PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάλτε το Router σας πάνω σε UPS !



Σελίδες : [1] 2 3

tschris
29-03-04, 02:34
Λοιπόν παίδες το μόνο που μας χωρίζει απο 24/7 internet με μια DSL είναι η ΔΕΗ! Εχω ένα UPS APC 620 το οποίο έχει απο πίσω 3 υποδοχές για ρεύμα στη μία συνδέω την οθόνη στην άλη το PC στην τρίτη πώς μπορώ να συνδέσω τον αντάπτορα του modem εφόσων δεν έχεικανονική υποδοχή για μπρίζα; καμιά ιδέα;

wintech2003
29-03-04, 02:51
Αγόρασε ενα πολύπριζο (με επέκταση καλωδίου) και ένα καλώδιο ρευματος από UPS σε PC.

Κοψτα και τα δύο και ένωσε τα μεταξύ τους. έτσι θα έχεις ενα πολύπριζο το οποίο μπορεί να συνδεθει στο UPS σου :)

PeriZ
29-03-04, 04:00
υπαρχουν και πολυπριζα που αντι για κλασικη πριζα εχουν το βισμα του πισι.... υπαρχουν ακομα και τα ιδια τα βισματα σκετα για να τα τοποθετισεις μονος σου σε οποιοδηποτε πολυπριζο... τσεκαρε το ups σου αν και οι 3 εξοδοι του τροφοδοτουνται απο την μπαταρια.. συνηθος οι 2 ειναι απο την μπαταρια και η 3η ειναι απλα προστατευμενη απο τις αυξομειωσεις της τασης..

Φιλικα
PeriZ

SlotKiller
29-03-04, 04:04
εγω χθες εφτιαξα ενα τετοιο, δεν υπαρχει ετοιμος ανταπτορας.
Πηρα ενα καλοδιο ιδιο με αυτο που συνδεεις το UPS με το PSU (PC) και εκοψα το θυλικο, αυτο που συνδεεται στο PSU και τοποθετησα μπριζακι ιδιο με αυτο που ζηταει ο μετασχηματιστης το 650R!
Θα φυγω το πασχα και θελω να το αφησω online, ελπιζω να μην γινει διακοπη πανω απο πενταλεπτο! Καθως βεβαια και σε μη κολλημα του zyxel!

tschris
29-03-04, 04:17
Οι 3 έξοδοι τροφοδοτούνται απο τη μπαταρία και υπάρχει και άλη μία που προστατεύει απο αυξομειώσεις τάσης. Πώς το ζητάω αυτό το πολύμπριζο PeriZ;

PeriZ
29-03-04, 05:24
Ελα ντε? πολυπριζο για ups υποθετω... :lol: εγω το βρηκα σε ενα μαγαζι στην Κ. Κηφισια... νομιζω το λενε astra computers η καπος ετσι... αν θες περισσοτερες πληροφοριες (ακριβες ονομα, διευθηνση κλπ) πες μου να το κοιταξω...

ΠεριΖ

HellV1L
29-03-04, 08:12
το εχω κανει εδω και πολυ καιρο και με εχει βολεψει απιστευτα... ειναι πολυ καλη πατεντα...

wintech2003
29-03-04, 09:26
Α ρε Ελλάδα με τις πατέντες σου! :)

euri
29-03-04, 10:51
Διαβάστε το βιβλίο οδηγιών χρήσης του UPS αν επιτρέπει/ενδείκνυται η τοποθέτηση πολύμπριζου σε έξοδο του UPS. Σε ένα παλιό δικό μου (Mustek 800αρι) έλεγε ότι δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση πολύμπριζου. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το επισήμαναν, μπορεί να είναι και μια απλή κοτσάνα. Ίσως για να είναι σίγουροι ότι δε θα πάει κανείς να βάλει την ηλεκτρική σκούπα στο πολύμπριζο (και κατ'επέκταση στο UPS, και ...) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

SlotKiller
29-03-04, 12:08
Εγω εχω το Mustek 600VA Plus,
Εχω πανω το pc (Antec True 380W), την TFT (Hercules 920 Pro) και το 650R,
Απο οτι βλεπω απο το monitor προγραμμα που δινει (Commander Pro) το load ειναι 26%, καλα ειμαι? Τα σηκωνει ανετα ε? Ενα πενταλεπτο χωρις ρευμα θα το αντεξει ετσι?

boss
29-03-04, 12:22
Πάρε 1 καλόδιο όπως είναι αυτό της τροφοδοσίας του pc σου αγώρασε και μία θυλική μπρίζα σούκο, κόψε αντίστοιχα τα καλώδια και εκεί σύνδεσαι το πολύμπριζο σου. ;)
Έτσι θα έχεις μία σύνδεση που θα ξεκινάει από το UPS και θα έχει στο άκρο της την σούκο. ;)

euri
29-03-04, 12:42
Εγω εχω το Mustek 600VA Plus,
Εχω πανω το pc (Antec True 380W), την TFT (Hercules 920 Pro) και το 650R,
Απο οτι βλεπω απο το monitor προγραμμα που δινει (Commander Pro) το load ειναι 26%, καλα ειμαι? Τα σηκωνει ανετα ε? Ενα πενταλεπτο χωρις ρευμα θα το αντεξει ετσι?

