PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε διπλή καλωδιακή σύνδεση μεταξύ ορόφων



Spyridon
08-07-12, 12:38
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ!

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που μου προέκυψε (αν το θέμα ανήκει σε άλλη κατηγορία παρακαλώ για την ορθή τοποθέτηση του):

Λοιπόν, στο σπίτι έχω μία σύνδεση ADSL. Προκειμένου να μπορώ να έχω internet και στους 2 ορόφους (ισόγειο, 3ο) που χρησιμοποιώ, έφερα έναν ηλεκτρολόγο, ο οποίος τράβηξε καλώδιο από το ισόγειο στον 3ο.

Γενικά, πήγε μια χαρά. Ένα router σε κάθε όροφο και ανάλογα με το που ήμουν και ποιό ήταν ανοικτό είχα κανονικά internet.

Ξαφνικά, το router στον 3ο έπαψε να δείχνει σύνδεση με την dsl και βέβαια έπαψε να δίνει και το wifi internet στο laptop.

ΟΚ, ξαναφωνάζω τον ηλεκτρολόγο βλέπει τις καλωδιώσεις κλπ και μου λέει: "Στον 3ο έχεις κανονικά τηλέφωνο και επειδή η γραμμή είναι ενιαία (adsl και φωνή) αποκλείεται να φταίει η καλωδίωση. Φταίει ή το router ή το laptop".

Δοκίμασα με άλλα router αλλά το φαινόμενο είναι ακριβώς το ίδιο. Το λαμπάκι της adsl αναβοσβήνει δείχνοντας ότι η συσκευή προσπαθεί να κάνει σύνδεση με την adsl αλλά δεν τα καταφέρνει ποτέ.

Μήπως μπορεί κάποιος φίλος να σκεφτεί τι μπορεί να συμβαίνει; Αυτό πάντως που μου λέει ο ηλεκτρολόγος δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό (έως καθόλου δηλαδή!).

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σπύρος

deniSun
08-07-12, 16:01
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ!

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που μου προέκυψε (αν το θέμα ανήκει σε άλλη κατηγορία παρακαλώ για την ορθή τοποθέτηση του):

Λοιπόν, στο σπίτι έχω μία σύνδεση ADSL. Προκειμένου να μπορώ να έχω internet και στους 2 ορόφους (ισόγειο, 3ο) που χρησιμοποιώ, έφερα έναν ηλεκτρολόγο, ο οποίος τράβηξε καλώδιο από το ισόγειο στον 3ο.

Γενικά, πήγε μια χαρά. Ένα router σε κάθε όροφο και ανάλογα με το που ήμουν και ποιό ήταν ανοικτό είχα κανονικά internet.

Ξαφνικά, το router στον 3ο έπαψε να δείχνει σύνδεση με την dsl και βέβαια έπαψε να δίνει και το wifi internet στο laptop.

ΟΚ, ξαναφωνάζω τον ηλεκτρολόγο βλέπει τις καλωδιώσεις κλπ και μου λέει: "Στον 3ο έχεις κανονικά τηλέφωνο και επειδή η γραμμή είναι ενιαία (adsl και φωνή) αποκλείεται να φταίει η καλωδίωση. Φταίει ή το router ή το laptop".

Δοκίμασα με άλλα router αλλά το φαινόμενο είναι ακριβώς το ίδιο. Το λαμπάκι της adsl αναβοσβήνει δείχνοντας ότι η συσκευή προσπαθεί να κάνει σύνδεση με την adsl αλλά δεν τα καταφέρνει ποτέ.

Μήπως μπορεί κάποιος φίλος να σκεφτεί τι μπορεί να συμβαίνει; Αυτό πάντως που μου λέει ο ηλεκτρολόγος δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό (έως καθόλου δηλαδή!).

