PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση : Δημιουργία subforum για το Linux



Σελίδες : [1] 2 3 4

EvilHawk
19-05-04, 20:31
Μετά απο την μεγάλη ανταπόκριση που είδα στο σχετικό thread (90+ σελίδες,1350+ μηνύματα,το έχουν διαβάσει 12.000+ φορές) μήπως είναι σκόπιμο να φτιαχτεί ένα subforum μόνο για το Linux?

sdikr
19-05-04, 20:37
εχει φτάσει σε αυτές τις σελίδες γιατί μαλώνουμε το ποιο είναι καλύτερο, το thread για το freebsd γιατι δεν γέμισε; (γιατί δεν είχε και τόσο ενδιαφέρον)

EvilHawk
19-05-04, 20:41
Για να δούμε , ετσι και αλλιώς οι ενδιαφεόμενοι θα το συντηρήσουν ζωντανό σαν subforum ! Δικιά τους επιτυχία/αποτυχία θα είναι (άν φτιαχτεί) να είναι και ενδιαφέρον!

UGF_GreekMind
19-05-04, 20:51
Μόνο και μόνο για την "τιμή των όπλων", πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει sub-forum. Και είναι καλό να υπάρχουν φωνές που αντιπροσωπεύουν την open-source community. Δεν είναι μόνο το linux. Είναι το freeBSD, MySQL, ρhρ, perl... και άλλα πολλά.

Οπότε, η δικιά μου γνώμη είναι να δημιουργηθεί ένα "Open Source Projects" sub-forum (ή κάτι παρόμοιο), το οποίο θα περιλαμβάνει μία μεγάλη κατηγορία προγραμμάτων και όχι μόνο (βλ. sourceforge π.χ.)

Δεν πιστεύω ότι θα πάει χαμένη μία τέτοια προσπάθεια και η ανταπόκριση θα είναι μεγάλη.

panos72
19-05-04, 21:17
συγγνώμη αλλά 90 σελίδες σε 6-7 μέρες είναι πααααααααρα πολλές. Τι διαμάχη και ποιά διαμάχη... :shock:
συμφωνώ να φτιαχτεί το subforum. εχει ειπωθεί και στο παρελθόν αλλά ποτέ δεν έγινε. βλέπω ότι υπάρχει πολύς κόσμος που ξέρει, και ακόμα περισσότερος που ενδιαφέρεται να μάθει :oops:

aesir
19-05-04, 21:29
εχει φτάσει σε αυτές τις σελίδες γιατί μαλώνουμε το ποιο είναι καλύτερο, το thread για το freebsd γιατι δεν γέμισε; (γιατί δεν είχε και τόσο ενδιαφέρον)

Αργα ή γρήγορα θα το βάλουμε και άλλοι το freeBSD, και δεν προκείται να γίνει διαμάχη γιατί οι unixαδες δεν πάνε με τον σταυρό μπροστά... Εγώ δεν βλέπω τον λόγο να δημιουργηθεί Linux forum την στιγμή που κάποια άτομα δεν μπορούν να δεχτούν τους προβληματισμούς και την γνώμη των άλλων...

WAntilles
19-05-04, 21:53
Ναί αλλά οι Linuxαδες εδώ μέσα (πλην Slammer, Canyos και tvelocity) πάνε με τα 666 απεταξάμην και τα πετραχήλια.

Τέλος πάντων.

Ψήφισα ναι.

Αλλά προτείνω κάτι ακόμα καλύτερο.

Ειδικό forum ΜΟΝΟ για το Gentoo.

Έτσι αποφεύγουμε και τα "όπως λάχει" της κάθε διανομής. Εξάλλου οι περισσότεροι εδώ μέσα ενδιαφέρονται ειδικά για Gentoo. Και επίσης και οι πιο πολλοί Linux-άδες εδώ μέσα Gentoo έχουν. Και έχουμε και την τιμή (χωρίς ειρωνία το λέω αυτό) να φιλοξενούμε έναν moderator από το σχετικό ελληνικό forum. Αυτό δείχνει ότι ο άνθρωπος κατέχει (γειά σου ρε Slammer). Και είναι και άνθρωπος που συζητά.

