PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογή βάσης



johnyb98
10-07-12, 23:24
Καλησπέρα.

Έχω τις εξής ερωτήσεις όσον αφορά τη βάση laptop:

α. Με ποιό κριτήριο (εκτός χρηματικό) επιλέγει κανείς βάση για laptop, που να ρίχνει τη θερμοκρασία?

β. Αυτή η βάση, ρίχνει τη θερμοκρασία σε CPU, VGA, HDD, ή (προφανώς) σε όλα μαζί;

γ. Απ' ότι έχω δει απλά φωτογραφίες στο Google, η βάση αυτή χρειάζεται ρεύμα. Οι βάσεις αυτές δε χρειάζονται πολύ ρεύμα, και δε δουλεύουν με μετασχηματιστή. Συνδέονται σε μία USB του laptop, και όλα ok. Βέβαια, σου δεσμεύουν μία USB, αλλά, υπάρχουν κάποιες βάσεις που έχουν έξοδο USB πόρτα(ες), οπότε σου επιστρέφουν τη USB που σου πήραν; Εδώ, επειδή δεν τα ξέρω καλά τα πράγματα, θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.

δ. Υπάρχουν βάσεις υπο κλίση κάποιων μοιρών και βάσεις επίπεδες, ή είναι όλες υπό μοίρες; Οι υπό μοίρες βάση επηρρεάζουν (αρνητικά) τη λειτουργία μαγνητικών σκληρών δίσκων;

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !

cranky
10-07-12, 23:34
α. Με το μέγεθος και την θέση των ανεμιστήρων.
β. Φυσάει στις γρίλλιες του λαπτόπ, και ψύχει το εσωτερικό του, γενικώς.
γ. Παίρνει ρεύμα απο μιά usb του λαπτόπ, και βγάζει μιά ή δυό ακόμα, όπως το είπες.
δ. Επίπεδες, δεν έχω δεί, αλλα δεν αποκλείω να υπάρχουν.
Η κλίση, δεν επιρρεάζει την λειτουργία των δίσκων.
Οι δικοί μου στον σταθερό, υπο κλίση δουλεύουν.

johnyb98
10-07-12, 23:41
α. Με το μέγεθος και την θέση των ανεμιστήρων.
β. Φυσάει στις γρίλλιες του λαπτόπ, και ψύχει το εσωτερικό του, γενικώς.


Δεν πρέπει να ψάξω που βρίσκεται στο laptop η CPU, VGA, HDD (τα σημαντικότερα parts που ανεβάζουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες), και να προσπαθήσω να βρω ανάλογη βάση; Ή, όπως λες,


β. Φυσάει στις γρίλλιες του λαπτόπ, και ψύχει το εσωτερικό του, γενικώς.


(συμφωνώ μαζί σου) κάτι τέτοιο δεν πρέπει να με απασχολεί, και μπορώ να πάρω όποια βάση θέλω;

Και κάτι ακόμη που ξέχασα να ρωτήσω:πόσους βαθμούς ρίχνει τη θερμοκρασία στο εσωτερικό (κατά μέσο όρο);

cranky
10-07-12, 23:49
Δεν πρέπει να ψάξω που βρίσκεται στο laptop η CPU, VGA, HDD (τα σημαντικότερα parts που ανεβάζουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες), και να προσπαθήσω να βρω ανάλογη βάση;
Να δείς πού είναι οι γρίλλιες που αναπνέει το λαπτοπ, και να πάρεις μιά βάση που ο ανεμιστήρας του να τις φυσάει.


πόσους βαθμούς ρίχνει τη θερμοκρασία στο εσωτερικό (κατά μέσο όρο);
Δεν ξέρω. :oops:

3lbereth
11-07-12, 10:11
Αντί να προσπαθείς να ταιριάξεις τις γρίλλιες του laptop με τα ανεμιστήρια της βάσης, θα σου πρότεινα να στραφείς σε βάση με έναν μεγάλο κεντρικό ανεμιστήρα που ψύχει όλη την επιφάνεια του laptop ή σε βάση με ρυθμιζόμενα ανεμιστηράκια. Ένα παλικάρι από εδώ, είχε προτείνει κάτι σαν αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806782) (αλλά πολύ πιό οικονομικό μοντέλο) που σου δίνει τη δυνατότητα να μετακινήσεις του ανεμιστήρες όπου θες.
Επίσης, μην υπολογίζεις και πολύ στην έξτρα usb. Το ρεύμα που δίνει δεν αρκεί για να συνδέσεις δίσκο - προσωπικά, αντιμετώπισα πρόβλημα ακόμα και με το ασύρματο ποντίκι μου. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ένα usb hub.
Όπως και να'χει πρίν καταλήξεις σε κάποιο μοντέλο, ψάξε για reviews για την αποτελεσματικότητά του.

johnyb98
11-07-12, 10:52
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!

dimitris4
24-10-12, 14:11
παιδιά έχω το dell inspiron 7720 και είμαι ανάμεσα στη coolermaster u3 και στη notepal x3;;; είναι για 17.3 οθόνη!! να πάρω την u3 με τα τρία ανεμιστηράκια ή την x3 με τον ένα μεγάλο ανεμιστήρα;; την γνώμη σας...

skel
24-10-12, 18:26
παιδιά έχω το dell inspiron 7720 και είμαι ανάμεσα στη coolermaster u3 και στη notepal x3;;; είναι για 17.3 οθόνη!! να πάρω την u3 με τα τρία ανεμιστηράκια ή την x3 με τον ένα μεγάλο ανεμιστήρα;; την γνώμη σας...

την notepal x3 με τον μεγάλο ανεμιστήρα πάρε θα είσαι καλύτερα

tengai
29-10-12, 22:52
http://http://www.skroutz.gr/s/440090/CoolerMaster-NotePal-U3.html (http://www.skroutz.gr/s/440090/CoolerMaster-NotePal-U3.html)

εγω εχω την παραπανω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αθορυβη,με πολυ καλη κλιση δεν εμποδιζει καθολου στο γραψιμο (αν και δεν γραφω καθημερινα και οσο για την ψυξη οντως κανει δουλεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.