PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο δίκτυο (με universal repeater) - Δεν παίρνει αυτόματα ip



invader7
09-07-12, 13:58
Καλησπέρα σας , έχω μια σύνδεση στον ΟΤΕ και θέλω να την μοιράσω σε μεγαλύτερο χώρο , έτσι πείρα ένα access point TP-LINK και 3 access point EDIMAX για να τα κάνω universal repeaters.

Έχουμε και λέμε :


Router : BAUDTEC - 192.168.1.1 - WIFI OFF - DHCP ON (192.168.1.10-192.168.1.250)
Access Point : TP-LINK - 192.168.1.2 - GATEWAY 192.168.1.1 - WIFI ON - DHCP OFF - Σύνδεση με καλώδιο στο ρουτερ

Access Point : EDIMAX1 - 192.168.1.3 - GATEWAY 192.168.1.1 - DHCP OFF - Σύνδεση σαν universal repeater στο TP-LINK
Access Point : EDIMAX2 - 192.168.1.4 - GATEWAY 192.168.1.1 - DHCP OFF - Σύνδεση σαν universal repeater στο TP-LINK
Access Point : EDIMAX3 - 192.168.1.5 - GATEWAY 192.168.1.1 - DHCP OFF - Σύνδεση σαν universal repeater στο TP-LINK

Τα access points όλα είναι σε G mode και στο ίδιο κανάλι (6) , δοκίμασα να δώσω το ίδιο SSID αλλά και διαφορετικό σε όλα , έτσι την μια φορά έβλεπα μόνο 1 SSID και άλλαζα απλά συσκευές και την άλλη έβλεπα 4 και διάλεγα αυτό με το καλύτερο σήμα. Δεν έχω κωδικό στα δίκτυα , είναι ελεύθερα.Όλα καλά μέχρι εδώ....

Πάω να συνδεθώ απο διάφορες συσκευές (λάπτοπ , κινητά) οι μισές θα μπούνε οι μισές θα "ψάχνουν" ip και δεν θα πάρουν ποτέ.... Όσο περνάει η ώρα (1 μέρα μετά) δεν συνδέετε τίποτα... Το lease time στο dhcp του ρουτερ το έχω στο 0 (default).

Υπάρχει κάποια καλύτερη λύση ; Διάβασα ότι το WDS δεν είναι αξιόπιστο όταν δεν έχεις ίδιες συσκευές με ίδιο firmware, δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει και γενικά παντού έγραφαν πως είναι πιο δύσκολο και δεν έψαξα προς τα εκεί.

Σας ακούω... Ευχαριστώ πολύ

TEO2202
09-07-12, 14:05
και γιατί δεν επερνες και tplink για repeaters? Έτσι θα ήσουν σίγουρος οτι δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας

invader7
09-07-12, 14:10
Υπήρχαν ήδη τα 3 repeater, το tp-link ήρθε μετά

TEO2202
10-07-12, 12:29
Το wds έχει ασυμβατοτητες δεν θα βγάλεις άκρη. Θα παω σπιτι κ θα το ψάξω να σκεφτώ τι μπορει να φταίει και θα σου πω

invader7
10-07-12, 14:22
Δεν ξέρω αν θεωρείται WDS αυτό που έκανα , γιατί συνδέομαι σαν universal repeater πάνω σε ένα access point , έχει και επιλογές για WDS αλλά δεν τις ενεργοποίησα.

Έλυσα το πρόβλημα μου πάντως , ήταν θέμα σήματος , τα universal repeater όταν ήταν εντος εμβέλιας του access point έπαιρναν κανονικά ip όταν δεν μπορούσαν να συνδεθούν με το access point όπως είναι λογικό δεν ρωτούσαν ποτέ το κεντρικό router τι ip να πάρουν και δεν έπαιρναν...

Πλέον έβαλα το 1 universal repeater να παίρνει απο το access point το 2 universal repeater απο το το 1 universal repeater και το 3 απο το 2... και έχω παντού σήμα και μπαίνω στο ιντερνετ.

Το θέμα τώρα είναι πως έχω 4 SSID και κάθε φορά διαλέγω αυτό με το περισσότερο σήμα για να συνδεθώ, σκέφτομαι να βάλω το ίδιο SSID σε όλα για να δω αν θα μου εμφανίζει μόνο 1 SSID με full σήμα παντού. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω...

xrhstos
16-07-12, 20:35
Το θέμα τώρα είναι πως έχω 4 SSID και κάθε φορά διαλέγω αυτό με το περισσότερο σήμα για να συνδεθώ, σκέφτομαι να βάλω το ίδιο SSID σε όλα για να δω αν θα μου εμφανίζει μόνο 1 SSID με full σήμα παντού. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω...

Τί έγινε τελικά? Δούλεψε το παραπάνω???

invader7
01-08-12, 22:41
Τί έγινε τελικά? Δούλεψε το παραπάνω???

Δούλεψε , έβαλα το tplink σε bridge mode και τα edimax σε bridge mode-wds (έτσι το είχε) ... Έβαλα ίδιο SSID ίδιο κανάλι (σε διαφορετικό δεν παίζει) και ίδιο κωδικό (web 128bit)

Βλέπω ένα ssid έχω σήμα παντού και μπαίνω στο ιντερνετ κανονικά , το θέμα είναι αν τα edimax έχουν ικανοποιητικό σήμα στην σύνδεση τους με το tplink... γτ αν δεν έχουν και 5 μπάρες σήμα να έχω , το ιντερνετ θα είναι αργό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.