EvilHawk
19-05-04, 22:07
Δεν πειράζει εκεί δεν θα μπαίνουν στον πειρασμό της σύγκρισης (αν σταματήσουμε να τους τσιγκλάμε εδω που τα λέμε!) & θα μπορούν να ασχοληθούν με τις αρετές του Linux!

aesir
19-05-04, 22:08
Ναί αλλά οι Linuxαδες εδώ μέσα (πλην Slammer και tvelocity) πάνε με τα 666 απεταξάμην και τα πετραχήλια.

Τέλος πάντων.

Ψήφισα ναι.

Συμφωνώ. Δεν ψήφισα όμως ακόμα γιατί έχω ενδοιασμούς για το πόσο οι συζητήσεις πάνω στο Linux συγκεκριμένα (γιατί για άλλα OS δεν αμφιβάλλω) θα είναι όσο ήπια και θετική όπως εκεινη που ξεκίνησες με τα 2003 Server... Πάντα ένας φτάνει για να υποβαθμίσει μια συζήτηση.

Slammer
19-05-04, 23:23
Αρκει να φροντισουμε το forum να ειναι επικοδομητικό... μην αρχισουν τα win κανουν αυτο, το Linux το άλλο κλπ.... Απλα πράγματα ωστε αυτοι που θελουν να ασχοληθουν, να μαθουν κατι... αυτοι που δεν θελουν ας μην ασχοληθουν καθόλου.

sdikr
19-05-04, 23:25
το αναλάμβάνεις εσύ να κρατήσεις τα "σημεία" με λίγα λόγια να αναλάβεις να το κάνεις moderate?

Eruyome(MMXGN)
19-05-04, 23:34
Όταν σταματήσετε να μας θαύετε ίσως παρατηρήσετε οτι έχω σταματήσει εδώ και καιρό (στην μακρά ιστορία του θρεντ) να απαντάω σε...συγκρίσεις. Κάποια πράγματα ιστορικά θα τονίζω και ίσως αν δω οτι κάτι είναι τελείως αναληθές. Το ίδιο έχουν κάνει και πολλοί άλλοι αν έχετε παρατηρήσει.

Και κάτι άλλο ρε Wan. Τελικά τί είμαστε, dark forces ή λουκές με πετραχήλια; Mia στην dark μια στην white side...lol

Τέσπα, για να μην μεταφερθεί το θρεντ εδώ, θα πώ οτι είμαι μέσα. Όχι απαραίτητα για gentoo, αλλα επειδ´η βλέπω οτι όντως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν gentoo (πιστεύω και debian και slack) καλύτερα να σταθούμε σε αυτό.

Όσο για το σχόλιο του aesir για τους unixαδες... πιστεύω οτι έχει χασει τελείως το νόημα (και το GNU unix είναι, άσχετο με την ονομασία). Αν τώρα θέλει να συγκρίνει τα decent unices με το GNU καλύτερα να διαλέξει και μια σωική πλατφόρμα (πχ Sparc) και να αρχίσουμε να συγκρίνουμε τους intel με τους sparc...