Γιατί δεν κάνεις μόνος σου μια δοκιμή; Βάλε το μηχανάκι σου στο BIOS και βγάλε το ρεύμα από το UPS. Χρονομέτρα πόσο θα κρατήσει και κάνε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο (κολο)πρόγραμμα Commander Pro που ήρθε μαζί με το Mustek. Βάλε απαισιόδοξες ρυθμίσεις βέβαια, καθώς η κατανάλωση του μηχανήματος όταν είναι στο BIOS είναι ελάχιστη, ενώ αν είναι σηκωμένο το λειτουργικό η κατανάλωση ανεβαίνει πολύ. Πχ αν σου κρατήσει το UPS 15 λεπτά, εσύ βάλε Exptected Battery Life 5-6 λεπτά. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Κάποιοι εδώ στο forum είχαν αναφερθεί στο Commander Pro για τα Mustek, οπότε κάνε μια αναζήτηση για να δεις τι παίζει.

panos72
29-03-04, 12:50
Εγω εχω το Mustek 600VA Plus,
Εχω πανω το pc (Antec True 380W), την TFT (Hercules 920 Pro) και το 650R,
Απο οτι βλεπω απο το monitor προγραμμα που δινει (Commander Pro) το load ειναι 26%, καλα ειμαι? Τα σηκωνει ανετα ε? Ενα πενταλεπτο χωρις ρευμα θα το αντεξει ετσι?

Γιατί δεν κάνεις μόνος σου μια δοκιμή; Βάλε το μηχανάκι σου στο BIOS και βγάλε το ρεύμα από το UPS. Χρονομέτρα πόσο θα κρατήσει και κάνε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο (κολο)πρόγραμμα Commander Pro που ήρθε μαζί με το Mustek. Βάλε απαισιόδοξες ρυθμίσεις βέβαια, καθώς η κατανάλωση του μηχανήματος όταν είναι στο BIOS είναι ελάχιστη, ενώ αν είναι σηκωμένο το λειτουργικό η κατανάλωση ανεβαίνει πολύ. Πχ αν σου κρατήσει το UPS 15 λεπτά, εσύ βάλε Exptected Battery Life 5-6 λεπτά. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Κάποιοι εδώ στο forum είχαν αναφερθεί στο Commander Pro για τα Mustek, οπότε κάνε μια αναζήτηση για να δεις τι παίζει.

μπορείς και να ρυθμίσεις στα power properties των XP να κάνει μόνο του shutdown στο 20% της μπαταρίας πχ.
Αν θέλεις να δεις διάρκεια της μπαταρίας του UPS κόψε του το ρεύμα και με τα XP ανοιχτά. Ετσι θα δοκιμάσεις και το αυτόματο shutdown.
Αφού είσαι στο 26% όπως σου λέει 5 λεπτά τουλάχιστον πρέπει να τα έχεις. Αν δεν είναι πολύ παλιές οι μπαταρίες...

ΥΓ. προχθές πήρα ένα APC 1500VA κουκλί . 35 λεπτά με pc και 19'' CRT

euri
29-03-04, 15:38
μπορείς και να ρυθμίσεις στα power properties των XP να κάνει μόνο του shutdown στο 20% της μπαταρίας πχ.
Αν θέλεις να δεις διάρκεια της μπαταρίας του UPS κόψε του το ρεύμα και με τα XP ανοιχτά. Ετσι θα δοκιμάσεις και το αυτόματο shutdown.
Αφού είσαι στο 26% όπως σου λέει 5 λεπτά τουλάχιστον πρέπει να τα έχεις. Αν δεν είναι πολύ παλιές οι μπαταρίες...

ΥΓ. προχθές πήρα ένα APC 1500VA κουκλί . 35 λεπτά με pc και 19'' CRT

Δεν είναι βασική προϋπόθεση να βλέπουν όμως τα ΧΡ σωστά το UPS; Στα 2000αρα είχε επιλογή μόνο για APC & Generic UPS. Και στο generic ups δε νομίζω ότι έβλεπε όλα τα UPS. Τουλάχιστον όχι το Mustek 800 Plus που είχα.

