" που ακολουθούν την τακτική των facebookers στο τι ποστάρουν.

Αν θες την γνώμη μου, αν χρησιμοποιείς υπηρεσίες της google αρκετά και θες να είσαι σε ένα κοινωνικό δίκτυο για ενημέρωση και όχι μπανιστήρι τότε μπες στο plus. Όσο τουλάχιστον κρατιέται καθαρό.


Ποια ειναι η υπερβολη; Οτι κανεις δεν χρησιμοποιει το Plus; Ειναι ενας εδω και ενας στο Ohio;

Και το Facebook μια χαρα σοβαροτατο ειναι και κατα πολυ χρηστικοτερο.

Και τα 2 ειναι μέσα, οσο σοβαρα οσο και ο χρηστης τους.

ΥΓ Σε 2-3 χρονια, αναμενω στο αντιστοιχο ξεκαθαρισμα, και το τελειωμα του Plus, οπως εγινε και με το Buzz κλπ. Σε μερικα πραγματα, δεν υπαρχει αντιπαλος (Υoutube, Facebook)

mrsaccess
06-07-12, 20:10
Το plus δεν θα φύγει γιατί η Google παίρνει αυτό που θέλει από το συγκεκριμένο μέσο.
Άσχετα με το παραπάνω, μπορεί το google+ να μην έχει τον όγκο χρηστών του facebook αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι καλύτερο. Για αυτό βλέπεις προσωπικότητες του χώρου της τεχνολογίας (πχ Torvalds, O'Reilly) να κάνουν τα post τους στο G+ και όχι στο FB.

riddle3
06-07-12, 20:27
Το Google+ υπάρχει μόνο για τα social signals, ώστε να τροφοδοτεί τη search engine για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Δεν είναι social network.

http://mashable.com/2012/06/29/google-plus-problem/

http://thenextweb.com/socialmedia/2012/03/08/for-the-last-time-lets-all-say-it-together-google-is-not-a-social-network/

Επίσης το ότι δεν το χρησιμοποιεί κανείς εκτός από tech journalists/devs/etc δεν είναι απαραιτήτως άσχημο, αντιθέτως πολλοί από εμάς είχαν κουραστεί από το χαμηλό snr στο facebook. To twitter είναι μάλλον η χρυσή τομή που μπορεί να είναι spammy ή ήσυχο αναλόγως τι ψάχνεις (και ακολουθείς).

mrsaccess
06-07-12, 20:31
Αυτά τα δύο δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα, αυτό έγραψα πιο πάνω. Η Google το θέλει για να βελτιώνει το search και τις διαφημίσεις της, παράλληλα όμως έχει φτιάξει μια πολύ καλή πλατφόρμα social network.

Gordito
06-07-12, 20:44
Το plus δεν θα φύγει γιατί η Google παίρνει αυτό που θέλει από το συγκεκριμένο μέσο.
Άσχετα με το παραπάνω, μπορεί το google+ να μην έχει τον όγκο χρηστών του facebook αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι καλύτερο. Για αυτό βλέπεις προσωπικότητες του χώρου της τεχνολογίας (πχ Torvalds, O'Reilly) να κάνουν τα post τους στο G+ και όχι στο FB.

Πως ειναι καλυτερο απο το FB; Εγω γιατι δεν το βλεπω; Ασχετα με τον αριθμο χρηστων.
δεν
Τωρα για τα 2-3-10 προσωπα της τεχνολογιας που χρησιμοποιουν το Plus, σορρυ αλλα klein mein. Δεν λεει τιποτα.
Τι κανουν δλδ στο Plus, που δεν το εκαναν στο FB;

riddle3
06-07-12, 20:59
Καλύτερο από FB στα: contact management(circles ftw), layout, integration με android, hangouts, data liberation, instant upload και έκανε ξανά κάπως χρήσιμο και το picasa.

Αν δεν είσαι google services user, πολλά από αυτά ίσως να μην σου λένε και τίποτα, αλλά για κάποιον που χρησιμοποιεί gmail/gcal/docs/reader/etc το να υπάρχει μια πλατφόρμα που να ενσωματώνει μηχανισμούς για εύκολο share είναι αρκετά σημαντικό.

Όσο για τα πρόσωπα της τεχνολογίας, υποθέτω ότι είναι αρκετά σημαντικό για αυτούς να έχουν κοινό που να είναι και αυτό κάπως tech oriented. Δεν νομίζω ότι ο torvalds να γουστάρει comments τύπου youtube στα post του (first!).

Helix
06-07-12, 20:59
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, το google plus έχει πολύ πιο clean design και λιγότερη σαβούρα από το facebook που τα τελευταία χρόνια τό 'χει παραχέσει...

kami84gr
07-07-12, 03:16
Κρίμα για το igoogle και από εμένα.... θα μου λήψει.... anyway... μπορείς να έχεις μέσω του chrome το ίδιο αποτέλεσμα λογικά.

Όσο για την γνώμη για το google plus είναι μακράν κάλύτερο και αξιοπρεπέστερο από το facebook ...είμαι και στα 2 και συγκρίνω. Το facebook πλέον από δομή και περιεχόμενο έχει καταντήσει σαν το hi5 για όσους το θυμούνται από παλιά. Να μην πω για το ελλεϊνό και τρισάθλιο timeline.

- - - Updated - - -


δεν προσφερει κατι παραπανω.

1)Circles για contact management,
2)hangouts για group video chatting,
3)Έλεγχος με τη χρήση μιας scroll bar του ποσοστού των δημοσιεύσεων κάθε κύκλου που θες να εμφανίζεται στο κεντρικό wall σου.
4)Ενσωμάτωση με τις υπολοιπες υπηρεσίες της google: google maps, google talk, picasa albums κτλ.
5)Η καινούργια υπήρεσία events που συνεργάζεται και με το g+ android app και το google calendar είναι απλά καταπληκτική.
6)Εργαλεία για online επεξεργασία των φωτογραφιών σου.
7)Το explore που είναι ενα global wall post όπου εμφανίζονται να πιο δημοφιλή θέματα σε όλο το g+ .
8)Υποστήριξη hash tags όπως στο tweeter
9) πράγματα που ξεχνάω ή δεν έχω βρει ακόμα....
10) Automatic face recognition σε φωτογραφίες (ανεπιθύμητο για μένα feature αλλά υπάρχουν κάποιοι που το θέλουν)

To μόνο που του λείπει είναι ο αριθμός χρηστών του facebook αν και αυτό με την διάδωση του android έχει αλλάξει δραματικά σε μικρό χρονικό διάστημα.

aiolos.01
07-07-12, 04:40
Απο τότε που ανέλαβε CEO ο Page, η google κάθε τόσο κλείνει και μερικά απο τα παοιόντα της.
Ο Schmidt ήθελε να έχει μεγαλύτερη ποικιλία ενώ ο page θέλει μόνο οτι, μετά απο κάποιο διάστημα, έχει πιάσει.

John Lucio
07-07-12, 08:20
Θα υπάρχει για αρκετούς μήνες ακόμα, έχετε χρόνο για να βρείτε κάποια εναλλακτική.

Για την ακρίβεια, υπάρχει καιρός μέχρι τον Νοέμβριο...

c.pollatos
07-07-12, 15:06
Για την ακρίβεια, υπάρχει καιρός μέχρι τον Νοέμβριο...

Τον Νοεμβριο του 2013 ομως.
16 μηνες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.