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σπύρος

Σε τζάμπα κόπο και έξοδα μπήκες.
Θα είχες ένα ρούτερ σε έναν όροφο (όποιον ήθελες) πχ στον 1ο.
Από τον 1ο έως τον 3ο θα τραβούσες ένα utp.
Στον 3ο θα σύνδεες ένα access point ή ένα switch και access point.
Αυτό είναι όλο.
Αν του έκοψε του ηλεκτρολόγου και σου πέρασε utp αντί απλό καλώδιο τηλεφώνου ενός ζεύγους μπορείς να διορθώσεις το θέμα.

Spyridon
11-07-12, 20:25
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Από ότι είδα το καλώδιο γράφει επάνω cat upt lan cable, οπότε λογικά θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να συνδέσω ένα access switch.

Αυτό που αναρωτιέμαι μόνο είναι το ότι εφόσον τώρα έπαψε να δίνει γραμμή στο routeraκι θα δίνει στο switch;

Αυτό που μου λέει δηλαδή αυτός ισχύει; Αφού έχω τηλέφωνο θα έπρεπε να έχω και την adsl;

Θέλω να πω δηλαδή (γιατί δεν τα ξέρω καλά και φοβάμαι μήπως σας μπερδέψω) είναι: H καλωδίωση θα θέλει έλεγχο εξαρχής;

Ευχαριστώ πολύ ξανά!!!

deniSun
12-07-12, 08:58
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Από ότι είδα το καλώδιο γράφει επάνω cat upt lan cable, οπότε λογικά θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να συνδέσω ένα access switch.

Αυτό που αναρωτιέμαι μόνο είναι το ότι εφόσον τώρα έπαψε να δίνει γραμμή στο routeraκι θα δίνει στο switch;

Αυτό που μου λέει δηλαδή αυτός ισχύει; Αφού έχω τηλέφωνο θα έπρεπε να έχω και την adsl;

Θέλω να πω δηλαδή (γιατί δεν τα ξέρω καλά και φοβάμαι μήπως σας μπερδέψω) είναι: H καλωδίωση θα θέλει έλεγχο εξαρχής;

Ευχαριστώ πολύ ξανά!!!

Το ότι έχεις γραμμή τηλεφώνου αλλά όχι internet είναι άλλο θέμα.
Μπορεί να ευθύνονται πολλά.
Από την στιγμή που το ρούτερ συγχρονίζει κανονικά στην ίδια γραμμή στον ίδιο χώρο, σημαίνει ότι δεν φταίει ούτε το ρούτερ αλλά ούτε και η γραμμή.
Άρα κάτι γίνεται με την γραμμή που τράβηξε.
Φυσικά και θα πρέπει να ελέγξει από την αρχή αν η γραμμή που τράβηξε δουλεύει οκ.
Μπορεί το καλώδιο να πληγώθηκε σε κάποιο σημείο.
Στην περίπτωση αυτή η τηλεφωνική γραμμή δεν θα έχει πρόβλημα γιατί είναι πιο ανεκτική στον θόρυβο, αλλά το ρούτερ δεν θα μπορεί να συγχρονίσει.
Απλά αυτές τις δικαιολογίες τις χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι που σε κάποια φάση εμφανίστηκαν να κατέχουν και θέματα δικτύων όταν για να μην χάσουν τις δουλειές αναλάμβαναν και θέματα dsl.

Το όλο θέμα μπορείς να το λύσεις μόνος σου κάνοντας έλεγχο του καλωδίου με ένα tester ή ένα πολύμετρο.
Αυτό φυσικά ήταν δουλειά αυτού που σου τράβηξε τη γραμμή.
Βάλτον να σου κάνει τέτοιους ελέγχους και άσε τον να χορεύει.

JohnF
14-07-12, 21:23
Εαν συγχρονίζει το router στο ισόγειο αλλά όχι αυτό στον 2ο πιθανότατα φταίει η καλωδίωση. Εαν συγχρονίζει και το router στον 2ο και απλά δεν σηκώνει το PPoE (δεν παίρνει WAN IP ) φταίει κάτι άλλο.