Πρόταση για ψηφοφορία. Μπορούν οι sparc να κατακτήσουν το desktop;

sdikr
19-05-04, 23:37
@canyos,
μιλάμε για ένα thread για linux how to,
αν θέλεις να πούμε τα κάλα και τα κακά σε περιμένουμε στο άλλο thread :)

Slammer
19-05-04, 23:43
Βεβαια, ο φυσικός χωρος ενος τετοιου φορουμ ειναι σαφως ο χωρος του φορουμ της διανομής, τον οποίο μαλιστα δεν μας τον εδωσαν χαριστηκά, αλλα το ζητήσαμε πολλές φορές καποιοι ελληνες χρηστες gentoo (παρ' ολες τις πιεσεις, μεχρι και σημερα από άλλους να το κλεισουμε λόγω χαμηλής προσέλευσης) Εχετε υπόψη σας οτι γενικότερα τα forum του gentoo ειναι πολύ ενεργα, και αυτό ειναι το μεγάλο πλεονέκτημα της διανομής, περα απο τα υπόλοιπα.
Ομως επειδη στον χωρο αυτό, οι κοινότητες (οι χρηστες δηλαδη) κατευθύνουν τα πραγματα, ψηφισα και εγω ΝΑΙ στη δημιουργία ενος τετοιου φορουμ εδω.

WAntilles
19-05-04, 23:44
Canyos τεράστια δική μου παράλειψη και διόρθωσα το προηγούμενο post μου.

Σαφώς και ΔΕΝ είσαι από αυτούς με τα πετραχήλια.

Eruyome(MMXGN)
19-05-04, 23:44
@sdkir

Απάντησα αν δεν είδες.
Είμαι σύμφωνος ΑΝ δεν αρχίσουν πάλι να με βγάζουν Λουκά.
How-To και μόνο.

Κ

antoniost
19-05-04, 23:49
Φυσικα η ιδεα ειναι παρα πολυ καλη , γιατι αρκετος κοσμος ενδιαφερεται για το LΙΝUX.
Και καλο ειναι στην αρχη να μην επικεντρωθει σε συγκεκριμενη διανομη.
Για οσους παλι δεν τους ενδιαφερει , καλο ειναι να ασχοληθουν με αλλα threads του παροντος forum.

antoniost
19-05-04, 23:53
Και μια παρακληση :

Επειδη αλλαξα το avatar μου , αν κανεις το εχει δει σε αλλο μελος του forum παρακαλω να μου το πει να το αλλαξω παλι.

Eruyome(MMXGN)
19-05-04, 23:57
Καλύτερα με το gentoo πιστυεύω,
Το χρησιμοποιούν οι πιό πιο πολλοί εδώ, είναι απο τις πιο "standarised" διανομές, πετυχαίνεται πολύ μεγάλο optimisation και μπορεί να γίνει και 'χρήσιμο' απο τους desktop window users (Πχ, να μπορείτε να παίζετε διπλό starcraft με τον παλιό σας 486, η amiga(ναι ιεροσυλία ξέρω αλλα για lan μπορεί να γίνει και αυτό) (το gentoo έχει βγει για ένα σεβαστό αριθμό απο πλατφόρμες)

Ακούω

tvelocity
19-05-04, 23:58
Αργα ή γρήγορα θα το βάλουμε και άλλοι το freeBSD, και δεν προκείται να γίνει διαμάχη γιατί οι unixαδες δεν πάνε με τον σταυρό μπροστά...

Γιατί οι linuxάδες δεν είναι ΚΑΙ unixάδες;



Anyway, η άποψη μου είναι οτι πρέπει να δημιουργηθεί forum για όλα τα unix-like OSes

aesir
20-05-04, 00:06
canyos, Να μην ξαναλέμε τα ίδια, αλλά οπως λεει και ο Wantilles και επανέλαβα και εγω, δεν σας κατατασουμε όλους σε αυτούς που δεν σηκώνουν κουβέντα, ωστόσο πιο εύκολα βλέπεις έναν ξεροκέφαλο Linuξα παρα έναν παραθυράκια. Αν μη τι άλλο αν δεν καταλάβατε δεν είμαστε εναντίον του Linux, είμαστε εναντίον όσων δεν έχουν την ωριμότητα για εποικοδομητική συζήτηση. :wink:

tvelocity, Δηλαδη οι uniξάδες είναι και λινουξάδες;

tvelocity
20-05-04, 00:13
tvelocity, Δηλαδη οι uniξάδες είναι και λινουξάδες;

Οι κρητικοί είναι και Έλληνες... σημαίνει αυτό οτι οι οι Έλληνες είναι και κρητικοί;

Μην κάνεις εσκεμένα τον χαζό....

