PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήνυμα ανανέωσης συνδρομής από HOL



KwstasV
05-12-06, 23:21
Πήρα το παρακάτω μήνυμα από HOL. Τι λέτε; Η γραμμή μου είναι 768 (μετά τη γνωστή αναβάθμιση).


Αγαπητέ Συνδρομητή ****,

Ευχαριστούμε που έχετε επιλέξει την Hellas OnLine για τη σύνδεσή σας στο Internet.

H ADSL συνδρομή σας στην Hellas On Line ανανεώθηκε αυτόματα στην ταχύτητα που ήδη έχετε (768kbps).

Τις επόμενες ημέρες θα λάβετε τον πρώτο σας λογαριασμό. Σ' αυτό τον λογαριασμό έχει υπολογιστεί έκπτωση 5% ως επιβράβευση (bonus) για την εμπιστοσύνη σας στην εταιρία μας. Έτσι η μηνιαία χρέωση για εσάς γίνεται: 19,44€ - 5% = 18,46€.

Στον λογαριασμό θα βρείτε πληροφορίες για την εξόφληση αυτού του ποσού, αλλά και οδηγίες για την προπληρωμή ολόκληρου του επόμενου έτους, εφόσον το επιθυμείτε. Η προπληρωμή είναι προαιρετική και σας προσφέρει 5% επιπλέον έκπτωση. Έτσι η ετήσια χρέωση για εσάς γίνεται: 19,44€ x 12 = 233,28€ - 10% = 209,95€.



........................................................................................................................ .............

Αναβαθμίστε την σύνδεσή σας σε 1024kbps και επωφεληθείτε επιπλέον των παραπάνω εκπτώσεων κερδίζοντας 2 μήνες σύνδεσης ΔΩΡΟ!

Με τη συγκεκριμένη προσφορά αναβάθμισης, η χρέωσή σας θα διαμορφωθεί ως εξής:

Ταχύτητα Μηνιαία χρέωση μετά τους
2 μήνες ΔΩΡΟ και -5% bonus Ετήσια χρέωση με 2 μήνες ΔΩΡΟ
- 5% bonus - 5% προπληρωμή
Very Fast
1024Kbps 22,27€ 210,96€
Ultra Fast
2048Kbps 39,37€ 372,96€

Για να αναβαθμίσετε ή για περισσότερες πληροφορίες
καλέστε μας στο 13844 ή στείλτε το μήνυμά σας στο sales@hol.gr Entercom

Ηellas OnLine, η καλύτερη επιλογή για ADSL


Δίνουν δηλαδή τη δυνατότητα να πάρω 1024 σύνδεση με 210,96 για 12 (ετήσια προπληρωμή)+2(bonus) μήνες δηλαδή ουσιαστικά 14 μήνες και με 15,06 το μήνα...
Πως το βλέπετε;

makocer
05-12-06, 23:46
καποιο λαθος κανεις - αυριο στελνω με φαξ την ανανεωση για ενα χρονο +αναβαθμιση απο 768 σε 1024 με συνολικο κοστος 210.96 ευρω
δηλαδη 211/12=17,58 ευρω περιπου τον μηνα
αυτο ΑΝ προπληρωσεις τον ενα χρονο,αλλιως η χρεωση ειναι αρκετα ακριβοτερη
το σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ συμφερει να μην κανεις αναβαθμιση σε 1024 (διαφορα...1 ευρω!!)

για οσους εχουν αντιρρησεις σχετικα με την HOL , να πω οτι ΣΕ ΜΕΝΑ η συνδεση παει σφαιρα,η επικοινωνια με την εξυπηρετηση πελατων ηταν αψογη (εκτος απο μια ηλιθια που ειχε προφανως κλιμακτηριο) -οποτε δεν κανω πειραματα για να πετυχω καμια μκροδιαφορα......
σε οσα τεστ κανω βγαζει upload 127~ download 690~ ενω κατεβαζω σταθερα με 78-80....

επαναλαμβανω - τα παραπανω ειναι η προσωπικη μου εμπειρια και μονον

edit>> η προσφορα ειναι συμφερουσα λογω των 2 μηνων δωρο >δλδ πληρωνεις στην ουσια 10....

