PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισοδος στο Ρουτερ απο μακρυα.



kostas1339
08-07-12, 23:16
Μηπως ξερει καποιος να μου πει,πως μπορω να μπω στο Router μου απο μακρυα χωρις να εχω την εξωτερικη IP ;)? π.χ με τον αριθμο της τηλεφωνικης γραμμης γινεται?Ακομη εαν εχω την εξωτερικη IP ποια πορτα πρεπει να βαλω για να μπω στο Ρουτερ μου?

stel67
08-07-12, 23:30
Ναι, γίνεται, αν το υποστηρίζει το ρουτερ. Γράψου στο dyndns.org και μετά ρυθμίζεις το ρουτερ για remote management. Εκει καθορίζεις και το port.

kostas1339
09-07-12, 13:25
ναι,σωστο,εχω λογαριασμο στο DYNDNS, αλλα ξεχασα να κανω τις σχετικες ρυθμισεις στο Ρουτερ.ΕΑΝ μαθω την εξωτερικη IP και την βαλω στον εξπλορερ με την πορτα 80, θα μπω στο ρουτερ μου??????????????

sdikr
09-07-12, 14:00
Αν δεν έχεις κάνει τα απαραίτητα (άνοιγμα πόρτας, επιλογή για να επιτρέπει πρόσβαση απο έξω κλπ) όχι δεν μπορείς να μπεις

stel67
09-07-12, 16:31
Ποιό router έχεις ; Αλλιώς δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος. Αν είχες NETGEAR θα έκανες τα εξής:

1. Στο configuration του router ρυθμίζεις να κάνει update το DYNDNS κάθε φορά που παίρνει το router σου νέα ΙP. 104450.
2. Eπιτρέπεις το remote management, συνήθως στη θύρα 8080.
104449
3. Αν έχεις κάνει τα παραπάνω, για να κάνεις access το router, γράφει στο browser : http://YOURALIAS.dynalias.org:8080/ Όπου YOURALIAS είναι ότι έχεις βάλει στο dyndns.org

kostas1339
09-07-12, 18:19
δεν ειμαι κοντα στο συγκεκριμενο ρουτερ και δεν μπορω να κανω τις ρυθμισεις που λες.Σκεφτηκα ομως οτι εαν ζητησω για ενα μηνα εστω στατικη IP απο τον παροχο και μαζι με αυτην βαλλω και την πορτα 8080 οπως λες,τοτε ισως λυθει το προβλημα.Εγω εχω το TP_LINK Router.ευχαριστω για τις πληροφοριες.

- - - Updated - - -

ξερω οτι ανοιγουμε πορτα για να βλεπουμε μια συσκευη συνδεδεμενη στο ρουτερ,π.χ. μια καμερα.Για να ανοιξω πορτα για να μπω στο ρουτερ δεν ξερω πως γινεται. ξερω οτι οι παροχοι εχουν δεσμευσει καποια πορτα και μπαινουν στο ρουτερ,αυτην δεν μπορω να χρησιμοποιησω και εγω?

stel67
09-07-12, 21:10
Ποιο μοντέλο TP LINK έχεις; Δεν γίνεται αυτό που γράφεις έτσι απλά. Οι πάροχοι επίσης δεν μπαίνουν στο router σου.

Untouchable
10-07-12, 01:40
Οπως λενε και τα παιδια εδω, κανεις ενα dyndns η κατι αναλογο...εχει πολλα εκει εξω.
Αν και πλεον δεν ασχολουμαι με τα TP-LINK, εχουμε και λεμε :

Τα TP-LINK τα περισσοτερα εχουν REMOTE MANAGEMENT.
Aνοιγεις και την πορτα 3306 (εκει εχουν βιτσιο τα TP-LINK), και εισε ετοιμος!
Δοκιμασμενο!!!

Καλη επιτυχια φιλε μου.

kostas1339
11-07-12, 14:40
Παιδια,ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας,σας κουρασα,αλλα ο παροχος με διαβεβαιωνει οτι εγω δεν μπορω με κανενα τροπο να μπω απο μακρυα στο ρουτερ μου.Μεσω της υπηρεσιας dyndns οπως λετε πιο πανω μπορω να μπω στις καμερες μου η στο DVR,αλλα οχι στο μενου του ρουτερ.Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.