Επίσης το UPS θα κλείσει ανάλογα με τη ρύθμιση βάσει του λογισμικού του και όχι επειδή "στέγνωσε" η μπαταρία του, σωστά;

BTW, τα APC είναι όντως κουκλιά...αλλά η τιμή τους είναι πολύ τσουχτερή, ιδίως για τα πολλά VA. Εγώ ζαχάρωνα το 1000αρι (line interactive), αλλά έβγαινε περί τα 400 ευρά...οπότε πήρα το 1000αρι της Mustek. To @#$%^%^$#@ έχει ανεμιστήρα ο οποίος δουλεύει συνέχεια και μου έχει πάρει τα αυτιά!!! Είχα ψάξει ατελείωτες ώρες να κάνω το PC μου σχετικά αθόρυβο (ανεμιστήρια χαμηλών στροφών, ψύκτρες κλπ) και τελικά το UPS χαλάει τα πάντα...

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ! :P

(ουφ, τα είπα και ξαλάφρωσα...κάπως!)

panos72
29-03-04, 23:21
Δεν είναι βασική προϋπόθεση να βλέπουν όμως τα ΧΡ σωστά το UPS; Στα 2000αρα είχε επιλογή μόνο για APC & Generic UPS. Και στο generic ups δε νομίζω ότι έβλεπε όλα τα UPS. Τουλάχιστον όχι το Mustek 800 Plus που είχα.

για να πω την αλήθεια κάπου έχει πάρει το μάτι μου ότι η υποστήριξη για UPS στα ΧΡ είναι με driver της APC. Δοκιμάζεις generic και βλέπεις.



Επίσης το UPS θα κλείσει ανάλογα με τη ρύθμιση βάσει του λογισμικού του και όχι επειδή "στέγνωσε" η μπαταρία του, σωστά;

Ναι κλείνει στο 20% όπως είπα και πριν δοκιμασμένο πριν αδειάσει η μπαταρία του.



BTW, τα APC είναι όντως κουκλιά...αλλά η τιμή τους είναι πολύ τσουχτερή, ιδίως για τα πολλά VA. Εγώ ζαχάρωνα το 1000αρι (line interactive), αλλά έβγαινε περί τα 400 ευρά...οπότε πήρα το 1000αρι της Mustek.

APC BR1500I 320€ + φπα δες http://www.e-shop.gr/sql/search_per.phtml?developer=APC&category=UPS
to 1000VA παίζει κάτι με έλλειψη αυτή την περίοδο οπότε πήγα στο 1500[/quote]

God
29-03-04, 23:59
Ρε παιδια, ρε παιδια...

Inform Guard 1600VA Pro Line Interactive. 215 τελικη τιμη. Επιδοσεις?

1 Χ 480w PSU
1 X 250W PSU
1 X LG 1710S TFT
1 X Intracom (φτου πιπερι) 500
1 Χ Ηχεια Teac PowerMax 1600 (Αν και συνηθως κλειστα)
1 Χ 24w αντλια νερου (watercooled)

Με ολα τα ανωτερω, 65 λεπτα κραταει. Το μονο κακο δεν εχει κανενα software της προκοπης. Και? Δεν το εχω συνδεσει καν, μηπως και κοβεται το ρευμα τοσο πολυ? :D



Είχα ψάξει ατελείωτες ώρες να κάνω το PC μου σχετικά αθόρυβο (ανεμιστήρια χαμηλών στροφών, ψύκτρες κλπ) και τελικά το UPS χαλάει τα πάντα...

Και το δικο μου. Το ανοιγεις, τον αλλαζεις, τελος. :wink:

dantouan
30-03-04, 00:13
Εγω παιδια εχω ενα Mustek 800VA pro και εχω κανει την γνωστη πατεντα με το πολυπριζο (το οποιο δουλευει μια χαρα εδω και αρκετους μηνες) και εχω πανω το pc(thermaltake 400 w)το modem(zyxel),την TFT (CTX 15"),ηχεια(5,1), και την τηλεοραση (14".
Μονο με το pc και το modem (οθονη κλειστη) εχω μετρησει αυτονομια 50 λεπτων και ολα αυτα μονο με 127 ευρωπουλα :D :D :D

panos72
19-05-04, 18:35
Μετά από αρκετό καιρό με σκαμπανεβάσματα στα dl και συζητήσεις επι συζητήσεων, ρυθμίσεις του rwin στα windows στο router και άλλα πολλά, κοιτάξτε σήμερα τι συνέβη...

Συνδέω το πολύπριζο που έχει πάνω του το zyxel και το switch στο UPS...και τι βλέπω... Θαύμα να το πω, μαγεία να το πω, γ@μω την ΔΕΗ μου μέσα να το πω, δεν ξέρω...

ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ στην aDSL μου, επιτέλους :D :D :D

Μάλιστα, ιδού και οι οπτικές αποδείξεις...