KwstasV
05-12-06, 23:53
καποιο λαθος κανεις - αυριο στελνω με φαξ την ανανεωση για ενα χρονο +αναβαθμιση απο 768 σε 1024 με συνολικο κοστος 210.96 ευρω
δηλαδη 211/12=17,58 ευρω περιπου τον μηνα
αυτο ΑΝ προπληρωσεις τον ενα χρονο,αλλιως η χρεωση ειναι αρκετα ακριβοτερη
το σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ συμφερει να μην κανεις αναβαθμιση σε 1024 (διαφορα...1 ευρω!!)

για οσους εχουν αντιρρησεις σχετικα με την HOL , να πω οτι ΣΕ ΜΕΝΑ η συνδεση παει σφαιρα,η επικοινωνια με την εξυπηρετηση πελατων ηταν αψογη (εκτος απο μια ηλιθια που ειχε προφανως κλιμακτηριο) -οποτε δεν κανω πειραματα για να πετυχω καμια μκροδιαφορα......
σε οσα τεστ κανω βγαζει upload 127~ download 690~ ενω κατεβαζω σταθερα με 78-80....

επαναλαμβανω - τα παραπανω ειναι η προσωπικη μου εμπειρια και μονον

edit>> η προσφορα ειναι συμφερουσα λογω των 2 μηνων δωρο >δλδ πληρωνεις στην ουσια 10....

Οι δύο μήνες δώρο δίνονται για την αναβάθμιση και ανεξάρτητα από το αν θα πληρώσεις με το μήνα ή ετήσια. Συνεπώς κάνεις αναβάθμιση, έχεις δύο μήνες δώρο και μετά τρέχει το ότι πληρώσεις (μήνας ή χρόνος). Άρα ουσιαστικά αν πληρώσεις χρόνο έχεις 2 μήνες δώρο και μετά το 12μηνο σύνολο 14 μήνες. Αλλιώς μπορείς να μην προπληρώσεις για 1 έτος και μετά τους 2 μήνες δώρο να πληρώνεις μήνα μήνα κανονικά. Λες να κατάλαβα λάθος;

makocer
06-12-06, 00:07
Ταχύτητα Μηνιαία χρέωση μετά τους
2 μήνες ΔΩΡΟ και -5% bonus Ετήσια χρέωση με 2 μήνες ΔΩΡΟ

οπως ακριβως το παραθετεις ;)


edit>>>1024Kbps 22,27 210,96

οπως βλεπεις η χρεωση κανονικα ειναι 22,27 τον μηνα δλδ χ12 =267,24

και ξανα edit >>>>αφαιρεσε τωρα τους 2 μηνες (22,27χ2=44,54>267,24-44,54=222,7)
το 210.9 βγαινει αν υπολογισεις και το -5% ανα μηνα κλπ

KwstasV
06-12-06, 00:45
Ταχύτητα Μηνιαία χρέωση μετά τους
2 μήνες ΔΩΡΟ και -5% bonus Ετήσια χρέωση με 2 μήνες ΔΩΡΟ

οπως ακριβως το παραθετεις ;)


edit>>>1024Kbps 22,27 210,96

οπως βλεπεις η χρεωση κανονικα ειναι 22,27 τον μηνα δλδ χ12 =267,24

και ξανα edit >>>>αφαιρεσε τωρα τους 2 μηνες (22,27χ2=44,54>267,24-44,54=222,7)
το 210.9 βγαινει αν υπολογισεις και το -5% ανα μηνα κλπ

Σα να έχεις δίκιο...
Οπότε έχουμε 17,58 το μήνα..
Πάλι καλά δεν είναι όμως;

sdikr
06-12-06, 00:51
Σα να έχεις δίκιο...
Οπότε έχουμε 17,58 το μήνα..
Πάλι καλά δεν είναι όμως;

Για 1024 αρκετά καλά θα έλεγα, απο τις καλύτερες τις αγόρας (σε ΑΡΥΣ ΟΤΕ)

thanasis38
06-12-06, 02:23
ναι αλλα προπληρωνεις ενα χρονο μπροστα. σε ενα χρονο ποσο μπορει να εχει πεσει η 1024? με τις συνεχομενες προσφορες απ' ολες τις εταιρειες εγω πιστευω οτι σε ενα χρονο το κοστος θα εχει κατεβει αρκετα. ολες οι εταιρειες προσπαθουν να δευσμευσουν πελατες με προπληρωμενα πακετα.