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 00:14
Νομίζω οτι σε σχέση συνόλων πάει κάπως έτσι.

OS > Unix > Linux

Οπότε δεν ισχύει το αντίθετο. Φυσικά και μπορούν να χρησιμοποιήσουν linux, αφού το μόνο που αλλάζει είναι ο πυρήνας!

aesir
20-05-04, 00:22
tvelocity, To oτι το Linux έχει πάρει αρκετά στοιχεία από Unix (Posix) δεν σημαίνει κιόλας οτι οι λινουξάδες είναι και unixαδες... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα πάντα. Οσα διαφεύγουν στους μεν, τόσα άλλα διαφεύγουν στους δε.

lazar
20-05-04, 00:28
Και μια παρακληση :

Επειδη αλλαξα το avatar μου , αν κανεις το εχει δει σε αλλο μελος του forum παρακαλω να μου το πει να το αλλαξω παλι.

μπράβο βρε antoniost.

έτσι, ποιό διεθνές, κοσμοπολίτικο, ενδιαφέρον, πρωτότυπο

... και καθόλου ζαλιστικό!

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 00:30
aesir, όταν λές unix προσδιόρισε λίγο παραπάνω τι εννοείς πλζ.

lazar
20-05-04, 00:31
κι εγώ δεν πιστεύω ότι οι linuxades είναι και unixades, αλλά ούτε και το αντίστροφο.

Αρκετοί μάλιστα του unix δεν συμπαθούν και πολύ το linux (sorry guys! Ούτε και windows φυσικά, αλλά ...irrelevant)

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 00:37
@lazar

Μα πείτε μου σας παρακαλώ, με βάση πιο unix μιλάτε... :)

και το MacOSX unix είναι...

WAntilles
20-05-04, 00:48
Ερώτηση προς όσους έχουν βάλει Gentoo (kernel 2.6x) και έχουν πολλές κάρτες ή/και ενσωματωμένα περιφερειακά στη motherboard:

Από IRQ sharing πώς τα πάει;

sdikr
20-05-04, 00:51
Ερώτηση προς όσους έχουν βάλει Gentoo (kernel 2.6x) και έχουν πολλές κάρτες ή/και ενσωματωμένα περιφερειακά στη motherboard:

Από IRQ sharing πώς τα πάει;
εγώ περιμένω ακόμα Help απο το φορουμ! :0

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 01:02
Ερώτηση προς όσους έχουν βάλει Gentoo (kernel 2.6x) και έχουν πολλές κάρτες ή/και ενσωματωμένα περιφερειακά στη motherboard:

Από IRQ sharing πώς τα πάει;

Εγώ έχω μια embedded AC'97 στο nforce2 μου και μια soundblaster audigy. Με το alsa πάνε πολύ καλά.

sdikr
20-05-04, 01:05
μαλλόν πρέπει να ανοιχτέι το unix thread, έχω κάποιες ερωτήσεις εκει!

lazar
20-05-04, 01:14
@lazar

Μα πείτε μου σας παρακαλώ, με βάση πιο unix μιλάτε... :)

και το MacOSX unix είναι...

έλα βρε canyos... κι είσαι και καλό παιδί, δεν μπορούμε να πούμε κουβέντα πια και μας την πέφτετε. Τι θα γίνει επί τέλους; Εκπρόσωποι του linux είστε; Αφού σαν opensource δεν ανήκει σε κανέναν.