Ηθικό Δίδαγμα Νο 1: Το θηρίο (πΟΤΕς) στην ελλάδα δεν είναι μόνο του... έχει και παρέα (αΔΕΗς) :evil:

Ηθικό Δίδαγμα Νο 2: Βάλτε αμέσως τώρα τις ηλεκτρονικές συσκευές σας πάνω σε UPS... εκτός πια κι αν το ηλεκτρικό δίκτυο στην περιοχή σας είναι τοοοοοσο καλό. (ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ)

iNCubO
19-05-04, 19:47
Νάουσα πάντως δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα όσον αφορά την τάση της ΔΕΗ, πέφτει σπανιότατα.

runnerma
19-05-04, 19:49
Καλό. Αλλά να η δική μου λογική: Aς υποθέσουμε ότι στο ups πάνω είναι συνδεμένα 1) Η/Υ 2) μόντεμ, και ας υποθέσουμε ότι τρέχουμε το DC++ με την antifrag option ενεργοποιημένη, και θέλουμε σχεδόν 10ΜΒ για να τελειώσουμε εκείνο το ρημάδι το ISO που πάει με 5KB μόνο. Ωραία και καλά μέχρι εδώ. Τι γίνεται όμως άμα κοπεί το ρεύμα και εμείς λείπουμε από τον Η/Υ??? Συνεχίζει το κατέβασμα μέχρι να τελειώσει η μπαταρία του UPS και με ένα βιαίο κλείσιμο πάνε όλα..... :cry: :cry: :cry:
Πάει και το ρημάδι το download που περιμέναμε τοσο καιρό... :cry: :cry: :cry:
Φτου και ξανά από την αρχή.... :evil: :evil: :evil: :evil:
Υπάρχει όμως λύση :wink: :wink: :wink:
Βάζουμε τον Η/Υ στο ups και αφήνουμε το μοντεμ σε άλλη παροχή ρεύματος ώστε μόλις κοπεί το ρεύμα να κλείσει το μοντεμ, να χάσει την σύνδεση το DC++ και να "κλεισει" τα αρχεία :wink: :wink: :wink:
Αν τώρα θέλουμε να προστατέψουμε το μόντεμ (και να βελτιώσουμε την ADSL μας) συνδέουμε το μόντεμ σε έναν σταθεροποιητή τάσης.

Όλα τα παραπάνω κάτα την ταπεινή μου γνώμη βέβαια :|

sdikr
19-05-04, 20:01
συνδέεις το ups με τον υπολογιστή ωστέ να δώσει εντολή μόλις αρχίσει να τα παίζει η μπαταρία να το κάνει shutdown

runnerma
19-05-04, 20:03
hmmm...σωστά, αλλά το ups μου είναι παλιό (6χρονών) και δεν συνδέεται με τον Η/Υ, ωστόσο την δουλειά του την κάνει πολύ καλά (ΑCN).

panos72
19-05-04, 20:12
iNCubO, κι εγώ έτσι νόμιζα...αλλά τα φαινόμενα απατούν. Μια δοκιμή θα σε πείσει. :wink:
runnerma, το προβλημά μου ήταν η μεγάλη διακύμανση στην τάση... δεν με απασχολούσε αν θα κλείσει το ρουτερ ξαφνικά...

iNCubO
19-05-04, 20:16
iNCubO, κι εγώ έτσι νόμιζα...αλλά τα φαινόμενα απατούν. Μια δοκιμή θα σε πείσει. :wink:
runnerma, το προβλημά μου ήταν η μεγάλη διακύμανση στην τάση... δεν με απασχολούσε αν θα κλείσει το ρουτερ ξαφνικά...

Έχω αφήσει το pc μου 20 μέρες ανοικτό χωρίς UPS και δεν είχα έστω και ελάχιστη διακοπή..

sdikr
19-05-04, 20:29
Έχω αφήσει το pc μου 20 μέρες ανοικτό χωρίς UPS και δεν είχα έστω και ελάχιστη διακοπή..

με τον παπά κοιμήθηκες :) :twisted:

kadronarxis
19-05-04, 20:48
Την παρασκευή παίζει 24ωρη απεργία η δεη.άντε να δούμε τι έχει να γίνει.

panos72
19-05-04, 21:04
kadronarxis, με ή χωρις απεργία το δίκτυο ΚΑΙ της ΔΕΗς είναι για τον λούτσο...
46-49Hz ενώ λένε 50Hz (έχετε δει ηλεκτρονικό ρολόι-ξυπνητήρι να μένει μισή ώρα πίσω ανα 24ωρο??)
210 Volt ενώ λένε 230-240 κι αυτά όχι σταθερά... έχω μετρήσει μέχρι και 160 κάποιες φορές... :twisted:

Chris Valis
19-05-04, 21:16
99% δεν έκανες σωστές μετρήσεις. 99,99% του χρόνου εργασίας της ΔΕΗ η συχνότητα είναι ακριβέστερη απο 0,1%. Η μέτρηση γίνεται απόλυτα αλλά και συγκριτικά με ατομικά ρολόγια στο κέντρο διανομής ισχύος στον Αγ. Στέφανο.