Avvocato
06-12-06, 13:21
εγω θα σου ελεγα να μην ανανεωνες(πραγμα που εκανες) και να εβαζες τελλας zisto αν σε καλυπτει στην περιοχη σου

nikosg7
06-12-06, 15:38
Καλησπέρα παίδες.
Εγώ έχω είδη 1024 (μετά την αναβάθμηση) και λείγει τέλος φλεβάρη.
Θέλω να ρωτήσω εαν γίνεται να προπληρώσω για 6 μήνες ακόμα,μέχρι τον αύγουστο δλδ αφού τότε θα πάω φαντάρος. Γύρω στα 133 ευρώ δεν θα είναι?
Ευχαριστώ.

jimarass
06-12-06, 16:25
Παιδιά μόλις είδα και εγώ αυτό το email με τη διαφορά ότι έχω ζητήσει εδώ και καιρό να μου διακόψουν τη σύνδεσή μου 1 Δεκέμβρη!! Το συμβόλαιό μου λήγει 25 Δεκεμβρίου!!! Έλεος δηλαδή........Ότι νάναι στέλνουν.....

Stormwatch
06-12-06, 16:46
Αυτοματο ειναι το μηνυμα, αν εχεις στειλει αιτηση διακοπης απλά το αγνοεις....

jimarass
06-12-06, 17:09
Αυτοματο ειναι το μηνυμα, αν εχεις στειλει αιτηση διακοπης απλά το αγνοεις....
To κατάλαβα απλά δεν είναι λίγο χύμα η κατάσταση?

Stormwatch
06-12-06, 17:41
To κατάλαβα απλά δεν είναι λίγο χύμα η κατάσταση?

Τι ψαχνεις τωρα....πιο μπαχαλο απο την HOL δυσκολο να βρεις

KwstasV
06-12-06, 20:19
εγω θα σου ελεγα να μην ανανεωνες(πραγμα που εκανες) και να εβαζες τελλας zisto αν σε καλυπτει στην περιοχη σου

Δεν ανανέωσα ακόμα.
Και δυστυχώς TELLAS εδώ που είμαι δεν το βλέπω σύντομα...

daopsi
07-12-06, 18:13
Eμένα με πήρανε σήμερα τηλέφωνο από τη HOL για ανανέωση και οι ετήσιες τιμές που μου είπαν ήταν μεγαλύτερες (η 1024 τουλάχιστον) από αυτές που αναφέρετε εδώ και ούτε καν μου ανέφεραν τίποτα για 2 μήνες δώρο...:hmm:

Stormwatch
07-12-06, 18:22
daopsi ειχες 1024 ή 768;

edit
Τωρα ειδα οτι ειχες 1024....Προφανως η προσφορα ισχυει ειτε για καινουριους συνδρομητες ,είτε για οσους αναβαθμιζουν απο 768 σε 1024....

snowgay
07-12-06, 18:28
Μην κάνετε το λάθος να παραμεινετε στην HOL. Όπως έχει δείξει και στο παρελθόν ΔΕΝ είναι σοβαρή εταιρία (βλ. traffic shaping κι ας μην το παραδέχονται - αν πιασω 40kbps σε τορρεντ prison break κανω τουμπες)...
Σε κανα δυο μηνες μπορει να μην σας αφηνει να βλεπετε τα email σας γιατι δεν εχει bandwidth

Εγω ανυπομονω να τελειωσει το 12μηνο, και θα βαλω η zisto η οτι αντιστοιχο θα υπαρχει τοτε.
OXI ΠΑΝΤΩΣ ΗΟL!!!!!!:nono:

daopsi
07-12-06, 18:36
Aν είχε φέρει η Tellas στη περιοχή μου γραμμή,σιγά μην έμενα στη Hol.Αλλά μέχρι να φέρει δεν έχω και πολλές επιλογές.Πάντως η τιμή για αναβάθμηση σε 2048 είναι ίδια με αυτή που αναφέρατε (373ευρώ),ενώ η τιμή της 1024 για ανανέωση είναι 260 ευρώ,50 ευρώ παραπάνω!!!Δε σου αφήνουν και πολλά περιθώρεια εκεί στη Hol :lol:
Τη περίοδο που είχε βάλει ts η Hol,κατά ένα περίεργο τρόπο,μόνο τότε είδα full speed σε torrent.Μυστήρια πράγματα...

