PDA

Επιστροφή στο Forum : MPLS vs Multilink PPP



tkdskipper
06-12-06, 09:22
Δίκτυο με MPLS που θα γίνει Multilink PPP. Το MPLS στην Ελλάδα απαιτεί την χρήση μισθωμένης γραμμής και το κόστος πάει πολύ ψηλά. Από την άλλη και το hardware για την υλοποίηση του Cisco routers κλπ είναι αρκετά ακριβό. :whistle:

Με την χρήση Multilink PPP, όμως μήπως θα ήταν καλύτερα από άποψης ταχύτητας και για το υπάρχον hardware καλύτερηh αξιοποίηση πόρων?:worthy:

Όποιος έχει γνώμη για το θέμα καλοδεχούμενη και η παράθεση τεχνικών στοιχείων θα ακολουθήσει εάν ερωτηθεί και χρειάζεται.

Υ.Σ. στο LAN μου έχω καμία 10-αρια PC μέσω συνδεσμολογίας router – switch – switch. Στο πρώτο switch που συνδέω με το router έχω 2 pc και στο άλλο 8. Μήπως υπάρχει bottleneck effect διότι στο δεύτερο switch έχω συνδέσει με ένα crossover καλώδιο αντί για δυο. Κατά πόσο επηρεάζει το bandwidth όταν σε μια μεριά του δικτύου έχω μεγάλο φόρτο download ενώ στο άλλο μικρό, πρέπει το φορτίο να περάσει από ένα καλώδιο ή δυο και εν τέλη, ποια είναι η λύση για αυτό που έχετε δοκιμάσει? Διότι και ο router, με ένα καλώδιο συνδέετε με το switch του LAN. :clap:

cprotopapas
06-12-06, 10:08
To MPLS (http://www.ietf.org/rfc/rfc3031.txt) κατ'αρχήν πρέπει να τρέχει σε όλο το δίκτυο(πρέπει και ο ISP σου να το υποστηρίζει).Κατά δεύτερον,χρειάζεται σοβαρό hardware.Επίσης,MPLS θα χρησιμοποιήσεις να έχεις πολλά διαφορετικά πρωτόκολλα(ATM,Frame Relay κτλ).Και για να ξεκαθαρίσω κάτι:το MPLS είναι μια τεχνική(δεν είναι προτόκολλο) όπως το PPP.
Multilink PPP πρέπει πάλι να το υποστηρίζει ο ISP σου.Υπ΄όψην ότι η διαχείριση bandwith είναι θέμα setup του router.

karavagos
06-12-06, 10:13
Αναφέρεις δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα....

Το MPLS είναι βασικά ένας μηχανισμός προσθήκης ετικετών σε πακέτα, προκειμένου να διευκολυνθεί ο διαχωρισμός τους καθώς αυτά δρομολογούνται. Χρησιμοποιείται κυρίως για την δημιουργία VPN και για την βέλτιστη διαχείρηση του traffic.

Το Multilink PPP είναι απλά ένας τρόπος λογικής ένωσης x γραμμών χρησιμοποιώντας το PPP σαν πρωτόκολλο. Χρησιμοποιείται κυρίως για την δυναμική/στατική αύξηση του bandwidth και κάποιες φορές για την βελτίωση του QoS σε φωνητικές υπηρεσίες μέσω του fragmentation των πακέτων.


Δίκτυο με MPLS που θα γίνει Multilink PPP. Το MPLS στην Ελλάδα απαιτεί την χρήση μισθωμένης γραμμής και το κόστος πάει πολύ ψηλά. Από την άλλη και το hardware για την υλοποίηση του Cisco routers κλπ είναι αρκετά ακριβό. :whistle:

Συζήτησέ το με τους πωλητές των παρόχων....Τίποτα δεν είναι standard;)