Φιλικά,
Χρήστος

panos72
19-05-04, 21:27
Chris Valis, δεν έκανα καμμία μέτρηση για κάποιον ιδιαίτερο λόγο :!:

δεν γνωρίζω τι γίνεται στον Αγ. Στέφανο :oops: αν θέλεις όμως σου δίνω μερικές κορδέλες από ένα microvip energy analyzer για να δεις τις τιμές που φτάνουν στον καταναλωτή. Μετράει καθημερινά σε δοκιμές κινητήρων για χρόνια τώρα. Παρόμοιες τιμές θα δεις και από μετρήσεις σε inverter στην είσοδο τους(διαφόρων εταιρειών)... τώρα πάλι αν θέλεις αυτό το 99,99% να το μειώσεις λίγο προς το 90% ίσως και να συμφωνήσουμε :wink:

Οσον αφορά την τάση του δικτύου δεν άκουσα κάτι...

Chris Valis
19-05-04, 21:32
Ισως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ηλεκτρική σου εγκατάσταση... στο σπίτι μου καθώς και στην εργασία μου, δεν έχω αντιμετωπίσει (σχεδόν ποτέ) πρόβλημα. Τα ίδια ισχύουν και για την τάση του δικτύου, αν και η τελευταία είναι πολύ πιο ευάλωτη. Όσο για τις κορδέλες σκάναρε μια θα έχει ενδιαφέρον να την δούμε...

Φιλικά,
Χρήστος

HellV1L
19-05-04, 21:37
εγω τα εχω συνδεσει απο την αρχη ολα πανω στο 650vA ups μου οσον αφορα το ρευμα καθως και την τηλεφωνικη γραμμη γιατι ο Δ(εη)ιαολος εχει πολλα ποδαρια...

Chris Valis
19-05-04, 21:43
Συμφωνώ ότι τα UPS είναι πολύ καλή ιδέα! Μόνο που αν περάσω και την γραμμή του τηλεφώνου απο εκεί το v.92 πάει περίπατο... Τώρα θα μου πείτε τι να κάνεις το v.92 στην εποχή του ADSL; Ας είναι καλά ΚΑΙ ο ΟΤΕ ΚΑΙ το forthnet...
Φιλικά,
Χρήστος

ermis333
19-05-04, 21:43
panos72, Παιζει να είναι μάππα και οι καλωδιώσεις στο σπίτι σου :?

nnn
19-05-04, 23:35
δεν είναι απαραίτητο να φταίνε οι καλωδιώσεις.

εμένα που είναι καινούριες,ενός χρόνου,και με προστασίες και όλα τα σχετικά,υπάρχουν φορές που η τάση πέφτει κάτω από 160 v.το ξέρω γιατί εκεί έχω ρυθμίσει το ups να πιάνει δουλειά.

όταν το είχα ρυθμισμένο στα 190 v κάθε τρεις και λίγο σφύριζε.
επαναλαμβάνω σε καινούρια εγκατάσταση με ισχυρή παροχή.

Chris Valis
20-05-04, 00:44
Το ότι είναι καινούρια η εγκατάσταση δεν πάει να πει ότι ειναι και σωστή. Δεν υπάρχει περίπτωση σε σωστή εγκατάσταση με normal συνθήκες να μετράς κάτω απο 160V RMS. Ή δεν μετράς σωστά ή η εγκατασταση είναι μάπα.

Το ισχυρή παροχή τι ακριβώς θα πει;

Φιλικά,
Χρήστος

panos72
20-05-04, 09:02
λοιπόν για να ξεκαθαρίσω κάτι... δεν μιλάω για το σπίτι αλλά για τη δουλειά. Ρώτησα το παιδί που κάνει τις δοκιμές, και οφείλω να πω ότι για την συχνότητα τα παραφούσκωσα :oops: :oops: παίζει από 49,5 -50 Hz (φέτος, γιατί πέρσι έπιανε και τα 49). Αλήθεια Chris Valis, άλλαξε κάτι στον Αγ. Στέφανο φέτος :?:


Το ότι είναι καινούρια η εγκατάσταση δεν πάει να πει ότι ειναι και σωστή. Δεν υπάρχει περίπτωση σε σωστή εγκατάσταση με normal συνθήκες να μετράς κάτω απο 160V RMS. Ή δεν μετράς σωστά ή η εγκατασταση είναι μάπα.
Το ισχυρή παροχή τι ακριβώς θα πει;
Φιλικά,Χρήστος