energie
07-12-06, 19:09
δυστυχως ουτε εμενα υπαρχει zisto στην περιοχη μου !δοκιμασα demo otenet-forthnet και η συνδεση ειναι τα ιδια σκατα .αν δεν αυξησει ο οτε το bw στο dslam μου δεν προκειτε να δω προκοπη.
Αποφασισα λοιπον να παραμεινω στην hol και ανανεωσα σε 1024 με 1ε παραπανω.ειναι η καλυτερη τιμη αυτη τη στιγμη .αν υπαρχει καλυτερη πειτε το μας να παμε εκει .Οσο για το ts με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο.Μην ξεχναμε οτι το ts εμφανιστηκε με τους διπλασιασμους των ταχυτητων.. τωρα που εκανε αναβαθμισεις η χολ το δικτυο της δεν εχει κανενα προβλημα.(θελει βεβαια δουλεια οπως και οι υπολοιποι παροχοι)

Η συνδεση μου 768 ληγει στις 12 Ιαν. 2007 χθες που εκανα τηλεφωνικα την ανανεωση(μεσω ηχογραφησης) στο management tools μου βγαζει εναρξη συνδρομης 6Δεκ.2006 Ληξη 6Δεκ 2007 και μου δειχνει οτι εχω συνδεση 1000.. περιμενω αναβαθμιση και γραμμης απο οτε μου ειπαν οτι θα γινει την επομενη εβδομαδα.. αλλα το ερωτημα μου ειναι : οι υπολοιπες ημερες μεχρι την 12η Ιαν 2007 τι θα γινουν ?

Lost
18-12-06, 04:00
Και εγώ δέχτικα email από hol για την ανανέωσν της συνδρομής μου 768 !
Θα την κρατήσς όπώς έχει τελικά!
Θέλω να ρωτήσω όμώς αν εξακολουθούν να είναι όλα πληρωμένα;
Δηλαδή και το πάγιο της γραμμής adsl ρώτησα και μου έιπαν ναι αλλά με την hol ποτέ δεν είσαι 100% σήγουρος... Ξέρει κανέις να μου/μας πει;;
Το κόστος το μήνα ειναι λίγο αυξημένο σε σχέση με το πακέτο του ενός χρόνου που είχα προπληρομένο ...
19,44€ - 5% = 18,46€. αλλά είναι μια καλή τιμή πιστεύω!! για 768 με την προηπό8εση να είναι όλα πληρομένα!

sgiak
18-12-06, 13:52
Εγώ που επίσης έκαναν ανανέωση για ένα χρόνο και ταυτόχρονη αναβάθμιση από 768 σε 1024 (με κόστος 210 ευρώ για όλο το χρόνο) μου πήραν τηλέφωνο και μου ανέφεραν μία προσφορά για δωρεάν 350 λεπτά αστικά/υπεραστικά τηλεφωνήματα. Χωρίς να πληρώσω τίποτα, είπαν, και μετά τα 350 λεπτά θα χρεώνομαι ανά δευτερόλεπτο αλλά δεν θυμάμαι την τιμή που μου είπαν.
Ακούστηκε ενδιαφέρουσα προσφορά αλλά δεν πρόλαβα να κάνω τις συγκρίσεις και τώρα έχω πετάξει τις σημειώσεις με τις τιμές που μου ανέφερε (sorry). Όποιος πληροφορηθεί κάτι σχετικό ας ενημερώσει.