Ποιό MacOSX, τι δουλειά έχει; Μαρκετίστικες εξυπνάδες της Apple. Μετά σας φταίει η M$. Οι άλλοι δηλ. που αντιγράφουν και με το νόμο μάλιστα;

Ποιό το ένα, ποιό το άλλο, γιατί είπες αυτό, τι εννοείς, δεν σ'αρέσει, αφού άμα κάνεις αυτό δεν κάνεις το άλλο, και εκείνο που έκανα άντε κάντο, και άμα το κάνεις θα κάνεις και έτσι και αλλοιώς και ξανά και τι εννοούσες όταν έλεγες ότι δεν είπα αυτό που είπα ότι ενοούσες ότι είπα και μου είπες.........

άντε ν' ανοίξει το subforum να τα λέτε να εκτονώνεστε. Σε λίγο θα ζητάτε και ένσημα έτσι που πάμε.

ουφφφ

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 01:16
Προτίνω ένα


Unix Συστήματα
|---------\. Linux
| |-----------\. Διανομές
| |-----------\. Hardware
| |-----------\. Οτιδήποτε.
|
|---------\. BSD unices
...
|---------\. MacOSX (sic)
...
|---------\. Other

tvelocity
20-05-04, 01:17
Ποιό MacOSX, τι δουλειά έχει; Μαρκετίστικες εξυπνάδες της Apple. Μετά σας φταίει η M$. Οι άλλοι δηλ. που αντιγράφουν και με το νόμο μάλιστα;

Μα το MacOS X _ΕΙΝΑΙ_ unix με τα όλα του!!!

tvelocity
20-05-04, 01:20
Προτίνω ένα


Unix Συστήματα
|---------\. Linux
| |-----------\. Διανομές
| |-----------\. Hardware
| |-----------\. Οτιδήποτε.
|
|---------\. BSD unices
...
|---------\. MacOSX (sic)
...
|---------\. Other


SysV?

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 01:20
@lazar

Μα πείτε μου σας παρακαλώ, με βάση πιο unix μιλάτε... :)

και το MacOSX unix είναι...

έλα βρε canyos... κι είσαι και καλό παιδί, δεν μπορούμε να πούμε κουβέντα πια και μας την πέφτετε. Τι θα γίνει επί τέλους; Εκπρόσωποι του linux είστε; Αφού σαν opensource δεν ανήκει σε κανέναν.

Ποιό MacOSX, τι δουλειά έχει; Μαρκετίστικες εξυπνάδες της Apple. Μετά σας φταίει η M$. Οι άλλοι δηλ. που αντιγράφουν και με το νόμο μάλιστα;

Ποιό το ένα, ποιό το άλλο, γιατί είπες αυτό, τι εννοείς, δεν σ'αρέσει, αφού άμα κάνεις αυτό δεν κάνεις το άλλο, και εκείνο που έκανα άντε κάντο, και άμα το κάνεις θα κάνεις και έτσι και αλλοιώς και ξανά και τι εννοούσες όταν έλεγες ότι δεν είπα αυτό που είπα ότι ενοούσες ότι είπα και μου είπες.........

άντε ν' ανοίξει το subforum να τα λέτε να εκτονώνεστε. Σε λίγο θα ζητάτε και ένσημα έτσι που πάμε.

ουφφφ

Διόρθωσα κάποιον που είπε οτι το linux δεν είναι unix. Είπα τπτ κακό; Απλά τα unices είναι... κατηγορία OSs.

Πολύ καλά έκανε η Apple, Τουλ το MacOSX έχει unix αρχιτεκτονική (what I like) και είναι και user friendly. Πιστεύω οτι αν αποφάσιζε να χτυπήσει και στα pc (προσθέτοντας συμβατότητα win32 εκεί που στα powerpc έχει προηγούμενων macos) θα έπρεπε να τεμει πολύ η ms. Τέσπα, άλλο αυτό.
[/list]

WAntilles
20-05-04, 01:21
Ναί αλλά desktop και interface είναι του νηπιαγωγείου (όπως και στο απλό MacOS).

Άσε που έχουν και ό,τι πιο πρωτόγονο από ποντίκι.