Σε νορμάλ συνθήκες 160V RMS με ονομαστική 230 :?: Ας συγκρατηθούμε λίγο, δηλαδή σε μη κανονικές συνθήκες πόσο έπρεπε να μετράει 100V :?:
Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάς ότι ΟΛΗ η γραμμή από την παραγωγή μέχρι την διανομή είναι ιδιοκτησία και ευθύνη της ΔΕΗ. Και οι Μ/Σ χαμηλής τάσης που έχουμε σε κάθε γωνία (αυτό ίσως εξηγεί τα 160V που μετράει οnnn σπίτι του, όχι ότι δεν μπορεί να φταίει η εγκατάσταση)

ermis333, στο σπίτι δεν έχω την δυνατότητα να κάνω τέτοιες μετρήσεις. Εχω μόνο το UPS και ακούω το ρελαί του κάθε λίγο που ανοιγοκλείνει.

---------------------------
Ας επανέρθω στον σκοπό του αρχικού ποστ όμως. Το zyxel έστρωσε μετά την σύνδεση του στο UPS, κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Τα τροφοδοτικά των pc και άλλων ηλεκτρονικών συσκευών έχουν κάποιες ανοχές και δεν κλείνουν στα 190V, το θέμα όμως είναι αν τα τροφοδοτείς με τέτοια τάση, τι ρεύμα βγάζουν στις εξόδους τους :?:
Προτείνω σε όποιον βλέπει μεγάλες διακυμάνσεις σε download από το ftp του provider του (από 8k σε 38k και τούμπαλιν) να δοκιμάσει το μοντεμ /ρουτερ του πάνω σε ένα UPS...

cosmos
20-05-04, 09:42
Off topic, αλλά κάπως σχετικό: δεν έχω UPS και έχω το Zyxel 650H-31 πάντα ανοικτό σε dial-on-demand, disconnect-on-inactivity λειτουργία. Απλά ανοίγω τον υπολογιστή και είμαι μέσα. To PC παίρνει διεύθυνση από το Zyxel μέσω static DHCP. Κάποια στιγμή επιστρέφοντας από δουλειά πάω να μπω Internet, αλλά yok... Φαινόταν ότι δε δούλευε ο DNS forwarder του Zyxel, παρά το ότι οι σχετικές εντολές έδειχναν ότι είχε πάρει σωστά τους DNS της Tellas και το ίδιο έκανε κανονικότατα resolve names. Aπό το pc μεριά έβλεπα ερωτήσεις DNS προς το Zyxel να φεύγουν, αλλά όχι και απαντήσεις να έρχονται.

Για να μην τα πολυλογώ, είχε πέσει το ρεύμα και όταν ξανάρθε κάτι έκανε στο μόνιμα ανοιχτό Zyxel (κανάς πυκνωτής ίσως;). Χρειάστηκε να κλείσω το Zyxel κανά λεπτό για να παίξει σωστά ο DNS forwarder του. Το ίδιο φαινόμενο επαναλήφθηκε άλλη μια φορά: πάλι μετά από πτώση τάσης.

Δεν είναι τυχαίο ότι η μορφή των συμβολαίων του ΟΤΕ μετά το Νοέμβριο αναφέρει ότι το modem πρέπει να είναι πάνω σε UPS.

panos72, είδες μήπως και αντίστοιχες αλλαγές στα στοιχεία των DSL diagnostics, με το που το έβαλες σε UPS το Zyxel;

panos72
20-05-04, 09:59
cosmos, όχι απολύτως καμμία που να μην είχα δει και πριν (+-1 μοναδα σε κάποιο, δεν θυμάμαι ποιό)
Ειδα όμως τέτοια σταθερότητα όπως την περιέγραφε ο the_ar στο ADSL Tweaking (http://www.adslgr.com/forum/pagethread6006-45.html) και μου έκανε εντύπωση, τόση που είπα να το αναφέρω μπας κι επωφεληθεί και κανένας άλλος... :!:

EvilHawk
20-05-04, 12:14
Off topic, αλλά κάπως σχετικό: δεν έχω UPS και έχω το Zyxel 650H-31 πάντα ανοικτό σε dial-on-demand, disconnect-on-inactivity λειτουργία. Απλά ανοίγω τον υπολογιστή και είμαι μέσα. To PC παίρνει διεύθυνση από το Zyxel μέσω static DHCP. Κ

cosmos , η αιτία είναι αυτό :wink:


PPPoA function is a little different on our P640 series and P650
series products. Please see the following explanation:

In P640 series, PPPoE is dial-on-demand, PPPoA is alway-up
In P650 series, PPPoE is dial-on-demand, PPPoA function is changed
that user has to use Nail-UP Option to keep PPP always up.
Afterward, the device will try to bring up the connection after power
on or whenever the connection is down.