ΥΓ. βέβαια ξέχασα να αναφέρω ότι ο βασικότερος λόγος για τον οποίο έκαναν ανανέωση ήταν το fritzBox που μου δίνει τη δυνατότητα για χρήση VoIP από την απλή τηλεφωνική συσκευή και με το PC κλειστό, δηλαδή ουσιαστικά δωρεάν τηλεφωνήματα μέσω VoIP και ταυτόχρονα να δέχομαι κλήσεις στο σταθερό μου (στην ίδια συσκευή όλα αυτά). Οι διαφορές στις τιμές για το ίντερνετ σε σχέσεις με άλλες εταιρίες ήταν πολύ μικρές (με 50 ευρώ διαφορά το χρόνο πας σε όποιο παρόχο θέλεις) αλλά κανείς δεν σου δίνει τη δυνατότητα για VoIP. Και επίσης …που βάζεις τη διακοπή της γραμμής dsl και επανασύνδεση αλλού?

DraPPer
18-12-06, 17:23
Εγώ που επίσης έκαναν ανανέωση για ένα χρόνο και ταυτόχρονη αναβάθμιση από 768 σε 1024 (με κόστος 210 ευρώ για όλο το χρόνο) μου πήραν τηλέφωνο και μου ανέφεραν μία προσφορά για δωρεάν 350 λεπτά αστικά/υπεραστικά τηλεφωνήματα. Χωρίς να πληρώσω τίποτα, είπαν, και μετά τα 350 λεπτά θα χρεώνομαι ανά δευτερόλεπτο αλλά δεν θυμάμαι την τιμή που μου είπαν.
Ακούστηκε ενδιαφέρουσα προσφορά αλλά δεν πρόλαβα να κάνω τις συγκρίσεις και τώρα έχω πετάξει τις σημειώσεις με τις τιμές που μου ανέφερε (sorry). Όποιος πληροφορηθεί κάτι σχετικό ας ενημερώσει.


Η προσφορά που σου είπαν είναι το promo της υπηρεσίας EasyVoice. όντως το κάνουν (γιατί όλο το Νοέμβρη έκανα χρήση των 350λεπτών και δεν είχα χρέωση ούτε από HOL ούτε από OTE στην ανάλυση του λογαριασμού). Άπό εκει και πέρα δεν αξίζει γιατί πλέον είναι κλασσικό παλιό πακέτο εναλλακτικής σταθερής τηλεφωνίας με χρέωση, ενώ μπορείς να πάρει δωρεάν αστικά/υπεραστικά με Forthnet στα 18ευρώ/μήνα και να κρατήσεις ADSL HOL (η οποινδήποτε πάροχο είσαι).

Στην 768 το VoIP δουλέυει καλά ? Γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη και μάλλον είναι καιρός να το κάνω. VoIPBuster δουλεύεις ?

sgiak
18-12-06, 19:43
Χρησιμοποιώ I-call, το οποίο λειτουργούσε άψογα ακόμα κι όταν είχαν γραμμή 386, χάρης σε μία ρύθμιση που είχαν κάνει σε σχέση με τους περιορισμούς των πακέτων στις γραμμές του ΟΤΕ.
Τότε είχα δοκιμάσει και άλλες υπηρεσίες VoIP αλλά δεν είχα καλή ποιότητα (ειδικά σε κλήσεις προς κινητά) κι έτσι τα παράτησα. Για να είμαι ειλικρινής από τον Οκτώβριο που αναβαθμίστηκα σε 768 θέλω να τσεκάρω ξανά κι άλλες υπηρεσίες VoIP (καμιά δωρεάν κατά προτίμηση όπως το VoIPBuster) αλλά συνέχεια αναβάλω τη δοκιμή, διότι και με το I-call οι χρεώσεις είναι πολύ χαμηλές. Αγοράζω περίπου μία κάρτα Talk-Talk των πέντε ευρώ κάθε δίμηνο και την περνάω στο λογαριασμό I-call.
Με τόσο χαμηλές χρεώσεις σκέφτομαι ότι θα αλλάξω υπηρεσία μόνο όταν κάποια από τις VoIP καθιερωθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε όλοι οι γνωστοί μου να την χρησιμοποιούν και να μιλάμε μεταξύ τελείως τσάμπα. Όταν δηλαδή κάποια υπηρεσία VoIP αρχίσει να χρησιμοποιείται σε τέτοιο βαθμό όπως το MSN κλπ (και διαθέτει την αντίστοιχη ποιότητα για να την χρησιμοποιούνε όλοι) τότε θα την προτιμήσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.