Ένα πλήκτρο. Έλεος. Ούτε δεξί κλικ για context menu ενός αντικειμένου δεν μπορούν να κάνουν. Καλά για ροδέλα δεν συζητάμε.

sdikr
20-05-04, 01:21
Μα το MacOS X _ΕΙΝΑΙ_ unix με τα όλα του!!!

wow τώρα θα έχουμε όχι μόνο win vs linux αλλά win vs mac osx!!

το τρομερό σε μία σελίδα κάποιος έδινε παραπάνω πόντους στο mac x γιατί στους κωδικους δεν έβλεπε αν είχες capslock, (αν είχες δηλαδη ΜΕΓΑΛΟΣ σαν κωδικό έπρεπε να τα γράψεις όλα με shift) ή το τρομερο, το calculator το windows είναι χάλια οπότε δίνω 10 βαθμους στο osx!!

lazar
20-05-04, 01:26
Ποιό MacOSX, τι δουλειά έχει; Μαρκετίστικες εξυπνάδες της Apple. Μετά σας φταίει η M$. Οι άλλοι δηλ. που αντιγράφουν και με το νόμο μάλιστα;

Μα το MacOS X _ΕΙΝΑΙ_ unix με τα όλα του!!!

Τότε είναι κλέφτες!!!

(Κι έτσι θα λέγατε αν το είχε κάνει η m$. Ειλικρίνεια θέλω!)

WAntilles
20-05-04, 01:26
Ηλίθιος αμερικάνος θά 'τανε.

lazar
20-05-04, 01:27
@lazar

Μα πείτε μου σας παρακαλώ, με βάση πιο unix μιλάτε... :)

και το MacOSX unix είναι...

έλα βρε canyos... κι είσαι και καλό παιδί, δεν μπορούμε να πούμε κουβέντα πια και μας την πέφτετε. Τι θα γίνει επί τέλους; Εκπρόσωποι του linux είστε; Αφού σαν opensource δεν ανήκει σε κανέναν.

Ποιό MacOSX, τι δουλειά έχει; Μαρκετίστικες εξυπνάδες της Apple. Μετά σας φταίει η M$. Οι άλλοι δηλ. που αντιγράφουν και με το νόμο μάλιστα;

Ποιό το ένα, ποιό το άλλο, γιατί είπες αυτό, τι εννοείς, δεν σ'αρέσει, αφού άμα κάνεις αυτό δεν κάνεις το άλλο, και εκείνο που έκανα άντε κάντο, και άμα το κάνεις θα κάνεις και έτσι και αλλοιώς και ξανά και τι εννοούσες όταν έλεγες ότι δεν είπα αυτό που είπα ότι ενοούσες ότι είπα και μου είπες.........

άντε ν' ανοίξει το subforum να τα λέτε να εκτονώνεστε. Σε λίγο θα ζητάτε και ένσημα έτσι που πάμε.

ουφφφ

Διόρθωσα κάποιον που είπε οτι το linux δεν είναι unix. Είπα τπτ κακό; Απλά τα unices είναι... κατηγορία OSs.

Πολύ καλά έκανε η Apple, Τουλ το MacOSX έχει unix αρχιτεκτονική (what I like) και είναι και user friendly. Πιστεύω οτι αν αποφάσιζε να χτυπήσει και στα pc (προσθέτοντας συμβατότητα win32 εκεί που στα powerpc έχει προηγούμενων macos) θα έπρεπε να τεμει πολύ η ms. Τέσπα, άλλο αυτό.
[/list]

Τώρα επειδή με ζορίζεις :P

Πες τι είναι unix λοιπόν:

tvelocity
20-05-04, 01:29
Ναί αλλά desktop και interface είναι του νηπιαγωγείου (όπως και στο απλό MacOS).