Spyridon
16-07-12, 21:25
Αγαπητοί deniSun και JohnF σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά λόγω εργασίας δεν εία καταφέρει να απαντήσω.

Μένει σε πρώτη φάση να πείσω τον ηλεκτρολόγο. Δεν θα την γλιτώσει :-)

Θα ενημερώσω το νήμα με τα αποτελέσματα.

Spyridon
21-07-12, 12:17
Καλημέρα και καλό Σ/Κ σε όλους!

Αυτό το σχόλιο μου δεν θα προσθέσει κάτι όσον αφορά στην λύση του προβλήματος (δεν λύθηκε :-) ) αλλά το γράφω μήπως βοηθήσω κάποιο φίλο που στο μέλλον θέλει να κάνει κάτι ανάλογο.

Που λέτε, άκρη δεν βρήκαμε με τον ηλεκτρολόγο. Ήλθε πράγματι και με έβαλε να κάνω ένα σωρό τεστ τα οποία τον άφηναν έκπληκτο:

1) Δοκιμάσαμε το κάτω (λειτουργικό) router στον πάνω όροφο. Δεν συγχρόνιζε βέβαια γεγονός που κατέστρεψε την θεωρία του ότι έφταιγε το "χαλασμένο" router του 2ου ορόφου. Του είχα εξηγήσει βέβαια αλλά επειδή είχα την ελπίζα ότι δείχνοντας του θα τον πείσω έκανα τα παράλογα τεστ.

2) Δοκιμάσαμε το router του 2ου ορόφου στο ισόγειο. Άλογο βέβαια.

3)Αλλάξαμε καλώδια, σπλιτεράκια, αποσυνδέσαμε τηλέφωνα κλπ κλπ και μείναμε στο ότι θα το μελετούσε για να προτείνει λύση.

Η λύση που πρότεινε την άλλη ημέρα ήταν η πρώτη γραμμή να μείνει μόνο για τηλέφωνο και να τραβήξουμε λέει άλλο (!!!) καλώδιο από το router του ισογείου, το οποίο θα καταλήγει στο laptop που έχω στον 3ο.:down:

Ποιό ήταν το επιχείρημα του; Ότι η αρχική εργασία που είχε κάνει ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ!! Μα του λέω, λειτουργούσε άψογα για 2 μήνες!!! Όχι μου λέει δεν μπορεί να λειτουργήσει. :hmm:

Κάπου εκεί και ενώ μου ζητούσε χρήματα για να αγοράσει άλλο καλώδιο κλπ τον ευχαρίστησα ευγενικά και του είπα να το αφήσουμε. Καλύτερα να το χαλάσω μόνος μου παρά να ζω αυτή την παράνοια.

Ελπίζω να μην σας κούρασα. Θα γράψω αν κατάφερα κάτι και προσοχή σε ποιούς αναθέτετε τις δουλειές σας!!!

Σπύρος

cranky
22-07-12, 07:25
Φυσικά και θα πρέπει να ελέγξει από την αρχή αν η γραμμή που τράβηξε δουλεύει οκ.
Μπορεί το καλώδιο να πληγώθηκε σε κάποιο σημείο.
Στην περίπτωση αυτή η τηλεφωνική γραμμή δεν θα έχει πρόβλημα γιατί είναι πιο ανεκτική στον θόρυβο, αλλά το ρούτερ δεν θα μπορεί να συγχρονίσει.
Απλά αυτές τις δικαιολογίες τις χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι που σε κάποια φάση εμφανίστηκαν να κατέχουν και θέματα δικτύων όταν για να μην χάσουν τις δουλειές αναλάμβαναν και θέματα dsl.
Ακριβώς, αυτό.

Σπύρο, φαντάζομαι οτι η εγκατάσταση του utp, είναι εξωτερική.
Αν είναι έτσι, κάνε ένα έλεγχο του καλωδίου πιθαμή προς πιθαμή (αν μπορείς, βέβαια), μήπως πληγώθηκε πουθενά, ή αν έχει κανένα μυστήριο τσάκισμα.