Υ.Σ. στο LAN μου έχω καμία 10-αρια PC μέσω συνδεσμολογίας router – switch – switch. Στο πρώτο switch που συνδέω με το router έχω 2 pc και στο άλλο 8. Μήπως υπάρχει bottleneck effect διότι στο δεύτερο switch έχω συνδέσει με ένα crossover καλώδιο αντί για δυο. Κατά πόσο επηρεάζει το bandwidth όταν σε μια μεριά του δικτύου έχω μεγάλο φόρτο download ενώ στο άλλο μικρό, πρέπει το φορτίο να περάσει από ένα καλώδιο ή δυο και εν τέλη, ποια είναι η λύση για αυτό που έχετε δοκιμάσει? Διότι και ο router, με ένα καλώδιο συνδέετε με το switch του LAN. :clap:
Μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα? Ίσως κάποιο σχήμα?

ΥΓ: Αν έχεις συνδέσει τα 2 switches μεταξύ τους με 2 καλώδια (και οι συνδέσεις αφορούν τα ίδια vlans), τότε θα έχεις πρόβλημα με το spanning-tree γιατί: στην καλύτερη περίπτωση θα σου μπλοκάρει την μία πόρτα κάποιου switch, στην χειρότερη θα τα "παίξει" κάποιο switch. Προτεινόμενη λύση είναι το aggregation των 2 συνδέσεων, δηλ. etherchannel: PAgP (σε Cisco) ή LACP.

tkdskipper
08-12-06, 09:06
karavagos:

Θα το ήθελα αλλά VB Image Host δεν δουλεύει και το sites που αποθηκεύω images είναι down. Όμως καλά το κατάλαβες. Αντί για ένα FTP καλώδιο έλεγα να βάλω δυο μετάξι δυο πόρτων. Εάν το router μπορεί να κατεβάσει με 4G/sec το LAN είναι 100 αρι η ακόμη και 1000αρι τότε πως θα εκμεταλλευθώ όλο το bandwidth? Από το Router στα δυο Switch που είναι σε συνδεσμολογία σειράς μεταξύ τους?

cprotopapas:

ευχαριστω για τα LInks

karavagos
08-12-06, 09:18
karavagos:

Θα το ήθελα αλλά VB Image Host δεν δουλεύει και το sites που αποθηκεύω images είναι down. Όμως καλά το κατάλαβες. Αντί για ένα FTP καλώδιο έλεγα να βάλω δυο μετάξι δυο πόρτων. Εάν το router μπορεί να κατεβάσει με 4G/sec το LAN είναι 100 αρι η ακόμη και 1000αρι τότε πως θα εκμεταλλευθώ όλο το bandwidth? Από το Router στα δυο Switch που είναι σε συνδεσμολογία σειράς μεταξύ τους?

cprotopapas:

ευχαριστω για τα LInks

Μπορείς να το "ζωγραφίσεις" με ascii χαρακτήρες:

π.χ. ποιο από τα παρακάτω είναι το δικό σου?



router
| |
switch switch

ή

router
|
switch
|
switch

ή

router
|
switch
| |
switch

ή

router
| |
switch
| |
switch

tkdskipper
08-12-06, 16:08
εχω το σχεδιο 2....μπωρω να κανω το 4? ή κατι αλλο?

cprotopapas
08-12-06, 16:18
Αλήθεια,τι switch και τι router έχεις;

karavagos
08-12-06, 23:19
Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου είναι στην διασύνδεση των 2 switches και τι γίνεται με τα PC που είναι συνδεδεμένα στο 2ο switch. Η απάντηση εξαρτάται από το που προς που είναι η κίνηση. Σε κάθε περίπτωση περιορίζεσαι από την μικρότερη σύνδεση από όλες όσες μεσολαβούν.


Εάν το router μπορεί να κατεβάσει με 4G/sec το LAN είναι 100 αρι η ακόμη και 1000αρι τότε πως θα εκμεταλλευθώ όλο το bandwidth?
Πως μπορεί ο router να κατεβάσει με 4G/sec?:hmm:

ΥΓ: Πάντως όλα τα παραπάνω σχέδια γίνονται αρκεί να έχεις το κατάλληλο εξοπλισμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.