"idle-timeout = 0" means when no outgoing traffic to the remote node,
the device will not drop the connection. But if the connection gets dropped by ISP, Prestige will not connect again automatically.

camelot21
20-05-04, 12:18
Την παρασκευή παίζει 24ωρη απεργία η δεη.άντε να δούμε τι έχει να γίνει.
παραπληροφοριση εισαι φιλε μου.εχει αναβαλει η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ την απεργια απο τις 13 του μηνος.

camelot21
20-05-04, 12:37
kadronarxis, με ή χωρις απεργία το δίκτυο ΚΑΙ της ΔΕΗς είναι για τον λούτσο...
46-49Hz ενώ λένε 50Hz (έχετε δει ηλεκτρονικό ρολόι-ξυπνητήρι να μένει μισή ώρα πίσω ανα 24ωρο??)
210 Volt ενώ λένε 230-240 κι αυτά όχι σταθερά... έχω μετρήσει μέχρι και 160 κάποιες φορές... :twisted:
και μετα ξυπνησες? καλα ρε σει πας καλα?αμα δεν ξερεις μην αρχιζεις να λες μαλακιες περι τασης και δεη.ολες οι οικιακες και ηλεκτρονικες συσκευες δουλευουν στα 220-240~ και συχνοτητα 50-60hz.τωρα το αν ειναι 216 η 218 αλλωστε το stadar της δεη ειναι 232-236v δεν τρεχει μια ολα δουλευουν μια χαρα και ας ειναι και στα 46hz.τωρα εαν εσυ πηρες μετρηση στο εναλασομενο 160v τοτε αποδειξετο μου και 8α σου κανο δωρο 1 χρονο dsl προσβαση στην forthnet και 8α σκισω κσι το πτυχιο ηλεκτρολογου εγκαταστασεων που εχο σε 10 μαρτυρες παρον αποδωμεσα στο forum..
ας σοβαρευτουμαι λιγακι και να σκεφτομαστε πριν γραψουμε.
οσο για την υποδομη της δεη εχει το καλητερο δικτυο σε ολη την ευρωπη και το πιο φτηνο ρευμα που χρεωνει τον καταναλωτη.οπιος αμφιβαλει για το τελευταιο μπορω να του το αποδειξω με στοιχεια απο την ευρωπαικη ενωση που εγινε συγκριτικο σε ολες της χωρες της περσυ για τα ετη 2002-2003.

camelot21
20-05-04, 12:40
Το ότι είναι καινούρια η εγκατάσταση δεν πάει να πει ότι ειναι και σωστή. Δεν υπάρχει περίπτωση σε σωστή εγκατάσταση με normal συνθήκες να μετράς κάτω απο 160V RMS. Ή δεν μετράς σωστά ή η εγκατασταση είναι μάπα.

Το ισχυρή παροχή τι ακριβώς θα πει;

Φιλικά,
Χρήστος


σωστος ο φιλος.αντε γιατι εχουμε ακουσει πολλες μαλακιες εδωμεσα για δεη και για οτε μην ξεχνιωμαστε.

cosmos
20-05-04, 12:43
EvilHawk, κι όμως δεν είναι αυτό φίλε μου γιατί:
1) Bλέπεις το setup που ανέφερα έπαιζε απροβλημάτιστα έτσι από τον Noέμβριο έως και τη διακοπή της ΔΕΗ πριν 1-2 βδομάδες. Έπαιζε δε κανονικότατα, είτε τη σύνδεση την έκοβε ο ISP, είτε κοβόταν λόγω inactivity
2) Ούτε nailed-up ρύθμιση έχω βάλει, ούτε και το idle-timeout μου είναι ρυθμισμένο σε 0 (το έχω στα 20').
3) Τέλος, δεν είναι ότι δεν συνδέομαι. Στις συγκεκριμένες περιστάσεις, έκανα και ping κανονικότατα από το Zyxel ή από τo pc αλλά προς numeric IPs. Μπορούσα και DNS να δω, αρκεί να ρύθμιζα το pc να βλέπει τους DNS της Τellas και όχι τον DNS forwarder του Ζyxel.