Cloudman
22-07-12, 09:46
Αν δεν μπορείς να βρεις ένα cable tester για να ελέγξεις το καλώδιο, αυτό που μπορείς να κάνεις, αφού χρησιμοποιείς καλώδιο utp για μεταφορά τηλεφωνικού σήματος, είναι να αλλάξεις το ζευγάρι καλωδίων που φεύγει από το ισόγειο και πάει στον τρίτο. Όλα τα utp έχουν 4 ζεύγη καλωδίων μέσα τους. Αν το πρόβλημα είναι στο ζευγάρι καλωδίων που χρησιμοποιείς, τότε η αλλαγή ζεύγους κατά πάσα πιθανότητα θα λύσει το πρόβλημα (είναι λίγο δύσκολο να έχουν πρόβλημα και τα 4 ζεύγη, εκτός εάν έχει κόψει εντελώς το καλώδιο). Επίσης, πρέπει να ελέγξεις το σημείο σύνδεσης του utp που ανεβαίνει πάνω με το τηλεφωνικό δίκτυο του ισογείου για κάποια χαλαρή σύνδεση (το στρίψιμο καλωδίων για συνδέσεις adsl είναι κακή πρακτική, αφού ανεβάζει το θόρυβο και, εάν η γραμμή σου παίζει οριακά (λόγω απόστασης ή κακής ποιότητας γραμμής) τότε η αύξηση του θορύβου δε θα επιτρέψει το συγχρονισμό του ρούτερ στον πάνω όροφο. Πάντως, η καλύτερη λύση είναι αυτή που προτείνει ο DeniSun (δε θα χρειαστεί να περάσεις νέο καλώδιο αν το υπάρχον είναι εντάξει. Θα "πατσάρεις" δυο φισάκια rj45 πάνω στο υπάρχον καλώδιο και θα συνδέσεις το ρούτερ του ισογείου με το access point του ορόφου και όλα θα παίξουν ρολόι). Σα στήσιμο δικτύου, αυτή είναι η σωστότερη λύση.

Spyridon
22-07-12, 11:59
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!

Αυτή την πρόταση θα ακολουθήσω :-) Θα ελέγξω το καλώδιο και μετά θα κάνω την σύνδεση του router με ένα access point.

Για Access Point, μήπως έχετε καμία αξιόπιση πρόταση; Βέβαια έχω και το παλιό baudtec που θέλω να ψάξω σε παλαιότερα νήματα για το εάν μπορεί να μετατραπεί σε access point. Αλλά αν είτε δεν μπορεί ή θέλει πολύ δουλειά για περιορισμένη απόδοση, θα πάρω ένα κανονικό για να μην έχω προβλήματα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους τους φίλους για τον χρόνο και την βοήθεια τους!

Σπύρος

JohnF
22-07-12, 12:20
Αν δεν βγάλεις άκρη με το baudtec (νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα) , προτίμησε ένα που υποστηρίζει πρωτόκολλο 802.11 n .

To TP-Link Wireless Access Point N 300Mbps TL-WA801ND , είναι μια φτηνή και αξιόπιστη επιλογή.

Spyridon
04-08-12, 14:47
Καλό μεσημέρι και καλό Σ/Κ!

Ήθελα -εκτός από το να σας ευχαριστήσω για πολλοστή φορά- να γράψω πως ακολουθώντας τις οδηγίες που μου δώσατε και χρησιμοποιώντας το baudtec σαν acess point, έχω άψογο ασύρματο ίντερνετ στον πάνω όροφο«1

Για τις ρυθμίσεις του baudtec ακολούθησα τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στο http://www.adslgr.com/forum/threads/220653-baudtec-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-Access-point/page2 .

Το γύρισα σε bridged και απενεργοποίησα το Dhcp. Δεν γνωρίζω και πολλά οπότε δεν τόλμησα να πειράξω οτιδήποτε άλλο αλλά με αυτά παίζει μια χαρά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.