Διαφωνώ καθέτως οριζοντίως και άμα λάχει και διαγωνίως. Εκτός αν έχεις δει εσύ gui ευκολότερο στη χρήση.

lazar
20-05-04, 01:31
Τελικά αυτό που έγινε ήταν να ανοίξει δεύτερο κανάλι εεέ... thread 'linux vs everybody else' και δεν μπορούμε να τα παρακολουθούμε με ευχέρεια.

WAntilles
20-05-04, 01:32
Πιστεύω οτι αν αποφάσιζε να χτυπήσει και στα pc (προσθέτοντας συμβατότητα win32 εκεί που στα powerpc έχει προηγούμενων macos) θα έπρεπε να τεμει πολύ η ms. Τέσπα, άλλο αυτό.


Δεν θα είχε καμμία ελπίδα η Apple για τους εξής 2 πολύ απλούς και συνάμα σημαντικότατους λόγους:

Το hardware για Mac σε σχέση με αυτό για PC:

- Είναι 100 φορές λιγότερο σε ποικιλία επιλογής

- Είναι 4+ φορές ακριβότερο

WAntilles
20-05-04, 01:33
Τελικά αυτό που έγινε ήταν να ανοίξει δεύτερο κανάλι εεέ... thread 'linux vs everybody else' και δεν μπορούμε να τα παρακολουθούμε με ευχέρεια.


Γιατί lazar, 9x "τρέχει" το κεφάλι σου; :mrgreen:

tvelocity
20-05-04, 01:35
Ποιό MacOSX, τι δουλειά έχει; Μαρκετίστικες εξυπνάδες της Apple. Μετά σας φταίει η M$. Οι άλλοι δηλ. που αντιγράφουν και με το νόμο μάλιστα;

Μα το MacOS X _ΕΙΝΑΙ_ unix με τα όλα του!!!

Τότε είναι κλέφτες!!!

(Κι έτσι θα λέγατε αν το είχε κάνει η m$. Ειλικρίνεια θέλω!)

Γιατί είναι κλέφτες; Και τα windows σε έναν τέλειο κόσμο unix-based έπρεπε να έιναι, αλλα στην MS δεν συμπαθούν το unix (fact).

Γιατί πιστεύεις οτι θα τους λέγαμε κλέφτες; Είπε κανείς την Magenta κλέφτες επειδή πουλάνε μια έκδοση του openoffice με συλογή απο ελληνικά fonts;

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 01:37
Προτίνω ένα


Unix Συστήματα
|---------\. Linux
| |-----------\. Διανομές
| |-----------\. Hardware
| |-----------\. Οτιδήποτε.
|
|---------\. BSD unices
...
|---------\. MacOSX (sic)
...
|---------\. Other


SysV?

Εκει που έχω το other το αντικαθιστάς με ότι άλλο unix θες.

WAntilles
20-05-04, 01:37
Είπε κανείς την Magenta κλέφτες επειδή πουλάνε μια έκδοση του openoffice με συλογή απο ελληνικά fonts;


Μα τότε δεν είναι απλώς κλέφτες αλλά κλεφταράδες.

Βασίζονται στον άμισθο κόπο πολλών μπας και καταφέρουν να πουλήσουν τις σαβουρο-γραμματοσειρές τους.

Να τσακιστούν να τις πουλάνε μόνες τους.

lazar
20-05-04, 01:39
Κι όμως είσαι λάθος tvelocity. Πώς ξέρεις τι πιστεύουν στην m$;

Τον ΝΤ πυρήνα τον έφτιαξε άνθρωπος του unix. Αυτός δηλαδή ήταν επί κεφαλής του team που είχε και άλλους από τον κόσμο του unix (David Cutler).

Η M$ τους προσέλαβε τότε γι' αυτόν τον λόγο, για να φτιάξουν τα ΝΤ. Και μάλιστα ο ίδιος ο Gates το αποφάσισε. Δεν είναι κανένας κολλημένος. Έξυπνος επιχειρηματίας είναι και έκανε τότε τη σωστή κίνηση.

Πολύ λάθος αυτό που λες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.