Eυχαριστώ πάντως για το άρθρο :)

ALiTiS
20-05-04, 12:48
camelot21,
μη βριζεις θα σου δαγκωσω τα αυτια 8)

panos72
20-05-04, 12:50
camelot21, δύο πράγματα...
1. δεν θα το βγάλω να το μετράω με κανέναν (το πτυχίο) για να δούμε ποιος έχει το καλύτερο / μεγαλύτερο κτλ.
2. αν ο καθένας ο όποιος δουλεύει σε μια εταιρεία την υπερασπίζεται με τέτοιο πάθος, κατά δικαίων και αδίκων, τότε μάλλον πρέπει να ξανασκεφτεί για την θέση του στην εταιρεία. Εγώ προσωπικά ευχαρίστως θα σε προτείνω στην ΔΕΗ για την θέση του γενικού διευθυντή.
3. για την υποδομή του δικτύου της ΔΕΗ δεν αμφιβάλλει κανείς. Αλήθεια την δεύτερη γραμμή μεταφοράς υψηλής την περάσατε από τον Αγ. Στέφανο ή ακόμα συναντάτε αντιδράσεις από τους κατοίκους :?: το κέντρο διανομής που θα στηρίξει την Αθήνα για τους ολυμπιακούς αγώνες έγινε ή ακόμα :?:
4. δεν μου αρέσει το ύφος σου, και επειδή το φόρουμ δεν έχει τίτλο "ο καλός ηλεκτρολόγος" σταματάω εδώ. για τα τεχνικά στοιχεία αν θέλεις pm me.

είδες με σύγχησες κι αντί για δύο έγραψα τέσσερα. τσπα

camelot21
20-05-04, 12:56
camelot21,
μη βριζεις θα σου δαγκωσω τα αυτια 8)
πρωτον:ρε σει μεγαλε κουλαρισε και γενικος δεν σηκωνο τσαμπουκαδες κρυμενος πισω απο ενα pc.δευτερον: πεταχτικες σαν κλανια.

end.

camelot21
20-05-04, 12:58
camelot21, δύο πράγματα...
1. δεν θα το βγάλω να το μετράω με κανέναν (το πτυχίο) για να δούμε ποιος έχει το καλύτερο / μεγαλύτερο κτλ.
2. αν ο καθένας ο όποιος δουλεύει σε μια εταιρεία την υπερασπίζεται με τέτοιο πάθος, κατά δικαίων και αδίκων, τότε μάλλον πρέπει να ξανασκεφτεί για την θέση του στην εταιρεία. Εγώ προσωπικά ευχαρίστως θα σε προτείνω στην ΔΕΗ για την θέση του γενικού διευθυντή.
3. για την υποδομή του δικτύου της ΔΕΗ δεν αμφιβάλλει κανείς. Αλήθεια την δεύτερη γραμμή μεταφοράς υψηλής την περάσατε από τον Αγ. Στέφανο ή ακόμα συναντάτε αντιδράσεις από τους κατοίκους :?: το κέντρο διανομής που θα στηρίξει την Αθήνα για τους ολυμπιακούς αγώνες έγινε ή ακόμα :?:
4. δεν μου αρέσει το ύφος σου, και επειδή το φόρουμ δεν έχει τίτλο "ο καλός ηλεκτρολόγος" σταματάω εδώ. για τα τεχνικά στοιχεία αν θέλεις pm me.

είδες με σύγχησες κι αντί για δύο έγραψα τέσσερα. τσπα
θα σου απαντησο σε 2 ωρες σχετικα με αυτα που ειπες.γιατι μαλλον καπιοι εδωμεσα μπερδευουν το δημοσιο με της δεκο.θα τα πουμε αργοτερα μολις παο σπιτι.

cosmos
20-05-04, 13:04
Χαλαρή και φιλική παραίνεση προς τους κάτωθι:

panos72, νομίζω μπορώ να αντιληφθώ πως θα ένιωθα αν δούλευα κάπου, θεωρούσα προσωπικά ότι γίνεται καλή δουλειά και μου λέγαν ότι "είμαστε για το λούτσο" ;)

camelot21, δικαιολογημένη η στεναχώρια πιθανώς, αλλά η ίδια "παραίνεση" προς τον panos72 ισχύει και εδώ. Δλδ, αν και (νομίζω ότι) καταλαβαίνω τα συναισθήματά σου, δεν προάγεις την καλή δουλειά με τον τόνο. Άσχημο πράγμα το Ελληνικό ταμπεραμέντο αν με πιάνεις... ;)

Δώστε τα χέρια και συνεχίζουμε ;)

panos72
20-05-04, 13:08
από μένα έκλεισε το θέμα, ζητώ συγγνώμη για τον λούτσο (είναι και ψάρι για όποιον δεν το γνωρίζει) :D

cosmos, μπορείς να το κλειδώσεις, το point ήτανε να μπει το ρουτερ πάνω σε UPS, οποιαδήποτε άλλη συζήτηση δεν ωφελεί κανέναν.

cosmos
20-05-04, 13:18
panos72, ευχαριστώ! Θα βοηθούσε αν (εχμ) άλλαζες λίγο και το θέμα/αρχικό post ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.