PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεβοκατεβάσματα σε 24άρα



pbarbalias
11-07-12, 00:50
Καλησπέρα, βλέπω κάτι περίεργα στην γραμμή.
Ενώ εδώ και 2 χρόνια κλείδωνα στα 10500 και ήμουν μια χαρά,
ξαφνικά τον τελευταίο καιρό γύρισα στα 6200. Παίρνω τηλ. στο 13888 το δίνω για ελεγχο και μου ειπανε οτι κάνανε καθαρισμό και θα το δίνανε κ για "ψηφιακό" κάτι, δεν το κατάλαβα ακριβως.

Πράγματι μετά από λίγες μέρες κοιτάζω την γραμμή και είχε επαναφερθεί 10500. Ωραία λέω, την γλυτώσαμε. Και κάνω το λάθος να ανανεώσω 12μηνο για να γλυτώσω κάνα φράγκο! Τεσπα αυτό σχετικό είναι βέβαια.

Απόψε η γραμμή ξαναέπεσε στα 6277. Το αστείο είναι ότι τόσο καιρό, κοιτούσα τα στατιστικά θορύβου κλπ, δεν εχω τις γνώσεις να τα εκτιμήσω, αλλά βλέπω καθαρά ότι είναι μονίμως τα ίδια!! Οκ, αν είχε παραπάνω θόρυβο ή κάτι, να το δεχτώ κλειδώνει χαμηλότερα. Αλλά τα ίδια?? Σας τα γράφω παρακάτω αν μπορείτε να δείτε κάτι. Παρασκευή θα μου φέρουν νέο rooter εχω μια ελπίδα να κλειδώσει κάπου καλύτερα αλλα χλωμό το βλέπω. Αυτή την στιγμή είμαι με ένα BaudTec. (Λογικά σαν τσαμπε πρέπει να είναι κάτω του μετρίου..)

Downstream Upstream
SNR Margin: 9.9 10.6 db
Line Attenuation: 24.0 13.0 db
Data Rate: 6277 722 kbps


Τι προτείνετε να ζητήσω στο τηλ. κέντρο??

Zer0c00L
11-07-12, 09:22
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου (καθως το xDSL ειναι οτι σου κατσει)

με βαση τα στατιστικα σου και το εργαλειο που εχουν τα παιδια εδω στην ιστοσελιδα τους http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

θα επρεπε θεωρητικα παντα να ησουν

Μέγιστη θεωρητική ταχύτητα Απόσταση

941 Μέτρα

ADSL2+
22.79 mbit/s
ADSL
8 mbit/s

τωρα γιατι σου κανει αυτα τα κολπα οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες
π.χ η καλωδιωση του σπιτιου σου δηλαδη απο το ΚΑΦΑΟ (κουτι ΟΤΕ εξω στο δρομο) εως την οικια σου
π.χ η καλωδιωση του δικτυου δηλαδη απο το ΚΑΦΑΟ (κουτι ΟΤΕ εξω στο δρομο) εως το ΚΕΝΤΡΟ του ΟΤΕ.

θα προτεινα να περιμενεις να σου δωσουν νεο ρουτερ και βαση αυτου αν δεν αλλαξει κατι τοτε να παρεις το 13888 και να δηλωσεις βλαβη

μην νομιζεις οτι αλλαζοντας παροχο μπορει να αλλαξει κατι προς το καλυτερο......μπορει να γινει χειροτερο

pbarbalias
11-07-12, 10:46
Σε ευχαριστώ πολύ.
Θα κάνω υπομονή μια δυο μέρες. Πραγματικά όμως η προιστορία της βλάβης μου μοιάζει λίγο δική τους χαζομάρα.
Δεν μπορεί να ανεβοκατεβαίνει έτσι για πλάκα χωρίς προφανή λόγο. Αν είχε μείνει στα 6200 θα έλεγα οκ καπου ενα καλωδιο μπορεί να ζορίστηκε.
Αλλά αφού επαναφέρθηκε για 3-4 μερες κ έπαιζε άψογα, δουλειά του κέντρου μου μυρίζει.

θα δω με το νέο rooter όπως λές.

pbarbalias
14-07-12, 01:07
Σήμερα ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ. Τσέκαρε όλες τις μπρίζες όπως κ τον πίνακα στην πολυκατοικία. Τελικά πήγε μέχρι το ΚΑΦΑΟ, στην επιστροφή μου είπε ότι μου άλλαξε ζευγάρια καλώδια. Αποτέλεσμα το 6200 έγινε επι τόπου 12050. Κάμποσο παραπάνω από ότι είχα γενικά! Καταλήγω ότι με εξυπηρέτησαν πολύ γρήγορα, και να που κάποιες φορές ισχύει το "κάθε εμπόδιο για καλό"!!

Το μεσημέρι μου ήρθε κ το νέο rooter, θα το δοκιμάσω αλλά δεν περιμένω κ πολλά παραπάνω. Μην είμαστε κ πλεονέκτες!!

Zer0c00L
14-07-12, 03:28
ευχομαι να μην εχεις απο εδω και περα προβληματα.

μακαρι να λυσω και εγω τα δικα μου με το νεο ρουτερ της ZTE / HUAWEI που με παιδευει

@ ADSLgr.com All rights reserved.